JanaSys
17.10.07,08:23
Zdravím všetkých,
daňová kontrola chce po nás niektoré údaje z účtovníctva v Exceli. (xls alebo dbf), odvoláva sa pritom na §15 ods.6 zak. 511.
Ten paragraf znie:
(6) Kontrolovaný daňový subjekt má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane tieto povinnosti:

a) umožniť poverenému zamestnancovi správcu dane vykonať daňovú kontrolu,
b) zabezpečiť vhodné miesto a podmienky na vykonanie daňovej kontroly,
c) poskytovať požadované informácie sám alebo ním určenou osobou,
d) predkladať účtovné a iné doklady, ktoré preukazujú hospodárske a účtovné operácie, vrátane evidencie a záznamov v písomnej forme alebo v technickej forme, 6ed) ktorých vedenie bolo správcom dane uložené, a podávať k nim ústne alebo písomné vysvetlenia,
e) predkladať v priebehu daňovej kontroly všetky dostupné dôkazné prostriedky preukazujúce jeho tvrdenia,
f) umožňovať vstup do sídla kontrolovaného daňového subjektu a do jeho prevádzkových priestorov a umožňovať rokovanie s jeho zamestnancom,
g) zapožičať doklady a iné veci mimo sídla alebo prevádzkových priestorov kontrolovaného daňového subjektu alebo poskytnúť výpisy, prípadne kópie (§ 14 ods. 3).

Predpokladám, že ide o písmeno d. Nič sa tam ale nehovorí o formáte súboru. Pri kontrole za rok 2003 sa im požadované dáta poskytli v pdf alebo txt súboroch. Zmenilo sa niečo a majú právo požadovať niečo v Exceli?
Tie zostavy, čo chcú :
-hlavnú knihu
- zostavu daňových odpisov
- skladovú evidenciu
- účtovný denník
- knihu dodávatelských a odberatelských FA
- evidenciu dph na vstupe a výstupe

Nie je problém poskytnuť tieto zostavy v elektronickej podobe (výstupy prehodíme do pdf), ale vadí mi tam ten excel. Výstupy zo softu totiž nie sú v takom formáte, aby sa dali jednoducho naimportovať do excelu.

Ďakujem za každú radu, či vysvetlenie.
Jana
Alena Šimová
17.10.07,06:38
Uľahčujú si kontrolu. Tiež som mala nedávno kontrolu na DPH, kde mi daňový úradník vysvetlil, že oni majú taký program, kde si natiahne vyexportované údaje a ten mu skontroluje, či nedošlo k nejakej manipulácii s výsledkami. Keďže som však mala len pár faktúr, uspokojili sa s tlačovými zostavami a export do excelu nevyžadovali napriek tomu, že Omega to umožňuje. Len si myslím, že ak program neumožňuje takéto výsupy, nemajú právo ich vyžadovať.
JanaSys
24.10.07,17:56
Ďakujem. Zatiaľ pochopili.