Monet
17.10.07,10:24
Ahojte poradaci.Chcela by som Vas poprosit o radu.Zamestnancom mame preplacat prispevok na stravne,alebo davat stravne listky.Vedeli by ste mi povedat,ze kolko musi byt najmenej prispevok na stravne na den,alebo je to stanovene na mesiac,ci je na to nejaky formular,alebo sa to musi zadavat do programu,konkretne do Olympu.A ako je to so stravnymi listkami,tiez existuje na to formular,alebo to musi figurovat v mzdovom programe.Ide mi o to ci sa to nemoze davat mimo mzdy na nejakom formulary.
Monet
17.10.07,08:50
Prosim vie mi niekto poradit?potrebujem vediet ci stravne ovplyvnuje mzdu,alebo to mozeme riesit inak
Tweety
17.10.07,08:55
Prosim vie mi niekto poradit?potrebujem vediet ci stravne ovplyvnuje mzdu,alebo to mozeme riesit inak
Stravné- široký pojem, napíš konkrétne.:)
Monet
17.10.07,09:05
myslim tym,ze zamestnanci musia dostavat stravne listky,alebo ak firma nenakupuje stravne listky tak musi dat urcity prispevok na stravne,tak som chcela vediet,ze v akej sume ma byt na den prispevok na stravne a ci sa to moze dat mimo mydoveho programu,lebo to potrebujem preplatit aj spatne niekolko mesiacov,ak aby som nemusela menit cele mzdy.
Tweety
17.10.07,09:10
Finančný príspevok na stravovanie podlieha zdaneniu, pri jeho výške postupuješ podľa ZP § 152, odst.3, kde je uvedené minimum- 55% z ceny jedla, a maximálne 55% stravného poskyt. pri PC- čo je za rok 2007 zo sumy 89.-, čiže max. 48,95.-.
liba2
17.10.07,09:22
myslim tym,ze zamestnanci musia dostavat stravne listky,alebo ak firma nenakupuje stravne listky tak musi dat urcity prispevok na stravne,tak som chcela vediet,ze v akej sume ma byt na den prispevok na stravne a ci sa to moze dat mimo mydoveho programu,lebo to potrebujem preplatit aj spatne niekolko mesiacov,ak aby som nemusela menit cele mzdy.
Spočítaj si, koľko stravných lístkov potrebuješ dať zamestnancom do 31.8.07. Choď a kúp gastrolístky za 50 Sk/kus.
Z toho maximálne 48,95 Sk môžeš zaúčtovať ako VOZD =do nákladov a 1,05 Sk môžeš prispieť zo sociálneho fondu.
Zamestnancovi sa nič nebude zdaňovať. Nebude sa to týkať miezd.
Od 1.9.07 je zmena, musíš kúpiť stravné lístky minimálne za 67 Sk, z toho 48,95 Sk je maximum do nákladov; 1,05 Sk príspevok zo SF a 17 Sk zaplatí zamestnanec.
Dadena
17.10.07,09:27
Ide o to, či má zamestnávateľ vlastné stravovacie zariadenie. Ak nie, tak či má možnosť v blízkom okolí zabezpečiť stravu svojim zamestnancom. Buď formou zmluvy a v tom prípade im bude dodávateľ stravy faktúrovať obedy a následne zamestnávateľ bude buď zrážať zo mzdy stravné zamestnanca alebo ju bude hradiť zamestnanec priamo do pokladne. Ak nemá zamestnávateľ vlastné stravovacie zariadenie najlepšie je to vyriešiť gastro lístkami (v tom prípade je to cenina a nerieši sa DPH). Hodnota jedného stravného lístku musí byť miminálne 67,- Sk. Zamestnávateľ hradí najmenej 55 % z nákladov spojených s poskytnutím jedla, ďalej prispieva určitou sumou zo sociálneho fondu (treba pozrieť zákon o sociálnom fonde ale malo by to byť najmenej 30 % z z povinného prídelu) 45 % hradí zamestnanec. V programe Olymp si to môžete krásne zadať, buď celou čiastkou na mesiac alebo čiastkou na deň a on Vám podľa dochádky vyráta presnú sumu. V každom prípade by som odporučila interný predpis na poskytovanie stravovania. Pošlem Vám dve smernice ako pomôcku, a to v prípade ak zamestnávateĺ poskytuje gastro lístky a v prípade, ak má zamestnávateľ vlastnú kuchyňu.
Monet
17.10.07,12:27
Dakujem za odpovede,ale chcela by som vediet ci nemate nejake tlacivo na vedenie stravnych listkov,ktoré vam podpisuju zamestnanci.a neviem ci to mam do Olympu zadavat,ze kolko som vydala gastrolistkov a kolko som zrazila,alebo ako sa to eviduje.
Tweety
17.10.07,12:32
Napr. cez výdajku.
Monet
17.10.07,12:39
ale myslim,ze ako to evidovat zamestnancom.Prepacte,ze sa takto pytam,ale mala som do teraz iba jedneho zamestnavatela a tam sme mesacne podpisovali len take tlaciva,kde bolo udané,ze kolko mi dali gastrolistkou a na kolko mam narok a co mi stahovali tak tiež mali tlačivo a na vyplatnej paske nic nebolo uvedené len celkovo mzda kolko som mala vyplatené,tak preto neviem co je spravne,ci to musi byt uvedené a vo vyplatnej paske aj ked by som bola rada keby to bolo mimo
Dadena
17.10.07,12:49
Používam takúto tabuľku a plus im to zrazím priamo z výplaty, čo je vidieť na výplatnej páske.
Monet
17.10.07,13:46
dakujem a chcem sa opytat ci vsetci zrazate z vyplatenej pasky
Paula
17.10.07,13:55
dakujem a chcem sa opytat ci vsetci zrazate z vyplatenej pasky


Vieš si predstaviť, že by Ti tu teraz odpovedali všetci "mzdári" zo 63 641 prihlásených členov :) My áno, zrážame priamo vo výplate . Túto zrážku označím ako "pohyblivá zrážka" + k tomu popis "stravné lístky". Táto zrážka sa potom objaví aj na výplatnej páske.
Monet
18.10.07,07:09
Ahoj poradaci.Chcela by som este pokracovat v tejto teme,kde v Olympe najdem kde sa vyznacuju gastrolistky a este by som sa chcela opytat ci je to zákonne ked to nebude vidiet na vyplatnej paske,že kolko som zrazila za gastrace,ale budem mat na to nejaky podpisovy formular a prosim ak ano nema niekto nejaky vzor?a daju sa spatne dat gastrace,ale mame zamestnancov ktory uz skoncili prac.pomer,pocula som uz aj o nejakom prispevku na stravu,ked nedavame gastro,ani neposkytujeme stravu,ale neviem kolko to ma byt.prepacte,ze tolko vela otazok,ale uz tomu vobec nerozumiem...
Monet
18.10.07,07:48
Dakujem,len nerozumiem ze preco moj byvaly zamestnavatel to riesil asi na troch formularoch,asi v tom nieco bolo len vtedy som sa nad tym nezamyslala.A prosim neviete kde sa to v Olympe zadava,aka polozka je to v mzde?A neviete kolko sa dava prispevok na stravu,potrebujem to zahrnut do mzdy este za rok 2006,lebo nedali si v tejto firme kde robim na to pozor a nedavali gastrace ani ten prispevok tak by som to chcela tam doplnit,ideme aj tak opravovat cely rok.Dakujem
sta
18.10.07,08:01
dakujem a chcem sa opytat ci vsetci zrazate z vyplatenej pasky

Nemusíš im to zraziť z výplaty, zamestnanci môžu platiť za stravné lístky aj v hotovosti do pokladne organizácie.
Monet
18.10.07,08:07
dakujem
Paula
18.10.07,08:13
Zrážka v Olympe - po vygenerovaní mzdy si klikni na "zrážky", vyber si hore v ponuke "pohyblivé zrážky" a do popisu daj "stravné lístky", vpravo dole napíšeš sumu a celkom dole zaklikni "v hotovosti" (aj keď to v hotovosti nie je, tak treba).
Monet
18.10.07,08:17
dakujem za radu a nemate prosim nejaky vzor tlaciva,kde by som mohla evidovat,ze kolko som odovzdala listkou?a nemate skusenosti s tym,ze kolko treba dat prispevok na stravu ked nedavate gastrace?
Paula
18.10.07,08:18
tieto otázky sú už mimotemy "Stravné-Olymp"
sway
18.10.07,09:01
dakujem za radu a nemate prosim nejaky vzor tlaciva,kde by som mohla evidovat,ze kolko som odovzdala listkou?a nemate skusenosti s tym,ze kolko treba dat prispevok na stravu ked nedavate gastrace?

Ja používam tabuľku - je zavzorxcovaná, teda stačí doplniť sumy - hodnoty stravných lístkov a potom už len za každý mesiac zmeniť počet lístkov a hlavičku.
Ja ju používam pre mnohých a priložím ju po podpise k ID.
Dadena
18.10.07,12:33
V programe OLYMP postupuješ nasledovne: vygeneruješ výplatu zamestnancovi, klikneš na kartu zrážky, dáš si pridaj, vyberieš si cez názov zrážky náhrada za stravu a podľa toho ako chceš si buď zadáš čiastka, čiže suma (samozrejme už pred tým vyrátaná) stravného za celý mesiac alebo čiastka na deň, a v tom prípade si dáš iba sumu straného pre zamestnanca na jeden deň. Pokiaľ máš korektne nahodené napr. dovolenky, PN a pod. presne Ti to vyráta podľa dochádzky čiastku stravného. V každom prípade ale odporúčam mať internú smernicu o poskytovaní stravovania zamestnancom, kde bude výpočet stravného pre zamestnávateľa (55 % + soc. fond), zamestnanca 45%). Aby aj v prípade kontroly bolo jasné ako ste sa k výslednej sume dostali. Ja k tomu používam prehľady, kde mi zamestnanci podpíšu počet lístkov. Možno sa to niekomu zdá pracné ale nie je to až taký problém.
Ančika
18.10.07,12:50
dakujem a chcem sa opytat ci vsetci zrazate z vyplatenej pasky
Da sa aj tak, že si budú gastrolístky zamestnanci kupovať v pokladni, ale myslím že jednoduchšie je zrážka zo mzdy. Takže ako mzdárka - áno zrážame zo mzdy a je to aj na výplatnej páske.