Stani3
17.10.07,09:43
Dobrý deň, potrebovala by som vedieť, moja matka je dôchodkyňa, a niekedy ma zastupuje v obchode, keď mám nejaké vybavovačky. Musím s ňou spísať dohodou o vykonaní práce, prípadne o pracovnej činnosti a nahlásiť do SP?
Za prácu neberie žiadnu odmenu, len neviem, či je to nelegálna práca.
Ďakujem.
Zoltán Kovács
17.10.07,07:46
Dobrý deň, potrebovala by som vedieť, moja matka je dôchodkyňa, a niekedy ma zastupuje v obchode, keď mám nejaké vybavovačky. Musím s ňou spísať dohodou o vykonaní práce, prípadne o pracovnej činnosti a nahlásiť do SP?
Za prácu neberie žiadnu odmenu, len neviem, či je to nelegálna práca.
Ďakujem.

Nie nepotrebuje žiadnu dohodu. Ide o rodinného príslušníka, ktorý občas vypomáha v nutných prípadoch, čo podľa zákona sa nepovažuje za čiernu prácu.
Chobot
17.10.07,08:25
Nie nepotrebuje žiadnu dohodu. Ide o rodinného príslušníka, ktorý občas vypomáha v nutných prípadoch, čo podľa zákona sa nepovažuje za čiernu prácu.

Pre doplnenie, aby sa vedelo, kto môže vypomáhať (§ 2a zákona o nelegálnej práci):

"(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."