lilly1210
17.10.07,13:50
Ahojte,

pokusila som sa svoj prispevok, resp. otazku uviest v zahranicnej pracovnej ceste, ale zrejme bol prilis skryty.
Prestudovala som si zakon 283/2002 aj jeho novely, ale niektore veci mi nie su jasne.
Surne potrebujem odpoved:
1. posielame zamestnanca na jeden rok do zahranicia. Ide sa tam zaskolovat a zaroven pracovat pre matersku firmu, ale zamestnany a plateny bude od nas. Musim mu povinne plat rozdelit na cast v cudzej mene a v SKK alebo je to z nasej strany dobrovolne? Mozeme ho po cely ten cas vyplacat len v Skk a diety v cudzej mene?
2. ako mam definovat jeho pobyt - ako zahranicnu pracovnu cestu, docasne pridelenie, vykon prace v zahranici? Su potom jeho naroky na nahrady voci nam rozdielne?
3. ma pravo na diety a vreckove aj pri takto dlhej dobe? Ak som spravne zakon o cestovnych nahradach pochopila, tak ano bez ohladu na dlzku trvania.
4. podla IV. casti zakona o cestovnych nahradach - tykaju sa zamestnanca §19 az §33? Alebo tieto platia len pre statnych a verejnych zamestnancov? Z ich definicie nie je jasne ci pojednavaju o zamestnancoch vseobecne alebo konkretne o statnych. Nas zamestnanec je "normalny", teda ani statny ani vo verejnej sluzbe.
5. ake nahrady mu patria, ked berie so sebou aj manzelku? Mam sa riadit §20? Jeho manzelka totiz kvoli tomu dala vypoved, aby sla s nim. Patri mu nahrada 20% z jeho platu podla §20 odsek 1?
7. ak tam jeho manzelka otehotnie a rozhodne sa tam chodit k doktorovi (teda nechodit kazdy mesiac k svojmu gynekologovi do SR) a tam aj porodit, plati pre nu §25?
8. podla §11 musim zamestnancovi preplacat nevyhnutne liecebne vydavky. Ako posudim, co je nevyhnutne? Mam uzatvorit zmluvu s komercnou poistovnou a doklady o jeho vydavkoch posunut jej na posudenie?
9. podla §11 ho mozem poistit ja ako zamestnavatel. Co ak to odmietne? Straca narok na preplacanie liecebnych vydavkov? Ak si sam vybavil cestovne a zdravotne poistenie do zahranicia, mam stale povinnost mu preplacat liecebne vydavky? Moze si dat cast vydavkov preplatit svojou poistovnou a tie, ktore mu jeho poistovna odmietne, dat preplatit nam?

Dakujem za rychlu odpoved.