juko
25.02.05,20:08
Mám klienta, ktorý v minulom roku vystavil niekoľko sprostredkovateľských faktúr, ktoré mu však jeho partneri do dnešného dňa neuhradili a asi ani v budúcnosti nemienia uhradiť. Pri ich vystavení sa automaticky ocitli v knihe pohľadávok , čiže prešli aj do roku 2005 ako neuhradené pohľadávky z roku 2004. Ako ich možno v JU zlikvidovať z evidencie? Je možné urobiť storno týchto faktúr?
juko
01.03.05,14:38
Ešte sa nik nestretol s problémom, keď bolo treba vystavenú a zaevidovanú faktúru zniesť zo sveta?

poraďáci, čo vy na to?
ondrejvla
01.03.05,15:22
Ešte sa nik nestretol s problémom, keď bolo treba vystavenú a zaevidovanú faktúru zniesť zo sveta?

poraďáci, čo vy na to?Ja som to v JÚ riešila formou dobropisov v danom roku, do tržieb ti to ide len pri úhrade, takže vypracovala som zápis, priložila doklady, kde nechceli uznať fa, resp. považovali ju za neopodstatnenú! Dobropis fa som zaslala na doručenku odberateľovi, aby si ju ten schválne nedal do nákladov (v PÚ). Takže mala som doklady od odberateľa, zápis o nevymožení fa a doručenku, interným dokladom som zaúčtovala úhradu fa a úhradu dobropisov a bola som na nule. V roku 2005 si ich vymaž.
Možno bude mať niekto lepší návrh! Ale v JÚ som našla len toto možné riešenie.
rene
03.03.05,17:23
Tiež som chcela už dávnejšie napísať, že ich treba vydobropisovať, ale ťažko obhájite, že ste pôvodne vystavili faktúru a teraz ju dobropisujete, lebo čo ? Služba bola vykonaná ? Bola. Faktúra bola teda vystavená oprávnene a odôvodnene, Dôvod nepominul , keďže to nebolo za tovar a ten sa Vám nevrátil .
Neviem, či je tu možná nejaká schodná cesta, asi ich len evidovať do "aleluja", alebo ich postúpiť ďalej, nech sa s nimi trápia iní...
Manual
03.03.05,17:27
Tiež som chcela už dávnejšie napísať, že ich treba vydobropisovať, ale ťažko obhájite, že ste pôvodne vystavili faktúru a teraz ju dobropisujete, lebo čo ? Služba bola vykonaná ? Bola. Faktúra bola teda vystavená oprávnene a odôvodnene, Dôvod nepominul , keďže to nebolo za tovar a ten sa Vám nevrátil .
Neviem, či je tu možná nejaká schodná cesta, asi ich len evidovať do "aleluja", alebo ich postúpiť ďalej, nech sa s nimi trápia iní...Alebo, až bude "vhodná chvíla" a firma by mala byť v strate, tak ich akože uhradiť dať do príjmu - firme to neublíži, samozrejme pokial sa nejedná o miliony.
Pekný večer...
rene
03.03.05,17:33
Dobrý nápad, Manual!
EliškaOrf
07.03.05,14:10
Súhlasím s Rene. Pohľadávku môžme v JU tlačiť pred sebou do nekonečna resp. až do doby, kedy by nastala likvidácia firmy. V tomto prípade, sa pohladávka musí zarátať do majetku, urobia sa plusy, mínusy a čo zostane sa zdaní. Z toho vyplýva, že sa musí vlastne zdaniť i keď nebola uhradená. Riešiť to dobropisom nie je veľmi šťastné riešenie. Mám tiež takú pohľadávku a tlačím ju pred sebou cca 8 rokov. Nejde o malú čiastku. Obávam sa tiež dňa "D", kedy budeme musieť prejsť na podvojné účtovníctvo - vtedy už tento problém budeme musieť riešiť. Ako? Neviem?
Zuzana68
07.03.05,14:29
Zdanením. Je to problém ktorý pretrváva v JU dlho. V začiatkoch nám podnikatelia nasekali faktúry za "služby" pre PU a teraz ..... Riešenie bolo v roku 2002 predať. Teraz, neviem.
juko
07.03.05,14:52
Tá možnosť fiktívnej úhrady v roku, keď je podnikateľ na úrovni straty sa mi zdá byť najschodnejšie riešenie. Ale keby o neplatnosti fakturácie rozhodol napr. súd, potom by sa to asi mohlo riešiť aj tým dobropisom. Čo vy na to?
Manual
07.03.05,14:59
Tá možnosť fiktívnej úhrady v roku, keď je podnikateľ na úrovni straty sa mi zdá byť najschodnejšie riešenie. Ale keby o neplatnosti fakturácie rozhodol napr. súd, potom by sa to asi mohlo riešiť aj tým dobropisom. Čo vy na to?Juko, asi ano. Mňa napadlo úplne krajné riešenie a to hlavne tie prípady keď sa nejedná o miliony ale cca 50.000 až 250000,- Sk a firma prakticky neexistuje a šanca na nejakú úhradu a je vymáhanie nulová. A strata sa dá aj naplánovať...
Asi tolko, pekný podvečer želám...
fina
07.03.05,17:40
pohľadávku možeš postupiť podľa OZ zmluvou o postúpení pohľadávky vo výške 100%nominálu a poplatok za postupenie bude 99% nominalu. postupiš ju "spriaznenej osobe" ktora si výšku odmeny z 99% nominálu dá do náhodných príjmov a odpočíta si nezdaniteľnú časť 5násobku životné minima ktora sa "vypati" a bude sa opakovať až do úplneho vyplatenia 99%nominálu
ondrejvla
07.03.05,19:20
Tá možnosť fiktívnej úhrady v roku, keď je podnikateľ na úrovni straty sa mi zdá byť najschodnejšie riešenie. Ale keby o neplatnosti fakturácie rozhodol napr. súd, potom by sa to asi mohlo riešiť aj tým dobropisom. Čo vy na to?Ja som to riešila formou dobropisov na základe zápisu zúčastnených strán, že služba nebola kompletne ukončená, že odberateľ neuznáva faktúru z dôvodu neukončenia služby(v tomto príapde to bola preprava), kde mu vznikli straty na zákazke, na ktorú bola preprava objednaná. Mali sme doklad, že odb.neuznáva svoj záväzok a dodávateľ z dôvodu ďalších zákaziek pre tohoto obchodného partnera uznáva dobropis. Podpísali obaja obchodní partneri a aj vlk bol sýty aj ovca celá. A mimochodom už to bolo aj skontrolované DÚ a nenašli v tom žiadnu chybu.
Manual
08.03.05,04:39
Ja som to riešila formou dobropisov na základe zápisu zúčastnených strán, že služba nebola kompletne ukončená, že odberateľ neuznáva faktúru z dôvodu neukončenia služby(v tomto príapde to bola preprava), kde mu vznikli straty na zákazke, na ktorú bola preprava objednaná. Mali sme doklad, že odb.neuznáva svoj záväzok a dodávateľ z dôvodu ďalších zákaziek pre tohoto obchodného partnera uznáva dobropis. Podpísali obaja obchodní partneri a aj vlk bol sýty aj ovca celá. A mimochodom už to bolo aj skontrolované DÚ a nenašli v tom žiadnu chybu.Toto je dobré riešenie za predpokladu, že druhá strana ešte funguje ale čo ak máš neuhradenú pohladávku a Tvoj odberatel ukončil činnosť - firma neexistuje, s kým budeš jednať o dobropise ?
Pekné skoré ráno...