Marek20
17.10.07,15:28
Môže SZČO,účtujúci v JU vykonávať nákupy pre firmu z prostriedkov ,ktoré si vyberie z pokladne ako/ pre osobnú spotrebu/ aj to tak zaúčtuje do denníka,ako výdav.ktorý neovpl.daň.,a potom už zaúčtuje len doklady o nákupe ,ako výdavok ovplyv.daň základ.
mysimis
17.10.07,13:39
Ak SZČO si vyberie určitú sumu z pokladne na osobnú spotrebu účtujeme to ako VNZD. To, že čo si za tú sumu kúpi je jedno. Ak mi prinesie doklady na zaúčtovanie a týkajú sa jeho podnikania, tie zúčtujem ako VOZD.
Marek20
17.10.07,13:42
tak to robím správne,nemusím robiť vyúčtovanie?
mysimis
17.10.07,13:43
Aké vyúčtovanie chceš ešte robiť?
Johanka
17.10.07,13:45
Môže SZČO,účtujúci v JU vykonávať nákupy pre firmu z prostriedkov ,ktoré si vyberie z pokladne ako/ pre osobnú spotrebu/ aj to tak zaúčtuje do denníka,ako výdav.ktorý neovpl.daň.,a potom už zaúčtuje len doklady o nákupe ,ako výdavok ovplyv.daň základ.

Smola je, že za nákupy v hotovosti treba niečím zaplatiť. Ak nezaúčtuje vyplatenie zálohy na "firemný"nákup (čo by som sa mu, v prípade SZČO podnikajúceho bez zamestnancov. úprimne čudovala), tak musí zaplatiť zo svojich peň.prostriedkov. Či sú to zrovna tie, ktoré si vybral pre osobnú potrebu je otázne ...;)

... alebo nerozumiem čo sa pýtaš :) .
Marek20
17.10.07,13:57
Veberiem si z pokladni pr.50000 na začiatku mesiaca a z toho nakupujem,a vyberiem si to cez osob.spot.kupujem len pre firmu,mám na to bločky.ak urobím výber pre firmu tak to budeaký výber daňový alebo nedańový?Ako som to robil bola to chyba?
Johanka
17.10.07,14:02
Zdá sa mi, že vybratá čiastka vybratá na začiatku roka je skôr záloha na nákupy ako výber pre osobnú potrebu ...
A tie vybraté korunky máš doma na poličke ? Nebolo by im lepšie vo firemnej pokladnici a vybral by si si vždy pri konkrétnom nákupe ?
abel
17.10.07,14:13
Keďže si v JU, tak výber z účtu dávaš cez priebežné položky a dáš to ako príjem do pokladne.

Vyberiem si z pokladni pr.50000 na začiatku mesiaca a z toho nakupujem,a vyberiem si to cez osob.spot prečo cez osobnú spotrebu? veď to vyber ako dotáciu pokladne, cez priebežné položky. Kupujem len pre firmu,mám na to bločky.ak urobím výber pre firmu tak to budeaký výber daňový alebo nedańový?Ako som to robil bola to chyba?
Výber z účtu do pokladne a vklad z pokladne na účet rieš cez priebežné položky. Žiadny daňový alebo nedaňový.
Neviem, či som otázke dobre porozumela.
Marek20
17.10.07,14:14
Nie tie peniaze nemám na poličke ,nato ich mám príliš rád,ale zdá sa mi to jednoduchšie si vybrať väčší obnos ,ako každý deň.Ja ich požívam len na fir.nákup.tak to robím nesprávne?
abel
17.10.07,14:19
Nie tie peniaze nemám na poličke ,nato ich mám príliš rád,ale zdá sa mi to jednoduchšie si vybrať väčší obnos ,ako každý deň.Ja ich požívam len na fir.nákup.tak to robím nesprávne?
Tak to účtuj ako priebežný príjem a priebežný výdaj, žiadne ovplyňujúce alebo neovplyvňujúce základ dane. Z účtu vyberieš peniaze, vložíš ich do pokladne a z toho potom platíš hotovostné platby. Načo to komplikovať cez osobnú spotrebu? Tú riešim možno až na konci roka, prípadne na konci mesiaca, ak mi vychádza vysoký stav hotovosti v pokladni.
Marek20
17.10.07,14:31
Pochopil som ,a veľmi pekne ďakujem .No ak som to doposial tak nerobil? čo s tým? opraviť sa to už nedá.
abel
17.10.07,14:35
NEDÁ SA? Také slovo vo svojom slovníku nepoznám.
Zita5
17.10.07,14:38
Nie tie peniaze nemám na poličke ,nato ich mám príliš rád,ale zdá sa mi to jednoduchšie si vybrať väčší obnos ,ako každý deň.Ja ich požívam len na fir.nákup.tak to robím nesprávne?


Môžem jednu otázku ? Firma To ste Vy jediná SZČO bez zamestnancov ?
Marek20
17.10.07,14:39
no ani ja ,ale ako ? nehrozia mi " prúžkované šatičky "?
Zoltán Kovács
17.10.07,14:41
no ani ja ,ale ako ? nehrozia mi " prúžkované šatičky "?
:eek: :eek: :eek:
abel
17.10.07,14:44
no ani ja ,ale ako ? nehrozia mi " prúžkované šatičky "?
Marek, tento štát nemá záujem, aby ťa živil a obliekal do prúžkovaných šatičiek zo štátneho rozpočtu. On chce len peniažky, napríklad za nesprávne vedenie účtovníctva. Ak ti to soft nedovolí, začni pekne od začiatku. Marec (myslím daňové priznania) ešte relatívne ďaleko, tak v tomto smere prehodnoť svoje "NEDÁ SA".
Marek20
17.10.07,14:50
a myslíš,že sa stala až taká veľká chyba?stačí od októbra?
abel
17.10.07,14:52
Niekomu možno stačí. Nezabúdaj, že ty ako účtovník si robíš svoje meno, takže je to na tebe, ako si to obhájiš.
Marek20
17.10.07,14:56
No to správny názor,súhlasím.A ďakujem za radu.
Johanka
17.10.07,15:04
Stefan2005
18.10.07,12:03
V tejto súvislosti ma napadá - čo je vlastne pokladňa u SZČO? Podľa mojich mojich skúseností vo väčšine prípadov jeho vlastná peňaženka... Preto v praxi o zálohe na nákup nemá význam účtovať, lebo keď budem účtovať o poskytnutej zálohe ako i o predložených bločkoch, tak sa dostane čoskoro do mínusu (a zase musím účtovať o dotácii pokladne alebo o zúčtovaní zálohy). O výdavku na osobnú potrebu má podľa mňa význam účtovať iba ak je to skutočne výdavok na osobnú potrebu. Alebo sa mýlim?
VladoaKatka
18.10.07,13:57
Môže SZČO,účtujúci v JU vykonávať nákupy pre firmu z prostriedkov ,ktoré si vyberie z pokladne ako/ pre osobnú spotrebu/ aj to tak zaúčtuje do denníka,ako výdav.ktorý neovpl.daň.,a potom už zaúčtuje len doklady o nákupe ,ako výdavok ovplyv.daň základ.
Keď už vyberieš finančné prostriedky z pokladne
napr. stav pokladne k 1.10.2007 - 60000,-SKK
výber podľa Teba osob.p. 2.10.2007 -50000,- Skk
--------------------------------------------------
Zostatok 10000,- Skk

Z čoho chceš odúčtovávať výdaje pre firmu, predsa nemôžeš ísť do mínusu.:D Len ak máš štátny rozpočet. :D

Treba jednoducho podľa časového sledu zaúčtovávať príjmy aj výdaje, tak k akému pohybu sa majú zaradiť - zdravotné, materiál,réžia atď. a osobnú spotrebu - teda z čoho budeš žiť - ber podľa stavu pokladne.