Jamal
17.10.07,16:00
Ahojte poradaci,
prosim o radu ako nalozit s DPH (zdanenie a riadky DP k DPH) pri nasledujucom pripade:
Estonska spol. A fakturuje tovar - polskej spol.B
- ta fakturuje slovenskej spolocnosti (teda nam PU) C
- my fakturujeme inej polskej spolocnosti, teda D.

Tovar prevezie est. spol. A do polskej spolocnosti D.

Vie mi niekto prosim poradit ako sa v takomto pripade postupuje s DPH (hlavne riadky), suhrnnym vykazom a pod.? Vobec si neviem rady.Pomoc. :confused:
Budem vdacna za kazdy prispevok... :mee:
Zoltán Kovács
17.10.07,14:44
Otázka: Všetci ste platiteľmi DPH vo svojej krajine?
emgeton
17.10.07,16:00
Ahojte poradaci,
prosim o radu ako nalozit s DPH (zdanenie a riadky DP k DPH) pri nasledujucom pripade:
Estonska spol. A fakturuje tovar - polskej spol.B
- ta fakturuje slovenskej spolocnosti (teda nam PU) C
- my fakturujeme inej polskej spolocnosti, teda D.

Tovar prevezie est. spol. A do polskej spolocnosti D.

Vie mi niekto prosim poradit ako sa v takomto pripade postupuje s DPH (hlavne riadky), suhrnnym vykazom a pod.? Vobec si neviem rady.Pomoc. :confused:
Budem vdacna za kazdy prispevok... :mee:

Nespĺňate podmienky pre trojstranný obchod - príliš veľa zúčastnených.
Pri vašom postupe Vám vzniká registračná povinnosť v PL ( pozrite si pre istotu príslušné §§ poľského zákona).
Jamal
24.10.07,10:23
Ano vsetci su platitelmi v prisl. state...
AdrianaA
24.10.07,10:51
My sme mali podobný prípad. Nemec fakturoval Holanďanovi, Holanďan nám do SR a my zo SR sme fakturovali do ČR. Tovar dodaný z Nemecka do ČR. Daňový poradca nám povedal, že sa musíme zaregistrovať tam, odkiaľ je tovar skutočne vyvezený, tede v Nemecku alebo sa zaregistrovať v ČR a vtedy by nastala nasledovná transakcia : Nemec predá Holanďanovi, Holanďan nám, ale už ako českému subjektu a tým vznikne trojstranný obchod a my to ako český subjekt predáme firme z ČR ale už z českou DPH. Tak sme registovaný aj v ČR.Podávame priznanie DPH, kde ako posledný v poradí trojstranného obchodu ( t.j. druhý odberateľ ) samozdaňujeme a samozrejme máme na výstupe aj predaj pre firmu v ČR. Následne sme povinný podať súhrnný výkaz a v prípade, že sa prekročí prah pre Intrastat, tak je povinnosť sa registrovať aj pre Intrastat a mesačne zasielať hlásenia.
Gabi03
31.10.07,13:27
Podlieha štatistike intrastatu nasledujúci prípad?:

My- slovenská fa. (platca DPH) nakupujeme tovar, fyzicky príde z Turecka (mimo EU), fakturovať nám bude španielska fa. (platca DPH v ESP).
Je to triangulárny obchod? Kto je členský štát zaslania a kto krajina pôvodu?

Vopred vďaka za odpovede.
AdrianaA
31.10.07,13:52
Kto a kde ho preclí, keď ide z tretej krajiny.
Gabi03
31.10.07,13:58
Kto a kde ho preclí, keď ide z tretej krajiny.

Dobrá otázka :D. Nerozumiem sa do problematiky cla. :o:(
AdrianaA
31.10.07,14:05
Ak ide z Turecka priamo k Vám, tak ho budete podľa mňa preclievať vy.
Španielska firma Vám môže predať aj tovar z tretej krajiny, ktorý je ešte nepreclený. Pozri si dodacie podmienky.
Gabi03
02.11.07,05:57
Obchod ešte nebol uskutočnený, pýtam sa iba dopredu pre istotu. Predpokladám, že podmienka bude DDU. Kde by som si mohla nájsť niečo k problematike cla?
Vladimír Ozimý
02.11.07,08:54
každopádne nepôjde o trojstranný obchod keďže ide o dovoz tovaru z Turecka...
Gabi03
02.11.07,08:56
každopádne nepôjde o trojstranný obchod keďže ide o dovoz tovaru z Turecka...

Prečo? Napriek tomu, že dodávateľ bude španielska firma?
emgeton
02.11.07,09:01
Prečo? Napriek tomu, že dodávateľ bude španielska firma?

Kto je treťou stranou v obchode ?
Dodávateľ - španielská firma
Odberateľ - vy

Tretiu stranu nevidím.
Vladimír Ozimý
02.11.07,09:23
Prečo? Napriek tomu, že dodávateľ bude španielska firma?

pretože základnou podmienkou je to že sú registrované tri strany(subjekty) v rámci EU...a vy ste len dve...
Gabi03
02.11.07,09:54
V príručke pre Intrastat patria medzi triangulárny obchod aj také prípady, kde tretia strana je nečlenská krajina mimo EÚ, ale náš prípad tam nie je:

tovar fyzicky: z Turecka - na SK (odberateľ)
faktúra: z Turecka - do ESP (dodávateľ) a následne z ESP (dodávateľ) k nám (odberateľ).

Bude tento tovar podliehať intrastatu pre prijatie? (Colnej problematike sa nerozumiem.)
Vladimír Ozimý
02.11.07,10:14
no môj názor:
trojstranný obchod je záležitosť ktorá rieši prenos daňovej povinnosti v rámci EU - ak sú na ňom zúčastnené členské krajiny
intrastat - rieši dovoz tovaru v rámci EU, ktoré neprešlo cez colnicu z dôvodu intrakomunitárnej dodávky alebo trojstranného obchodu.

Je otázne kde bude tovar preclený a na koho...to je asi celý problém...ak bude preclený na Vás podľa mňa do intrastatu nemôže ísť. ak bude preclený na španielsku firmu tak by mala byť registrovaná ako platiteľ v SR, nie?
AdrianaA
05.11.07,06:32
Takže DDU ( delivered duty unpaid ) - s dodaním bez platenia cla. Z toho mi vyplýva, že to budete preclievať. Teda je to dovoz z tretej krajiny, bez ohľadu nato, že Vám to faktúruje španielska firma. Španielska firma Vám to vlaste predala ešte skôr ako tovar stúpil do krajín EU, resp. bol pustený do voľného obehu po preclení.
ramarkN
08.11.07,09:45
Ahojte, ak vystupuje naša firma v trojstannom obchode ako druhý odberateľ, vktorých riadkoch daň.priznania (nového) sa to musí objaviť - 11,12?? vdaka
Rozalka
08.11.07,09:52
Ahojte, ak vystupuje naša firma v trojstannom obchode ako druhý odberateľ, vktorých riadkoch daň.priznania (nového) sa to musí objaviť - 11,12?? vdaka
Áno a v prípade nároku na odpočet sumy DPH aj 18,19
ramarkN
08.11.07,09:59
vdaka, a nárok na odpočet mi vznika ak mam fakturu??
jana2
09.11.07,12:56
Sme slovenská s.r.o., v Maďarsku nakúpime tovar a vyfakturujeme ho ČR firme. Tovar je premiestnený priamo z Maďarska do ČR, na územie SR vôbec nepríde. Jedná sa o trojstranný obchod?
Keď nám príde fa z Maďarska - tak u nás je samozdanenie? A keď my vystavujeme faktúru ČR firme - tak bez DPH? Do ktorého riadku v daňovom priznaní sa to uvedie? Všetci sú platcami DPH vo svojej krajine.
AdrianaA
09.11.07,13:32
Faktúra od Maďara je bez dane a nerobíš samozdanenie, len to posunieš ďalej, teda vystavíš fa. do ČR. Tatiež bez dane a uvedieš odvolávku na § 45. Do DPH sa to dáva v starom tlačive do riadkov 33 a 34 a v novom sú tiež tie isté riadky. Pozri si § 45.