Naďa
25.02.05,21:53
Nemám otázku, mám poznatok, ktorý snáď niekto využije.
SZČO mala v roku 2004 jediný príjem a to z podnikania, ktorý však bol nižší ako hranica 40 tis., ktorá rozhoduje o tom, či daňové priznanie je potrebné podať, alebo nie. Zákon hovorí, že ak daňovník má nižší príjem ako je zákonom stanovená hranica, DP podať nemusí. U SZČO sa mi to nezdalo a tak som naklusala na DÚ. Odpoveď pracovníčky je nasledovná: Zákon nedefinuje pojem daňovník presne. SZČO, ktorá má nižší príjem, daňové nepodá, lebo podľa zákona nemusí. Na DÚ však zistia, že SZČO nemá podané DP a vyzvú ho, aby ho podal. Na výzvu je podľa zákona povinný reagovať a DP podať. Záver? DP je potrebné podať.
Marianna01
26.02.05,12:56
Ohľadom tejto témy som bola na školení, kde školiteľka vyslovene uviedla aj na konkrétnu otázku (daňová poradkyňa z komory daň. poradcov - spolupodieľa sa na vytvárení zákonov, zároveň ich aj komentuje), že do výšky 1/2 nezdaniteľnej časti príjmu nemusí daňovník podať daňové priznanie. A ak má pracovníčka na DU pochybnosti, či SZČO je alebo nie je daňovník, zrejme by mala urýchlene zmeniť povolanie...
Zita5
26.02.05,13:09
Nie je povinný podať DP , ale môže podať . Já tomu rozumiem tak .
evina
26.02.05,13:13
Celkom s Vami nesúhlasím. Myslím si, že príjem do výšky 1/2 nezdaniteľnej časti príjmu sa netýka SZČO. v § 32 je síce v prvej vete je toto tvrdenie uvedené - myslím to, že sa DP nepodáva do 40 416 -, ale § pokračuje ďalej - Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy podľa § 11 odst. 1 písm. a/ , ale vykazuje daňovú stratu. To znamená podľa mňa, že SZČO podáva daňové priznanie vždy. Daňovníkom je potenciálne každý občan, t.j. ten príjem 40 416,- SK sa podľa mňa týka všetkých iných občanov okrem SZČO /napr. občan má príjmy z prenájmu po túto hranicu a pod./.
Marianna01
27.02.05,12:08
Vysvetlenie z ďalšej strany: príjem musím priznať už vo svojom účtovníctve, na výdavky mám nárok. Z toho vyplýva, že ak mám stratu (a príjem nepresiahol 1/2nezdan. časti ZD) môžem a nemusím podať DP. Mám prípad, že podnikateľ za celý rok nevykonával žiadnu PČ, vystavil len fa za Sk 500,-, pritom platil odvody. Jeho príjem nepresiahol 1/2 NČZD, nechce si nárokovať uplatnenie straty v budúcich rokoch - plánuje ukončiť PČ. Jednoznačný záver viacerých účtovníkov znie - nepodať DP- je to zbytočné.
juko
27.02.05,12:48
Ja sa tiež prikláňam k názoru, že ak daňovník (hocijaký) dosiahol príjem menší ako 40416,-Sk, nemusí podávať daňové priznanie. Snáď za uváženie by stálo, že pri SZČO by som oznámil túto skutočnosť DÚ, aby ma neviedli ako osobu, ktorá si nepodala DP. Ale keď sa človek nad tým zamyslí, tak vypísanie DP pri takýchto hodnotách je hračka a nestojí za to, sa dohadovať s DÚ a neskôr s poisťovňami, ktoré od Vás budú požadovať výpis z DP.
M0NIKA
27.02.05,13:43
Pokiaľ ja viem, DP podáva aj ten, kto vykáže stratu...
vladan
27.02.05,14:58
... v § 32 je síce v prvej vete je toto tvrdenie uvedené - myslím to, že sa DP nepodáva do 40 416 -, ale § pokračuje ďalej - Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy podľa § 11 odst. 1 písm. a/, ale vykazuje daňovú stratu. To znamená, podľa mňa, že SZČO podáva daňové priznanie vždy.evina, dovoľujem si oponovať tvojmu tvrdeniu ... najprv si odcitovala zákon a následne si "povedala" niečo iné ...
Druhá veta § 32 hovorí to čo si aj napísala, ale podľa mňa znenie:
"daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy 80832*, ale vykazuje daňovú stratu" hovorí o tom, že ak má daňovník, napr. SZČO príjem 40 000,- Sk, a zároveň dosiahne výdavok 50 000,- Sk, vtedy daňové priznanie podáva (lebo vykázal daňovú stratu). Ale ak má príjem 40 000,- Sk a výdavky 35 000,- Sk, daňové priznanie nie je povinný podať (vyplýva to z citácie zákona).
Zhrnutie: s tvojím názorom, že "SZČO podáva daňové priznanie vždy" si dovoľujem nesúhlasiť

*hodnota platná pre rok 2004
vladan
27.02.05,15:03
Vysvetlenie z ďalšej strany: príjem musím priznať už vo svojom účtovníctve, na výdavky mám nárok. Z toho vyplýva, že ak mám stratu (a príjem nepresiahol 1/2nezdan. časti ZD) môžem a nemusím podať DP. Mám prípad, že podnikateľ za celý rok nevykonával žiadnu PČ, vystavil len fa za Sk 500,-, pritom platil odvody. Jeho príjem nepresiahol 1/2 NČZD, nechce si nárokovať uplatnenie straty v budúcich rokoch - plánuje ukončiť PČ. Jednoznačný záver viacerých účtovníkov znie - nepodať DP- je to zbytočné.Zákon o dani z príjmov v § 32 druhej vete hovorí:
"daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy 80832*, ale vykazuje daňovú stratu" ... podľa mňa táto veta hovorí, že takýto daňovník JE POVINNÝ (TEDA MUSÍ) podať daňové priznanie ... nie je tu možnosť výberu ... povinnosť je daná zákonom ... a to, že si daňovník nechce nárokovať uplatnenie straty v budúcich rokoch, resp. plánuje ukončiť podnikateľskú činnosť vôbec nemá odôvodnenie vo výbere, či podať, alebo nepodať daňové priznanie ...

*hodnota platná pre rok 2004
juko
27.02.05,15:13
Plne sa stotožňujem s Vladan a všetko je perfektne zhrnuté v jej príspevku /#8
evina
27.02.05,20:22
[QUOTE=vladan]evina, dovoľujem si oponovať tvojmu tvrdeniu ... najprv si odcitovala zákon a následne si "povedala" niečo iné ...
Druhá veta § 32 hovorí to čo si aj napísala, ale podľa mňa znenie:
"daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy 80832*, ale vykazuje daňovú stratu" hovorí o tom, že ak má daňovník, napr. SZČO príjem 40 000,- Sk, a zároveň dosiahne výdavok 50 000,- Sk, vtedy daňové priznanie podáva (lebo vykázal daňovú stratu). Ale ak má príjem 40 000,- Sk a výdavky 35 000,- Sk, daňové priznanie nie je povinný podať (vyplýva to z citácie zákona).
Zhrnutie: s tvojím názorom, že "SZČO podáva daňové priznanie vždy" si dovoľujem nesúhlasiť


V prvej časti sa zhodujeme, nie je čo riešiť. Myslím si aj to, čo si napísala v ďalšom príspevku Mariane o1. Priznám sa , že pri písaní príspevku ma nenapadla možnosť, ktorú uvádzaš Ty v druhej časti. Ostáva mi tu už len jedno malé "ale". SZČO je registrovaná na DÚ ako platiteľ dane z príjmu FO /aj keď sú i iní ale SZČO../ a preto si myslím, že ho na podanie DP vyzvú. V tomto prípade súhlasím s Juko, že takéto DP je vypísať a podať hračka a nemá zmysel sa s nimi naťahovať -aj keď som veľkým zástancom správneho tlmočenia zákonov aj voči DÚ, ktorí nie vždy tak postupujú. Ďakujem za reakciu a inšpiráciuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
vladan
28.02.05,06:08
...Ostáva mi tu už len jedno malé "ale". SZČO je registrovaná na DÚ ako platiteľ dane z príjmu FO /aj keď sú i iní ale SZČO../ a preto si myslím, že ho na podanie DP vyzvú. V tomto prípade súhlasím s Juko, že takéto DP je vypísať a podať hračka a nemá zmysel sa s nimi naťahovať -aj keď som veľkým zástancom správneho tlmočenia zákonov aj voči DÚ, ktorí nie vždy tak postupujú.
... to či daňový úrad vyzve alebo nevyzve daňovníka na podanie daňového priznania je otázka :D ... ak by som bola SZČO a nemala by som tú povinnosť podať daňové priznanie, napísala by som na DÚ list, prečo som tak urobila, odvolala by som sa na paragraf zákona o dani z príjmov. Podľa mňa je lepšie informovať svojho správcu dane o tejto skutočnosti, ako nechať kontrolórov, nech si myslia, že porušujem zákon (nepodaním daňového priznania) ... ale každý riešime situácie iným spôsobom :cool:
evina
28.02.05,06:16
Súhlasím s Tebou
Paula
28.02.05,06:25
Ja by som neváhala a aj keby som ako SZČO nemala príjem zo žiadnej činnosti (čo sa mi dúfam nikdy nestane) , DP by som podala.
dvd
28.02.05,08:17
Napísať oznámenie na DÚ listom (ako píše Vladana) je - myslím si - jednoduchšie a rýchlejšie a zrozumiteľnajšie, ako podávať DP.
Zita5
28.02.05,08:38
Já by som to daňové priznanie podala ,práve preto , lebo výklad zákona nie je jednotný a podaním DP si neuškodím .
Marianna01
01.03.05,16:35
Zákon o dani z príjmov v § 32 druhej vete hovorí:
"daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy 80832*, ale vykazuje daňovú stratu" ... podľa mňa táto veta hovorí, že takýto daňovník JE POVINNÝ (TEDA MUSÍ) podať daňové priznanie ... nie je tu možnosť výberu ... povinnosť je daná zákonom ... a to, že si daňovník nechce nárokovať uplatnenie straty v budúcich rokoch, resp. plánuje ukončiť podnikateľskú činnosť vôbec nemá odôvodnenie vo výbere, či podať, alebo nepodať daňové priznanie ...

*hodnota platná pre rok 2004
Dovoľujem si Vám ešte odporovať :). Chcela by som ešte upozorniť na skutočnosť, že daňovník MÁ PRÁVO uplatniť výdavky, to znamená, že nie je povinný. Pokiaľ ja ako daňovník viem, že mám minimálne príjmy a výdavky, ktoré presiahnu tieto príjmy, neuplatním si (SZČO) výdavky - lebo zákon mi umožňuje vybrať si túto možnosť - príjmy budem mať len minimálne, nemám stratu, ale nedosiahnem 1/2 NČZD. Z tohto usudzujem, že nemusím podať DP. :D
saman
01.03.05,16:42
Suhlas s Vladan, az na danovu stratu. Podla mojho nazoru, ak sa danovnik (napr. SZCO) rozhodne, ze si nechce uplatnit danove vydavky (danovnik si moze uplatnit vydavky a nie musi) tak v penaznom denniku bude mat len prijmy. Tym padom, ak su tieto prijmy do 40416 nemusi podavat danove priznanie. V tomto sa stotoznujem s Marianna01.
VladoG
02.03.05,05:07
Ja sa tiež prikláňam k názoru, že ak daňovník (hocijaký) dosiahol príjem menší ako 40416,-Sk, nemusí podávať daňové priznanie. Snáď za uváženie by stálo, že pri SZČO by som oznámil túto skutočnosť DÚ, aby ma neviedli ako osobu, ktorá si nepodala DP. Ale keď sa človek nad tým zamyslí, tak vypísanie DP pri takýchto hodnotách je hračka a nestojí za to, sa dohadovať s DÚ a neskôr s poisťovňami, ktoré od Vás budú požadovať výpis z DP.

A Ako je to prosím so SZČO, ktorá je súčastne dôchodcom a nemá príjem okrem dôchodku /ktorý je za rok nižší ako 80 ... / vyšší ako 40 ... ?
vladan
02.03.05,06:10
Marianna a Saman:
... môj príspevok o druhej vete § 32 je o druhej vete § 32 ... ja som sa nezamýšľala, či si daňovník uplatní alebo neuplatní výdavky ... druhá veta § 32 hovorí o tom, že:
... "daňovník si uplatnil výdavky ... a vyšla mu strata ... a musí sa riadiť § 32 ... musí podať daňové priznanie" ...
Nič viac a nič menej som svojím príspevkom nechcela povedať ... čiže o OPONOVANÍ by som nehovorila ... vy ste iba predostreli názor, že daňovník si výdavky nemusí uplatniť, teda mu nevznikne strata a následne mu zaniká povinnosť podávať daňové priznanie ...
... ďakujem za pochopenie :D
Marianna01
02.03.05,15:39
A Ako je to prosím so SZČO, ktorá je súčastne dôchodcom a nemá príjem okrem dôchodku /ktorý je za rok nižší ako 80 ... / vyšší ako 40 ... ?
podľa §9 zákona o DP sú oslobodené príjmy aj o.i. dôchodky zo sociálnych poisťovní - t.j. ak nemá SZČO príjem z podnikania len dôchodok, DP podávať nemusí.:)
darinasv
03.03.05,19:51
Ja si myslím, že musi keď daňovú stratu vykáže!, ale on daňovú stratu vykázať nemusí (môže si napríklad uplatniť paušálne výdavky 25% príjmov a nie skutočné a už daňovú stratu vykazovať nebude), pretože zo zákona som povinná vykazovať všetky príjmy, ak nevykážem nejaký výdavok nikto ma za to stíhať nebude. T.j. keď mám príjmy 40,000 za rok a neuvediem v účtovníctve žiadne výdavky (aj keď som určite nejaké mala), nikto ma za to nemôže stíhať a nemusím ani podávať DP




Zákon o dani z príjmov v § 32 druhej vete hovorí:
"daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50% sumy 80832*, ale vykazuje daňovú stratu" ... podľa mňa táto veta hovorí, že takýto daňovník JE POVINNÝ (TEDA MUSÍ) podať daňové priznanie ... nie je tu možnosť výberu ... povinnosť je daná zákonom ... a to, že si daňovník nechce nárokovať uplatnenie straty v budúcich rokoch, resp. plánuje ukončiť podnikateľskú činnosť vôbec nemá odôvodnenie vo výbere, či podať, alebo nepodať daňové priznanie ...

*hodnota platná pre rok 2004
vladan
04.03.05,07:25
Darinka, to čo som písala, však bolo o inom:


... môj príspevok o druhej vete § 32 je o druhej vete § 32 ... ja som sa nezamýšľala, či si daňovník uplatní alebo neuplatní výdavky ... druhá veta § 32 hovorí o tom, že:
... "daňovník si uplatnil výdavky ... a vyšla mu strata ... a musí sa riadiť § 32 ... musí podať daňové priznanie" ...
Nič viac a nič menej som svojím príspevkom nechcela povedať ... čiže o OPONOVANÍ by som nehovorila ... vy ste iba predostreli názor, že daňovník si výdavky nemusí uplatniť, teda mu nevznikne strata a následne mu zaniká povinnosť podávať daňové priznanie ...
Idiotka
04.03.05,10:18
A ako si myslíš, že to je v prípade osoby, ktorá má starobný dôchodok a súčasne dostáva "tantiémy", honoráre z titulu Autorského zákona?






Nemám otázku, mám poznatok, ktorý snáď niekto využije.
SZČO mala v roku 2004 jediný príjem a to z podnikania, ktorý však bol nižší ako hranica 40 tis., ktorá rozhoduje o tom, či daňové priznanie je potrebné podať, alebo nie. Zákon hovorí, že ak daňovník má nižší príjem ako je zákonom stanovená hranica, DP podať nemusí. U SZČO sa mi to nezdalo a tak som naklusala na DÚ. Odpoveď pracovníčky je nasledovná: Zákon nedefinuje pojem daňovník presne. SZČO, ktorá má nižší príjem, daňové nepodá, lebo podľa zákona nemusí. Na DÚ však zistia, že SZČO nemá podané DP a vyzvú ho, aby ho podal. Na výzvu je podľa zákona povinný reagovať a DP podať. Záver? DP je potrebné podať.
luba3
05.03.05,09:40
Spýtala som sa na DU Žilina 1,moja setra prerušila živnosť na 3 roky z dôvodu mater.dovol. v r.2003.V r.2004 musí podať minimálne písomné oznámenie na DU,že nemala žiaden príjem,ktorý podlieha dani FO,alebo podať nulové DP B.
smajlinka
26.03.05,20:44
Ja som z toho akysi magor. Ak FO - SZCO - POZD = 10 000,- , VOZD = 17 000,- a teda vide HV = - 7 000,- teda strata treba podat danove priznanie?

A ak by bol niekto taky ochotny, nerozumiem presne tomu, ze danovy urad vracia peniaze. Aka situacia musi nastat aby danovnikovim, povedzme ze FO urad nieco vratil?
ik-a
26.03.05,21:05
Ja som z toho akysi magor. Ak FO - SZCO - POZD = 10 000,- , VOZD = 17 000,- a teda vide HV = - 7 000,- teda strata treba podat danove priznanie?

A ak by bol niekto taky ochotny, nerozumiem presne tomu, ze danovy urad vracia peniaze. Aka situacia musi nastat aby danovnikovim, povedzme ze FO urad nieco vratil?
Dan.urad i moze vratit dan napr.:
1. Ak mas ucet v banke, mas tam korunky a dost vela. Z urokov, ktore Ti pripisuju banka zraza dan, ktora je preddavkova.
2. Ak si bola zamestnana v priebehu roka a Tvoj zamestnavatel Ti zrazal dan z platu.
3. Jednoducho a proste, ak v priebehu roku niekto za Teba z Tvojich prijmov zrazal dan.
smajlinka
27.03.05,07:55
vie mi dakto poradit?
Ja som z toho akysi magor. Ak FO - SZCO - POZD = 10 000,- , VOZD = 17 000,- a teda vide HV = - 7 000,- teda strata treba podat danove priznanie?

Dakujem
smajlinka
27.03.05,10:04
:( :( :( :( :(
ik-a
27.03.05,10:11
vie mi dakto poradit?
Ja som z toho akysi magor. Ak FO - SZCO - POZD = 10 000,- , VOZD = 17 000,- a teda vide HV = - 7 000,- teda strata treba podat danove priznanie?

Dakujem
SZCO podnikatel podava dan.priznanie vzdy. V pripade straty si ju mozes potom uplatnit v bud.obdobiach.
smajlinka
27.03.05,10:43
Vdaka.

A ak mal FO minuly rok stratu a tento rok stratu, mozu si ju uz uplatnit? Ak hej, ako na to?
Zuzka
27.03.05,10:50
Stratu si uplatní až keď dosiahne zisk. Zatiaľ si ju neuplatňuje, lebo nemá z čoho.
ankap
29.03.05,14:57
Nesúvisí to s touto diskusiou, ale poradíte mi?
SZČO: Príjem 76 000,-
pauš. výd. - 19 246,-
odvody - 42 408,-


Ako je to v tomto prípade s odpoč. položkou? Mám si ju uplatniť?
Pôjdem do straty, alebo ako??? Ďakujem

Ešte podotázka. Môže si uplatniť manžel tiež SZČO časť mojej odp. položky?
pyton
29.03.05,15:00
Uplatníš si zákl. nezd. čiastku /80832,-/ a pôjdeš na nulu.
ankap
29.03.05,16:40
Nesúvisí to s touto diskusiou, ale poradíte mi?
SZČO: Príjem 76 000,-
pauš. výd. - 19 246,-
odvody - 42 408,-


Ako je to v tomto prípade s odpoč. položkou? Mám si ju uplatniť?
Pôjdem do straty, alebo ako??? Ďakujem

Ešte podotázka. Môže si uplatniť manžel tiež SZČO časť mojej odp. položky?

Prosím, prosím odpoveď na podotázku. Ďakujem
pyton
29.03.05,17:12
Prosím, prosím odpoveď na podotázku. Ďakujem
Nie, nemôže.
Naile
30.03.05,07:44
To Ankap & Pyton:
Manžel SZČO môže uplatniť nezda. sumu na manželku 80 832 Sk - 76 000 Sk = 4 832 Sk.