Aldan
18.10.07,06:54
Mám jedného známeho býval=ho starostu, ktorý mal dostať odstupné. Už je skoro 3/4 roka od jeho odchodu a ešte nedostal odstupné. Môže prísť po nejakej dobe o túto čiastku? Terajšia starostka sa vyhovára, že nemá na to peniaze a pritom robí veľké a nákladné opravyjej kancelárie a pod. Okrem iného mu odmieta dať výplatnú poslednú pásku, takže ani nevie koľko má nárok na odstrupné, lebo počas svojho pôsob denia sa pásky nedávali a ani pri odchode nemá potrvrdenie o mzde. Kde sa máme obrátiť o nápravu? Podľa mňa musí byť páska vydaná zo zákona a nie odpoveď " mi ju nerobíme", lebo oni celé účtovníctvo robia ručne ako aj mzdy, keďže tajomníčka nevie robiť na počítači. To dokonca chcela odvádzať odvody z odstupného, lebo nevedela, že sa neodvádzajú.Môžme sa obrátiť napr. na kontrolný orgán VUC v Trenčíne?
Ďakujem Aldan
Jana Motyčková
18.10.07,07:44
Nárok na odstupné má, ale aká je "premlčacia doba" neviem.
Na starostu sa nevzťahuje Zákonník práce s výnimkou čerpania dovolenky a preto obec nie je povinná vystaviť mu výplatnú pásku. Ostatným zamestnancom ale pásky dávať musia. "Potvrdenia o mzde" pre účely ročných zúčtování síce mzdárky zvyknú dávať pri ukončení prac. vzťahu, ale nie je to poivnné, povinnosť je dávať ich až po skončení roka. Na kontrolný orgán sa môže obrátiť z dôvodu nevyplatenia odstuného.