Alla
18.10.07,09:09
Prosím o radu, naši vychovávatelia v DM pracujú v poobednajších hodinách a aj v noci za čo dostávajú príplatky 25% za nočné služby / verejný záujem /. Náš právnik nás upozornil, že vychovávatelia nemôžu mať nočné služby, ale majú mať pracovnú pohotovosť. A teraz neviem ako ich mám odmeňovať, keď odrobia svoj prac. fond, nemajú nadčasy.Budú odmeňovaní podľa 553/2003 Z.z. § 21 písmeno a. Podľa mňa nie, lebo to nie je vykonanie práce mimo pracovného času, mali by mať len niake príplatky.Ešte podotýkam že prácu vykonávajú na pracovisku. Nemáte niekto s takýmto prípadom skúsenosti ?
Jana Motyčková
18.10.07,09:06
Počas pohotovosti na pracovisku budú odmeňovaní podľa §21 ods.1. Pozrite si novelizovaný zákon 553/2003 - novela bola k 1.9.2007 v 348/2007 (novela Zákonníka práce).
Aktuálne znenie §21 ods. 1. :
"(1) Ak je zamestnancovi nariadená alebo s ním dohodnutá pracovná pohotovosť na pracovisku, patrí mu za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti 50 %, a ak ide o deň pracovného pokoja 100 % hodinovej sadzby funkčného platu. Za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku zamestnancovi nepatrí príplatok podľa § 16 až 19. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú na poskytnutí náhradného voľna za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku, patrí zamestnancovi plat podľa prvej vety a za hodinu tejto pracovnej pohotovosti hodina náhradného voľna; za čas čerpania náhradného voľna zamestnancovi nepatrí funkčný plat."

Neaktívna časť pohotovosti je časť, kedy prácu nevykonávajú. Ak prácu začnú vykonávať - napr. obchôdzka, riešenie nejakých problémov, ide o prácu nadčas a za ten majú nárok na nadčasový príplatok aj na príplatok za nočnú prácu, za prácu vo sviatok a pod.

Pri rozvrhovaní pracovných zmien sa ale pohotovosť nepočíta do rozvrhu pracovných zmien. Ak teda máte pracovný čas rozvrhnutý aj na nočné zmeny, tým že tieto sa stanú pohotovosťou, ak nechcú robiť viac, skráti sa im pracovný čas v bežnom rozvrhu pracovných zmien, t.j. budú sa s nimi zrejme musieť upraviť pracovné zmluvy na zmluvy na kratší pracovný čas.
Alla
18.10.07,10:13
Ďakujem za odpoveď. Týždenný prac.úväzok máme 37.5 hod, 7.5 denne. Vychovávatelia pracujú doobeda aj poobede, striedajú sa.Keď nastúpi do zamestnania od 22 hod. do 5,30 hod. odpracuje si 7,5 hodín v noci, za čo mal voľakedy 25% príplatok - práca v noci. Po novom je to pracovná pohotovosť. Ťažko povedať pri vychovávaťeloch DM či sa jedná o neaktívnu, alebo aktívnu pohotovosť, keď musí byť 7,5 hod. pri deckách v strehu ! Ak som to dobre pochopila, jedná sa mi hlavne o nočné služby, budem ich odmeňovať podľa § 21 ods. 1.
Jana Motyčková
18.10.07,10:53
Ďakujem za odpoveď. Týždenný prac.úväzok máme 37.5 hod, 7.5 denne. Vychovávatelia pracujú doobeda aj poobede, striedajú sa.Keď nastúpi do zamestnania od 22 hod. do 5,30 hod. odpracuje si 7,5 hodín v noci, za čo mal voľakedy 25% príplatok - práca v noci. Po novom je to pracovná pohotovosť. Ťažko povedať pri vychovávaťeloch DM či sa jedná o neaktívnu, alebo aktívnu pohotovosť, keď musí byť 7,5 hod. pri deckách v strehu ! Ak som to dobre pochopila, jedná sa mi hlavne o nočné služby, budem ich odmeňovať podľa § 21 ods. 1.
Ak prácu v nočnej zmene pokladáte za normálnu prácu, tak nejde o pohotovosť a potom sa odmeňuje ako normálna nočná práca, teda ako doteraz. Ale či sa jedná o pohotovosť alebo o prácu musíte posúdiť Vy. Definícia pohotovosti je v ZP_§96. Stručne - pohotovosť je čas, kedy zamestnanec prácu nevykonáva ale je pripravený na výkon práce.