Dada
18.06.04,05:57
Neviete mi náhodou povedať, od kedy platí 40 hodinový týždenný pracovný čas? Potrebovala by som presný dátum. Ďakujem.
maria56
18.06.04,06:43
40 hodinový týždenný pracovný čas platí od 1.4.2002 ,odvtedy platí nový Zákonník práce, zákon č. 311/2001 § 85.
juko
18.06.04,19:38
Otázka do pléna pre mzdárov:

Môže mať pracovník zakotvený v pracovnej zmluve 40-hodinový pracovný čas, ak je zamestnaný v obchode a pracuje obvykle jeden týždeň ráno od 5:30 - 12:00 a druhý týždeň pobede od 12:00 - 18:30 ? V priebehu každého týždňa však pripadnú na neho jedna až dve celodenky t.j. od 5:30 - 18:30.
Podotýkam, že to nie je pravidelné striedanie zmien. Stáva sa, že robí dva týždne ráno, potom jeden týždeň pobede, skrátka podľa potreby prevádzky.
Môžem to posudzovať ako jednozmennú prevádzku s nerovnomerným rozvrhnutím pracovného času?

Ak by som zobral striktne do úvahy §85 ZP odst.(5):
Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas 38 a trištvte hodiny týždenne; a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a pol hodiny týždenne.


museli by mať časový fond v pracovnej zmluve na 38 a 3/4hod.

Aký je Váš názor na vec? Porušuje zamestnávateľ zákon?