macula
18.10.07,08:50
Ahojte,
začínam účtovať v podvojnom účtovníctve a potrebovala by som skontrolovať nasledovný účtovný prípad /účtujem v Omege, spôsob A/:
-došlá fa z EÚ v sume 1000 EUR za tovar-zapíšem do evidencie zDF na účtoch 131/321
-prevzatie tovaru na sklad 132/131 zapísať do evidencie zID?
-úhrada z bú 321/221
Orsz
19.10.07,20:23
Ahojte,
začínam účtovať v podvojnom účtovníctve a potrebovala by som skontrolovať nasledovný účtovný prípad /účtujem v Omege, spôsob A/:
-došlá fa z EÚ v sume 1000 EUR za tovar-zapíšem do evidencie zDF na účtoch 131/321
-prevzatie tovaru na sklad 132/131 zapísať do evidencie zID?
-úhrada z bú 321/221

Bežne v praxi sa obstarávacie účty moc nepoužívajú, aspoň ja sa s tým nestretávam. Keď máš veľa tovaru tak máš aj veľa interných dokladov. Samozrejme, ak to nie je nevyhnutné pre firmu. Inak účtovanie:
-nákup tovaru: 132/321
- pozor ak je aj platca DPH tak sa dopočítava DPH: 343xx/343xy
- úhrada faktúry z BU: 321/221
vyčíslenie kurz.rozdielu pri úhrade : 563/321 alebo 321/663
betka
20.10.07,09:46
Účtovanie na 131 nie je povinnosťou UJ.

Môžeš účtovať 3 spôsobmi:
1. oceŃovanie v skutočných OC-cena obstarania vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním. (pri úbytkoch použiješ FIFO, alebo aritmetický priemer)
2. oceňovanie v skutočnej cene obstarania, vo fakturovanej cene, pričom členíš účet na 2 analytické účty:
- 132/1-fakturovaná cena
- 132/2 - náklady súvisiace s obstaraním (pri úbytkoch zaúčtuješ do nákladov alikvotný podiel nkladov spojených s obstaraním tovaru pripad. na vyskladnený tovar)

3.oceňovanie na sklade vo vopred stanovenej (pevnej) cene obstarania, kt. máš vo vnútropodnikovom cenníku, pričom členíš účet na 3 anylytické účty:
- 132.1-vnútropodniková skladová cena (ubytok v skladových cenách)
- 132.2 - oceňovacia odchýlka (rozdiel medzi fakturovanou a skladovou cenou) Ak. je táto cena obstarania vyššia, rozdiel účtuješ na ťarchu 112.2, ak je nižšia v prospech.
Pri úbytkoch v skladovej cene 112.1 zaúčtuješ alikvotný podiel oceňovacích rozdielov do nákladov ako zvýšenie alebo zníženie
- 112.3-skutočné náklady súvisiace s obstaraním äpri úbytkoch v skladovej cene 112.1 zaúčtuješ do nákladov alikvotný podiel vedľajších nákladov pri oceňovacej odchýlke....
Ajuška
29.11.07,17:05
Účtovanie na 131 nie je povinnosťou UJ....

...podľa § 43 2a,b... postupov účtovania v PU to vnímam tak, že musím účtovať cez 131 a Omega ma vlastne ani inak nepustí... :rolleyes: ...alebo som ešte niečo prehliadla?? ...a taaak sa snažím...:mee:
ivako
30.11.07,06:02
Ahojte,
začínam účtovať v podvojnom účtovníctve a potrebovala by som skontrolovať nasledovný účtovný prípad /účtujem v Omege, spôsob A/:
-došlá fa z EÚ v sume 1000 EUR za tovar-zapíšem do evidencie zDF na účtoch 131/321
-prevzatie tovaru na sklad 132/131 zapísať do evidencie zID?
-úhrada z bú 321/221
Prevzatie tovaru na sklad robím cez "sklad". V Omege máš v sklade nastavené prekontácie, dáš si príjem tovaru - PT a program ti automaticky urobí zaúčtovanie 132/131. Neviem ako robíte sklad, či ho robíte v tom istom programe.
Ajuška
01.12.07,09:34
Prevzatie tovaru na sklad robím cez "sklad". V Omege máš v sklade nastavené prekontácie, dáš si príjem tovaru - PT a program ti automaticky urobí zaúčtovanie 132/131. Neviem ako robíte sklad, či ho robíte v tom istom programe.

:mee:...točím sa stále dookola...:mee:...v konkrétnom sklade som si prednastavila skladové karty: účet skladu 132.xxx, účet fakturácie 604.xxx, účet obstarania 131.xxx... príjemku/výdajku mi generuje soft - pokial vstupujem cez fakturáciu s nastavením automatického vystavenia DL, P/V,FA a EUD plus zaúčtovanie... :rolleyes:...skontrolovala som si denník, či hlavnú knihu a na 132.xxx ani ťuk...
:rolleyes:... poradíte mi prosím čo som ešte nedomyslela v nastavení???...
sway
01.12.07,10:03
:mee:...točím sa stále dookola...:mee:...v konkrétnom sklade som si prednastavila skladové karty: účet skladu 132.xxx, účet fakturácie 604.xxx, účet obstarania 131.xxx... príjemku/výdajku mi generuje soft - pokial vstupujem cez fakturáciu s nastavením automatického vystavenia DL, P/V,FA a EUD plus zaúčtovanie... :rolleyes:...skontrolovala som si denník, či hlavnú knihu a na 132.xxx ani ťuk...
:rolleyes:... poradíte mi prosím čo som ešte nedomyslela v nastavení???...

V OMEGA sa ti zaúčtovanie SKLADDU - prednastavené prenesie prostredníctvom ID po spravení UZÁVIERKY SKLADU ! - teda sprav si uzávierku a SW Ti sám vytvorí ID.

Ja mám veľa obratov a používam prednastavenie a automatické zaúčtovanie skladu a je to supér.
Skontroluješ sa tak, že po spravení uzávierky skladu si otvor účet 131 a ak Ti sedí, máš OK sklad aj DF za tovar.;)
Ajuška
01.12.07,10:20
V OMEGA sa ti zaúčtovanie SKLADDU - prednastavené prenesie prostredníctvom ID po spravení UZÁVIERKY SKLADU ! - teda sprav si uzávierku a SW Ti sám vytvorí ID.

Ja mám veľa obratov a používam prednastavenie a automatické zaúčtovanie skladu a je to supér.
Skontroluješ sa tak, že po spravení uzávierky skladu si otvor účet 131 a ak Ti sedí, máš OK sklad aj DF za tovar.;)

...supeer...:---...rátala som s tým, že niekde v uzávierkach je finta ale neskúšala som to ešte... teraz som však zistila, že prednastavenie skladu som urobila až keď som mala haaldu skladových kariet /na kt. som účtovala pohyby/ nahratých a tam som tú zmenu prednastavenia musela urobiť hromadne až teraz dodatočne... toť otázka - zrejme musím položku za položkou prejsť ručne cez opravu...:confused:
sway
01.12.07,10:51
...supeer...:---...rátala som s tým, že niekde v uzávierkach je finta ale neskúšala som to ešte... teraz som však zistila, že prednastavenie skladu som urobila až keď som mala haaldu skladových kariet /na kt. som účtovala pohyby/ nahratých a tam som tú zmenu prednastavenia musela urobiť hromadne až teraz dodatočne... toť otázka - zrejme musím položku za položkou prejsť ručne cez opravu...:confused:

no karty si prejdi po jednej, nahoď do nich automatické zaúčtovanie... ale pohyby na nich si potom už sprav cez hromadné zaúčtovanie.;)
so rada že ti to pomohlo :)
Ajuška
01.12.07,11:23
no karty si prejdi po jednej, nahoď do nich automatické zaúčtovanie... ale pohyby na nich si potom už sprav cez hromadné zaúčtovanie.;)
so rada že ti to pomohlo :)

...kým som doumývala riady :D mi preplo ... logicky - bola to len neúplná info na kartách, ale pokiaľ som pohyby účtovala už cez prednastavený sklad, príjem aj výdaj prevzal údaje z prednastavenia...:rolleyes:...čo by som si ja bez Vás poraďákov počala...:confused: