mary1
18.10.07,10:24
Ahojte poráďáci,

viete mi poradiť, ako správne vypisovať doklady PPD, VPD... Existujú na to nejaké vzory? Ja som sa napr. stretla s rôznym spôsobom vypisovania.
Napr. PPD obsahuje: cena bez DPH, DPH, oslobodenie od DPH a celková suma.

Napr. Preddavok na SC som videla:
- cena bez DPH,
u iného celková suma

Je to jedno? Do oslobodené od DPH by som napr. dala poštovné.

Môžete mi poradiť, ako vy "zápasíte" s dokladmi?

Ďakujem
Ežor
18.10.07,08:32
PD sú aj pre neplatcov DPH, aj pre platcov DPH. My sme tiež platcovia DPH, ale ak potrebujem vystaviť doklad bez DPH, tak to robím takto:
Cena bez DPH: 1000,-
DPH: 0%
Celková cena:1000,-
ekopo
18.10.07,10:03
Otázka: Aký význam má rozpísanie DPH na PPD resp. VPD ?
Odpoveď: Žiadny
Zdôvodnenie: PPD a VPD slúži na podchytenie pohybov v pokladničnej knihe, t.j. úhrad v hotovosti.
mary1
18.10.07,10:25
to znamená, že je úplne jedno, do ktorej kolónky to vpíšem? Ak som neplatca DPH. píšem celkovú sumu, alebo cena bez DPH (ako mi lepšie vyhovuje) + vôbec sa nemusím zaoberať tým, či je predmet dokladu oslobodený od dane alebo nie?

kolónku "oslobodené od dane" vôbec nepoužívate?

Ďakujem.
Johanka
18.10.07,10:28
Ak nie si platiteľ DPH tak údaje ako cena bez DPH a DPH si ani nevšímaj ;) to sú údaje pre platiteľov DPH. Pre Teba je dôležitá cena celkom.
Paula
18.10.07,14:19
mary1, smiem sa tíško spýtaťmimotemy , ako získať miesto učiteľa ekonomických predmetov (viď Tvoj profil) bez preukázania ovládania problematiky, obsiahnutej v zákonoch , metodikách či predpisoch súvisiacich, budúcemu zamestnávateľovi - všeobecne povedané vzdelávaciemu inštitútu ?:)
olio
18.10.07,15:06
to znamená, že je úplne jedno, do ktorej kolónky to vpíšem? Ak som neplatca DPH. píšem celkovú sumu, alebo cena bez DPH (ako mi lepšie vyhovuje) + vôbec sa nemusím zaoberať tým, či je predmet dokladu oslobodený od dane alebo nie?

kolónku "oslobodené od dane" vôbec nepoužívate?

Ďakujem.
Ahoj, ak nie si platiteľ DPH, používaj VPD a PPD, ktoré sú určené pre neplatiteľa dane z pridanej hodnoty účtujuceho v jednoduchom účtovníctve. V obchode si pýtaj: IGAZ 193 (PPD) a IGAZ 194 (VPD) - odpadne ti tento problém, veľa šťastia...;)
mary1
22.10.07,09:09
Ahoj Paula,
neviem, či niekto aktualizuje pravidelne svoj profil. Ja som nemala spotrebu zaoberať sa mojim profilom a pravdou je, že tomu neprikladám ani dôležitosť. Obrátila som sa na Poradu, pretože v praxi naozaj existuje nejednotnosť a chcela som poznať Váš názor. Neviem, prečo v tom hľadáš niečo negatívne. Prajem Ti príjemný deň a skús na svet pozerať pozitívnejšie. :)