TinkiDinki
18.10.07,10:50
Teraz keď beží tá reklamná kampaň v rádiu "podozrenie róm" nedá mi zareagovať.

Hlásenie v obecnom rozhlase:
"Vážení občania kto bude pristihnutý že vyváža smeti za obec dostane pokutu 500,-Sk. Ak bude pristihnutý róm dostane pokutu 5000,-Sk"

Cenník energií a iné:
.................pre občanov.....pre rómov
Elektrina........2,50kw............5,50/kw
Plyn..............9,50/m3........14.50/m3
Voda.............20/m3...............35/m3

Dane.............0,5Sk/m2.........50Sk/m2

Pokuty..........100,-Sk.........100.000,-Sk
Tresty..............1 rok..............15 rokov

Zdravotná
starostlivosť....bezplatne......1500,-Sk/osoba


Len treba nahradiť tých rómov za podnikateľov
a už je to to naše každodenné na ktoré sme akosi zviknutí.

Zabudol som na niečo ? Pridajte sa ...:) :eek: :)
Chobot
18.10.07,09:09
Teraz keď beží tá reklamná kampaň v rádiu "podozrenie róm" nedá mi zareagovať.

Hlásenie v obecnom rozhlase:
"Vážení občania kto bude pristihnutý že vyváža smeti za obec dostane pokutu 500,-Sk. Ak bude pristihnutý róm dostane pokutu 5000,-Sk"

Cenník energií a iné:
.................pre občanov.....pre rómov
Elektrina........2,50kw............5,50/kw
Plyn..............9,50/m3........14.50/m3
Voda.............20/m3...............35/m3

Dane.............0,5Sk/m2.........50Sk/m2

Pokuty..........100,-Sk.........100.000,-Sk
Tresty..............1 rok..............15 rokov

Zdravotná
starostlivosť....bezplatne......1500,-Sk/osoba


Len treba nahradiť tých rómov za podnikateľov
a už je to to naše každodenné na ktoré sme akosi zviknutí.

Zabudol som na niečo ? Pridajte sa ...:) :eek: :)

Podľa môjho názoru neide o diskrimináciu, pretože v prípade diskriminácie by muselo ísť o diskrimináciu medzi dvomi fyzickými osobami. Ale v tomto prípade porovnávaš fyzickú osobu a právnickú osobu a to je rozdiel. V rôznych oblastiach nájdeš rozdielne podmienky pre fyz. a právnické osoby.

Na jednej strane podnikatelia využívajú výhody, že sú právnické osoby, na druhej strane by si pre nich požadovala takú ochranu ako pre fyzické? Napr. s tou elektrinou, podnikateľ si poplatky na elektrinu zahrnie do nákladov v podnikaní a ide o náklady na podnikanie, fyzická osoba to zaplatí zo svojho čistého príjmu a je to konečná spotreba.

S tými smeťami je to diskutabilné. Ak vynesie smeti obyčajný občan, je nezodpovedný a dostane pokutu 500,- SK. To je OK. Ak však vynesie smeti podnikateľ, je zase otázne, čo a v akom množstve to urobí. V prípade podnikateľa môže ísť aj o veľkú firmu aj o živnostníka. Ak však vynesie smeti firma, je predpoklad, že to bude vo väčšom objeme, prípadne to bude nejaký priemyselný odpad, preto je asi stanovená väčšia pokuta.

Bol by som zvedavý, ako by miestny úrad posudzoval, keby prichytili majiteľa firmy, ako vynáša na prívese smeti. Brali by ho ako fyzickú osobu, alebo ako podnikateľa?

V každom prípade porušuje nariadenie a môže mu byť udelená pokuta.

Takže ja to ako diskrimináciu nevidím.
TinkiDinki
22.10.07,09:56
Áno logicky sa dá vysvetliť všetko.

- aj to že u podnikateľa je väčšie podozrenie že vynesie viac bordelu
- aj to že podnikateľ si dá energie do nákladov a tým "ušetrí"

Ale v zákone na ochranu spotrebiteľa je uvedené, že nikto nesmie diskriminovať spotrebiteľa.

- môže sa cena tovaru určovať podľa toho kto ich kupuje
- má právo predávajúci spýtať sa spotrebiteľa kto on je a načo to chce
- môžem si v predajni označiť takýto cenník
napr. Zmrzlina 5,-Sk a pre prac. banky 10,-Sk
logicky je to preto lebo aj ja im platím 2 násobné poplatky za vedenie účtu ako ostatní občania (s rovnakým množstvom transakcií)

- nemali by sa tovary a služby predávať podľa výrobných a predajných nákladov a nie podľa farby pleti (uniformy) kupujúceho

- čo je potom diskriminácia ?
- SZČO je právnická osoba ?
Chobot
22.10.07,11:59
Áno logicky sa dá vysvetliť všetko.

- aj to že u podnikateľa je väčšie podozrenie že vynesie viac bordelu
- aj to že podnikateľ si dá energie do nákladov a tým "ušetrí"

Ale v zákone na ochranu spotrebiteľa je uvedené, že nikto nesmie diskriminovať spotrebiteľa.

Zase sa vraciame k starej dileme, kedy je podnikateľ spotrebiteľ a kedy nie (viď: http://www.porada.sk/t11464-vysvetlenie-rozhodnite.html )

Ako spotrebiteľa ho myslím, nikto nediskriminuje. Veď chleba v obchode kúpi aj fyzická osoba aj podnikateľ za rovnakú cenu. Áno, sú napr. služby, kde poskytovateľ služby dá vyššiu cenu podnikateľovi (napr. podnikateľský účet), lebo vie, že mu môže dať vyššiu cenu.



- môže sa cena tovaru určovať podľa toho kto ich kupuje
- má právo predávajúci spýtať sa spotrebiteľa kto on je a načo to chce
- môžem si v predajni označiť takýto cenník
napr. Zmrzlina 5,-Sk a pre prac. banky 10,-Sk
logicky je to preto lebo aj ja im platím 2 násobné poplatky za vedenie účtu ako ostatní občania (s rovnakým množstvom transakcií)

- nemali by sa tovary a služby predávať podľa výrobných a predajných nákladov a nie podľa farby pleti (uniformy) kupujúceho

To zvýraznené je opäť len zlý príklad, lebo zase ide len o dve fyzické osoby.

Ale ak sa vrátim k tej elektrine, tak som si pozeral, a tam je to dokonca naopak. Sadzby nie sú ani tak závislé od typu osoby, ale najmä od spotreby. Čím vyššia spotreba, tým nižšia cena, teda podnikatelia majú nižšie ceny. Dokonca aj pre fyzické osoby sú rôzne tarify - to by si tiež brala ako diskrimináciu?


- čo je potom diskriminácia ?
- SZČO je právnická osoba ?

Čo je diskriminácia? Pozri si antidiskriminačný zákon č. 365/2004.

A SZČO je právnická osoba - jednoosobová. Nie je to fyzická osoba, hoci by to navonok tak vyzeralo.
VladoaKatka
22.10.07,13:02
Podľa môjho názoru neide o diskrimináciu, pretože v prípade diskriminácie by muselo ísť o diskrimináciu medzi dvomi fyzickými osobami. Ale v tomto prípade porovnávaš fyzickú osobu a právnickú osobu a to je rozdiel. V rôznych oblastiach nájdeš rozdielne podmienky pre fyz. a právnické osoby.

Na jednej strane podnikatelia využívajú výhody, že sú právnické osoby, na druhej strane by si pre nich požadovala takú ochranu ako pre fyzické? Napr. s tou elektrinou, podnikateľ si poplatky na elektrinu zahrnie do nákladov v podnikaní a ide o náklady na podnikanie, fyzická osoba to zaplatí zo svojho čistého príjmu a je to konečná spotreba.

Zahrnie do nákladov = zvýši ceny = fyzická osoba to zaplatí zo svojho čistého príjmu a je to konečná spotreba. Koho sú to výdavky?Konečnom dôsledku vždy to zaplatí ten posledný.
Chobot
22.10.07,13:38
Zahrnie do nákladov = zvýši ceny = fyzická osoba to zaplatí zo svojho čistého príjmu a je to konečná spotreba. Koho sú to výdavky?Konečnom dôsledku vždy to zaplatí ten posledný.

Tak to je pravda, že všetko sa prenesie na konečného spotrebiteľa (pokiaľ to nie je nejaká dobročinná spoločnosť :D), ale to už je o inom a mimo témy.
TinkiDinki
26.10.07,08:40
Áno, sú napr. služby, kde poskytovateľ služby dá vyššiu cenu podnikateľovi (napr. podnikateľský účet), lebo vie, že mu môže dať vyššiu cenu. .

lebo vie, že mu môže dať vyššiu cenu? Takže môže predávajúci zisťovať načo potrebuje kupujúci daný výrobok a podľa toho určovať cenu výrobku (služby)??? :)


A SZČO je právnická osoba - jednoosobová:eek: . Nie je to fyzická osoba, hoci by to navonok tak vyzeralo:eek: :eek: :eek: .


Nieje to také jednoznačné že "všetko nakoniec zaplatí kupujúci" tovar sa začal vďaka globalizácii premiešavať a kupujúci sa slobodne rozhoduje. Tak si kúpi tovar z iného štátu (napríklad).

Vo večerných správach sa potom dozedáme že "Slovenskí podnikatelia SÚ NESCHOPNÍ konkurovať zahraničným výrobcom".
Minimálne 2x do mesiaca si neodpustia toto podráždenie naši "rozhľadení" redaktori že?
Rozalka
26.10.07,08:49
...podnikateľov
a už je to to naše každodenné na ktoré sme akosi zvyknutí.

Zabudol som na niečo ? Pridajte sa ...:) :eek: :)

Súhlasím s TinkiDinki, že podnikatelia sú v určitej oblasti diskriminovaní.
Odpočuté zo správ: ....... súkromný podnikateľ spáchal ....


Počuli ste niekedy: ....... kominár spáchal .......
....... kurič spáchal ......
....... školník spáchal ....

????????????????
P.S. Nie som podnikateľ.
olio
27.10.07,18:58
Neviem, či teraz nebudem
mimotemy, ale podľa mňa je diskriminácia pri zdaňovaní zamestnanca a SZČO...
Zamestnanec pri svojom mesačnom plate 15.000, - Sk v hrubom zaplatí za rok daň cca 12.500,- Sk. Rada by som videla podnikateľa, ktorý má čistý mesačný príjem 11.800,- Sk a v marci zaplatí 12.500,- Sk daň...! :eek::eek: :eek: