nikulik
18.10.07,11:39
Ahojte poradaci, potrebujem radu. Naša firma uzatvorila zmluvu o preprave veci s firmou, ktora sa zaobera rozvozom novin. Proste ide o to, že zamestnanec pracujuci na dohodu o VP im bude rozvazat noviny, a prepravu im vyfakturujeme. Ide ale o to, že nevieme ci sme spravili dobre, lebo nevieme ci to mozme podla nasej zivnosti fakturovat. V ŽL máme okrem iného vypisane aj: reklamná, propagačná a inzertná činnosť,
nepravidelná neverejná osobná cestná doprava.
Ide mi o to, že ked som volala na živnostenský urad tak mi povedali, ze ak ta preprava bude vykonávana osobným vozidlom tak to mozme fakturovat, lebo to mame v ŽL. Ale ide o to, že my máme osobný automobil, ale v technickom máme napisané nakladny kvoli tomu, že sme si uplatnili odpočet DPH.
A preto by som chcela vediet ci môžme to fakturovat alebo nie. Či sa proste berie automobil podla technického preukazu alebo podla niecoho ineho. Auto mame seat alhambru.
mandula
18.10.07,13:11
Preprava tovaru - čiže aj rozvoz novín - vykonávaná cestnými nákladnými vozidlami, ktorých celková hmotnosť vrátane prípojného vozidla nepresahuje 3,5 t, sa podľa zákona č. 168/1996 Z.z. nepovažuje za podnikanie v cestnej doprave .

To znamená, že na takúto činnosť nepotrebujete koncesnú listinu, ale živnostenský list.

Ak chcete faktúrovať rozvoz novín, a nedostať sa do problémov pri prípadnej kontrole zo živnost.úradu, mali by ste mať aj ŽL, kde je uvedený ako pedmet činnosti "Nákladná cestná doprava vykonávaná cestnými nákladnými vozidlami do celkovej hmotnosti 3,5 t vrátane prípojného vozidla". ;)
nikulik
19.10.07,08:36
Ano, volala som na živnostensky včera a povedali mi, že musime mať novu živnosť. Mne slo len o to ci sa berie určenie automobilu z technického a povedali mi že ano.
Bude tam velky problem ked fakturovane bude od 01.09. a živnost bude vybavena k datumu vyše 20-teho.10.??
ZuzanaP
19.10.07,08:57
Problém môže byť, lebo ste faktúrovali neoprávnene, bez živnostenského oprávnenia. Asi by bolo vhodné faktúry opraviť.