zupu
18.10.07,12:28
Chcela by som poprosiť o radu ako spravne postupovať pri účtovani notebooku - jednoduche účtovníctvo, neplatca DPH.
Popis situacie: pracujem u jednej firmy na živnosť, firma mi poskytla notebook, nezaplatila som ho hned, ale firma mi bude pri mesacnej vyplate strhávať istu dohodnutu ciastku.
- ako uctovat splátky,
- ake doklady su potrebne pri "kupe" notebooku - faktura alebo nejaka zmluva,
- je uz teraz mojim majetkom
Zoltán Kovács
18.10.07,10:31
Chcela by som poprosiť o radu ako spravne postupovať pri účtovani notebooku - jednoduche účtovníctvo, neplatca DPH.
Popis situacie: pracujem u jednej firmy na živnosť, firma mi poskytla notebook, nezaplatila som ho hned, ale firma mi bude pri mesacnej vyplate strhávať istu dohodnutu ciastku.
- ako uctovat splátky,
- ake doklady su potrebne pri "kupe" notebooku - faktura alebo nejaka zmluva,
- je uz teraz mojim majetkom

Málo info. Aká je cena notebooku? Ak nad 30.000,- tak jedná sa o DHM, ktorý sa odpisuje v 1.odpisovej skupine 4 roky. Ak menej ako 30.000,- tak sa dá účtovať priamo do nákladov.
Stačí ak máš faktúru, a jednotlivé splátky zaúčtuješ ako čiastočná úhrada záväzku. Do peňažného denníka v členení podľa toho aká je cena.
Johanka
18.10.07,10:35
Za tou poslednou odrážkou je otáznik alebo je to patrí do zadania ?
zupu
18.10.07,10:37
dakujem, tu je viac info - hodnota je cca 20.000.
Dostanem od firmy fakturu, ak mi firma notebook poskytla len na pracu a v podstate som ho este nezaplatila uplne, budem ho splacat?
Zoltán Kovács
18.10.07,10:39
dakujem, tu je viac info - hodnota je cca 20.000.
Dostanem od firmy fakturu, ak mi firma notebook poskytla len na pracu a v podstate som ho este nezaplatila uplne, budem ho splacat?

KeĎ si ho nezaplatila tak zrejme áno.
zupu
18.10.07,10:39
ma byt otaznik, zabudla som.
Johanka
18.10.07,10:39
Ako je to s tou závislou prácou ? Aj účtovnícky SW Ti dali svoj :rolleyes: ?
Zoltán Kovács
18.10.07,10:42
Chcela by som poprosiť o radu ako spravne postupovať pri účtovani notebooku - jednoduche účtovníctvo, neplatca DPH.
Popis situacie: pracujem u jednej firmy na živnosť, firma mi poskytla notebook, nezaplatila som ho hned, ale firma mi bude pri mesacnej vyplate strhávať istu dohodnutu ciastku.
- ako uctovat splátky,
- ake doklady su potrebne pri "kupe" notebooku - faktura alebo nejaka zmluva,
- je uz teraz mojim majetkom

mimotemy Živnostník, ak nepracuje na prac.zmluvu tak nemá ani výplatu.
zupu
18.10.07,10:45
nejde o učtovnictvo. V podstate potrebujem notebook k zapajaniu novych liniek pre tuto firmu.
zupu
18.10.07,10:47
firma mi to bude strhavat z dohodnutej odmeny. O to menej im budem fakturovat.
Zita5
18.10.07,10:49
firma mi to bude strhavat z dohodnutej odmeny. O to menej im budem fakturovat.

No tak to už vôbec nie je dobré . Ako potom preukážete , že PC po zaplatení bude Vašim vlastníctvom ?
Johanka
18.10.07,10:53
Čo všetko už nerobia účtovníci ...:)

K téme - k účtovnému prípadu ( nákup notebooku ) potrebuješ účtovný doklad. Odhliadni od toho, že zhodou okolností nakupuješ NB od firmy, ktorej poskytuješ nejaké služby. Od každého iného dodávateľa NB-ku by si očakávala faktúru, prípadne kúpnu zmluvu so splátkovým kalendárom, vôbec by si neuvažovala, že to môže byť inak ;) .
Takisto by bolo dobré , aby Ti zaplatili celú sumu za služby, ktoré im vyfaktúruješ Ty ... a nevyplácali Ti iba časť očistenú o splátku,zbytočne to komplikuje účtovníctvo ...
zupu
18.10.07,10:53
to prave neviem, preto by som chcela poprosit o radu, ake doklady k tomu treba. Ci treba uzatvorit zmluvu, kde budu definovane podmienky, kedy sa stava notebook mojim majetkom, ako sa bude splacat a podobne.
Johanka
18.10.07,10:54
Čo všetko už nerobia účtovníci ...:)

K téme - k účtovnému prípadu ( nákup notebooku ) potrebuješ účtovný doklad. Odhliadni od toho, že zhodou okolností nakupuješ NB od firmy, ktorej poskytuješ nejaké služby. Od každého iného dodávateľa NB-ku by si očakávala faktúru, prípadne kúpnu zmluvu so splátkovým kalendárom, vôbec by si neuvažovala, že to môže byť inak ;) .
Takisto by bolo dobré , aby Ti zaplatili celú sumu za služby, ktoré im vyfaktúruješ Ty ... a nevyplácali Ti iba časť očistenú o splátku,zbytočne to komplikuje účtovníctvo ...
..................
JAJA11
18.10.07,10:54
firma mi to bude strhavat z dohodnutej odmeny. O to menej im budem fakturovat.

Ale to nejde. Ak chcete aby notebook bol Váš, tak Vám museli vystaviť faktúru zaň. Vy im musíte spraviť faktúru v plnej výške za svoju prácu a tú časť, ktorú ste sa dohodli splácať mesačne si musíte započítať alebo musia prebehnúť ako úhrady cez pokladňu. :rolleyes:
zupu
18.10.07,11:02
OK, dakujem vsetkym za rady. Skusim to nejako poriešit s firmou, pre ktoru pracujem. Este raz vdaka.