lara
26.02.05,11:04
ahojte poraďáci. chcela by som vás požiadať o pomoc v tejto veci. ak si budem rozširovať predmet podnikania bude potrebné urobiť zmenu spoločenskej zmluvy a vyhotoviť úplné znenie pre OR. moja otázka je či opäť budú musieť byť overené podpisy spoločníkov alebo stačí ak ju podpíše len konateľ. bude musieť byť tento podpis overený? a takisto aj zápis z valného zhromaždenia je potrebné overiť podpisy? budem velmi vďačná ak mi poradíte. dakujem
Aneta
05.04.05,09:11
ahojte poraďáci. chcela by som vás požiadať o pomoc v tejto veci. ak si budem rozširovať predmet podnikania bude potrebné urobiť zmenu spoločenskej zmluvy a vyhotoviť úplné znenie pre OR. moja otázka je či opäť budú musieť byť overené podpisy spoločníkov alebo stačí ak ju podpíše len konateľ. bude musieť byť tento podpis overený? a takisto aj zápis z valného zhromaždenia je potrebné overiť podpisy? budem velmi vďačná ak mi poradíte. dakujem
Pre rozšírenie predmetu podnikania musia byť znovu overené podpisy všetkých nestačí len konateľ t.j. spoločenská zmluva, zápis z VZ, podanie do OR - overený podpis konateľa. Pozor rozšíriť treba najprv Živnostenský list o nové činnosti.
Dúfam 99% je to takto.

Aneta
coneek
05.04.05,11:54
zmenu spolocenskej zmluvy podpisuju vsetci spolocnici, uplne znenie spolocenskej zmluvy podpisuje iba konatel. Navrh na zapis do OR podpisuje takisto konatel.

Zapisnicu z Valneho zhromazdenia podpisuje spravidla predseda VZ a zapisovatel, k zapisnici sa priklada listina pritomnych spolocnikov. Ak je spolocnikov malo, podpisuju priamo zapisnicu z VZ. Treba si pozriet spolocensku zmluvu, ako to tam maju upravene.

Overit podpisy treba na vsetkom, co ide ako priloha na obchodny register (pre istotu). Zakon to vyslovne ustanovuje iba pri spolocenskej zmluve a navrhu na zapis do OR, ale ja pre istotu davam overit vsetko. Nikdy nie je jasne, komu to na sude pridelia... :D
ondrejvla
05.04.05,13:50
zmenu spolocenskej zmluvy podpisuju vsetci spolocnici, uplne znenie spolocenskej zmluvy podpisuje iba konatel. Navrh na zapis do OR podpisuje takisto konatel.

Zapisnicu z Valneho zhromazdenia podpisuje spravidla predseda VZ a zapisovatel, k zapisnici sa priklada listina pritomnych spolocnikov. Ak je spolocnikov malo, podpisuju priamo zapisnicu z VZ. Treba si pozriet spolocensku zmluvu, ako to tam maju upravene.

Overit podpisy treba na vsetkom, co ide ako priloha na obchodny register (pre istotu). Zakon to vyslovne ustanovuje iba pri spolocenskej zmluve a navrhu na zapis do OR, ale ja pre istotu davam overit vsetko. Nikdy nie je jasne, komu to na sude pridelia... :D
Overiť treba skutočne všetky podpisy, nielen ( pre istotu) !
rems
05.04.05,15:52
Děkuji, děkuji, děkuji. Zrovna aktuálně řeším tento problém, se kterým jsem se dostala až sem, k vám. Nechám tedy ověřit i ten podpis v zápisnici a uvidíme. Mám ale přece jen maličký dotaz: V našem případě se mění pouze statutární orgán společnosti, tzn. konatelia (zápis, výmaz). Majitel je pouze jeden, zápisnica z VZ o zmene konatelov je tedy jen formou rozhodnutí jediného spoločníka. Musí ji v tomto případě podepsat i prvý a jediný konateľ?
ondrejvla
05.04.05,16:36
Děkuji, děkuji, děkuji. Zrovna aktuálně řeším tento problém, se kterým jsem se dostala až sem, k vám. Nechám tedy ověřit i ten podpis v zápisnici a uvidíme. Mám ale přece jen maličký dotaz: V našem případě se mění pouze statutární orgán společnosti, tzn. konatelia (zápis, výmaz). Majitel je pouze jeden, zápisnica z VZ o zmene konatelov je tedy jen formou rozhodnutí jediného spoločníka. Musí ji v tomto případě podepsat i prvý a jediný konateľ?Samozrejme! A kto iný by to mal podpísať?! Veď je jediným spoločníkom spoločnosti!
rems
05.04.05,16:55
Tak asi ano. Myslela jsem si, že valné zhromaždenie je jenom věcí společníka. Že na něm rozhoduje a konatelé zde ani nemusí být. Ale asi jsem zase byla vedle jako ta jedle. Díky!
lenkak
05.04.05,17:05
V skratke povinnosti konateľa
1. Konateľ sa na základe tejto zmluvy zaväzuje, že bude ako štatutárny orgán spoločnosti za spoločnosť konať s tretími osobami a bude spoločnosť svojimi právnymi úkonmi zaväzovať.
2. Konateľ je povinný vykonávať svoju činnosť v rámci a v súlade s ustanoveniami príslušných zákonov SR, spoločenskej zmluvy a stanov spoločnosti, rokovacieho poriadku pre konateľov spoločnosti ako aj v súlade s uzneseniami valného zhromaždenia a inými rozhodnutiami spoločníkov spoločnosti.
3. Konateľ si je vedomý toho, že akékoľvek konateľské oprávnenie vyplývajúce zo spoločenskej zmluvy alebo z ďalších vnútorných predpisov spoločnosti je voči tretím osobám neúčinné. V prípade, že konateľ vnútorné obmedzenia poruší, má vedomosť, že v prípade vzniku škody, zodpovedá voči spoločnosti celým svojím majetkom bez obmedzenia na princípe objektívnej zodpovednosti za škodu podľa OBZ.
4. Konateľ je oprávnený odmietnuť konať v súlade s uznesením valného zhromaždenia alebo rozhodnutím spoločníkov ak je v rozpore so záujmami spoločnosti.
5. Konateľ je povinný vykonávať svoju obchodnú činnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a jej spoločníkov tak, aby spoločnosť neutrpela akúkoľvek majetkovú, či nemajetkovú ujmu.
6. Konateľovou povinnosťou je zabezpečiť riadne vedenie účtovníctva, ktoré predpisujú právne predpisy. Ďalej je konateľovou povinnosťou viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti.
ALDA
05.04.05,17:31
Lenka, pekne si to citovala, ibaže tí konatelia by sa mali aj skutočne podľa toho aj riadiť. Bohužial mi asi dáš za pravdu /alebo máš lepšie skúsenosti ako ja ?/, že sa podľa toho neriadia. Mali by ten Tvoj citát mať na nástenke
vo svojej kancelárii, samozrejme, ak sa v nej zdržujú.
lenkak
05.04.05,17:41
Dávam Ti za pravdu.....
coneek
06.04.05,15:08
Samozrejme! A kto iný by to mal podpísať?! Veď je jediným konateľom spoločnosti!
Dovolim si nesuhlasit... Valne zhromazdenie je organom spolocnikov, nie konatelov. Uvadzam § 132 ObZ:

Ak ma spolocnost jedineho spolocnika, vykonava tento spolocnik posobnost valneho zhromazdenia. Rozhodnutie jedineho spolocnika urobene pri vykone posobnosti valneho zhromazdenia musi mat pisomnu formu a musi ho podpisat, ak tento zakon neustanovuje inak.

Rozhodnutie o odvolani konatela a vymenovani noveho konatela podpisuje teda SPOLOCNIK, nie konatel. Konatel podpisuje az navrh na zapis do obchodneho registra...
ondrejvla
06.04.05,16:16
Už som to opravila, myslela som tým - jediným spoločníkom!
laur12
06.04.05,19:28
Davate podpisovat i uctovnu zavierku pred odoslanim na OR (do zbierky listin) vsetkym konatelom, ak su dvaja? Alebo staci len konatel zodpovedny za uctovnictvo? Maju byt podpisy overene notarom? Dakujem, pekny den!
ondrejvla
06.04.05,19:32
Davate podpisovat i uctovnu zavierku pred odoslanim na OR (do zbierky listin) vsetkym konatelom, ak su dvaja? Alebo staci len konatel zodpovedny za uctovnictvo? Maju byt podpisy overene notarom? Dakujem, pekny den!
Ak sú obaja spoločníci konateľmi, mali by podpísať obaja: Konateľ zodpovedný za účtovníctvo-hm, neviem, ešte som sa nestretla s týmto pojmom!
laur12
06.04.05,19:54
A oba podpisy overit? Na kazdej casti (Suvaha,Vysledovka,Poznamky) zvlast? Alebo ked je to uz u notara, nech to zviaze a overi len podpisy na celom tom zvazku?
ondrejvla
06.04.05,19:57
A oba podpisy overit? Na kazdej casti (Suvaha,Vysledovka,Poznamky) zvlast? Alebo ked je to uz u notara, nech to zviaze a overi len podpisy na celom tom zvazku?
Ja by som to určite zviazala a dala overiť ako jeden doklad. Neviem ,či niekto bude mať iný názor, ale podstatné je, či to zoberie takto Zbierka listín.
laur12
06.04.05,20:11
Dakujem. Da sa to na OR zistit? Ta pani v podatelni nic neporadi, tvrdi, ze to zavisi od sudcu (ci teraz uz len uradnika?), ktory to dostane.
coneek
07.04.05,07:37
Už som to opravila, myslela som tým - jediným spoločníkom!
Ok, beriem spat... ;)
coneek
07.04.05,07:44
A oba podpisy overit? Na kazdej casti (Suvaha,Vysledovka,Poznamky) zvlast? Alebo ked je to uz u notara, nech to zviaze a overi len podpisy na celom tom zvazku?
Podla § 3 ods. 5 zakona o obchodnom registri sa do zbierky listin uklada kopia uctovnej zavierky.. Ja by som teda uctovnu zavierku osobitne neoveroval, podpis by som dal overit iba na sprievodnom liste (pri ukladani do zbierky listin sa nevypisuje osobitny navrh, preto treba napisat nejaky sprievodny list, ze ukladate uct. zavierku do Zbierky listin). Jeden rovnopis sprievodneho listu sa odovzda spolu s uct. zavierkou a na druhy rovnopis sa da peciatka podatelne. Ten sa potom zalozi do archivu spolocnosti, aby spolocnost mala nejaky doklad, ze uct. zavierku odovzdala.

Viac k tomu povedat neviem...
Nuno
08.04.05,03:42
na uplne vsetkom nie je nutne mat overene podpisy. ja napriklad nikdy nedavam overovat podpisy na listine pritomnych na valnom zhromazdeni a bez problemov mi to OR Nitra zapisuje.
allround
08.04.05,07:41
Ak ide o zmenu SZ netreba overiť podpisy konatelov. Ale treba overit len dokument (listinu) na základe ktorej sa tá zmena urobila. Zvyčajne sa torobí Dodatkom k spoločenskej zmluve.
Tento dodatok musí byť podpísaný a overený všetkými spoločníkmi, ak SZ neurčuje, že na zmenu SZ stačí nejaká kvalifikovaná väčšina.
Ale ak sa prijíma nová SZ treba mať podpisy overené.
Čiže je potrebné rozlišovať "zmenu SZ" a "novú SZ".
Podľa ObZ je potrebné vždy vyhotovovať úplné znenie SZ - pri každej jej zmene
allround
08.04.05,07:45
Ak sú obaja spoločníci konateľmi, mali by podpísať obaja: Konateľ zodpovedný za účtovníctvo-hm, neviem, ešte som sa nestretla s týmto pojmom!
Či majú podpísať obaja, alebo len jeden závisí od spôsobu ako podpisujú a konajú za spoločnosť.
Tento spôsob je uvedený v zápise údajov pre spoločnosť v obchodnom registri
laur12
10.04.05,02:28
coneek, allround, vdaka!
mv66
10.04.05,09:58
Ak ide o zmenu SZ netreba overiť podpisy konatelov. Ale treba overit len dokument (listinu) na základe ktorej sa tá zmena urobila. Zvyčajne sa torobí Dodatkom k spoločenskej zmluve.
Podpisuju konatelia alebo spolocnici?
mv66
10.04.05,10:00
na uplne vsetkom nie je nutne mat overene podpisy. ja napriklad nikdy nedavam overovat podpisy na listine pritomnych na valnom zhromazdeni a bez problemov mi to OR Nitra zapisuje.
Aj listina pritomnych ci zapisnica z valneho zhromazdenia sa uklada do zbierky listin?
Vevey
11.04.05,05:13
Nie, ale ak sa na valnom zhromazdeni prijme nejaka zmena, napr. rozsirenie predmetu podnikania, zapisnica sa priklada k ziadosti o zmenu v ZL, a vtedy musi byt zapisnica s overenymi podpismi.
Janca
11.04.05,09:38
Naša spoločnosť zasiela sprievodný list s overeným podpisom konateľa, potom originál alebo overenú fotokópiu zápisu zo schôdze spoločníkov a originál alebo overenú fotokópiu prezenčnej listiny (podľa zák. č. 530/2003, parag. 3, odst. 3) a neoverené fotokópie výkazov (S a VZaS, prílohu k účt. záv.). Všetko v jednom vyhotovení.
Na sprievodnom liste len napíšeme, že spoločnosť tá a tá zastúpená konateľom tým a tým ukladá do zbierky listín vedenej registrovým súdom:
- zápis zo schôdze, konanej dňa ..., kde schválili čo s HV za rok 2004
- prezenčnú listinu zo schôdze,
- účt. závierku za rok 2004 (výkazy - S, VZaS, Prílohu).
T.j. vsjo.
Podpis konateľa - podtým v zátvorke overený podpis.

Tento rok sa už neplatí žiaden poplatok.
Práve to odišlo, tak uvidím, komu to pridelia a či jednotliví pracovníci pochopili zákon tak ako ja.
allround
11.04.05,12:40
2 Janca:

Prečo aj na tom sprievodnom liste overujete podpis konateľa?
Janca
11.04.05,12:43
Este v roku 2002 nám to register vrátil, tak radsej to davam overit, ale odvolavku na zakon Ti nepoviem, takze mozno by to nebolo nutne. Byvala kolegyna to tento rok poslala tiez bez overenia.
Uvidime, ci jej to vratia, ak nie, nabuduce to pojde aj odomna bez overenia. Asi tolko.
allround
11.04.05,12:47
Nie, ale ak sa na valnom zhromazdeni prijme nejaka zmena, napr. rozsirenie predmetu podnikania, zapisnica sa priklada k ziadosti o zmenu v ZL, a vtedy musi byt zapisnica s overenymi podpismi.
Ani zápisnica z VZ nemusí byť s overenými podpismi. Ak sa mení (rozširuje) predmet podnikania rozšíriť sa musí v spoločenskej zmluve. A spoločenská zmluva sa môže zmeniť buď formou dodatku, alebo prijatím nového znenia. A v tom prípade už musia byť podpisy overené.
Ale to je len taký technický, či sa musí alebo nemusí.
Ja doporučujem overiť aj keď to nie je zo zákona povinné.
Vevey
12.04.05,05:13
2 Janca:

Prečo aj na tom sprievodnom liste overujete podpis konateľa?
Nemusi sa overit podpis na sprievodnom liste, ked to tam konatel donesie osobne, vtedy na kopiu sprievodneho listu daju peciatku podane osobne.
Ale skutocne musi byt k uctovnej zavierke prilozene i rozhodnutie VZ o schvaleni? Nestaci zaslat len kopie suvahy, vysledovky a poznamok so sprievodnym listom?
Ale vraj to vsetko zavisi hlavne od toho, ci maju v registri konatelia ulozeny overeny podpis (vraj uz potom netreba nic overovat, nakolko sa porovna s ulozenym). Je povinnost overeny podpis spolocnikov a konatelov ulozit v registri?
allround
12.04.05,06:36
to vevey

Iba podpisový vzor konateľa(-ov).
Podpisový vzor spoločníkov netreba.
A čo sa týka súvahy a výsledovky tak som to videl, že sa zasielajú ich fotoópie, kde konatelia sa na fotokópiu podpíšu napr.:

Za správnosť: Ján Mrkvička,konateľ - podpis
Vevey
19.04.05,08:21
to vevey

Iba podpisový vzor konateľa(-ov).
Podpisový vzor spoločníkov netreba.
A čo sa týka súvahy a výsledovky tak som to videl, že sa zasielajú ich fotoópie, kde konatelia sa na fotokópiu podpíšu napr.:

Za správnosť: Ján Mrkvička,konateľ - podpis
Dakujem, a ten podpisovy vzor konatelov ma byt samostatny papier ulozeny v zbierke alebo sucast niecoho? Videla som SZ konciacu vetou: 'podpisy spolocnikov a konatelov, ktore sluzia ako podpisovy vzor.' A boli tam vsetci podpisany.

Vraj i peciatka ma byt vzor schvaleny a ulozeny?
allround
20.04.05,06:54
Podpisový vzor



Dolupodpísaný konateľ obchodnej spoločnosti xy, s.r.o., so sídlom vo .........................................., ................ul. č. :

xy, r.č., adresa...

predkladám svoj podpisový vzor, ktorým budem podpisovať všetky písomnosti v rámci výkonu právomocí konateľov predmetnej obchodnej spoločnosti.
Súčasne prehlasujem, že funkciu konateľa prijímam a za deň výkonu tejto funkcie označujem ..................


---------------------
xy
allround
20.04.05,07:06
2 vevey:

podľa mňa žiadny predpis neprikazuje uložiť do zbierky listín aj otlačok pečiatky
Vevey
20.04.05,09:31
Dakujem, velmi si mi pomohol.
Vevey
20.04.05,09:37
Ani zápisnica z VZ nemusí byť s overenými podpismi. Ak sa mení (rozširuje) predmet podnikania rozšíriť sa musí v spoločenskej zmluve. A spoločenská zmluva sa môže zmeniť buď formou dodatku, alebo prijatím nového znenia. A v tom prípade už musia byť podpisy overené.
Ale to je len taký technický, či sa musí alebo nemusí.
Ja doporučujem overiť aj keď to nie je zo zákona povinné.
Sice suhlasim, ale od nas konkretne chceli zapisnicu z valneho zhromazdenia na Zivnostenskom odbore kvoli zmene v Zivnostenskom liste spolocnosti. A chceli ju s overenymi podpismi. Nechceli ani SZ ani dodatok, a to som tam niesla vsetko. Neviem preco chceli prave tento dokument, ale vyhoveli sme im, ved my sme nieco od nich potrebovali.
Nuno
31.05.05,04:25
urcite. na zmenu spolocenskej zmluvy je nutne rozhodnutie valneho zhromazdenia podla ustanoveni obchodneho zakonnika a spolocenskej zmluvy. takze ziadny dodatok nestaci. a uplne znenie sa vyhotovuje na zaklade rozhodnutia VZ.