Anraan
18.10.07,13:22
Ahojte Poraďáci,
SZČO získal väčšiu zákazku. Prácu vykonával sám a na výkon časti práce si objednal iné SZČO, ktoré mu svoju prácu faktúrovali. Do účtovníctva /JÚ/ doložil doklad-faktúru o ubytovaní, ktorý bol vyhotovený na jeho meno. T.j. on zaplatil ubytovanie za týchto "objednaných" ľudí. Teraz nad tým sedím a zúfalo zízam, čo s tým a ako to dostať do účtovníctva. Je to vôbec daňovo uznateľné? A ešte je k tomu aj platiteľ DPH. Ak je to možné uznať ako daňový náklad+nárok na odpočet DPH ako postupovať? Treba to dotyčným rozfaktúrovať, alebo by mali doložiť faktúru, v ktorej znížia faktúrovanú sumu o ubytovanie alebo sa to dá "ošetriť" nejakou zmluvou alebo dohodou, že on ubytovanie zabezpečí? Budem vďačná za Váš názor...ďakujem všetkým. :cool:
liba2
18.10.07,11:29
Ja by som to ostatným szčo vyfaktúrovala, je to ich náklad.
Anraan
18.10.07,12:23
Ešte sa spýtam, teraz sa vyjadril tak, že on im to ubytko zabezpečil a zaplatil, lebo takú mali dohodu, že tento náklad bude znášať on. Ale je to vôbec pre neho daňový náklad a má vôbec nárok na odpočet dph aj v takomto prípade? Aký je Váš názor, prosím? Ďakujem. Anraan
Anraan
18.10.07,13:25
Nikto mi neviete poradiť, prosím? Potrebujem to vyriešiť a nieviem ako na to! Zachránte ma niekto!!!!
vikinka
18.10.07,13:30
Ak im to bude následne prefakturované,tak môžeš odpočítať DPH,ale ak to nebude,tak v takom prípade to bude znášať ako VNZD bez nároku na odpočet.AK by sa jednalo o jeho zamestnancov bol by to VOZD,ale tu sa jedná o SZČO.
Anraan
18.10.07,13:34
Ďakujem moc, ste super, pekný zbytok dňa všetkým. Anraan
olio
19.10.07,15:49
Nikto mi neviete poradiť, prosím? Potrebujem to vyriešiť a nieviem ako na to! Zachránte ma niekto!!!!

Toto sú typické úskalia hybridu SZČO alias zamestnanca... Podľa mňa je jeho výdavok ovplyvňujúci ZD len pomerná časť vzťahujúca sa na jeho osobu...:confused: Tieto problémy sú napr. aj pri nákupe ochranných pracovných prostriedkov a pod.