j.k.
18.10.07,14:12
Ahojte vsetci,

som tu len kratko, no na moju otazku som odpoved nenasla. Preto by som bola vdacna, ak by sa nasiel niekto kto by dokazal najst riesenie mojho problemu.

Vsetok majetok ktory vo firme mame sa zaraduje do dlhodobeho majetku bez rozdielu vysky obstaravacej ceny. Avsak nadriadeni si rozmysleli ze sa budeme riadit zakonnou vyskou hmotneho a nehmotneho majetku a navrhol preradit drobny majetok na nakladovy ucet. Tu vznika problem i otazka ci je to mozne, aj napriek tomu ze majetok este nebol doodpisovany, a ci je mozne ho vobec vyradit?

Dakujem vopred za odpovede.
ekopo
18.10.07,12:27
Tento majetok by som vyradil z evidencie likvidáciou a ZC by som zaúčtoval na účet 551. Zdôvodnenie vyradenia: technické a morálne zastaranie.
j.k.
18.10.07,13:21
lenze majetok nebude zlikvidovany, bude sa dalej pouzivat.. a neviem ci je to pre auditorov dostatocne zdovodnenie, ked odpiseme stol kupeny v decembri 2006 ze za rok bol opotrebeny..

Majetok bude nadalej pouzivany.preto neviem ci je to takto mozne.

aj tak dakujem za odpoved.
betka
18.10.07,17:22
Odpisovanie dlhodobého hmotného majetku s obstarávacou cenou do 30 000 Sk

V súlade so zákonom č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o daniach z príjmov) možno odpisovať len hmotný majetok, ktorého obstarávacia cena je vyššia ako 30 000 Sk.
Podľa Opatrenia MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení zmien a doplnkov, hmotný majetok s obstarávacou cenou 30 000 Sk a menej možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Ak účtovná jednotka (daňovník) nezaradí tento majetok do dlhodobého hmotného majetku, účtuje o ňom na ťarchu účtu zásob. Z uvedeného vyplýva, že je na rozhodnutí účtovnej jednotky (daňovníka) ako predmetný majetok zaradí.
Nakoľko takýto majetok nespĺňa kritériá hmotného majetku podľa § 26 ods. 2 zákona o daniach z príjmov, nemožno ho podľa zákona o daniach z príjmov odpisovať. Ak však účtovná jednotka (daňovník) zaradí hmotný majetok s obstarávacou cenou 30 000 Sk a menej do dlhodobého hmotného majetku, tento sa podľa postupov účtovania odpisuje v súlade so schváleným interným účtovným odpisovým plánom. Účtovné odpisy sa potom zahrnú do základu dane daňovníka v súlade s § 23 ods. 1 a 2 zákona o daniach z príjmov.
adato
20.10.07,12:44
Organizácia sa môže rozhodnúť, či bude považovať za majetok aj také položky, ktoré nie sú majetkom podľa ZDP. Túto skutočnosť si popíše v internej smernici a stanoví si, ako bude tieto položky odpisovať. Vy ste v situácii, že chcete tieto položky vyradiť a ďalej novozakúpené už neevidovať. To znamená zmeniť internú smernicu a následné v súlade s touto smernicou vyradiť tento majetok z účtovnej evidencie, účtovanie bude ako pri likvidácii, ale v zápise, ktorý k tejto likvidácii vystavíte uvediete, že sa jedná o vyradenie v súvislosti so zmenenou smernicou (inak by ste mali mať doklad o tom, ako ste majetok zlikvidovali v súlade so zákonom o odpadoch).
Danila
20.10.07,13:11
Ahojte vsetci,

som tu len kratko, no na moju otazku som odpoved nenasla. Preto by som bola vdacna, ak by sa nasiel niekto kto by dokazal najst riesenie mojho problemu.

Vsetok majetok ktory vo firme mame sa zaraduje do dlhodobeho majetku bez rozdielu vysky obstaravacej ceny. Avsak nadriadeni si rozmysleli ze sa budeme riadit zakonnou vyskou hmotneho a nehmotneho majetku a navrhol preradit drobny majetok na nakladovy ucet. problemTu vznika i otazka ci je to mozne, aj napriek tomu ze majetok este nebol doodpisovany, a ci je mozne ho vobec vyradit?

Dakujem vopred za odpovede.To, že majetok nebol doodpisovaný neznamená, že bude vyradený z majetku. On bude účtovne vyradený len z evidencie dlhodobého majetku v dôsledku internej smernice. Vyradenie-likvidácia majetku prichádza do úvahy len za podmienok, že je tento majetok nepoužiteľný. Nemáš vôbez žiaden problém.:)
Steffi
04.11.07,15:44
Ahojte vsetci,

som tu len kratko, no na moju otazku som odpoved nenasla. Preto by som bola vdacna, ak by sa nasiel niekto kto by dokazal najst riesenie mojho problemu.

Vsetok majetok ktory vo firme mame sa zaraduje do dlhodobeho majetku bez rozdielu vysky obstaravacej ceny. Avsak nadriadeni si rozmysleli ze sa budeme riadit zakonnou vyskou hmotneho a nehmotneho majetku a navrhol preradit drobny majetok na nakladovy ucet. Tu vznika problem i otazka ci je to mozne, aj napriek tomu ze majetok este nebol doodpisovany, a ci je mozne ho vobec vyradit?

Dakujem vopred za odpovede.


Tento majetok musíš naďalej nechať tak ako je, teda budeš ho mať zaradený ako dlhodobý. Môžeš ho vyradiť ak bude nepoužíteľný alebo sa nebude využívať.

Ďalší majetok, ktorý odteraz nakúpite budeš viesť len v evidencii ako krátkodobý majetok do 30 000,- SK. Len toto všetko musíš mať určené
vo vnútropodnikovej smernici.

Steffi
aliiica
27.04.09,12:19
Mame obstarany a zaradeny drobny majetok este v r. 2003. Chcem ho vyradit z dovodu moralneho a fyzickeho opotrebnia. Ale neviem ako???
obstaranie 04228/321
zaradenie 02228/04228
vyradenie 08228/02228
alebo tam musi byt nejaky nakladovy ucet?
azla
27.04.09,12:27
Mame obstarany a zaradeny drobny majetok este v r. 2003. Chcem ho vyradit z dovodu moralneho a fyzickeho opotrebnia. Ale neviem ako???
obstaranie 04228/321
zaradenie 02228/04228
vyradenie 08228/02228
alebo tam musi byt nejaky nakladovy ucet?

Domnievam sa, že majetok je odpísany.
Potom už iba učtuješ vyradenie tak ako si uviedla 082/022.
aliiica
27.04.09,12:32
aaa este otazocka, ako vyradim majetok, ktory bol uctovany priamo do spotreby a nie ako drobny majetok?
azla
27.04.09,12:54
Ak ho nemáš evidovaný v účtovníctve - v účtovníctve o ňom neučtuješ.
Máš ho pravdepodobne vedený v nejake pomocnej evidencii a tam urobíš zápis.
aliiica
27.04.09,13:20
Myslela som to tak, ze napr. stolicku som neuctovala na 042/321, 022/042, 551/082 a 082/022, ale priamo 501/321.


este trosku ina otazka, vlastne ked vyradujem majetok tak ucet 082 a 022 musia mat po vyradeni 0 zostatok?
azla
27.04.09,14:29
Myslela som to tak, ze napr. stolicku som neuctovala na 042/321, 022/042, 551/082 a 082/022, ale priamo 501/321.


este trosku ina otazka, vlastne ked vyradujem majetok tak ucet 082 a 022 musia mat po vyradeni 0 zostatok?

Ak bol obstaraný majetok a účtovaný priamo do spotreby na účet 501, predpokladám, že majetok, nad určitú hodnotu (stanovenú vo vnutropodnikovej smernici) bol ešte zaevidovaný v nejakej operatívnej evidencii.
Keď sa potom takýto majetok vyradí, v operatívnej evidencii sa urobí zápis.

Majetok sa vyraduje ak je úplne odpísany.
Ak majetok pred vyradením ešte nie je odpísaný, doúčtuje sa zostatková cena a následne sa vyradí. Účty 082 a 022 vynuluju ale iba v takom prípade, že na účte je naúčtovaný iba ten jeden vyraďovaný kus majetku.
Prakticky sa na každý jeden kus majetku nezriaďuje samostatný AÚ, ale analytická evidenciu ku účtu je na kartách, alebo v nejakom podsystéme.
aliiica
28.04.09,05:42
moc..moc dakujem.. super si mi pomohla :)
lillian
27.05.09,07:41
ak chcem vyradit majetok s nulovou ZC a nasledne predat zamestnancovi,zauctujem to ako 082/022,nasledne 541/082 a predaj-fakturu 335/641?
azla
27.05.09,07:51
a) Predaj 3xx/641,343
b) Vyradenie 082/022

Ak ma majetok nulovú ZC, na účte 541- Zostatková cena predaného DHM už neúčtujeme nič, lebo ZC je 0,-. (ak by si to naučtovala tak ako píšeš, účet 082 by ostal nevyrovnaný.:D)
Reročka
27.10.10,12:48
aaa este otazocka, ako vyradim majetok, ktory bol uctovany priamo do spotreby a nie ako drobny majetok?

Ahojte,

k tomuto prispevku mam rovnaku otazku, neviem, ale pozerala som odpoved k prispevku, ale akosi som na nic neprisla :(
Tie som majetok napr. pocitac, tlaciaren...uctovala priamo do spotreby na 501 no oznacila som ho ako drobny majetok kedze jeho cena bola do 1 000 EUR. Chcem ho teraz vyradit z dovodu nefunkcnosti, nesplna parametre...

Co k tomu potrebujem resp. ako to mam zauctovat ked to neslo cez ucty obstarania? Uctujem jednoosobovu sro.

Prosim o odpoved, dakujem krasne
Reročka
27.10.10,13:01
Ahojte,

k tomuto prispevku mam rovnaku otazku, neviem, ale pozerala som odpoved k prispevku, ale akosi som na nic neprisla :(
Tie som majetok napr. pocitac, tlaciaren...uctovala priamo do spotreby na 501 no oznacila som ho ako drobny majetok kedze jeho cena bola do 1 000 EUR. Chcem ho teraz vyradit z dovodu nefunkcnosti, nesplna parametre...

Co k tomu potrebujem resp. ako to mam zauctovat ked to neslo cez ucty obstarania? Uctujem jednoosobovu sro.

Prosim o odpoved, dakujem krasne

prosiiiiim, prosiiiiim, preco na mna nechce nikto reagovat? :mee: uz som sem pridala viac prispevkov a stale som sa nedockala odpovede, je to az take zleeee? ;)
Anja111
27.10.10,13:27
Ahojte,

k tomuto prispevku mam rovnaku otazku, neviem, ale pozerala som odpoved k prispevku, ale akosi som na nic neprisla :(
Tie som majetok napr. pocitac, tlaciaren...uctovala priamo do spotreby na 501 no oznacila som ho ako drobny majetok kedze jeho cena bola do 1 000 EUR. Chcem ho teraz vyradit z dovodu nefunkcnosti, nesplna parametre...

Co k tomu potrebujem resp. ako to mam zauctovat ked to neslo cez ucty obstarania? Uctujem jednoosobovu sro.

Prosim o odpoved, dakujem krasne
Pozri príspevok č. 13. Vyradíš len v operatívnej evidencii. O vyradení neúčtuješ.
Reročka
27.10.10,13:51
Pozri príspevok č. 13. Vyradíš len v operatívnej evidencii. O vyradení neúčtuješ.

aha, cize opacny pripad, keby to vsetko islo cez ucty obstarania, vtedy o vyradeni uctujem, ano?

A este ma zaujima, je to v poriadku, ak som si ten majetok zaradila medzi kratkodoby, ze aj ked to islo cez 501-tku?

vdaka, ze si reagovala :)
Anja111
27.10.10,13:58
aha, cize opacny pripad, keby to vsetko islo cez ucty obstarania, vtedy o vyradeni uctujem, ano?
Áno.
A este ma zaujima, je to v poriadku, ak som si ten majetok zaradila medzi kratkodoby, ze aj ked to islo cez 501-tku?
Áno. Účtuješ cez 501 AE - Drobný majetok a ten vedieš aj v operatívnej evidencii.
vdaka, ze si reagovala :)
... v texte.
Reročka
27.10.10,14:00
... v texte.

dakujem este raz, pekny zvysok dna
Adiks
28.10.10,11:57
Aj takýto majetok by si mala mať prijatý kvôli evidencii na sklad drobného majetku v hodnote napr. do 67 EUR, pričom prijatie na tento sklad vôbec neúčtuješ. Na tomto sklade je majetok evidovaný, je to tzv.operatívna evidencia tohto majetku. Ak už majetok nespľňa svoju funkciu, urobíš výdajku z tohto skladu, ktorú tiež neúčtuješ. Samozrejme, aj v internej účtovnej smernici musíš mať podchytené, že drobný majetok v hodnote napr. do 67 EUR sa bude účtovať priamo do nákladov na účet 501.