zuzkadzugi
18.10.07,15:41
Ahojte poraďáci,

prosím Vás, poraďte mi:
v marci 2006 som začala podnikať a 1.7.2006 som sa stala platcom DPH. Firma, ktorá mi robí účtovníctvo, mi na základe dohody vyfakturovala účtovné práce za obdobie 03-07/2006, s júlovým dátumom dodania. Keďže účtovnej firme vznikla daňová povinnosť na DPH v 07/2006, ja som si v 07/2006 odpočítala celú DPH. Mám teraz daňovú kontrolu a trdia mi, že som si tú DPH mala pomerne rozdeliť na obdobie 03-06/2006 kedy som nebola platcom a nemala som nárok si ju odpočítať. To je podľa mňa hlúposť, tu nejde o to, za aké obdobie za fakturovalo, ale kedy vznikla daňová povinnosť, na základe ktorej mám nárok uplatniť si DPH.

Zuzana
Tweety
18.10.07,13:47
Ahojte poraďáci,

prosím Vás, poraďte mi:
v marci 2006 som začala podnikať a 1.7.2006 som sa stala platcom DPH. Firma, ktorá mi robí účtovníctvo, mi na základe dohody vyfakturovala účtovné práce za obdobie 03-07/2006, s júlovým dátumom dodania. Keďže účtovnej firme vznikla daňová povinnosť na DPH v 07/2006, ja som si v 07/2006 odpočítala celú DPH. Mám teraz daňovú kontrolu a trdia mi, že som si tú DPH mala pomerne rozdeliť na obdobie 03-06/2006 kedy som nebola platcom a nemala som nárok si ju odpočítať. To je podľa mňa hlúposť, tu nejde o to, za aké obdobie za fakturovalo, ale kedy vznikla daňová povinnosť, na základe ktorej mám nárok uplatniť si DPH.

Zuzana
Firme vznikla daňová povinnosť a vám nárok na uplatnenie odpočtu v 7.mes.
Johanka
18.10.07,13:51
Ak by neverili :
Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§19
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.
;)

Možno si to pletú s časovým rozlíšením nákladov , ale to je o inej dani ....
zuzkadzugi
18.10.07,14:05
Ďakujem, presne to isté si myslím, že si to pletú s časovým rozl. nákladov...

Pekný zvyšok dňa:-)))
Zuzana
ALBO
18.10.07,14:09
No pravdepodobne narážajú na § 49/2 použije na účely svojho podnikania "ako platiteľ". No a potom § 49/5 ale tam im vypadlo ako platiteľ.
evina
18.10.07,15:35
No pravdepodobne narážajú na § 49/2 použije na účely svojho podnikania "ako platiteľ". No a potom § 49/5 ale tam im vypadlo ako platiteľ.

Opäť jeden zaujímavý prípad na zamyslenie:).
Môžu narážať na tento paragraf?
Ak zoberiem do úvahy charakter účtovníckych prác, použila túto službu podľa mňa celú ako platiteľ- obdržala všetky spracované doklady v 7. mesiaci a v 7. mesiaci mohla využívať jej výsledky napr. z hľadiska rozhodovania v oblasti ekonomiky a pod. a celkové výsledky použije až pri DP za rok 2007- alebo nie?:rolleyes:. Ak nebola v mesiacoch marec-jún žiadna práca vykonaná, služba poskytnutá použila niečo pre svoje podnikanie? Je povinná účtovnícka firma fakturovať po mesiacoch?

Ak mi napr. ako neplatiteľovi začala firma umývať okná a dve umyla počas dní, keď som nebol platiteľom DPH a 10 keď som sa ním stal-mám tie dve okná vylúčiť z odpočtu - alebo to nie je to isté?:)
situ
18.10.07,15:46
V prvom zdaňovacom období platiteľ nemá nárok na odpočítanie DPH zo spotrebovaných služieb, pozri v zákone o DPH nárok na odpočítanie DPH pri registrácii. Účtovnícke služby je to isté ako keby si uplatňoval odpočítanie DPH z režijných nákladov napr. z telefóniov pred registráciou, som toho názoru, že názor kontrolórov je správny.
evina
18.10.07,15:54
V prvom zdaňovacom období platiteľ nemá nárok na odpočítanie DPH zo spotrebovaných služieb, pozri v zákone o DPH nárok na odpočítanie DPH pri registrácii. Účtovnícke služby je to isté ako keby si uplatňoval odpočítanie DPH z režijných nákladov napr. z telefóniov pred registráciou, som toho názoru, že názor kontrolórov je správny.
Iste netvrdím zatiaľ ani , že DÚ nemá pravdu,preto píšem zaujímavý prípad...
Tu sa neuplatňuje nárok na odpočítanie pred registráciou. Telefóne služby mu boli poskytnuté v čase, keď platiteľom nebol, tak isto aj iné režijné náklady, ktoré použil boli v poskytnuté čase, keď nebol platiteľom dane.
Účtovnícke služby mu však boli poskytnuté až v 7. mesiaci, vtedy boli vykonané /bez ohľadu na to, že za marec-jún/, oni ich vtedy nevyužívali nijako ani ako platitelia ani ako neplatitelia, lebo tie služby neexistovali v tom danom období.

zatiaľ len rozmýšľam nahlas, či sa z toho dá nejako výjsť.
Johanka
18.10.07,15:56
Lenže dodanie telekomunikačných služieb je preukázateľné, spracovanie účtovníctva - teda to, kedy bola služba poskytnutá - ťažko ... Ak chcú kontrolovaný subjekt za niečo postihnúť, tak za nedodržiavanie Zákona o účtovníctve (priebežné vedenie účtovníctva).
Aj účtovnícka firma je povinná faktúrovať podľa § 71 ;) . Ak mi niekto prinesie pravidelnú ročnú igelitku, nemôžem mu začať spätne vystavovať faktúry za jednotlivé mesiace, keď som v danom období neposkytla žiadnu službu .
JankaO
18.10.07,16:44
Lenže dodanie telekomunikačných služieb je preukázateľné, spracovanie účtovníctva - teda to, kedy bola služba poskytnutá - ťažko ... Ak chcú kontrolovaný subjekt za niečo postihnúť, tak za nedodržiavanie Zákona o účtovníctve (priebežné vedenie účtovníctva).
Aj účtovnícka firma je povinná faktúrovať podľa § 71 ;) . Ak mi niekto prinesie pravidelnú ročnú igelitku, nemôžem mu začať spätne vystavovať faktúry za jednotlivé mesiace, keď som v danom období neposkytla žiadnu službu .

Nikde nie je napísané, že si účtovníctvo počas toho, keď nebola plátcom DPH, neviedla sama. Až sa stala plátcom, účtovníctvo zverila firme. A keďže účtovná firma sa nemôže spoliehať a ručiť za to, čo neurobili , spravili účtovnítvo od začiatku nanovo. Ale až v čase, keď bola plátcom DPH. Kde je problém?
evina
18.10.07,17:01
Nikde nie je napísané, že si účtovníctvo počas toho, keď nebola plátcom DPH, neviedla sama. Až sa stala plátcom, účtovníctvo zverila firme. A keďže účtovná firma sa nemôže spoliehať a ručiť za to, čo neurobili , spravili účtovnítvo od začiatku nanovo. Ale až v čase, keď bola plátcom DPH. Kde je problém?

Trošku nerozumiem, či obhajuješ pomerný odpočet alebo celý ...:)
Aj keby som osobne takto zložito uvažovala o dvojitej práci nič nemení na veci, že účtovné práce boli vykonané v 7. mesiaci a ona si neuplatňuje DPH za svoje práce aj keby ich náhodou vykonala . Účtovná firma sa síce môže spoliehať len sama na seba, ale musí vykonať len tie práce, ktoré si objednávateľ sám objednal...
JankaO
18.10.07,17:36
Trošku nerozumiem, či obhajuješ pomerný odpočet alebo celý ...:)
Aj keby som osobne takto zložito uvažovala o dvojitej práci nič nemení na veci, že účtovné práce boli vykonané v 7. mesiaci a ona si neuplatňuje DPH za svoje práce aj keby ich náhodou vykonala . Účtovná firma sa síce môže spoliehať len sama na seba, ale musí vykonať len tie práce, ktoré si objednávateľ sám objednal...

O odpočte DPH som sa v mojom príspevku ani nezmienila. To bola reakcia na odpoveď - možnú pokutu za nevedenie účtovníctva. cit. JOHANKU v prísp. č. 9
Ak chcú kontrolovaný subjekt za niečo postihnúť, tak za nedodržiavanie Zákona o účtovníctve (priebežné vedenie účtovníctva).
Nič viac.:)
evina
18.10.07,18:32
O odpočte DPH som sa v mojom príspevku ani nezmienila. To bola reakcia na odpoveď - možnú pokutu za nevedenie účtovníctva. cit. JOHANKU v prísp. č. 9
Ak chcú kontrolovaný subjekt za niečo postihnúť, tak za nedodržiavanie Zákona o účtovníctve (priebežné vedenie účtovníctva).
Nič viac.:)

Aha, tak som to vôbec nepochopila, ja som sa sústredila na tú DPH :)