SAIVI
18.10.07,15:04
Vie mi niekto povedať aspoň orientačne aka výska pokuty je za podanie dodatočného DPH priznania za I.Q 2007 a II.Q.2007? -v obidvoch obdobiach mal danovy subjekt povinnosť, ktroru aj nacas zaplatil, ale teraz podla dodatocných DPH priznaní bude ziadať od DÚ naspať za I.Q priblizne 15000,- a II.Q približne 37000,-Sk...
dakujem
Anraan
18.10.07,13:31
Ahoj, myslím si, že pokutu by nemal platiť. Platí sa, ak sa dodatočným DP zvýši daňová povinnosť. No nie je vylúčené, že tým "naštartuje" daňovú kontrolu na DPH a budú preverovať oprávnenosť vrátenia zaplatených peňazí. Myslím si. Snáď sa ešte niekto vyjadrí.
ekopo
18.10.07,13:34
Nebudeš platiť pokutu.
zákon o správe daní a poplatkov §35


(1) Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a

a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,
b) dane alebo rozdielu dane určenej dohodou medzi daňovým subjektom a správcom dane (§ 29 ods. 5),
c) dane alebo rozdielu dane určenej správcom dane podľa pomôcok (§ 29 ods. 6),
d) kladného rozdielu medzi vlastnou daňovou povinnosťou11ac) zistenou správcom dane a vlastnou daňovou povinnosťou11ac) uvedenou v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
e) kladného rozdielu medzi nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) zisteným správcom dane,
f) súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) zistenej správcom dane a nadmerného odpočtu11ad) uvedeného v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
g) kladného rozdielu medzi uplatneným vrátením dane v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v žiadosti o vrátenie dane, alebo v dodatočnej žiadosti a nižšou daňou zistenou správcom dane podľa osobitného zákona, 1b)
h) kladného rozdielu medzi daňou, ktorá mala byť podľa osobitného zákona6ec) zaplatená bez podania daňového priznania alebo hlásenia, zistenou správcom dane a daňou, ktorá bola zaplatená podľa osobitného zákona6ec) bez podania daňového priznania alebo hlásenia,
i) dane zistenej správcom dane, ktorá mala byť podľa osobitných zákonov11ab) zaplatená bez podania daňového priznania alebo hlásenia.
evina
18.10.07,13:41
Nemáš prečo platiť pokutu. Kontrola vôbec nemusí z tohoto titulu byť a keby aj tak čo....Nezabudni si tieto sumy pýtať písomne, z hľadiska daňového práva sa jedná o preplatok na základe §63 odst. 4 zákona 511/1992 Z.z. v zn. nesk. predpisov.
Melnick
18.10.07,13:44
Citácia z príspevku od : emgeton

novela 511 od 1.9.2007

41. V § 35 odseky 3 a 4 znejú:

"(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. Rovnako sa postupuje, ak daňový subjekt dodatočným daňovým priznaním zvýši vlastnú daňovú povinnosť11ac) alebo zníži nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní; tento postup sa uplatní aj pri podaní daňového priznania, ktorým sa zníži uplatnené vrátenie dane.1b) Ak daňový subjekt podal dodatočné daňové priznanie, ktorým si znížil nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní, pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu, správca dane pokutu neuloží. Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní na vlastnú daňovú povinnosť, 11ac) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške zo súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 11ad) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v tomto dodatočnom daňovom priznaní.
evina
18.10.07,13:59
V tomto prípade mal daňový subjekt obidvakrát daňovú povinnosť.
JajaFabša
26.10.07,04:09
Melnick, v septembri som podala okrem riadneho priznania k DPH za 8/07 aj dodatočné za 7/07. Teraz v októbri mi daňový úrad poslal pokutu ešte v zmysle zákona pred novelou. Nevzťahuje sa táto novela aj na dodatočné priznania podané po 1.9.2007, hoci sa vzťahujú na obdobia pred tým? Vďaka za odpoveď.
Jana
Šelinka
05.11.07,11:07
Ahojte, mám jednu otázočku. Mám podané daňové priznanie k DPH za III. Q a teraz som zistila, že vlastná daňová povinnosť je o 1 korunu nižšia. Takže podám dodatočné daňové priznanie, ale daň sme už zaplatili. Ale čo s tou korunou? Ako ju žiadať? Odpočítam to v ďalšom kvartáli ako odpočítanie dane? Ako to má byť správne?
Zoltán Kovács
05.11.07,11:26
Ahojte, mám jednu otázočku. Mám podané daňové priznanie k DPH za III. Q a teraz som zistila, že vlastná daňová povinnosť je o 1 korunu nižšia. Takže podám dodatočné daňové priznanie, ale daň sme už zaplatili. Ale čo s tou korunou? Ako ju žiadať? Odpočítam to v ďalšom kvartáli ako odpočítanie dane? Ako to má byť správne?

Podaním DDP ti vznikol preplatok na dani. V ďalšom daňovacom období zaplatíš o toľko menej, a odporúčam to dať na vedomie DÚ aj písomne, lebo niekedy nevedia vypárovať úhrady a budeš mať nedoplatok v rovnakej výške ako preplatok.
Šelinka
05.11.07,11:44
Poraďte mi, ako im to správne napísať, aby to bolo v pporiadku.
Milan Benka
05.11.07,11:44
Melnick, v septembri som podala okrem riadneho priznania k DPH za 8/07 aj dodatočné za 7/07. Teraz v októbri mi daňový úrad poslal pokutu ešte v zmysle zákona pred novelou. Nevzťahuje sa táto novela aj na dodatočné priznania podané po 1.9.2007, hoci sa vzťahujú na obdobia pred tým? Vďaka za odpoveď.
Jana

Vzťahuje sa.
Zoltán Kovács
05.11.07,12:11
Poraďte mi, ako im to správne napísať, aby to bolo v pporiadku.

V ďalšom zdaň.období zaplať menej o tú 1 Sk a podaj žiadosť na preúčtovanie preplatku z predchádzajúceho obdobia na nedoplatok z aktuálneho obdobia.
Šelinka
05.11.07,12:33
V ďalšom zdaň.období zaplať menej o tú 1 Sk a podaj žiadosť na preúčtovanie preplatku z predchádzajúceho obdobia na nedoplatok z aktuálneho obdobia.


Ďakujem ;)
tonkat
27.03.08,13:14
(1) Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a


Platí sa okrem tejto pokuty aj pokuta 2000 SK? Alebo je už iba jedna pokuta - 3xNBSxrozdiel dane?? Ďakujem
Tweety
27.03.08,13:16
Platí sa okrem tejto pokuty aj pokuta 2000 SK? Alebo je už iba jedna pokuta - 3xNBSxrozdiel dane?? Ďakujem
Táto je len za nepodanie DP, ak ste podali, tak nebude vyrubená.
tonkat
27.03.08,17:38
Vďaka, teda bude to bez pokuty, lebo sankčná nám vyjde menšia ako 500,-