slavuska
18.10.07,17:45
Chceme kupit plemenneho kona na chov. Je to este zriebä s papiermi a rodokmenom. Uctovanie o kupe mi je jasne. Len by som potrebovala vediet ako to je s vydavkami. Prijem z neho by mohol byt tak po dvoch-troch rokoch.. do vtedy ho treba krmit, chovat, veterinar, ustajnenie atd. Mozem toto vsetko davat do nakladov? alebo to treba nejako casovo rozlisit az do obdobia kedy bude prijem?
Zaujima ma vsetko co niekto bude vediet okolo tejto temy.

DAKUJEEEM
Marianna01
18.10.07,16:23
Určite môžeš dávať do nákladov, pokiaľ ho zahrnieš do majetku firmy. Veď ani osobné auto nemusí v prvých 2-3 rokoch prinášať zisk... aj do neho pcháš benzín, garážovanie, opravy... je to ako s tým koňom;)
jamis
25.10.07,09:33
Účtovanie zvierat má určité osobitosti oproti iným druhom majetku. Žriebä sa do doby dosiahnutia pohlavnej dospelosti (resp. dosiahnutia spôsobilosti k plemenitbe) eviduje v zásobách na účte 124 - zvieratá (§ 17 ods. 8 PPÚ). Počiatočná hodnota na účte 124 (nákupná cena žriebäťa a náklady súvisiace s obstaraním) sa postupne zvyšuje o hodnotu tzv. vzrastových prírastkov. Vzrastové prírastky vyjadrujú vlastné náklady na tzv. 1 kŕmny deň zvieraťa v súlade s § 25 ods 1 písm. b) bod 1. a 2. ZÚ.
Cena 1 kŕmneho dňa sa stanoví smernicou vo vnútropodnikovom cenníku na základe skutočných alebo predpokladaných vlastných nákladov. Vo vašom prípade je treba všetky náklady na chov (spotreba krmív, stelív, náklady na ošetrovanie, mzdy, súvisiace odvody, veterinárna starostlivosť, výcvik koňa atď.) sledovať na samostatnej karte zásob. Náklady sa v priebehu roka účtujú na bežné nákladové účty, vzrastový prírastok vo výške vlastných nákladov na účty 124/614.
Po dosiahnutí schopnosti pre plemenitbu (t.j. dospelosti v zootechnickom zmysle) sa plemenný kôň preúčtuje na účet 026:
úbytok zo zásob 614/124
aktivácia v účtovnej cene 042/624
zaradenie medzi plemenné kone 026/042
Plemenné kone patria medzi odpisovaný majetok bez ohľadu na obstarávaciu cenu, sú zaradené do KP 01.22.13 a v zmysle položky 2-1 prílohy ZoDP sa odpisujú daňovo v 2. odpisovej skupine.

Náhodou som sa dostala k tejto pre mňa zaujímavej téme.

Môžem jednu podotázočku ?

My máme chovnú stanicu dostihových koní a tieto majú produktívny vek už v druhom roku, lebo vtedy už môžu behať dostihy.
Ako je to v tomto prípade s prírastkami narodených žriebät? Na začiatku je dajaká hodnota, alebo sa vychádza od nuly ?
vaneta
10.07.09,06:03
Dobrý deň! Som nováčikom pri účtovaní zvierat. Chcela by som si ozrejmiť niektoré nejasnosti, či ich správne chápem:
1. Ak už mám zvieratá zaradené na účte 026 /ide o ovce/, tak už neúčtujem o ich vzrastových prírastkoch? Chápem to správne, že už sú zaradené, tak ich iba odpisujem
2. Ak uhynú zvieratá, tak to potom vyjadrím cez náklady a oprávky? Prosím ako zaúčtovať nezavinené a zavinené úhyny z účtu 026?
Ďakujem za vaše rady.
Vladimír Ozimý
10.07.09,06:58
Dobrý deň! Som nováčikom pri účtovaní zvierat. Chcela by som si ozrejmiť niektoré nejasnosti, či ich správne chápem:
1. Ak už mám zvieratá zaradené na účte 026 /ide o ovce/, tak už neúčtujem o ich vzrastových prírastkoch? Chápem to správne, že už sú zaradené, tak ich iba odpisujem
2. Ak uhynú zvieratá, tak to potom vyjadrím cez náklady a oprávky? Prosím ako zaúčtovať nezavinené a zavinené úhyny z účtu 026?
Ďakujem za vaše rady.

Treba si uvedomiť že na účte 026 už účtujete zviera schopné reprodukcie. Dovtedy o ňom účtujete na účte 124 ako zásobu a tam účtujete prírastky. Ako náhle ho zaradíte už vám nemá čo prirastať z účtovného hľadiska :). aktivovať majetok je možné len do jeho zaradenia. Pretože postupy účtovania hovoria že účet 624 používama súvzťažne s účtom 042. To znamená, že ak ho zaradíte neúčtujete už o prírastkoch. Takže v bode 1 uvažujete správne
K bodu 2. V prípade že ide o nezavinený úhyn zvierat ten by som účtoval na účte 548. Takýto úhyn sa nepovažuje za škodu
V prípade že ide o zavinený úhyn potom ide o škodu ktorú by som účtoval na 549 - Manká a škody a daňovo neuznal ak nebola prijatá náhrada...
vaneta
13.07.09,07:50
Už som tu zasa - ja nováčik. Prosím o radu ako by ste postupovali:
1. Účtovníčka predo mnou asi nesprávne zaradila "mladé ovce do 2 rokov" do majetku na účet 026. Z družstva však stále vykazujú ich vzrastové prírastky. Čo robiť? Môžem tieto vzrastové prírastky priradiť k novým dorastajúcim zvieratám a tieto budú potom zaradené na 026?
2. Ako sa zvyknú zvieratá zaraďovať do DM - vždy ako nový majetok, alebo ako "technické zhodnotenie základného stáda"?
3.V počiatočnom stave mám na účte 026 plemenné prasničky obstarané nákupom. Tie boli rovno zaradené do DM.Teraz sa narodili nové a neviem ako to zaúčtovať? Či ako technické zhodnotenie alebo najskôr cez zásoby a zmenu stavu a potom cez aktiváciu do majetku? U prasničiek sa účtuje nejaký váhový alebo vzrastový prírastok?
Prosím o radu! Ak existuje nejaká literatúra - praktické príklady účtovania, prosím odporučte mi: Dakujem vopred!!!