SMartina
18.10.07,19:08
;) Ahojte. Potrebovala by som radu. Po prevzatí účtovníctva som zistila, že mi nesedí zoznam neuhradených pohľadávok a záväzkov s HK. Chcem to teraz odpísať. Urobila som to takto:

546/311: pohľadávky (suma o ktorú nesedí)
- kedy sa účtuje: Zúčtovanie opravnej položky k odpísanej pohľadávke 391/546 ?

321/648: záväzky (suma o ktorú nesedí)

Je to správne? Alebo mi niečo ešte chýba?:confused: Ďakujem.
betka
18.10.07,19:51
Zákon o účtovníctve:

Ak účtovná jednotka zistí, že
skutočná suma záväzkov je iná ako ich výška v účtovníctve, upravia sa záväzky v účtovníctve
a v účtovnej závierke na sumu skutočne zistenú inventarizáciou. Znamená to, že suma záväzkov sa bude zvyšovať aj znižovať, ak má byť uvedená v správnom ocenení.

Predpokladané riziká, straty a zníženia hodnoty majetku a záväzkov sa vyjadrujú
prostredníctvom rezerv, opravných položiek a odpisov, ktoré zákon zároveň definuje. Rezervy sú
definované ako záväzky s neurčitým časovým vymedzením a výškou. Opravné položky sa
vytvárajú pri prechodnom znížení hodnoty majetku a ak pominie riziko, opravné položky sa zrušia.
Odpisy sú vymedzené ako trvalé zníženie hodnoty.
Zákon definuje pre účely účtovníctva škodu, ako neodstrániteľné poškodenie alebo
zničenie majetku.
KEJKA
18.10.07,20:30
;) Ahojte. Potrebovala by som radu. Po prevzatí účtovníctva som zistila, že mi nesedí zoznam neuhradených pohľadávok a záväzkov s HK. Chcem to teraz odpísať. Urobila som to takto:

546/311: pohľadávky (suma o ktorú nesedí)
- kedy sa účtuje: Zúčtovanie opravnej položky k odpísanej pohľadávke 391/546 ?

321/648: záväzky (suma o ktorú nesedí)

Je to správne? Alebo mi niečo ešte chýba?:confused: Ďakujem.
otázku treba upresniť - máš alebo nemáš účtované OP?
ten rozdiel je účtovaný správne, aj ked predpokladám, že u teba nejde o konkrétnu pohľadávku, ale o neidentifikovaný rozdiel. Treba to brať ako nedaňový náklad. A práve z dôvodu tej neidentifikovateľnosti by som zúčtovala na účet 548.
321/648 je správne.
Opravné položky - ak sú účtované, treba mať dokladovo inventarizované - ku ktorým faktúram boli tvorené.
SMartina
18.10.07,21:40
Upresnenie otázky:
OP ešte nemám účtované, lebo som nevedela či ich mám alebo nemám účtovať, najprv som chcela vysvetlenie. Predpokladáš správne, mám neidentifikovaný rozdiel a ten chcem vysporiadať, aby všetko bolo ako má byť.
Takže: 548/311
321/648
tak ?
Ďakujem.
KEJKA
20.10.07,10:38
áno, presne tak. Opravné položky nesúvisia s tvojím problémom - nesúlad medzi evidenciou faktúr a stavom účtov 321 a 311 musíš vyriešiť tak ako si uviedla v predchádzajúcom príspevku.
Ešte by som doplnila - rozdiel by mohol byť v prípade faktúr v cudzej mene - ak v knihách je ocenenie povodne a v účtovníctve máš prepočet kurzom k 31.12. Neviem ako ti toto systém spracúva. Takže osobitne si ešte prever faktúry v cudzej mene.
SMartina
28.10.07,16:35
Upresnenie otázky:
OP ešte nemám účtované, lebo som nevedela či ich mám alebo nemám účtovať, najprv som chcela vysvetlenie. Predpokladáš správne, mám neidentifikovaný rozdiel a ten chcem vysporiadať, aby všetko bolo ako má byť.
Takže: 548/311
321/648
tak ?
Ďakujem.

Ahojte. Ešte by som mala jednu podotázku k tejto mojej otázke. Ten neidentifikovaný rozdiel pohľadávok a záväzkov, aby mi sedel s HK k 31.12.2006 som urobila takto (len neviem či je to tak správne): Do pohľadávok a záväzkov som si nahodila jednou sumou tú čiastku o ktorú to presne nesedí. A teraz som urobila odpis tak ako som hore písala, len v pohľadávkach a záväzkoch mi ešte vyhadzuje presne tie dve účtovné záp., o ktoré mi nesedelo, že sú neuhradené. Ako by som mala vyriešiť ešte toho? Ďakujem vopred za pomoc;).
KEJKA
28.10.07,16:42
nemala si upravovať knihu pohľadávok a záväzkov, ved tam máš zoznam faktúr, ktoré si vieš odsúhlasiť s dodávateľmi a odberateľmi.
V účtovníctve ti to nesedelo, preto si mala urobiť iba účtovný zápis (mimo KOF a KDF)
SMartina
28.10.07,17:00
Mohla by si mi vysvetliť bližšie aký zápis mimo KOF a KDF? Opravim to, ale neviem ako, ak by si bola taká dobra a napísala mi k tomu niečo podrobnejšie. Vopred ďakujem.
KEJKA
28.10.07,17:02
no, žiaľ, neviem ani, aký máš SW, proste urobíš účtovné zápisy, neeviduješ žiadnu faktúru....
resp. ked teraz máš v knihách naviac zápis tak ho vymaž ale bez toho, aby si ho účtovala.
SMartina
28.10.07,17:13
Mám KROS Omegu. Skúsim to opraviť. Dík.
KEJKA
28.10.07,17:28
tam ide upraviť kniha faktúr. Takže len to vymaž a neúčtuj.
SMartina
28.10.07,17:51
Chcem sa Ti poďakovať za čas, ktorý mi venuješ. Urobila som to tak ako si písala. Vymazala som z knihy OFA a DFA ten zápis (o ktorý mi nesedelo), zaúčtovala som zápis 546/311 a 321/648 o tu sumu co mi to nesedi. Kontrolovala som si účet k 31.07.2007 a zostatok na účte 311 a 321 sedí s neuhradenými pohľadávkami a záväzkami, ale účet nesedí na kontrolu saldokonta, ak si dám zobraziť saldokonto k 31.07.2007 mám tam presne ten rozdiel o ktorý mi nesedia pohľadávky a záväzky. V čom môže byť ešte chyba? Ďakujem.
KEJKA
28.10.07,18:07
neviem, či si korektne vymazala nekorektné zápisy z OFA a DFA. Ked si ich tam zadávala - zisťovala si si ako sa ti to prejavilo-neprejavilo v SDK?
kedže to OFA a DFA sedí s účtom, tak si obe knihy vytlač, vytlač si aj SDK a položkovo odkontroluj. Zistíš presne ktoré položky máš v SDK naviac, alebo naopak chýbajú.
A na hotline KROSu ti poradia, ako to odtiaľ dostať preč.
SMartina
28.10.07,18:14
Ďakujem Ti veľmi pekne. Skusim to a potom napíšem.
SMartina
29.10.07,07:24
Doriešila som to takto: Zaškrtla som neprenášať do saldokonta, pretože toto tam bolo naviac (pri tých dvoch zápisoch) a už teraz sa všetko rovná: Saldokonto, neuhradené pohľadávky a záväzky a saldokonto neuhradených faktúr.
mikumi
06.11.07,12:48
Pekny deň,mám podobný problém: V knihe OF mám neuhradené odoslané FA z roku 2004 a pravdepodobne už nikdy nebudú uhradené - máme listy a upomienky, firma na ne nereagovala a pravdepodobne uz ani neexistuje. Moje otazky 1. co s DPH, ktorú sme odviedli? Asi už nič.
2. FA chcem zlikvidovať, nemám zaúčtované opravné položky,vytlačím si neuhradené pohľ. z roku 2004, doložím všetku korešpondenciu a cez interný doklad zaúčtujem 546/311?
Chýba mi ešte niečo?
Ďakujem.M*
ingi
06.11.07,15:16
Pekny deň,mám podobný problém: V knihe OF mám neuhradené odoslané FA z roku 2004 a pravdepodobne už nikdy nebudú uhradené - máme listy a upomienky, firma na ne nereagovala a pravdepodobne uz ani neexistuje. Moje otazky 1. co s DPH, ktorú sme odviedli? Asi už nič.
2. FA chcem zlikvidovať, nemám zaúčtované opravné položky,vytlačím si neuhradené pohľ. z roku 2004, doložím všetku korešpondenciu a cez interný doklad zaúčtujem 546/311?
Chýba mi ešte niečo?
Ďakujem.M*

K otázke si prečítaj tému http://www.porada.sk/t61188-odpis-pohladavok-do-nakladov.html

Pohľadávky, pokiaľ sú rizikové, môžeš odpísať (ú. 546), ale o daňovej uznateľnosti sa presne dozvieme viac až po schválení novely ZoDP, ktorá má byť účinná od 01.01.2008 a ktorá bola 28.09.2007 predložená do parlamentu.
Návrh tejto novely v porovnaní so súčasným znením ZoDP dosť obmedzuje možnosti odpisu niektorých pohľadávok (a tvorby OP) a bude sa (žiaľ) týkať v tomto smere aj účtovnej závierky za r. 2007.
ajka16
27.02.08,11:43
Podľa aktuálnych postupov účtovania mám za to, že odpis nevymožiteľnej pohľadávky sa účtuje 546 / 311
Petra29
27.02.08,12:26
Podľa aktuálnych postupov účtovania mám za to, že odpis nevymožiteľnej pohľadávky sa účtuje 546 / 311
Ajka v týchto témach sa nerieši len účt.predkontácia odpisu pohľadávky /tú máš správne/, ale aj daňové hľadisko uznateľnosti odpísania resp. tvorby OP k pohľadávkam.