36marika
26.02.05,14:28
Poraďte prosím Vás, klient mi dodal doklad (dodací list) s IČO-m, DIČ-om, dodávateľa , s výškou sumy. Tvrdí mi, že iný doklad o nákupe tovaru ani o zaplatení nemá. Môžem uznať takýto doklad ? Je to dosť diskutabilné. Poraďte mi. Ďakujem.
Zita5
26.02.05,13:37
Dodací list nie je doklad o zaplatený dodaného tovaru .To že na DL má IČO a DIČ ešte nič neznamená . Já by som neuznala, musel by priniesť faktúru spolu s dokladom o úhrade . Na základe toho by som učtovala . Inak nie.
Zuzka
26.02.05,13:47
Určite musí mať priložený doklad o zaplatení, buď z reg. pokladne alebo príjmový pokladničný doklad od dodávateľa. Takto ho uznať nemôžeš.
36marika
26.02.05,14:10
Našla som ešte jeden doklad,ktorý má v hlavičke napísané:
Dodací list - potvrdenka - daňový doklad
Dole na doklade - potvrdenka o zaplatení , ale prázdna.
Telefonicky som sa informovala u klienta, či má na obyč. dodacie listy doklad o zaplatení a na týchto druhých prečo nie je vypísané, že je to zaplatené, odpoveď bola taká, že : Toto som dostal, iné doklady nemám.
Asi povyhadzujem všetky takéto doklady. Ak to spravím tak bude platiť klient také dane, až zozelená. Jedná sa o malého podnikateľa bez akychkoľvek znalostí, čo sa týka papierovania.
Zita5
26.02.05,14:14
Existujú dodacie listu súčasne s potvrdením o zaplatení určitej sumy . To je fakt . Ale , kedže píšeš že je kolonka o zaplatení je prázdna , nemáš o čom rozmýšľať . " Najhoršie sa pracuje s ľudmi , ktorý nepovedia pravdu ani účtovníkovi ".
36marika
26.02.05,14:21
A ešte horšie sa pracuje s ľudmi, čo sú rodina ( švagor). Odmietnuť nemôžem, hádať sa nebudem. Najhoršie na celej veci je , že si švagor myslí, že spravím zázraky. Lenže to nejde. Keď som spočítala sumy na tých Dodacích listoch, skoro mi to vyrazilo dych. Ak by sa dali uznať, neplatil by dane, takto zaplatí okolo 15.000,- na daniach. Aspoň sa poučí. Síce sa nebude so mnou mesiac baviť, ale ako lekcia to bude super
ik-a
26.02.05,15:41
Je este jedna moznost. Obvolat tie firmy, aby ti dali potvrdenie o zaplateni. Je to sice pracne, ale je to na vas ako sa rozhodnete, ci platit alebo neplatit dane.
Zuzka
26.02.05,15:55
Presne tak, vyčísli mu daň, a keď zistí koľko má zaplatiť, tak si sám začne naháňať doklady. Takých, ako je Tvoj švagor je veľmi veľa. Všetci si myslia, že účtovník dokáže robiť zázraky, a to hneď na počkanie a nemožné do troch dní. A keď to nevie urobiť, tak nestojí za nič. A tak ako píše Zita, hlavne keď zatĺkajú pravdu pred účtovníkom.