zuzugali
19.10.07,07:56
Dobry den, prosim Vas, vie mi niekto poradit, ci zeny, ktore ukoncili penaznu pomoc v materstve (matersku) a poberaju rodicovsky prispevok, ci mozu mat i iny prijem, napr. preplatenie nevycerpanej dovolenky z povodneho zamestnania, prip. vyplatenie nejakych odmien??? Dakujem

Tweety
19.10.07,06:01
Dobry den, prosim Vas, vie mi niekto poradit, ci zeny, ktore ukoncili penaznu pomoc v materstve (matersku) a poberaju rodicovsky prispevok, ci mozu mat i iny prijem, napr. preplatenie nevycerpanej dovolenky z povodneho zamestnania, prip. vyplatenie nejakych odmien??? Dakujem

ffice:office" />" target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/
Áno, môžu mať aj iný príjem, popri poberaní RP sa môžu aj zamestnať( za určitých podmienok dokonca neprídu o RP)
zuzugali
19.10.07,07:08
Viem, že môže mať príjem počas RD, keď začne niekde pracovať, mne sa skôr jednalo o príjem, ktorý jej príjem vyplatený jej z predchádzajúceho zamestnania.
Tweety
19.10.07,07:10
Viem, že môže mať príjem počas RD, keď začne niekde pracovať, mne sa skôr jednalo o príjem, ktorý jej príjem vyplatený jej z predchádzajúceho zamestnania.
A aký je v tom rozdiel? Žiaden.:)
zuzugali
19.10.07,07:12
Neviem či je v tom rozdiel, preto sa pýtam.
Luci
19.10.07,07:23
Tweety,
môžem ťa poprosiť, aspoň o jednu podmienku, pri ktorej žena môže pracovať a nepríde o RP?
Myslíš to, že dieťa môže chodiť do škôlky, ale len na skrátený počet hodín?

Ešte by ma zaujímalo, ak žene, ktorá poberá RP chcú zo zamestnania zaplatiť nejaké odmeny, na ktoré mala nárok ešte pred nástupom na materskú, tak jej to vyplatiť môžu bez toho, že by o RP prišla? Je to tak i keby to bola vysoká suma, ktorá by navyše obsahovala i preplatenie nevyčerpanej dovolenky?
Lebo podľa zákonníka práce § 113 ods. 2
Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Ďakujem.
Lucia
Tweety
19.10.07,07:31
Tweety,
môžem ťa poprosiť, aspoň o jednu podmienku, pri ktorej žena môže pracovať a nepríde o RP?
Myslíš to, že dieťa môže chodiť do škôlky, ale len na skrátený počet hodín?

Ešte by ma zaujímalo, ak žene, ktorá poberá RP chcú zo zamestnania zaplatiť nejaké odmeny, na ktoré mala nárok ešte pred nástupom na materskú, tak jej to vyplatiť môžu bez toho, že by o RP prišla? Je to tak i keby to bola vysoká suma, ktorá by navyše obsahovala i preplatenie nevyčerpanej dovolenky?
Lebo podľa zákonníka práce § 113 ods. 2
Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.ffice:office" />" target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/

Ďakujem.
Lucia
1. ak žena nastúpi do práce a nedá dieťa do štátneho zariadenia, nepríde o RP.
2. môžu jej doplatiť odmeny, preplatiť nevyčerpanú D nie,( preplatiť sa dá, iba pri skončení PP) tú si vyčerpe po návrate z RD.
Zdenuša
26.11.07,07:00
Dobrý deň...neviete mi povedať, aký paragraf to je, že žena môže pracovať a zároveň poberať RP? neviem to nájsť. ďakujem
Chobot
26.11.07,07:34
Dobrý deň...neviete mi povedať, aký paragraf to je, že žena môže pracovať a zároveň poberať RP? neviem to nájsť. ďakujem

Takto explicitne to v zákone o RP uvedené nie je. Treba vychádzať z definícií, kedy má rodič nárok na RP - to je v § 3 ods. 1, 2 a 3. Dôležitý je ods. 3 písm. b):

"(3) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona je splnená, ak rodič

a) ....alebo
b) počas výkonu zárobkovej činnosti, štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy na vstup na trh práce podľa osobitného predpisu 5a) zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou. 5b)"

ktorý umožňuje zárobkovú činnosť, ak zabezpečí starostlivosť o dieťa inou osobou (babka, pestúnka, súkromná škôlka, súkromné jasle,...).

Naopak, ods. 4 uvádza dôvody, kedy nemôže poberať RP:

"(4) Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení, 5c) a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu 5d) alebo z výnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu. 5e)"


Ako vidíš, zárobková činnosť tam nie je. tzn. že zamestnanie sa nevylučuje poberanie RP.

Takto treba čítať zákony, nie hľadať vetu typu "Rodič môže pracovať a popri tom poberať RP";).