uctovnictvo
19.10.07,08:09
Ahojte, prečítala som si viac príspevkov k tejto téme, ale všetky boli opačného charakteru. Naša firma má zmluvu o postúpení pohľadávky, v ktorej kupuje pohľadávku inej spoločnosti. Napr. pohľadávka tej firmy voči svojmu dlžníkovi je 100.000,-- a naša firma za túto pohľadávku zaplatí postupcovi len 97% čiže 97.000,-- + si zníži úhradu o 0,15% za každý deň omeškania úhrady dlžníkom. Pohľadávky sú v lehote splatnosti, naša spoločnosť má predmet činnosti aj faktoring. Je naša spoločnosť povinná odviesť DPH z tých 3%, ktoré predstavujú zisk našej firmy? (prípadne z 3% + 0,15% za každý deň omeškania úhrady dlžníkom) Ešte pripomeniem, že tu nejde o vymáhanie dlhu, pohľadávky sú v lehote splatnosti. Len dlžník nezaplatí pohľadávku svojmu dodávateľovi, ale našej firme. Ďakujem.
betka
19.10.07,10:16
Každé následné nakladanie s pohľadávkou po jej vzniku je nezávislé od skutočnosti, či pohľadávka vznikla na základe uskutočneného zdaniteľného obchodu, kt.podlieha dani alebo je od dane oslobodený, príp. nie je predmetom dane.
Pohľadávky po ich vzniku a DPH:
V súvislosti s postúpením pohľadávky a vymáhaním pohľadávok sú mnohé nejasnosti.
nový zákon o DPh činnosti týkajúce sa pohľadávok nedefinuje v par.39 ako finančnú činnosť oslobodenú od dane.
Podľa par.10/2/b sa za dodanie služby nepovažuje postúpenie pohľadávky. Dani podliehajú iba činnosti ekonomického charakteru vykonávané dańovým subjektom na území ČŠ. Poskytnutie služieb sa realizuje za protiplnenie a je zdaniteľné, ak existuje právn vzťah medzi poskytovateľom služby a príjimateľom. Odmena prijatá poskytovateľom služby, kt. predtavuje hodnotu skutočne poskytnutú na odplatu za službu poskytnutú príjemcovi. Pri postúpení pohľadávky platiteľ dane neposkytuje službu

Iné sú činnosti platiteľa dane, kt. sa zaoberá kupovaním dlhov dlhovaných jeho klientovi. Tento platiteľ poskytuje službu vymáhania dlhov za odplatu. Odplata je protiplnenie za ekonomickú činnosť, teda službu, kt. sa poskytuje klientovi. (toto uplatnujú faktoringové spoločnosti a ich činnosť podlieha dani, a nie je oslobodená).

Aj v prípade faktoringu je problematické, čo sa považuje za cenu služby a ako sa zdańuje:
- poplatok inksovaný za správu pohľadávky podlieha dani a suma účtovaného úroku je podľa par.39 oslobodená od dane
- celá hodnota za poskytnutú službu podlieha dani (zdaním aj poplatok aj úrok)
Teda či uplatním DPH, alebo nie závisí od konkrétnych zmlivne dohodnutých podmienok
uctovnictvo
21.10.07,03:58
Betka, v zmluve o postúpení pohľadávky je v článku o odplate napísané toto: "postupník a za postupovanú pohľadávku zaväzuje zaplatiť postupcovi odplatu vo výške 97%z výšky postúpenej pohľadávky. Odplata sa môže znížiť o 0,15 % za každý deň omeškania úhrady zo strany dlžníka". Tie 3% sa nefakturujú, ja ich zúčtujem len na základe zmluvy cez interný doklad do výnosov. Mám či nemám z tých 3% odviesť DPH? Vďaka
KEJKA
21.10.07,06:10
Betka, v zmluve o postúpení pohľadávky je v článku o odplate napísané toto: "postupník a za postupovanú pohľadávku zaväzuje zaplatiť postupcovi odplatu vo výške 97%z výšky postúpenej pohľadávky. Odplata sa môže znížiť o 0,15 % za každý deň omeškania úhrady zo strany dlžníka". Tie 3% sa nefakturujú, ja ich zúčtujem len na základe zmluvy cez interný doklad do výnosov. Mám či nemám z tých 3% odviesť DPH? Vďaka
pozor - tie 3% neúčtuješ na záklde zmluvy do výnosov. Je to síce mimotemy
moja odpoved nerieši DPH, ale účtovanie. Kúpenú pohľadávku
účtuješ v cene obstarania, jej nominál eviduješ v pomocnej evidencii.
až ked dlžník uhradí, vyrovnáš si svojich 97% a úhradu získanú naviac (3%) zúčtuješ do výnosov.
Spôsob platby postupcovi - prípadné zníženie odplaty - musí riešiť zmluva na mieste, ktoré necituješ.
=====================
a ešte pridám svoj názor k DPH
keďže tieto činnosti nie sú osobitne riešené, a ak v zmluve nie je špecifikovaný predmet dodania služby, považujem 3% za dohodnutý úrok a ten je oslobodený od DPH. Podporuje to aj ustanovenie o znížení odplaty, ak dlžník bude meškať s úhradou (teda 3%-ný zmluvý úrok sa z dôvodu meškania bude zvyšovať).