IvetaH
19.10.07,09:05
Prosím vás, v štvrťročnom prehľade pri úhrade zrážkovej dani sa uvádza dátum úhrady. Robím za 3.Q. t.j. mesiace 7;8;9; ale úhrady všetky tri boli v 10. mesiaci. Uvádzam do prehľadu dátum úhrady aj keď boli v 10. mesiaci uhradené?
Tweety
19.10.07,07:07
Áno.
AHA
19.10.07,07:08
Áno uvádzaš.
Johanka
19.10.07,07:35
Prosím vás, v štvrťročnom prehľade pri úhrade zrážkovej dani sa uvádza dátum úhrady. Robím za 3.Q. t.j. mesiace 7;8;9; ale úhrady všetky tri boli v 10. mesiaci. Uvádzam do prehľadu dátum úhrady aj keď boli v 10. mesiaci uhradené?

Však si si sama odpovedala :) .
KEJKA
19.10.07,20:53
tak mňa ste touto zhodou poplietli. Myslela som že ZRÁŽKOVÁ daň sa dáva do toho Q prehľadu, v ktorom bola uhradená a preddavková daň sa dáva za mzdy 7,8,9.
Paula
19.10.07,21:57
Zrážková daň patrí do stĺpca mesiaca, v ktorom bola mzda/odmena vyplatená a teda táto daň zrazená .
KEJKA
20.10.07,07:02
Prosím vás, v štvrťročnom prehľade pri úhrade zrážkovej dani sa uvádza dátum úhrady. Robím za 3.Q. t.j. mesiace 7;8;9; ale úhrady všetky tri boli v 10. mesiaci. Uvádzam do prehľadu dátum úhrady aj keď boli v 10. mesiaci uhradené?
takže správna odpoved je, že odmeny 7,8,9 - kedže boli vyplatené v 10, sa zadajú do stlpca 10 v prehľade za IV.Q.?
evina
20.10.07,07:09
tak mňa ste touto zhodou poplietli. Myslela som že ZRÁŽKOVÁ daň sa dáva do toho Q prehľadu, v ktorom bola uhradená a preddavková daň sa dáva za mzdy 7,8,9.


Obe dane - preddavková i zrážková sa uvádzajú vo výkaze až keď boli aj odvedené, resp. príjmy vyplatené . Nie je podstatné kedy boli výplaty spracované, ak neboli uskutočnené žiadne platby:

§39 ZoDzP
9/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49 a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (ďalej len "prehľad"),
KEJKA
20.10.07,09:31
je však rozdiel medzi uvádzaním preddavkovej dane a zrážkovej dane.
preddavkovú daň uvediem - lebo som spracovala mzdy a som povinná odviesť daň. teda III.Q. uvediem mzdy 7,8,9
a zrážková daň z dohod, miezd do 5000 Sk bude v III.Q. len tá, ktorú som skutočne zaplatila, pravdepodobne to budú napr. DOVP uzavreté v 6, 7, 8,
a za 9- len vtedy ak som dohodu vyplatila a daň odviedla do 30.9.
Je to tak?
evina
20.10.07,09:46
je však rozdiel medzi uvádzaním preddavkovej dane a zrážkovej dane.
preddavkovú daň uvediem - lebo som spracovala mzdy a som povinná odviesť daň. teda III.Q. uvediem mzdy 7,8,9
a zrážková daň z dohod, miezd do 5000 Sk bude v III.Q. len tá, ktorú som skutočne zaplatila, pravdepodobne to budú napr. DOVP uzavreté v 6, 7, 8,
a za 9- len vtedy ak som dohodu vyplatila a daň odviedla do 30.9.
Je to tak?

Kejka práve si pozerám ešte raz podrobne celú tému a po prvé:
Myslím, že v prvých príspevkoch nebolo odpovedané správne, resp. otázka možno nepresne položená. Ak boli príjmy za 7,8,9 uhradené v 10. mesiaci uvedú sa v prehľade za 4.Q.

Zrážkovú daň uvádzam vtedy, kedy som vyplatila príjmy.
Ak zrazím preddavkovú daň a vyplatím výplaty uvádzam ju v riadku 1. Ak ju však neodvediem /neuvádza sa na základe povinnosti odviesť ale na základe skutočnosti/, tak v riadku 7 ju uvediem vtedy, kedy ju skutočne odvediem.

Z poučenia:
Riadok 1 ►dátum ● uvádza sa dátum výplaty miezd za jednotlivé mesiace vykazovaného štvrťroka. Napríklad, ak sa vykonáva výplata alebo pripísanie alebo poukázanie miezd zamestnancom k dobru za mesiac február dňa 10. marca roku 2007, uvedie sa v stĺpci „február“ dátum 10.3.2007. Ak sa vykonáva výplata alebo pripísanie alebo poukázanie miezd zamestnancom k dobru vo viacerých výplatných termínoch, uvedie sa dátum posledného výplatného termínu za príslušné obdobie.

Riadok 7 ►dátum ● uvádza sa skutočný dátum odvodu preddavkov na daň v príslušných kalendárnych mesiacoch vykazovaného štvrťroka. Ak sa vykonali odvody vo viacerých termínoch, uvedie sa dátum posledného odvodu za príslušné obdobie.
►suma ● uvádza sa skutočne odvedená suma preddavkov na daň za príslušné mesiace vykazovaného štvrťroka.




Riadok 10 ►uvádza sa úhrnná suma dane vybranej zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, znížená resp. zvýšená o daňový bonus.

Riadok 11 ►dátum ● uvádza sa skutočný dátum odvodu dane vybranej zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov v príslušných mesiacoch vykazovaného štvrťroka. Ak sa vykonali odvody vo viacerých termínoch, uvedie sa dátum posledného odvodu v príslušnom kalendárnom mesiaci vykazovaného štvrťroka.
__________________________________________________ ________________________________________


Prehľad má byť podľa mojej mienky najmä prehľadom o realite plnenia mojich odvodových povinnostiach.
evina
20.10.07,10:02
Pre úplnosť uvádzam naše povinnosti zo zákona:
§35 Preddavková daň
1/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy ...

6/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, odvedie preddavky na daň znížené o úhrn daňového bonusu podľa odseku 5 najneskôr do piatich dní po dni výplaty, poukázania alebo pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru, ak správca dane na žiadosť zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, neurčí inak.

§43
10/ Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka.

11/ Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Platiteľ dane, ktorý vykonal zrážku z príjmov zo závislej činnosti podľa odseku 3 písm. j), je povinný hlásenie o vykonaní zrážky a odvedení zrazenej dane oznámiť správcovi dane na tlačive podľa § 39 ods. 9 písm. a), v lehote podľa § 49 ods. 2. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.

Tieto povinnosti nám ukladá zákon a ako sme to skutočne spravili by mal hovoriť práve Prehľad...