cervena
19.10.07,10:15
Sme spoločenstvo bytov v Bratislave a tento rok sa nám nepodarilo zvýšiť platby do FÚO, pretože sa schôdze vlastníkov vždy zúčastnilo málo vlastníkov. Zo 40 vlastníkov bytov prišlo raz 13 a raz 16. Z júlovej novelizácie zákona o bytoch som pochopila, že na hlasovanie o výške platieb do FÚO musí byť 2/3 väčšina nájomníkov. Keď som pozývala zástupkyňu SBD, ktoré má u nás ešte 1 byt, tvrdila mi ,že som to zle pochopila, že to konzultovala s právnikmi a že stačí len nadpolovičná väčšina majiteľov bytov. Ako je to v skutočnosti?? Vie to niekto prosím Vás?? Hrozí totiž že zasa nás bude menej ako 2/3, ale možno viac ako 1/2. Poraďte mi prosím.

S pozdravom
Alena
Chobot
19.10.07,09:02
Sme spoločenstvo bytov v Bratislave a tento rok sa nám nepodarilo zvýšiť platby do FÚO, pretože sa schôdze vlastníkov vždy zúčastnilo málo vlastníkov. Zo 40 vlastníkov bytov prišlo raz 13 a raz 16. Z júlovej novelizácie zákona o bytoch som pochopila, že na hlasovanie o výške platieb do FÚO musí byť 2/3 väčšina nájomníkov. Keď som pozývala zástupkyňu SBD, ktoré má u nás ešte 1 byt, tvrdila mi ,že som to zle pochopila, že to konzultovala s právnikmi a že stačí len nadpolovičná väčšina majiteľov bytov. Ako je to v skutočnosti?? Vie to niekto prosím Vás?? Hrozí totiž že zasa nás bude menej ako 2/3, ale možno viac ako 1/2. Poraďte mi prosím.

S pozdravom
Alena

Hlasovanie na schôdzi sa riadi § 14 ods. 2, ktorý znie:

"(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4."

V tom zhluku odkazov je síce odkaz na § 10 ods. 1, ktorý znie:
"(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak."

Ale pre určenie výšky príspevku do fondu sa hlasuje nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov. Ak po hodine od začiatku schôdze nie je prítomná nadpolovičná väčšina, môže o tom hlasovať aj nadpolovičná väčšina prítomných vlastníkov, takže to zvýšenie môže kľudne odhlasovať aj 7 ľudí z prítomných 13-tich.

Pre upresnenie toho zvýrazneného textu, tá 2/3 väčšina je potrebná vtedy, ak sa chcete dohodnúť, že do fondu sa nebude platiť podľa plochy bytu, ale iným spôsobom. (Napr. keby v dome boli len samé jednoizbové byty s rozlohou 50, 52 a 54 m2, tak by sa mohli dohodnúť 2/3-novou väčšinou, že všetci budú prispievať rovnakou sumou bez ohľadu na plochu bytu).

Pre výšku odvodu však stačí tá prítomná polovica. Treba však na pozvánke napísať program schôdze, kde bude uvedené, že sa bude rozhodovať o výške príspevku, aby každý, kto má záujem o tom rozhodnúť vedel o tom a mohol sa zúčastniť. Pokiaľ to nie je uvedené v pozvánke, nemôžete o tom hlasovať.

Napísal som to trochu obšírnejšie, ale dúfam, že zrozumiteľne.