Rubrika
19.10.07,12:29
Chcem sa opýtať, keď pracovníčka je na materskej dovolenke, do koľkých mesiacov zo zákona sa jej drží miesto v organizácii ? Do 6 mesiacov alebo do 3 rokov ?
Tweety
19.10.07,10:31
MD trvá 28 týždňov, u osamelých je to 37 týždňov. Po ukončení MD je RD. Počas MD a RD platí zákaz výpovede zo strany zamestnávateľa, tú môže dať iba podľa §63odst.1písm.-zrušenie alebo premiestnenie zamestnáv.alebo jeho časti.
Rubrika
19.10.07,10:32
viem, potom to už je rodičovský príspevok. Ale dokedy sa v organizácii drží miesto zamestnankyni ktorá je s dieťaťom doma ?
Tweety
19.10.07,10:52
Doplnila som svoju pôvodnú odpoveď, prosím pozri si.
Ežor
19.10.07,11:21
Zo zákona, ak nastúpiš do zamestnania po MD /28 týždňov/ tak by ťa mali zaradiť na tú istú pracovnú pozíciu. Ak nastúpiš po skončení RD /3 roky/ zamestnať by ťa mali, ale už si nemôžeš nárokovať svoju pracovnú pozíciu,ktorú si mala pred nástupom na MD. Ale v praxi to vypadá asi tak, že ak nastúpiš po RD, zamestnávateľ ti dá výpoveď, lebo na tvojom mieste je iná pracovníčka/vlastná skúsenosť - po každej RD som dostala výpoveď/
Rubrika
22.10.07,09:58
Tweety ďakujem.

Ežor to poznám, že po rodičovskej dovolenke dáva zamestnávateľ výpoveď. Ale keď žena chce nastúpiť pred ukončením 3 rokov rodičovskej dovolenky ? Napríklad chce nastúpiť po 2 rokoch, teda keď dieťa nemá ešte 3 roky ? Vtedy tiež patrí zamestnankyni to isté miesto v organizácii, alebo to platí len do tých 28 týždňov (6 mesiacov) ?
Tweety
22.10.07,10:02
Tweety ďakujem.

Ežor to poznám, že po rodičovskej dovolenke dáva zamestnávateľ výpoveď. Ale keď žena chce nastúpiť pred ukončením 3 rokov rodičovskej dovolenky ? Napríklad chce nastúpiť po 2 rokoch, teda keď dieťa nemá ešte 3 roky ? Vtedy tiež patrí zamestnankyni to isté miesto v organizácii, alebo to platí len do tých 28 týždňov (6 mesiacov) ?
Nie, právo na rovnaké pracovné miesto má iba po návrate z MD, pri návrate z RD má dostať miesto podľa PZ.
Rubrika
22.10.07,10:10
TWEETY ďakujem za vysvetlenie. A ešte mi, prosím ťa, vysvetlíš čo znamená skratka PZ ?
Tweety
22.10.07,10:11
pracovná zmluva
Rubrika
22.10.07,10:20
Och, v pondelok mi akosi nezapaľuje.:( A keď v organizácii je len jedno miesto, ktoré ona vykonávala, a to je obsadené inou pracovníčkou ? Pýtam sa, lebo nastúpila som na miesto jednej pracovníčky, ktorá šla na materskú dovolenku. Do 6 mesiacov sa určite nevráti. Tá funkcia, ktorú vykonávam, je len jedna. A mám obavy, že keby chcela tá pani sa vrátiť do práce pred ukončením 3 rokov rodičovskej dovolenky, že organizácia jej to miesto uvoľní a mne dajú výpoveď, keďže viac miest v tejto funkcii nie je.
Tweety
22.10.07,10:23
Podstatné je, akú máš PZ, či na dobu určitú, alebo na neurčitú.
jankasm
22.10.07,10:33
Predpokladám, že ťa zamestnali na jej zastupovanie. Takže je viac ako isté, že keď sa bude chcieť vrátiť, tak tvoje zastupovanie sa končí, a ona nastúpi na svoje miesto. Ju zamestnávateľ musí vziať naspäť do práce.