Ivánuška
19.10.07,14:34
Ahojte,
čítala som si témy na používanie sl. automobilu na súkromné účely. A chcela by som ešte doriešiť takéto veci súvisiace aj s DPH aj dan z príjmu a účtovanie.
Zamestnanec použil služobné vozidlo úžitkové na súkromný účel (dovolenka do zahraničia). Tankoval si pohonné hmoty v zahraničí. Túto jazdu vykážeme ako súkromnú. Jednak je to vela km, takže inakšie to neobídeme, myslím.
V zákone som čítala dla §5 odst. 3 pism a), že ak sa použije vozidlo na sukromné účely jednorazovo-príležitostne, je potrebné oceniť cenou bežne používanou v mieste a v čase plnenia- teda zistiť cenu od požičovne aut a takto zistenu obvyklu cenu zdaniť. Ze v tomto prípade sa nezdaňuje suma vo výške 1% zo vstupnej ceny vozidla.
Zisťovala som si cenu je omnoho väščia ako stanovené 1%, ak teda chápem že na jeden den je 1500 tak krát počet dní kolko ho mal.
Nedá sa to inak obísť? poradíte mi?
a čo z bločkami čo natankoval, mam ich zaučtovať do pokladne a je to dan. výdavok? a ak tankoval na Slovensku čo s DPH?
:confused: tieto suvislosti.... suvisí s tým ešte niečo čo som nespomenula?
fúúú dakujem
:)
Chobot
19.10.07,12:51
Ahojte,
čítala som si témy na používanie sl. automobilu na súkromné účely. A chcela by som ešte doriešiť takéto veci súvisiace aj s DPH aj dan z príjmu a účtovanie.
Zamestnanec použil služobné vozidlo úžitkové na súkromný účel (dovolenka do zahraničia). Tankoval si pohonné hmoty v zahraničí. Túto jazdu vykážeme ako súkromnú. Jednak je to vela km, takže inakšie to neobídeme, myslím.
V zákone som čítala dla §5 odst. 3 pism a), že ak sa použije vozidlo na sukromné účely jednorazovo-príležitostne, je potrebné oceniť cenou bežne používanou v mieste a v čase plnenia- teda zistiť cenu od požičovne aut a takto zistenu obvyklu cenu zdaniť. Ze v tomto prípade sa nezdaňuje suma vo výške 1% zo vstupnej ceny vozidla.
Zisťovala som si cenu je omnoho väščia ako stanovené 1%, ak teda chápem že na jeden den je 1500 tak krát počet dní kolko ho mal.
Nedá sa to inak obísť? poradíte mi?
a čo z bločkami čo natankoval, mam ich zaučtovať do pokladne a je to dan. výdavok? a ak tankoval na Slovensku čo s DPH?
:confused: tieto suvislosti.... suvisí s tým ešte niečo čo som nespomenula?
fúúú dakujem
:)

Neviem, ktorý zákon si mala na mysli (to zvýraznené), ale zákon o dani z príjmov to asi nebol, lebo ten §3 ods. 3 písm. a znie:

"a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,"


Podľa tohto odstavca, by som prípad, kedy zamestnanec chce použiť auta len príležitostne, vyriešil tak, že by som mu ho poskytol na služobno - súkromné účely na jeden mesiac a potom by platil to 1% len za ten príslušný mesiac, kedy auto použival.

Spotrebované PHM podľa počtu najazdených súkromných km musí buď firme uhradiť, alebo ak to firma chce dať ako benefit, tak to musí zamestnanec zdaniť ako nepeňažný príjem.
Ivánuška
22.10.07,10:57
no ano trošku som to tam zle napísala, len doplním že tu časť o jednorazovom príležitostnom použití na sukr. účely som prečítala s PORADCU 5-6/2007 (komentár k zákonu) a je to komentár k uvedenému paragrafu aj odstavcu aj písm. xixii
Ja som to tiež tak xcela urobiť, dohodou na jeden mesiac dla par 5 odst 3 písm a) , len som prečítala komentár, tak som sa trošku zaskočila a preto píšu. xixi
tak dík za radu..
papa Ivka:D