huhuhu
26.02.05,18:54
ahoj
poradi mi niekto kde na nete (alebo inde) najdem zaklady uctovnictva (prirucku...) som zivnostnik (polygraf) chcem si viest sam uctovnictvo (asi v prog. Money S3 Start), je sanca sa k niecomu takemu dostat (vysvetlenie zakl. pojmov, postupov atd.)
dopredu vdaka
huhuhu
26.02.05,18:00
a este 1 problem: mozem si nejako dat do nakladov pouz auta za min. rok, ked som neplatil cestnu dan - ako pouz. sukromneho mot. vozidla na firemne ucely? (sorry za mozno blbe otazky)
zuso
26.02.05,18:26
Ja som začala s JÚ asi tak, že som išla radšej na školenie, aby mi niečo dôležiťé neuniklo. Za 4 týždne tuším 2-3x do týždna sme sa naučili ohľadne základných pojmov a postupoch v JÚ všetko + účtovanie v alfe. Ale to záleží od kurzov. No a potom len študovať čo nové, nejaké predplatné časopisov na www.epi.sk
Ja som vlastne len v začiatkoch, účtujem 2 roky len jednu SZČO.
No a najdôležitejšie pravidelne sledovať a hrabať sa v porade. Dokedy som nespoznala túto stránku, tak som dá sa povedať nič nevedela, a teraz sa snažím aspoň minulý rok dať na poriadok.
Za používanie aj súkromného auta na podn. účely musí byť zaplatená cestná daň. Takže asi nie.
juko
27.02.05,14:11
Stačí, ak si stiahneš ľubovoľnú demoverziu účtovného software a program ťa sám povedie. Potom treba len skúšať a čítať príspevky na porade.
riuska
27.02.05,14:21
Ak si objednaš program priamo od ciglerovcov (money S3 ) mali by Ti poslat aj knihu k programu (mne asi 5 rokov dozadu poslali - este bolo Money 2000, ked prislo Money S3 poslali novú knihu ).Informuj sa na podrobnu prirucku "Pracujeme s Money S3".
huhuhu
27.02.05,16:22
vdaka,
ja uz mam program (MONEY S3 verziu start, prirucku pracujme s money S3 mam v pdf-ku), ale nie je mi uplne jasne ktoru polozku mam kde zadavat (napr. kt. vydaj je vydajom nepodliehajucim dani z prijmu, a medzi ake vydaje mam dat prepl. fakt za tlac vizitiek od dodavatela - vizitky predavam dalej mojmu odberatelovi), nie je nejaky vseobecny navod s vysvetlenim pojmov pre JU. nie som uctovnik, som zivnostnik (zal. zivnosti 5/2004) nemam vela dokladov, vacsina blocki z pokladni + moje vyst. faktury, konecne som sa dostal k uctovaniu a zistujem ze to nie je az take jednoduche.
dopredu vdaka /prepacte za mozno primitivne otazky/
juko
27.02.05,16:35
Je to možno tvrdé, ale mal by si sa nakontaktovať na nejakého účtovníka, ktorý by ti vysvetlil aspoň základy účtovníctva. V podstate musíš rozlišovať príjem a výdaj ovplyvňujúci základ dane (PO,VO), a príjem a výdaj neovplyvňujúci základ dane (PN,VN). Čo sa týka podnikania, všetko ide do PO a VO, čo ide mimo podnikania pre osobnú spotrebu ide do PN a VN. To je len naozaj hrubé rozlíšenie.

Úhradu Fa za dodanie vizitiek do VO a v druhotnom členení do "nákup tovaru". Ich predaj cez kasu alebo cez fa do PO "predaj tovaru". Samozrejme, že tie fa musíš evidovať v knihe záväzkov a v knihe pohľadávok. Ak by nešlo o tovar, tak účtuješ do réžie prípadne do materiálu.
huhuhu
27.02.05,16:42
vdaka, za rychlu odpoved skusim to s nejakym uctovnikom
este raz dakujem