jaanna
19.10.07,18:52
K účtovníctvu neziskovej organizácie som sa dostala len nedávno a sú tu isté špecifiká, ktoré by som potrebovala "lopatisticky" vysvetliť a možno to niekomu príde banalita, ale ja to zatiaľ ešte riešim ako začiatočník. Takže nezisková organizácia, ktorá bola zriadená za účelom odvozu komunálneho
odpadu a zaoberá sa iba touto činnosťou účtuje v sústave podvojného
účtovníctva. Všetky príjmy a výdavky súvisiace s toutou činnosťou sú teda nezdaňované? Ak je teda táto činnosť nezdaňovaná a vytvoria zisk, podlieha tento dani z príjmu? Za pomoc ďakujem.
Rozalka
19.10.07,17:18
K účtovníctvu neziskovej organizácie som sa dostala len nedávno a sú tu isté špecifiká, ktoré by som potrebovala "lopatisticky" vysvetliť a možno to niekomu príde banalita, ale ja to zatiaľ ešte riešim ako začiatočník. Takže nezisková organizácia, ktorá bola zriadená za účelom odvozu komunálneho
odpadu a zaoberá sa iba touto činnosťou účtuje v sústave podvojného
účtovníctva. Všetky príjmy a výdavky súvisiace s toutou činnosťou sú teda nezdaňované? Ak je teda táto činnosť nezdaňovaná a vytvoria zisk, podlieha tento dani z príjmu? Za pomoc ďakujem.
Keď lopatisticky, tak potom:
- najprv si DOBRE prečítaj zakladaciu listinu alebo stanovy (podľa toho, základe čoho ste)
- napíš si, načo - na akú činnosť ste vznikli, všetky príjmy z tejto činnosti sú oslobodené - a vytvor si "stredisko N"
- napíš si, aké iné príjmy sa ešte môžu vyskytnúť - vytvor si "stredisko D"
Potom si musíš stanoviť, ktoré príjmy súvisia s ktorou činnosťou.
Ak ide o výdavok, ktorý súvisí s oboma, na to si vytvor ďalšie stredisko
Ak budeš mať len príjmy prvej skupiny (N), tak síce podáš priznanie, ale daň platiť nebudeš.
AK budú aj príjmy druhej skupiny (D), vypočítaš, aké % tvoria z celkových príjmov a potom týmto % prepočítaš stratu tretieho strediska.
Tým vlastne rozdelíš SPOLOČNÉ VÝDAVKY medzi príjmy oslobodené a zdaňované, a tak získaš ZÁKLAD DANE pre stredisko "D".
Do priznanie sa uvádza základ dane z celej činnosti a v jednotlivých riadkoch sa upraví tak, aby sa daň platila len zo zdaňovanej činnosti.
Ak nebudú žiadne iné príjmy, len z odvozu komunálneho odpadu, potom sa daň nebude platiť žiadna (ZDP_§13_ods.1_a)
jaanna
24.10.07,05:16
Ďakujem za odpoveď