jarmilkal
19.10.07,20:01
Dobrý deň! Prosím vás o radu. Ako mám postupovať v prípade, že mi dnešným dňom bol schválený plný invalidný dôchodok.Na PN som od 5,1,2007.Jedna známa mi povedala, že mám nárok od zamestnávateľa na jednomesačné odchodné a na náhradu mzdy vo výške dvojnásobku priemernej mesačnej mzdy.Takto vraj môžem ukončiť pracovný pomer okamžite z dôvodu pracovnej nespôsobilosti podľa $ 69 ods.1/ . Zamestnávateľovi vraj mám len predložiť vyjadrenie posudkovej komisie. O odchodnom na prvý dôchodok som už počula, ale o tej náhrade mzdy za 2 mesiace /nie je to odstupné/ ,som ešte nepočula. Prosím vás, kto má skúsenosti a vedomosti o tomto probléme, prosím poradťe mi, ako mám postupovať v prípade žiadosti o výpoveď z dôvodu nástupu na invalidný dôchodok a ak mám nárok na už spomínanú náhradu mzdy, ako mám formulovať výpoveď, aby som o ňu neprišla. Ďakujem srdečne za každú odpoveď. Jarmila
Zita4
19.10.07,19:25
Ak skončíš pracovný pomer okamžite podľa § 69 ods. 1, písm. a) ZP, s tým, že zamestnávateľ ti nevie ponúknuť pre teba vhodnú pracovnú pozíciu, máš nárok aj na tie 2 priemerné platy - ako náhradu mzdy.
KEJKA
19.10.07,20:50
zamestnávateľ sa však tvári, že na inú prácu je schopný zamestnanca prideliť. Ako dokázať, že navrhované zadelenie nie je vhodné? O vhodnosti práce predsa nemôže rozhodnúť zamestnávateľ, alebo sa mýlim?
KEJKA
20.10.07,07:03
hm, čakala skor radu ako ocenenie....... ale ďakujem.
Stefan2005
20.10.07,07:32
hm, čakala skor radu ako ocenenie....... ale ďakujem.
Voľakedy v rozhodnutiach SP boli dané aj podmienky, za akých môže občan uznaný za invalidného vykonávať prácu - napr. nesmie dvíhať, pracovať v chlade, ... a pod. Týkalo sa to ale len ČID. Či sa to teraz uvádza pri plných ID (nad 70%), neviem, ak áno, dalo by sa oprieť o to.
Ale v tejto súvislosti ma napadá - nemala by tu už nastúpiť v praxi "nová" zdravotná pracovná služba a posúdiť, či je daná práca pre dotyčnú vhodná?
jarmilkal
20.10.07,07:59
suhlasim s tvojim navrhom, mohlo byto tak byt....
KEJKA
20.10.07,09:34
takže, kým manžel uznaný za ID 75% dá výpoveď zo zdravotných dôvodov a uplatní si nárok na odstupné, resp. aj odchodné, musí mať v ruke rozhodnutie SP, aby mohol preukázať, že nemôže pracovať.....dovtedy musí prijať preradenie na inú prácu?
jarmilkal
21.10.07,06:02
Ocenila by som naozaj odpovede, ktoré priamo reagujú na môj problém, teda moju otázku, napr. ako napisala Zita4, rada by som však bola, keby mi niekto konkrétne napísal, ako formulovať žiadosť o výpoveď, aby som o náhradu mzdy neprišla, teda ako dokázať svojmu nadriadenému, že mám pravdu. Ďakujem.
jarmilkal
21.10.07,06:06
Pracujem ako predavačka s ťažkým tovarom a keďže mám problémy s chrbticou, osteoporózou,osteoartrózou,koxartrózou a cievnu poruchu v ľavej ruke,kde sa mi vytvárajú tromby, myslím, že náhradná práca na tomto pracovisku pre mňa nepripadá do úvahy. Ďakujem za všetky reakcie.
KEJKA
21.10.07,07:15
pozri si príspevok 7, mám ten istý problém, pričom manžel už BOL uznaný za invalidného, ale nemá papier. Ty papier od posudkovej komisie máš.
Takže treba dať výpoveď. Zamestnávateľ ťa možno dá na súd, ale ak mu k výpovedi dáš to potvrdenie, tak to má asi márne. A odstupné ti musí vyplatiť zo zákona. Ak si bola zamestnaná unho viac ako 5 rokov, tak za 3 mesiace.
My sme skúsili predbežne napísať Dohodu, uvidíme.
jarmilkal
21.10.07,08:08
Ja pracujem v tejto firme už 12 rok, ale počas tohto obdobia som pracovala naskôr ako účtovníčka vo firme s názvom Orstas,s.r.o.bola to materska firma podniku Agrostav,a.s.Potom sa Agrostav premenoval na Akord a mna preradili na inú prácu , t.z.predavačku v predajni, ktorá patrila podniku. Po čase sa predajňa osamostatnila a teraz je z nej s.r.o. tuším 2 roky.Ja som bola informovaná od jednej známej, že jeden mesiac mám nárok na tzv.odchodné pri prvom odchode na dôchodok. A vraj je teraz od septembra schválený nový zákon, kde pri dokladovaní lekárskou správou máš nárok na 2 mesiace odchodné /pozor,nie je to odstupné/, ked podáš výpoveď dohodou podľa$ 69 ods.1. Ďakujem za tvoj názor.
KEJKA
21.10.07,12:11
hej, je to tak. Vzhľadom na zmeny právnej formy, ak zamestnávateľ zmenil IČO, nesplníš podmienku 5 rokov, ale na tie 2 mesiace nárok máš.
s tým odchodným nemáš pravdu ..... citujem

§ 76 Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
jarmilkal
21.10.07,16:43
Milá Kejka! Podľa všetkého čo píšeš si myslím, že pracuješ niekde v oblasti účtovníctva.Vedela by si mi prosím Ťa napísať, ako by som presne mala formulovať svoju žiadosť o výpoveď, aby som ňou nič nepokazila? Bojím sa, že aj jedným slovom môžem niečo "zbabrať". Takže ak mám potvrdenie od posudkovej komisie, že som uznaná na invalidný dôchodok, mám ho samozrejme k žiadosti priložiť? Myslela som si, že zvolím skôr formu takej dohody, že zájdem za zamestnávateľom a poviem mu teda, že odchádzam na invalidný dôchodok a dávam výpoveď a či si je vedomý toho, že mi podľa toho a toho paragr.musí vyplatiť to a to...Čo by si povedala na takýto názor,keby som sa išla najskôr normálne slušne dohodnúť. Kejka, toto všetko platí len pri odchode na plný invalidný dôchodok? Na polovičný zrejme nie, však? Prosím napíš mi, ak máš skúsenosti, ako by som mala formulovať tú žiadosť o výpoveď, čo by mala obsahovať. Ďakujem ti za všetko.
KEJKA
21.10.07,18:17
pokial viem, podľa Etikety nemáš oslovovať konkrétneho člena Porady. Ja si vymienam skusenosti, lebo som rovnaký prípad. Len ty si o niečo ďalej lebo máš papier. Noj manžel nemá, bol na posudkovej, ústne mu povedali, že má 75%, čo už sa rovná "plnému" ID. Zamestnávateľ sa tvári, že ho preradí na inú pre neho vraj vhodnú prácu. Chránenú dielňu nemá, tak netuším, kam by ho chcel preradiť. Preto sme zatiaľ napísali Dohodu, a čakáme na realciu. Bez papiera z posudkovej nechcem, aby dával výpoveď.
a teraz k Tebe.....
máš papier, urob si kópiu a chod za zamestnávateľom. Prípadne rovno napíš dohodu (je tu prilepená na Porade, trochu pohľadaj). A skús sa dohodnúť.
Lenže normálne ide o peniaze, pochybujem, že v takej situácii zam-eľ bude ochotný len tak pustiť 2-mesačný plat.
A podľa mňa nedávaš žiadosť o výpoveď. Ukončuješ pracovný pomer Dohodou (teda obaja sa na Dohode podpíšete, musí tam byť však exaktne uvedený ten nárok na odstupné (odcitovala som to v skoršom príspevku.
ALEBO
podávaš Výpoved v zmysle §.....ZP ... a zasa tam musí byť tá veta zo zdravotných dôvodov a veta o nároku na odstupné. V tomto prípade ti plynie vypovedná lehota, resp. zam-eľ môže výpoveď dať na súd - ak by chcel dosiahnuť rozhodnutie o jej neplatnosti.
==============
záver
necítim sa kompetentná dávať v tomto smere rady, delím sa o skúsenosti, ktoré len postupne nadobúdam. Tiež nechcem nič pokaziť. 3-mesačný plat odstupné resp. plus k tomu aj odchodné (1.odchod do dôchodku) by neboli peniaze na zahodenie. Ale určite viem, že zam-eľ môjho muža sa zubami-nechtami bráni ......
jarmilkal
22.10.07,05:07
Prepáč prosím, ešte nejako moc nepoznám túto stránku, je to len pár dni. Jednoznačne Ti ďakujem za všetky Tvoje rady. Čo sa týka Tvojho manžela, jedna známa mi vravela, že papier pre účely výpovede o pracovnej nespôsobilosti jej vystavil jej obvodný lekár a ten priložila k výpovedi. Takže môže to riešiť aj touto formou. Želám Ti, aby to vyšlo a hlavne veľa zdravia Tebe a celej Tvojej rodinke. Ďakujem....
KEJKA
22.10.07,18:00
papier od obvodného žiaľ nestačí..... zatiaľ čakáme
Stefan2005
22.10.07,18:49
papier od obvodného žiaľ nestačí..... zatiaľ čakáme
Ak by toto zatiaľ pomohlo:
Podľa §190 zákona 461/2003 účastníci konania majú právo nazerať do spisov a robiť si z nich výpisy, odpisy a na požiadanie aj vyhotovenie fotokópie...
Problém bude ale asi v tom, že miestna (okresná) komisia uznala manžela invalidným, kým rozhodnutie vydáva ústredie SP (je tam totiž ešte možnosť korekcie).
KEJKA
22.10.07,19:46
Ak by toto zatiaľ pomohlo:
Podľa §190 zákona 461/2003 účastníci konania majú právo nazerať do spisov a robiť si z nich výpisy, odpisy a na požiadanie aj vyhotovenie fotokópie...
Problém bude ale asi v tom, že miestna (okresná) komisia uznala manžela invalidným, kým rozhodnutie vydáva ústredie SP (je tam totiž ešte možnosť korekcie).
áno, bude to asi tak, lebo manžel ked podpísal tie papiere tak si pýtal jeden exemplár alebo aspon kópiu a nedali mu.... poslali do BA a čakáme.
jarmilkal
23.10.07,06:11
Asi to je všade ináč, jedna moja známa si zabudla pýtať papier na posudkovej komisii a potom jej ho dal na požiadanie obvodný lekár a stačilo jej to v práci. Záleží zrejme od zamestnávateľa.
jarmilkal
23.10.07,18:32
Prosím vás, poradí mi niekto konkrétnejšie,ako by som mala formulovať tú výpoveď,nakoľko vidím, že možnosti je viac, teda mohol by byť napr.$ 60,69... naozaj mám v tom chaos a ani neviem, ako by som to mala napísať, aby som tam spomenula aj $ 76. t.z. odchodné a odstupné. Prosím napíšte konkrétnejšie. Ďakujem....
Zornicka
26.10.07,17:50
Nech skúsi manžel zájsť na socialne za pracovníčkou, ktorá robí na posudkovej komisii a vypýta si to potvrdenie, odkedy mu bol uznaný invalidný dôchodok a nech povie, že to potrebuje pre zamestnávateľa.Moja známa mala ten istý problém a zašla a dostala, takže je všetko OK. Veľa šťastia.
sasmos
16.12.07,14:51
posudok moze vydat aj posudkovy lekar pobocky SP. Tento doklad by mal respektovat aj zamestnavatel.
KEJKA
16.12.07,15:30
Prosím vás, poradí mi niekto konkrétnejšie,ako by som mala formulovať tú výpoveď,nakoľko vidím, že možnosti je viac, teda mohol by byť napr.$ 60,69... naozaj mám v tom chaos a ani neviem, ako by som to mala napísať, aby som tam spomenula aj $ 76. t.z. odchodné a odstupné. Prosím napíšte konkrétnejšie. Ďakujem....
http://www.porada.sk/blog.php?b=44
skus si to prečítať, v závere mám aj to, čo potrebuješ.
Zuzka2510
23.07.08,07:20
Dobrý deň. Ja by som sa chcela pridať k Vašim príspevkom o inval. dôch. Zamestnanec doniesol ukonč. PN, kde je napísaný dátum nástupu na inv. dôch. Ústne nám oznámil, že chce ukončiť prac. pomer. Môže zamestnávateľ na základe takejto ústnej žiadosti ukončiť prac. pomer dohodou a vyplatiť mu odchodné a odstupné, alebo musí najprv žiadať nejaké rozhodnutie zo SP o priznaní inv. dôch.? Ďakujem
HUPKA64
23.07.08,09:41
Dobrý deň. Ja by som sa chcela pridať k Vašim príspevkom o inval. dôch. Zamestnanec doniesol ukonč. PN, kde je napísaný dátum nástupu na inv. dôch. Ústne nám oznámil, že chce ukončiť prac. pomer. Môže zamestnávateľ na základe takejto ústnej žiadosti ukončiť prac. pomer dohodou a vyplatiť mu odchodné a odstupné, alebo musí najprv žiadať nejaké rozhodnutie zo SP o priznaní inv. dôch.? Ďakujem

Ukončenie pracovného pomeru dohodou, viď Zákonník práce, § 60, odsek 2,
píše sa tam, že "... písomne ..."

Odstupné - viď Zákonník práce § 76,1,2
Odchodné - viď Zákonník práce § 76, odstavec č. 6
Zuzka2510
23.07.08,11:45
Ďakujem. Chcem si to len upresniť či som to pochopila správne. Ja ako zamestnávateľ vyzvem zamestnanca, aby si podal žiadosť o skončenie prac.pomeru a budem od neho žiadať aj rozhodnutie zo SP že nemôže vykonávať prácu pre svoj zdrav. stav. Môže to byť aj nejaké posúdenie o zdrav. stave od posudkového lekára alebo od obvodného lekára? Pretože ak mi nedonesie nejaké potvrdenie o zdrav. stave tak ja ako zamestnávateľ neviem či ten zamestnanec neklame, ale to sa ma asi netýka však?Pre prípad ak by to skončilo na súde. Ďakujem
Zuzka2510
23.07.08,13:14
prosííííííííím:mee:
HUPKA64
23.07.08,17:08
Ja som sa zatiaľ vo svojej praxi s takým prípadom nestretla, ale myslím si, že určite musí doniesť doklad od lekára, že prácu, ktorú vykonáva nemôže ďalej robiť pre svoj nepriaznivý zdravotný stav. Jemu by na tom malo záleťať a nie tebe. Ty ako zamestnávateľ zatiaľ čakaj, čo bude robiť on. Na základe ústneho tvrdenia predsa nebudeš robiť nejaké závery.
Zuzka2510
14.08.08,05:07
Dobrý deň. Už som tu riešila toho môjho zamestnanca, ktorému priznali invalidný dôchodok a ukončenie PN mi doniesol po dvoch mesiacoch. Vôbec už nenastúpil do práce a vravela som mu aby doniesol žiadosť o ukončenie prac. pomeru a nejaké rozhodnutie zo sociálky, že nemôže pracovať. No neriešili sme to písomne ale ústne. Môžem ho teraz písomne vyzvať, aby sa vyjadril prečo nenastúpil do práce? ďakujem