frenky
26.02.05,19:38
Chcem sa opýtať? Mám obchod-rozličný tovar, už rok a chcem si pozastaviť živnosť a ísť ma MD, s tým, že môj druh si otvára živnosť a bude pokračovať s týmto obchodom.
-Je potrebné, keď si pozastavujem živnosť na rok, aby som platila daň s tovaru, ktorý zostal na sklade? To asi treba iba keď končím so živnosťou, nie?
- Môžem môjmu druhovi napísať nejakú darovnú zmluvu, že mu tento tovar v obchode darujem,aby mohol pokračovať v predaji? ALebo si ho musí odo mňa odkúpiť? Ako má vlastne začať účtovníctvo?
babenko1
26.02.05,18:50
Téma s pozastavením živnosti a čo s tovarom - tu už bola riešená.
Ak chce tvoj druh pokračovať v tvojej činnosti na svoje meno, najlepšie by bolo mu ten tovar vyfaktúrovať, ved nejaké výdavky z predaja toho tovaru predsa bude potrebovať, nie? Či chce zdaňovať iba čistý príjem??
frenky
26.02.05,18:54
Aha, díky, chápem.
babenko1
26.02.05,18:56
Ty budeš mať kľud, ako to dodaniť, a on musí mať výdavky na ten tovar.. A tento rok si ešte podnikala, či už ten tvoj druh?
frenky
26.02.05,19:27
Podnikala som aj tento rok. V marci by som to chcela prerušiť. Mohla by si ma naviesť aj na tie stránky (témy) o prerušení živnosti? Dik
babenko1
26.02.05,19:32
Tak by som napríklad 28.2.2005 vystavila faktúru tvojmu druhovi na všetok tovar, ktorý ti zostal na sklade a môže od 28.2.2005 začať podnikať on.
Hore v lište je hľadať, klikneš na to a zadáš tam prerušenie živnosti alebo prerušenie podnikania... a nájde ti témy, kde sa tieto kľúčové slová nachádzajú...a treba si to prečítať...
frenky
26.02.05,19:47
Múžem sa ešte spýtať?
Tú faktúru za tovar mám vystaviť s mojimi cenami alebo nákupnými. Ako to bude lepšie?
babenko1
26.02.05,19:50
Ako chceš... môžeš aj tak aj tak...Ale asi lepšie bude s tvojimi nákupnými, aby si nemusela platiť vysoké dane :-)
frenky
26.02.05,19:59
Tak dík, pomohla si my. Ja som volala aj na DU - poskytovanie informácií, ale tie baby mi nevedeli poradiť. Citovala mi tam nejaký zákon o ukončení podnikania, čo som nepotrebovala a hovorila o nejakej darcovskej zmluve, vraj sa mám poradiť s dańovým poradcom.
babenko1
26.02.05,20:20
Citovali Ti správne.. ale oni s tým nejaké praktické skúsenosti nemajú... to musíš riešiť s nejakým účtovníkom, čo je nás tu na porade dosť :-)