udrzba
20.10.07,07:46
Požičal som dnes už bývalej kolegyni peniaze na rozbeh firmy,ktorú sme chceli prevádzkovať spolu.Od zariadovania až po prerábky,všade som pomáhal ako som mohol.Ale žiaľ odmieta mi vrátiť čo len korunu.Prosím poraďte čo mám robiť,či nieje nejaký zákon.Ďakujem
abel
20.10.07,05:54
Pokiaľ to nemáš písomne na papieri a od nej podpísané, zrejme ti žiadny zákon nepomôže.
Je tu na Porade aj dosť právnikov, možno sa vyjadria presnejšie, ale podľa mojich skúseností bez papiera nemáš šancu.
Ale aby sme to neposudzovali len z tvojho pohľadu, z akého dôvodu ona odmieta vrátiť pôžičku?
tinaM
20.10.07,05:57
Chceli ste podnikať s kolegyňou spolu. Formou združenia? Bola uzavretá Zmluva o združení?
Zoltán Kovács
20.10.07,06:00
Zažil som podobný prípad. Veriteľ to riešil formou listu, v ktorom požadoval vrátenie peňazí do určitého dátumu, s tým, že ak nevráti a nezareaguje do napr. 10 dní, tak sa to považuje za uznanie dlhu. A už mal papier o dlhu. Samozrejme, že to poslal doručenkou do vlastných rúk.
Fragaria
17.11.07,12:20
pozdravujem všetkých super poraďákov, potrebovala by som poradiť no neviem či som sa správne zaradila alebo som tak mimotemy. Mám taký problém, manžel
podniká a ja mu robím ekonomiku máme zrušené BSM § 148 ( r 2003 )ostali sme v polovici a neviem teraz či je to spoluvlastníctvo podielové , alebo len jeho vlastníctvo. Jedná sa mi o to , že so synom sme voložili do podnikania peniaze
syn mal živnosť, ktorú teraz pozastavil no ja tiež mám živnosť. Chcela som to riešiť formou združenia . No syn nechce vrátiť peniaze. Neviem teda či existuje nejaká zmluva o tichom spoločenstve, alebo ako to vyriešiť ( ide mi aj o daňové
rozdelenie) . Spoločne sa kúpilo auto na ktorom teraz podniká len manžel. Tak teraz neviem či má aj syn aj ja podiel v jeho firme. Chcem aby aj syn bol podielnikom. Zatiaľ má len pozastavenú živnoť. Ďakujem všetkým ochotným poraďákom za poradu.
Zita5
17.11.07,12:35
pozdravujem všetkých super poraďákov, potrebovala by som poradiť no neviem či som sa správne zaradila alebo som tak mimotemy. Mám taký problém, manžel
podniká a ja mu robím ekonomiku máme zrušené BSM § 148 ( r 2003 )ostali sme v polovici a neviem teraz či je to spoluvlastníctvo podielové , alebo len jeho vlastníctvo. Jedná sa mi o to , že so synom sme voložili do podnikania peniaze
syn mal živnosť, ktorú teraz pozastavil no ja tiež mám živnosť. Chcela som to riešiť formou združenia . No syn nechce vrátiť peniaze. Neviem teda či existuje nejaká zmluva o tichom spoločenstve, alebo ako to vyriešiť ( ide mi aj o daňové
rozdelenie) . Spoločne sa kúpilo auto na ktorom teraz podniká len manžel. Tak teraz neviem či má aj syn aj ja podiel v jeho firme. Chcem aby aj syn bol podielnikom. Zatiaľ má len pozastavenú živnoť. Ďakujem všetkým ochotným poraďákom za poradu.

Komplikované je tomu porozumieť a nie odpovedať ;):) Akou formou ste doposiaľ podnikali všetci traja ? kde a komu vložil syn a Ty peniaze ? Ste SZČO alebo s.r.o?Auto je na koho písané? je v obchodnom majetku ? U koho?
Fragaria
17.11.07,14:54
Komplikované je tomu porozumieť a nie odpovedať ;):) Akou formou ste doposiaľ podnikali všetci traja ? kde a komu vložil syn a Ty peniaze ? Ste SZČO alebo s.r.o?Auto je na koho písané? je v obchodnom majetku ? U koho?

Som rada pani Zitka že ste reagovala. Manžel podniká ako FO auto je písané na
jeho meno. Ja som si urobila živnosť len tento rok. Auto sme finacovali všetci traja-teda zložili sme peniaze aj so synom na jeho účet FO. Nechceme podnikať ako s.r.o , preto to chcem riešiť nejakou zmluvou. Syn pozastavil živnosť, tak neviem či by sme mohli byť ako združenie. Muž je platca DHP a ja zatiaľ tiež nechcem byť platca DPH. Riešila som to zatiaľ prefakturovaním mojej práce jeho
firme.Ale so synom robili spolu. Doposiaľ zdaňoval manžel celých 100%.Auto sme
kúpili tento rok no a teraz neviem ako to budem zdaňovať. Najlepšie by bola
založiť s.r.o a všetko tam predať ale muž nechce . Potrebovala by som nejakú
zmluvu o tichom spoločenstve - neviem kde nájsť. Ak by ste niekto mal takú zmluvu dajte info. Moc ďakujem. Pozdravujem Vás pani Zitka, rada čítam Vaše
dobré rady. Pekný večer.
Aljok
17.11.07,15:04
V dokumentoch je takáto zmluva o tichom spoločenstve:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=204
Johanka
17.11.07,15:07
Uff, máš strašný zmätok v pojmoch....
Ak manžel podniká ako FO, na jeho "firme" nemá podiel nikto a nikdy mať nebude. Je to podnikanie jednotlivca, ktorý môže uzatvoriť zmluvu o združení, tichom spoločenstve .....
Na základe čoho ste so synom vložili peniaze na manželov účet - zmluva o pôžičke?
Tvoja živnosť je aktívna, nie je prerušená ?
Johanka
17.11.07,15:11
Riešila som to zatiaľ prefakturovaním mojej práce jeho
firme.Ale so synom robili spolu. Doposiaľ zdaňoval manžel celých 100%.Auto sme
kúpili tento rok no a teraz neviem ako to budem zdaňovať.
Citovanému vôbec nerozumiem....
Čo chceš zdaňovať - píšeš tie otázky ako účtovník manželovej firmy alebo ako manželka :confused:. Tichý spoločník má byť kto, syn alebo Ty ?
Zita5
17.11.07,15:19
Som rada pani Zitka že ste reagovala. Manžel podniká ako FO auto je písané na
jeho meno. Ja som si urobila živnosť len tento rok. Auto sme finacovali všetci traja-teda zložili sme peniaze aj so synom na jeho účet FO. Nechceme podnikať ako s.r.o , preto to chcem riešiť nejakou zmluvou. Syn pozastavil živnosť, tak neviem či by sme mohli byť ako združenie.

Pokiaľ syn má pozastavenú živnosť , tak na tie predmety, ktoré má v tejto živnosti zatiaľ formou združenia podnikať nemôžete , jedine dňom kedy túto živnosť bude môcť znovu vykonávať .

Muž je platca DHP a ja zatiaľ tiež nechcem byť platca DPH. Riešila som to zatiaľ prefakturovaním mojej práce jeho
firme.Ale so synom robili spolu. Doposiaľ zdaňoval manžel celých 100%.

A čo zdaňoval syn ?


Auto sme
kúpili tento rok no a teraz neviem ako to budem zdaňovať.

Auto zdaňovať nebudete ,zdaňovať budete príjem , ktorý ste vložili manželovi na účet , nakoľko sú to Vaše zdaniteľné príjmy a nemáte vlastne k nim výdavky , nakoľko ste manželovi požičali tieto Vaše zarobené peniaze /neviem síce akou zmluvou/.

Najlepšie by bola
založiť s.r.o a všetko tam predať ale muž nechce . Potrebovala by som nejakú
zmluvu o tichom spoločenstve - neviem kde nájsť. Ak by ste niekto mal takú zmluvu dajte info. Moc ďakujem. Pozdravujem Vás pani Zitka, rada čítam Vaše
dobré rady. Pekný večer.

Podľa môjho názoru Fragaria , je to všetko neprehľadné a veľká škoda , že pred každým Vašim krokom ste si nepozisťovali vlastne čo môžete a čo je pre Vás nevýhodné .To auto je majetkom jeho firmy a tu vlastne môžete spraviť dodatočne zmluvu o pôžičke a peniaze Vám manžel vráti ,samozrejme , že ich musí mať resp.zarobiť , ale pri vrátení pôžičky to bude jeho výdavok neovplyvňujúvi ZD.
Zita5
17.11.07,15:26
Ešte doplním , že neviem posúdiť , aké máte predmety činnosti podnikania , ale ak by ste to zosumarizovali , aby ste mali rovnaké predmety činností , tak eventuálne by si syn mohol vybaviť ŽL na nový predmet podnikania ....ale zdôrazňujem na nový predmet činnosti ,nie na pozastavený predmet činnosti .

V tom prípade by ste mohli uzavrieť zmluvu o združení , ale ani to Vám nedáva právo , aby ste boli vlastníkmi motorového vozidla .Toto motorové vozidlo by manžel poskytol pre účel združenia .

Beriem v úvahu , že máte BSM rozdelené súdom .

Doplním :
Ak by ste aj v budúcnosti uzavreli Zmluvu o združení , vzhľadom k tomu že manžel je platca DPH , povinne by ste sa museli stať plátcami aj Vy aj Váš syn plátcom DPH zo zákona.
Fragaria
17.11.07,15:55
Majetkom jeho firmy áno , ale som myslela, že keď vložíme peniaze do jeho firmy, že tam budeme mať nejaké akcie ak to takto môžem nazvať a on by nám
vyplatil podiel na zisku. Vlastne na tú živnosť akú robí on mám odbornú spôsobilosť aj ja takže si tiež môžem urobiť koncesiu a môžeme ísť do združenia. Inak to auto malo byť moje , len ja som ho dala na jeho živnosť, lebo ja som bola nezamestnaná a banke som musela dať výkazy za dva roky dozadu. tak sme sa dohodli ,že to bude na jeho živnosti , veď mi môžeme urobiť aj prevod majetku na blízku osobu, lenže to by bolo kopu papierovačiek a prepisy tak nech ho doodpisuje on a ja so synom by som mala len podiel na zisku. To by som chcela vedieť či sa to dá aj pri FO alebo len s.r.o. a a.s. Syn zdaňoval zatiaľ
len svoju živnosť. Robili spolu len 6 mesiacov. Vymyslel si odísť do zahraničia. Ešte mi len pridal robotu urobiť mu daňové. Čo už narobím . Keby bol malý tak by som ho vycapala aj po zad... lebo samo nevie čo chce.
Danila
17.11.07,16:41
Majetkom jeho firmy áno , ale som myslela, že keď vložíme peniaze do jeho firmy, že tam budeme mať nejaké akcie ak to takto môžem nazvať a on by nám
vyplatil podiel na zisku. Vlastne na tú živnosť akú robí on mám odbornú spôsobilosť aj ja takže si tiež môžem urobiť koncesiu a môžeme ísť do združenia. Inak to auto malo byť moje , len ja som ho dala na jeho živnosť, lebo ja som bola nezamestnaná a banke som musela dať výkazy za dva roky dozadu. tak sme sa dohodli ,že to bude na jeho živnosti , veď mi môžeme urobiť aj prevod majetku na blízku osobu, lenže to by bolo kopu papierovačiek a prepisy tak nech ho doodpisuje on a ja so synom by som mala len podiel na zisku. To by som chcela vedieť či sa to dá aj pri FO alebo len s.r.o. a a.s. Syn zdaňoval zatiaľ
len svoju živnosť. Robili spolu len 6 mesiacov. Vymyslel si odísť do zahraničia. Ešte mi len pridal robotu urobiť mu daňové. Čo už narobím . Keby bol malý tak by som ho vycapala aj po zad... lebo samo nevie čo chce.Je to síce celé veľmi náročné na pochopenie, ale myslím si, že ak ste vložili peniaze do manželovej a otcovej firmy, tak na základe zmluvy o pôžičke. Vtedy vám prináležia úroky. Podiel na zisku je o niečom inom. Takže na základe zmluvy o tichom spoločenstve by to bolo možné. Ale tie informácie pre serióznu radu sú veľmi nepresné. Že syn odišiel do zahraničia je skôr chválihodné, ako dôvod na preplesk.:):D