Nily
20.10.07,14:29
Ahojte,

uz som precitala vsetky prispevky tykajuce sa mandatnej zmluvy, ale stale si neviem zodpovedat na otazku :

Moze byt mandant fyzicka osoba ??
Kedze ide o zariadenie urcitej obchodnej zalezitosti mandatarom v mene mandanta vychadza mi z toho, ze to nie je mozne. Ale mam pred sebou mandatnu zmluvu, kde ako mandant vystupuje fyzicka osoba a mne sa to nezda.

Ale na druhej strane maju dohodnute, ze zmluvny vztah sa spravuje § 262 ods. 1 Obch.zakonnika (volba zakona) a to ma zase dostava do pozicie, ze je to mozne.

Neviem sa z toho vymotat a je to pre mna velmi surne....

Dakujem Vam za pomoc.
Nily
20.10.07,12:56
Idem na to mrknut.

Dakujem
Nily
20.10.07,13:15
Podla prilozeneho komentara, je mandatna zmluva obmedzena na vztahy medzi podnikatelmi pri ich podnikatelskej cinnost. To znamena, ze mandantom v ziadnom pripade nemoze byt FO - nepodnikatel.
dusan13
24.10.07,13:16
V tomto prípade je rozhodujúca dohoda zmluvných strán podľa § 262 ods.1 o pôsobnosti Obchodného zákonníka, takže mandant v takom prípade môže byť aj FO- nepodnikateľ.
Iwett
07.01.08,09:43
Prosím Vás ja sa chcem spýtat to čo je tu v príspevkoch a jedna odpoveď je áno, druhá nie. Neviete niekto ako je to? Může to byt aj nepodnikatel? A čo prihlásenie do SP a odvody? A ak to může byt nepodnikatel na zaklade coho sa prizna prijem? Staci výdavkový a príjmový doklad???? Dakujem vopred
Iwett
07.01.08,11:07
Prosím,prosííííím, nemá niekto skúsenosti s tými mandátnymi zmluvami? ĎAKUJEM
masterm@centrum.sk
12.01.08,00:26
no pravdupovediac ja som FO - nepodnikatel, a mam uzavretych par mandatnych zmluv, v podstate na cokolvek. Jedna pravnicka to so mnou pred rokom podpisovala a tvrfila ze "este nikto mi nevyvratil ze by to nemohla byt zmluva medzi PO a FO" tak snad vie co robi.

inac dost pouzitelne je aj Prikazna zmluva podla občianskeho
Iwett
12.01.08,09:27
no pravdupovediac ja som FO - nepodnikatel, a mam uzavretych par mandatnych zmluv, v podstate na cokolvek. Jedna pravnicka to so mnou pred rokom podpisovala a tvrfila ze "este nikto mi nevyvratil ze by to nemohla byt zmluva medzi PO a FO" tak snad vie co robi.

inac dost pouzitelne je aj Prikazna zmluva podla občianskeho
aj mne tvrdí toto isté jeden človek, a nevieme sa dohodnúť, no mne sa to nezdá...preto to overujem...predsa bud si zamestnanec a odvody odvádza za teba zamestnávateľ, alebo si živnostník, platíš si odvody a daň sám. Ale nebyť ani zamestnanec ani živnostník ani nebyť nikde prihláslený /poisaťovne/ a neodvádzať odvody? no neviem či je to tak.
Ofélia
12.01.08,14:32
Na toto môžem reagovať, pretože som sa pýtala aj na DÚ aj ZP ohľadom takejto zmluvy. Takže záleží či je uzatvorená podľa §5, alebo §6 z daní príjmov. Ak je podľa §5 tak vám spoločnosť zdaňuje príjem - takže na DÚ sa nemusíte ísť nahlásiť, ak je §6 čo znamená že spoločnosť nezdaňuje príjem, musíte svoju mandátnu zmluvu nahlásiť na DÚ a na základe dostanete DIČ. Do ZP sa nemusíte nahlasovať, ale keď zarobíte +1 SK ste povinný urobiť RZZP z mandátnej zmluvy . (toto mi povedali v ZP, platí to pokiaľ by nezmenili zákon). Do SP sa nemusíte nahlasovať, ale ak budete robiť DP z mandátnej zmluvy tak " výpis " musíte odovzdať a podľa príjmu z výpisu vám v SP povedia či sa stávate povinným platcom. Toto všetko čo som písala sa týka mandátnej zmuvy, kde si osoba neotvorí živnosť, ale čiste má len mandátnu zmluvu alebo + má napr aj iné zamestnanie.
Iwett
12.01.08,16:00
Na toto môžem reagovať, pretože som sa pýtala aj na DÚ aj ZP ohľadom takejto zmluvy. Takže záleží či je uzatvorená podľa §5, alebo §6 z daní príjmov. Ak je podľa §5 tak vám spoločnosť zdaňuje príjem - takže na DÚ sa nemusíte ísť nahlásiť, ak je §6 čo znamená že spoločnosť nezdaňuje príjem, musíte svoju mandátnu zmluvu nahlásiť na DÚ a na základe dostanete DIČ. Do ZP sa nemusíte nahlasovať, ale keď zarobíte +1 SK ste povinný urobiť RZZP z mandátnej zmluvy . (toto mi povedali v ZP, platí to pokiaľ by nezmenili zákon). Do SP sa nemusíte nahlasovať, ale ak budete robiť DP z mandátnej zmluvy tak " výpis " musíte odovzdať a podľa príjmu z výpisu vám v SP povedia či sa stávate povinným platcom. Toto všetko čo som písala sa týka mandátnej zmuvy, kde si osoba neotvorí živnosť, ale čiste má len mandátnu zmluvu alebo + má napr aj iné zamestnanie.
To sa dá uzatvoriť mandátna zmluva buď podľa § 5 alebo 6??ak je podľa § 5 a spoločnosť príjem zdaňuje tak neodvádza aj odvody???
Ofélia
13.01.08,12:40
Áno, takto mi to bolo povedané na DÚ.
A to že či spoločnosť (§5) odvádza odvody keď zdaňujú príjem, tak toto neviem. Na DÚ ma informovali že spoločnosť by mala povedať hneď pri uzatvorení akejkoľvek sprostredkovateľskej zmluvy či sa jedná o zmluvu podľa ktorej mne vyplývajú ohlasovacie skutočnosti.
Iwett
13.01.08,13:46
a tá spoločnosť to má ako vedieť?:)
Evanka
13.01.08,14:59
Na toto môžem reagovať, pretože som sa pýtala aj na DÚ aj ZP ohľadom takejto zmluvy. Takže záleží či je uzatvorená podľa §5, alebo §6 z daní príjmov. Ak je podľa §5 tak vám spoločnosť zdaňuje príjem - takže na DÚ sa nemusíte ísť nahlásiť, ak je §6 čo znamená že spoločnosť nezdaňuje príjem, musíte svoju mandátnu zmluvu nahlásiť na DÚ a na základe dostanete DIČ. Do ZP sa nemusíte nahlasovať, ale keď zarobíte +1 SK ste povinný urobiť RZZP z mandátnej zmluvy . (toto mi povedali v ZP, platí to pokiaľ by nezmenili zákon). Do SP sa nemusíte nahlasovať, ale ak budete robiť DP z mandátnej zmluvy tak " výpis " musíte odovzdať a podľa príjmu z výpisu vám v SP povedia či sa stávate povinným platcom. Toto všetko čo som písala sa týka mandátnej zmuvy, kde si osoba neotvorí živnosť, ale čiste má len mandátnu zmluvu alebo + má napr aj iné zamestnanie.
Zmluva sa neuzatvára podľa §5 alebo §6, to je to otázka zdaňovania príjmu, ktorý zo zmluvného vzťahu vyplýva. Ale to je už o niečom inom.
Otázka znie, či môže mandátnu zmluvu uzatvoriť aj nepodnikateľ. V princípe môže.
Mandátna zmluva je upravená Obchodným zákonníkom. Na to, aby je uzatvoril nepodnikateľ musia si dohodnúť zmluvné strany tzv. voľbu práva podľa § 262 Obchodného zákonníka. Netreba uvedené paragrafy podceňovať a treba preklasifikovať o aký mluvný vzťah sa jedná. Z toho možno vyvodiť vzťah OZ a OBCZ, ako aj ich aplikáciu na zmluvné vzťahy. Nie je podstatné, ako zmluvné strany zmluvu nazvú, dôležité je aby zmluva mohla vyvolať právne účinky. Pokiaľ uzavrú zmluvu nesprávne v zmysle Obchodného zákonníka, môže ísť o simulovaný právny úkon. Súd môže v prípade sporu potom "prekvalifikovať" mandátnu zmluvu na iný typ zmluvy, ktorého podstatné náležitosti uvedená zmluva spĺňa .
Je teda dôležité o aký typ činnosti vo vzťahu mandant-mandatár, resp. príkazca-príkazník, sa jedná. Často sa ale v prípade podnikateľov stáva, že takto nahrádzajú činnosť so známkami pracovno právnehio vzťahu zamestnanec - zamestnávateľ. V prípade FO nepodnikateľa je častejšia forma Príkaznej zmluvy podľa OBCZ.
Iwett
13.01.08,15:14
dakujem za odpoveď....a na základe príkaznej zmluvy sa musí prihlásiť do poisťovní?:confused:
Evanka
13.01.08,15:30
Nie, ale nemalo by to mať charakter závislej činnosti.
Iwett
13.01.08,15:42
ďakujem za odpoveď...:o
Ofélia
15.01.08,17:21
Zmluva sa neuzatvára podľa §5 alebo §6, to je to otázka zdaňovania príjmu, ktorý zo zmluvného vzťahu vyplýva. Ale to je už o niečom inom.
Otázka znie, či môže mandátnu zmluvu uzatvoriť aj nepodnikateľ. V princípe môže.
Mandátna zmluva je upravená Obchodným zákonníkom. Na to, aby je uzatvoril nepodnikateľ musia si dohodnúť zmluvné strany tzv. voľbu práva podľa § 262 Obchodného zákonníka. Netreba uvedené paragrafy podceňovať a treba preklasifikovať o aký mluvný vzťah sa jedná. Z toho možno vyvodiť vzťah OZ a OBCZ, ako aj ich aplikáciu na zmluvné vzťahy. Nie je podstatné, ako zmluvné strany zmluvu nazvú, dôležité je aby zmluva mohla vyvolať právne účinky. Pokiaľ uzavrú zmluvu nesprávne v zmysle Obchodného zákonníka, môže ísť o simulovaný právny úkon. Súd môže v prípade sporu potom "prekvalifikovať" mandátnu zmluvu na iný typ zmluvy, ktorého podstatné náležitosti uvedená zmluva spĺňa .
Je teda dôležité o aký typ činnosti vo vzťahu mandant-mandatár, resp. príkazca-príkazník, sa jedná. Často sa ale v prípade podnikateľov stáva, že takto nahrádzajú činnosť so známkami pracovno právnehio vzťahu zamestnanec - zamestnávateľ. V prípade FO nepodnikateľa je častejšia forma Príkaznej zmluvy podľa OBCZ.

Ja viem že zmluva sa neuzatvára podľa §5 -6 = toto sa týkajú zdanenia príjmov. Asi som sa mala vyjadriť lepšie.