ivana149
20.10.07,20:35
Ahojte, sme s.r.o., ktorá vlastní a prenajíma nehnuteľnosť. Keďže prenajímame platiteľom a 1 neplatiteľovi DPH, je mi jasné, že musíme počítať koeficientom.
Moja otázka znie konkrétne,či musím počítať koeficientom aj DPH
- z PHM, keď mám v knihe jázd cestu do sídla spoločnosti nášho neplatiteľa (u nás má len sklad) na rokovanie,
- z telefónov, ak som mu telefonovala
- pri prevádzkových opravách sa nakúpilo náradie, ktoré nám zostane - treba z náradia koeficientovať DPH ? ( materiál a údržbárske služby som koeficientovala)
Ďakujem za promptnú radu a prajem pekný pracovný víkend, keďže 25. sa blíži.:)
KEJKA
21.10.07,07:20
ak vieš špecifikovať PRESNE náklady súvisiace s neplatiteľom (ako uvádzaš, PHM, telefony, náradie), rovno môžeš NEODPOČÍTAŤ DPH.
To sa mi však zdá nepravdepodobné. Preto faktúry za telefón, bločky za PHM aj nákup náradia dáš na koeficient. Máš to jednoduchšie.
Stefan2005
21.10.07,10:04
Pri koeficiente je potrebné vziať do úvahy aj jej dopad. Sú firmy, kde oslobodené plnenia predstavujú len drobné desatiny percenta, u niektorých aj 50%. Posúdiť preto treba aj štruktúru činností firmy a váhu ich výnosov a nákladov (t.j. vstupov tovarov a služieb) na celofiremných. V prvom prípade asi netreba robiť žiadne opatrenia - 0,01%, ktoré napr. stráca na odpočte by nepokrylo náklady na ich vysledovanie. V druhom prípade by už bolo možná vhodné (ak sa to nerobí) zaviesť sledovanie podľa hospodárskych stredísk a to aspoň na dve. Na jednom účtovať všetky vstupy a výstupy pri ktorých nie sú oslobodené plnenia, teda je nárok na uplatnenie plného odpočtu a na druhom stredisku účtovať činnosť, ktorá vykonáva i oslobodené plnenia.
Rozalka
21.10.07,10:39
... by už bolo možná vhodné (ak sa to nerobí) zaviesť sledovanie podľa hospodárskych stredísk a to aspoň na dve. Na jednom účtovať všetky vstupy a výstupy pri ktorých nie sú oslobodené plnenia, teda je nárok na uplatnenie plného odpočtu a na druhom stredisku účtovať činnosť, ktorá vykonáva i oslobodené plnenia.
Sledovaním na strediská sa veľa nevyrieši. Všetko, čo súvisí s oslobodenou činnosťou, treba sledovať samostatne. Činnosti, ktoré súvisia "so správou celej firmy" sa týkajú aj oslobodených činností. Potom zostáva zaviesť tretie "spoločné" stredisko.
Stefan2005
21.10.07,11:56
Sledovaním na strediská sa veľa nevyrieši. Všetko, čo súvisí s oslobodenou činnosťou, treba sledovať samostatne. Činnosti, ktoré súvisia "so správou celej firmy" sa týkajú aj oslobodených činností. Potom zostáva zaviesť tretie "spoločné" stredisko.
Plne súhlasím, osobne to mám tiež tak riešené, ale sme firma o niečo väčšia (hlavne tá správa!!!) takže máme tri strediská. Ale v prípade malej, resp. jednoosobovej s.r.o. by mi stačili aj tie dve - všetko čo sa týka koeficientu, teda aj správu by som v záujme riacionality účtoval na to stredisko s oslobodenými plneniami. Za to som písal aspoň dve..
ivana149
21.10.07,18:17
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Sme malá rodinná firma. Len som chcela vedieť, či mi daň. kontrola nevytkne, že som mala niečo koeficientovať, z čoho som si plne odpočítala DPH. Jediná naša činnosť je len prenájom nehnuteľnosti, na ktorej vykonávame len malé prevádzkové opravy a to väčšinou svojpomocne(1 zamestnanec-údržbár). Čo sa týka toho jediného nájomcu neplatiteľa DPH, na neho sa nevzťahujú žiadne kontrétne vstupy(len energie-koeficient), neboli na jeho sklade robené žiadne opravy... Len teraz sa mu telefonovalo a bolo sa v jeho sídle na rokovaní, preto som uviedla v pôvodnej téme konkrétne otázky na DPH pri PHM a telefone.
A tie opravy- opravovala sa zatekajúca strecha a omietal sa jeden vonkajší múr budovy, kde sa nachádza aj tento sklad - toto som koeficientovala. Len náradie, ktoré sa na to kúpilo a použilo a bude sa používať aj inde - je pre mňa záhada -koeficient, alebo môžem plne uplatniť dph. Rada by som ušetrila každú korunu..., len aby sa mi to potom nevyplatilo:)
KEJKA
21.10.07,18:23
Čo sa týka toho jediného nájomcu neplatiteľa DPH, na neho sa nevstupujú žiadne kontrétne vstupy(len energie-koeficient), neboli na jeho sklade robené žiadne opravy... Len teraz sa mu telefonovalo a bolo sa v jeho sídle na rokovaní, preto som uviedla v pôvodnej téme konkrétne otázky na DPH pri PHM a telefone.
A tie opravy- opravovala sa zatekajúca strecha a omietal sa jeden vonkajší múr budovy, kde sa nachádza aj tento sklad - toto som koeficientovala. Len náradie, ktoré sa na to kúpilo a použilo a bude sa používať aj inde - je pre mňa záhada -koeficient, alebo môžem plne uplatniť dph. Rada by som ušetrila každú korunu..., len aby sa mi to potom nevyplatilo:)
podľa mňa musíš dať do koeficientu aj to DPH z nákupu náradia,....
práve preto, že sa použilo aj tam aj inde.... citujem ťa
náradie, ktoré sa na to kúpilo a použilo a bude sa používať aj inde
Ak aj jemu bežne netelefonuješ, ale telefonuješ AJ kvôli nemu (napr. objednávka opravy zatekajúcej strechy), preto telefon treba dať do koeficientu.
Inak je to skutočne len o tom, ako si dokážeš obhájiť to, čo dáš či nedáš do koef.
Ešte - ak máš len jedného neplatiteľa, tak ten koef. musí vychádzať veľmi nízky - pre krátenie DPH na vstupe. Podľa tržieb vieš posúdiť, kolko tej DPH strácaš, nie?
ivana149
21.10.07,18:34
Áno, máš pravdu, ešte raz ˇdakujem.