damda
21.10.07,12:33
Ahojte,chcem sa opýtať,či mi môže zamestnávateľ nevyhovieť so žiadosťou o poskytnutie neplateného voľna.Aký dôvod mám uviesť aby mi v každom prípade vyhovel ?Potrebujem ho len na 1 deň na konci mesiaca, príp.na konci roka. Ide totiž o to, že mám ešte cca 10 dní nevyčerpanej dovolenky, aby mi nenariadil čerpať si ju. Ďakujem za rady.
Zoltán Kovács
21.10.07,10:46
Ahojte,chcem sa opýtať,či mi môže zamestnávateľ nevyhovieť so žiadosťou o poskytnutie neplateného voľna.Aký dôvod mám uviesť aby mi v každom prípade vyhovel ?Potrebujem ho len na 1 deň na konci mesiaca, príp.na konci roka. Ide totiž o to, že mám ešte cca 10 dní nevyčerpanej dovolenky, aby mi nenariadil čerpať si ju. Ďakujem za rady.

Rieši to nasledovný § zákonníka práce:

§ 141 Dôležité osobné prekážky v práci

(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

Lenže znenie uvedeného odstavca zamestnávateľovi dáva možnosť, ale nie povinnosť.
damda
21.10.07,11:07
Toto viem-že mu to dáva možnosť ale nie povinnosť. Preto sa chcem spýtať či nemá niekto skúsenosť s nejakým konkrétnym dôvodom, na ktorý mi ho v každom prípade musí poskytnúť. Ide o to, že potrebujem 1 deň neplatiť odvody na nemocenské (teda rovno celý odvod za ten deň do SP zo zamestnania), pretože si platím aj DNP a chcem z neho dosiahnuť maximum pre čerpanie OČR(31.10.si zaplatím z maxima a v 11/07 pôjdem na OČR). To aj bez NV dosiahnem...no keď budem mať aj odvod zo zamestnania v ten istý deň, už zo zamestnania mi nedajú OČR. Potrebujem preto niečo vymyslieť...
damda
21.10.07,18:12
nevie mi nikto poradiť? tak a čo keby som požiadala o ničo iné ako neplatené voľno, niečo podobné kedy by som nemusela zo zamestnania platiť odvody a bolo by to "prerušenie v SP"?napr. znova rodič.dovolenku (keďže som si ju ešte nevyčerpala a dieťa má 1,5 roka)? ale to je asi nezmysel na 1 deň, však? hlavne keď ešte mám nevyčerpanú riadnu dovolenku...čo teda robiť?
Jozef Mihál
22.10.07,05:34
Ak zamestnávateľ "nespolupracuje", reálne nevymyslíte nič.
jankasm
22.10.07,09:58
Jedna možnosť by tu bola, ale tento mesiac to už bohužiaľ nestíhaš.
Takže tu je riešenie: nastúpiť na OČR, 10 dní bude SP platiť, 11. deň je už neplatený a je prerušením NP u zamestnávateľa. V tento 11. deň nemáš v práci žiadny VZ a preto môžeš DNP zaplatiť z maxima. ;)
Jozef Mihál
22.10.07,11:39
Janka: Etiketa...takéto brutálnosti by sme tu radiť nemali.