sonic84
21.10.07,15:56
Dobry den,

som student pracujuci na dohodu o brigadnickej cinnosti studentov. Zdravotne odvody platim prevodom na ucet priebezne, 14 % z hrubej mzdy vzdy za predosli mesiac. Robim to kvoli tomu, aby to potom v case podavania rocneho zuctovania nebola pre mna naraz taka vysoka suma.

Moja otazka: Ak schvala teraz prerokuvanu novelu zakona o zdravotnom poisteni, a tvrdi sa ze uvedene v zakone bude platit aj spatne pre rk 2007, tak to znamena, ze mozem ziadat o vratenie mnou zaplatenych "preddavkov"?

Druha otazka: Na kolko realne vidite schvalenie tej novely, pretoze, ak mi tie popredu zaplatene peniaze aj po schvaleni nevratia, tak radsej teraz uz nebudem preddavky platit a pockam na to, ako dopadne rokovanie vlady koncom novembra.
Jozef Mihál
21.10.07,14:13
Po prvé: robíte veľkú chybu, že platíte preddavky. Okamžite ich platiť prestaňte. Samozrejme, informujte o vašom rozhodnutí zdravotnú poisťovňu (ZP).

Po druhé - ZP vám preddavky vráti buď na základe žiadosti, že ich chcete naspäť - pretože ste ich platili bez právneho dôvodu - alebo na základe ročného zúčtovania za rok 2007 (a teda až o rok, koncom októbra 2008...).

Po tretie, novela schválená pravdepodobne bude. Na 99%.

Po štvrté a pre všetkých - tu je pekne vidieť, že sa oplatí držať sa pravidla - čo nemusím, to neplatím. Osobne som ho na porada.sk opakoval asi 100 x.
olio
21.10.07,14:25
Dobry den,

som student pracujuci na dohodu o brigadnickej cinnosti studentov. Zdravotne odvody platim prevodom na ucet priebezne, 14 % z hrubej mzdy vzdy za predosli mesiac. Robim to kvoli tomu, aby to potom v case podavania rocneho zuctovania nebola pre mna naraz taka vysoka suma.

Moja otazka: Ak schvala teraz prerokuvanu novelu zakona o zdravotnom poisteni, a tvrdi sa ze uvedene v zakone bude platit aj spatne pre rk 2007, tak to znamena, ze mozem ziadat o vratenie mnou zaplatenych "preddavkov"?

Druha otazka: Na kolko realne vidite schvalenie tej novely, pretoze, ak mi tie popredu zaplatene peniaze aj po schvaleni nevratia, tak radsej teraz uz nebudem preddavky platit a pockam na to, ako dopadne rokovanie vlady koncom novembra.
ahoj, keďže tento rok sa ešte nesie v znamení preddavkov, ročné zúčtovanie sa robiť určite bude, lebo nielen preplatkov na RZZP bude veľa, ale hlavne nedoplatkov, čím by ZP prišla o nemalé finančné prostriedky. Mal by sa len znížiť počet tzv. "povinných" poistencov, ktorí musia podávať RZZP, ale dobrovoľní zostanú minimálne tí, ktorým vychádza preplatok. Ak by to tak nebolo, zbohom zdravý rozum...:confused:
sonic84
21.10.07,14:39
Dakujem za rychlu odpoved.

Cize ak som spravne pochopil, tak mnou zaplatene preddavky by som mohol ziadat spat uz teraz pretoze som ich platit nemusel (viem, platil som ich dobrovolne). Druha moznost je pockat si do buduceho roka a podat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia, ak bude platit novela zakona, tak mi tie preddavky zaplatene za rok 2007 vratia. hej? Nemoze sa napriklad stat, ze sa zakon do oktobra 2008 znovu zmeni a nic mi vratene nebude? Pytam sa pretoze v pohode pockam az do toho oktobra 2008 (bude to pekne financne prilepsenie ;o), ale ak by mohlo nastat ze nejakymi okolnostami mi potom nebudu tie peniaze musiet vratit, tak by som podal ziadost o vratenie uz teraz.
Jozef Mihál
21.10.07,14:44
Osobne veľmi odporúčam pokúsiť sa o vydolovanie preddavkov už teraz, s odôvodnením, že boli zaplatené bez právneho nároku. Ušetríte si nervy v júni 2008 a čakanie na preplatky až do októbra 2008.
Jozef Mihál
21.10.07,14:45
sonic84
21.10.07,14:46
ahoj, keďže tento rok sa ešte nesie v znamení preddavkov, ročné zúčtovanie sa robiť určite bude, lebo nielen preplatkov na RZZP bude veľa, ale hlavne nedoplatkov, čím by ZP prišla o nemalé finančné prostriedky. Mal by sa len znížiť počet tzv. "povinných" poistencov, ktorí musia podávať RZZP, ale dobrovoľní zostanú minimálne tí, ktorým vychádza preplatok. Ak by to tak nebolo, zbohom zdravý rozum...:confused:

Nepochopil som to celkom. Ale ja vravim, ze ked niekomu zakon nebude ukladat povinnost podat rocne zuctovanie, tak nevidim dovod preco by mal platit, hoci predtym bol dobrovolnym platcom, a momentalne uz nebude nuteny - pretoze v novele je ze bezohladu na vysku zarobku, tak denni studenti nemusia platit odvody.
Jozef Mihál
21.10.07,14:47
A ak ste poslanec Národnej rady, prečítajte si prosím aj toto:

http://mihal.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=117059&bk=18001
sonic84
21.10.07,14:51
Osobne veľmi odporúčam pokúsiť sa o vydolovanie preddavkov už teraz, s odôvodnením, že boli zaplatené bez právneho nároku. Ušetríte si nervy v júni 2008 a čakanie na preplatky až do októbra 2008.

Ako myslite to "bez pravneho naroku"? ako to mam uviest do pripadnej pisomnej ziadosti?
Jozef Mihál
21.10.07,14:56
Do písomnej žiadosti uveďte, že preddavky ste zaplatili "bez právneho nároku, pretože ako študent - poistenec štátu v súlade s § 16 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov nie ste povinný preddavky platiť".
Rozalka
21.10.07,15:10
A ak ste poslanec Národnej rady, prečítajte si prosím aj toto:

http://mihal.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=117059&bk=18001

Nie som síce poslanec, ale blogy som si prečítala a slovami klasika "nepotešili ste mne". Poberám ID (do 70%) odkedy som zárobkovo činná (choroba z detstva), popritom pracujem a odvádzam príspevok z príjmu vyššieho ako je priemer v hospodárstve. Do dôchodku pôjdem ako 59,5 ročná - ak sa zatiaľ nič nezmení. Mám sa teda "tešiť" na svoju starobu?!?
sonic84
21.10.07,15:46
To znamena, ze si mozem ziadat spat vsetky preddavky , ktore boli zaplatene za prijmi v roku 2007. Je tak?
Jozef Mihál
21.10.07,19:10
Nie som síce poslanec, ale blogy som si prečítala a slovami klasika "nepotešili ste mne". Poberám ID (do 70%) odkedy som zárobkovo činná (choroba z detstva), popritom pracujem a odvádzam príspevok z príjmu vyššieho ako je priemer v hospodárstve. Do dôchodku pôjdem ako 59,5 ročná - ak sa zatiaľ nič nezmení. Mám sa teda "tešiť" na svoju starobu?!?
Skúste to nenechať tak. Skúste o tom, čo navrhla Tomanová, hovoriť vo svojom okolí. Netvrdím, že si máte rovno založiť blog ale nebuďte ticho.
Jozef Mihál
21.10.07,19:11
To znamena, ze si mozem ziadat spat vsetky preddavky , ktore boli zaplatene za prijmi v roku 2007. Je tak?ˇ
Žiadajte späť preddavky, ktoré ste zaplatili za jednotlivé mesiace roka 2007 a nedajte sa odradiť, ak vám budú tvrdiť, že sa to nedá.
olio
23.10.07,03:59
Nepochopil som to celkom. Ale ja vravim, ze ked niekomu zakon nebude ukladat povinnost podat rocne zuctovanie, tak nevidim dovod preco by mal platit, hoci predtym bol dobrovolnym platcom, a momentalne uz nebude nuteny - pretoze v novele je ze bezohladu na vysku zarobku, tak denni studenti nemusia platit odvody.
Síce neskoro, ale vysvetlím, čo som tým myslela: V odpovedi som použila analógiu ročného zúčtovania dane z príjmov. Na dobrovoľnosti stojí ročné zúčtovanie vtedy, keď má daňovník preplatok na preddavkoch (napr. študent pracujúci na dohodu a nemal podpísané vyhlásenie u zamestnávateľa) a jeho príjem neprekročil polovicu nezdaniteľnej časti, nemá povinnosť podať daňové priznanie. Ale ak ho podá dobrovoľne, odvedené preddavky mu vrátia...
Asi som zašla mimotemy, preto ešte doplním, že osobne by som tiež dala na radu p. Jozefa Mihála a podala žiadosť už teraz o vrátenie preddavkov. Veľa šťastia...
Rozalka
25.10.07,05:24
Skúste to nenechať tak. Skúste o tom, čo navrhla Tomanová, hovoriť vo svojom okolí. Netvrdím, že si máte rovno založiť blog ale nebuďte ticho.
Súhlasím, len nič s tým nezmením. Môžem akurát myslieť na Renault.
Jozef Mihál
25.10.07,07:28
Zmeníte. Mne sa blogom podarilo otvoriť niektorým poslancom oči.
sonic84
12.12.07,02:33
Dobry den,

ja som sa toto uz raz pytal, ale odvtedy som mal plno studentskych ;o) povinnosti, a tak som to hned neriesil, a teraz to tu nikde neviem najst.

Skratka, poradte mi prosim, co mam uvieste do ziadosti smerovanej na zdravotnu positovnu, ak chcem aby mi vratili peniaze, ktore som im v roku 2007 priebezne platil prevodom na ucet (nieco ako preddavky), lebo som nechcel platit potom v case zuctovania taku vysoku sumu naraz. teraz, ale ked ozaj pan prezident podpise zakon este v tomto roku (dufam, ze ano ;o), tak tie peniaze som vlastne poistovni vobec platit nemusel, a teda by som ich mohol nejakou rozumnou ziadostou mohol vymoct spat skor ako cakat az do casu podavania zdraotneho zuctovania, kedy by mi ich mali vratit uz naisto (ak tomu spravne rozumiem ;o)

Miso
Anja111
12.12.07,06:06
Dobry den,

ja som sa toto uz raz pytal, ale odvtedy som mal plno studentskych ;o) povinnosti, a tak som to hned neriesil, a teraz to tu nikde neviem najst.

Skratka, poradte mi prosim, co mam uvieste do ziadosti smerovanej na zdravotnu positovnu, ak chcem aby mi vratili peniaze, ktore som im v roku 2007 priebezne platil prevodom na ucet (nieco ako preddavky), lebo som nechcel platit potom v case zuctovania taku vysoku sumu naraz. teraz, ale ked ozaj pan prezident podpise zakon este v tomto roku (dufam, ze ano ;o), tak tie peniaze som vlastne poistovni vobec platit nemusel, a teda by som ich mohol nejakou rozumnou ziadostou mohol vymoct spat skor ako cakat az do casu podavania zdraotneho zuctovania, kedy by mi ich mali vratit uz naisto (ak tomu spravne rozumiem ;o)

Miso
Prečítaj si znova celú túto tému a v príspevku č. 10 nájdeš aj to, čo máš napísať do žiadosti...
sonic84
07.01.08,00:16
Zdravim. tak zasa ja ;o)

Cital som si este staru novelu zakona o zdravotnom poisteni http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2006-a.html

No a z nej mi vychadza, ze podla paragrafu 11 odsek (2) a (8) studenti dennej formy studia neboli povinni platit poistne ani pocas platnosti predoslej verzie tohto zakona (nova plati od 1.1.2008). ze za nich plati poistne stat. Tak teraz som uz uplne zmateny.

Miso
Jozef Mihál
07.01.08,00:51
Do písomnej žiadosti uveďte, že preddavky ste zaplatili "bez právneho nároku, pretože ako študent - poistenec štátu v súlade s § 16 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov nie ste povinný preddavky platiť".
sonic84
10.01.08,13:48
DObry den, cital som si novelu zakona na jaspi.sk.

No a z nej mi vychadza, ze podla paragrafu 11 odsek (2) a (8) studenti dennej formy studia su povinni platit zdravotne poistenie ak pracuju aj ked na dohodu. Proste tvrdi sa v nej v jednom odseku, ze student dennej formy studia je poistencom statu, ak nie je dalej uvedene inak, lenze praveze dalej, v dalsich odsekoch je pisane, ze ak nejaky vymer takychto ludi nepresiahne... atd, tak az vtedy su poistenci statu. Nerozumiem tomu presne.

Miso
stiby2
10.01.08,14:05
Miso sprva to co pisal p. Mihal a moc nespekuluj :)
JAJA11
10.01.08,14:16
DObry den, cital som si novelu zakona na jaspi.sk.

No a z nej mi vychadza, ze podla paragrafu 11 odsek (2) a (8) studenti dennej formy studia su povinni platit zdravotne poistenie ak pracuju aj ked na dohodu. Proste tvrdi sa v nej v jednom odseku, ze student dennej formy studia je poistencom statu, ak nie je dalej uvedene inak, lenze praveze dalej, v dalsich odsekoch je pisane, ze ak nejaky vymer takychto ludi nepresiahne... atd, tak az vtedy su poistenci statu. Nerozumiem tomu presne.

Miso

Ale to platilo, teraz už obmedzenie príjmu študentov a dôchodcov neexistuje, neplatia nič aj keď majú vyšší príjem. (Pánu Mihálovi môžete vždy veriť.)
sonic84
10.01.08,23:35
Viete mi teda povedat, kde si precitam verziu zakona, kde to je uvedene?
Nie je linka na novu novelu?

Miso
sonic84
10.01.08,23:59
Uz som to nasiel. Je to tam. rozhodujuci je paragraf 13. odsek 20, ktrory bol pridany v tejto novele a ktory vynima prijmy z dohod prave aj studentov.

tak ozaj super ;)
Jozef Mihál
11.01.08,01:07
(Pánu Mihálovi môžete vždy veriť.)

Nie je to tak, odporúčam všetko brať s rezervou. Viď výklad § 48 ods. 1 zákona o sociálnom poistení. Dva mesiace som tu radil, ako si vylepšiť materskú a týmto radám napokon veriť nemožno - lebo Sociálna poisťovňa "prijala" iný výklad. A materskú v konečnom dôsledku vypláca Sociálka...
stiby2
17.01.08,16:02
a je mozne ziadat aj o vratenie preddavkov na ZP za rok 2006 zaplatenych v 9/2007? tyka sa to tiez studenta, ktory pracuje na dohodu. Dakujem
korica
24.01.08,10:48
Dobry den.

Som studentka pracujuca na dohodu o brigadnickej cinnosti. Za rok 2007 som zarobila 67.000 Sk, pricom mesacne som zarobila max. 7.500 Sk.
Budem musiet podavat rocne zuctovania a ak ano, aku sumu budem musiet zdravotnej poistovni zaplatit?

Dakujem vopred za odpoved.
Jana Motyčková
24.01.08,15:07
Nemusíš, nezaplatíš nič.
judyt
25.02.08,09:03
Dobry den, moja priatelka chodi na vysoku skolu a pritom robi na dohodu. V roku 2007 zarobila 1518,-Ska zaplatila dan 288,-Sk, musi podat DP? Dakujem
Tweety
25.02.08,09:05
Dobry den, moja priatelka chodi na vysoku skolu a pritom robi na dohodu. V roku 2007 zarobila 1518,-Ska zaplatila dan 288,-Sk, musi podat DP? Dakujem
Nie, nemusí, ale môže- ak chce aby sa jej daň vrátila.