hanjel
21.10.07,16:24
milí poraďáci prosím o radu,
moja mama mala vo vlastníctve role,ktoré ešte za života predala o čom je záznam aj na katastri za určitú sumu. Tú rozdelila podľa svojho rozhodnutia medzi deti a manžela.
Tiež darovala - predala svoj byt / píšem darovala lebo to bolo za cenu za ktorú by byt v centre Bratislavy neboli kúpili a to svojej vnučke jednej z dcér môjho brata nakoľko im chcela pomôcť - ten ale trvá na tom že dostal málo / v trvalom bydlisku bola až do svojej smrti vedená u svojej dcéry to jest u mňa mimo Bratislavy nakoľko bola bezvládna .
Príjem za byt tiež rozdelila podľa svojho rozhodnutia ešte za svojho života.
Vznikol však problém, nakoľko mojim súrodencom sa máli,nakoľko ja som dostala viac keďže som ju doopatrovala a pochovala. Opatrujem ešte otca.

Na predbežnom konaní u notárky som povedala,že mama v deň svojej smrti nič nevlastnila čo je aj pravda.
Prosím poraďte či uvažujem správne - oni si totiž nárokujú dedičstvo z predaných rolí a bytu hoci som im vysvetlila že pred smrťou čiastky mama rozdelila a v deň smrti nič nemala. Uvažujem správne ? Veď role ktoré zdedila boli len jej dedičstvo a keďže ich predala ešte za života tak mi nemáme čo dediť a bolo len na nej ako čiastky rozdelila. Taktiež s bytom - ten vlastne vysporiadala tiež ešte za života .

Viem že je to trochu zapeklité, ale ak mi nebudete vedieť odpovedať prosím o radu kde by som sa mohla obrátiť.
Nechcela by som aby mesiac po smrti mamy vznikali problémy keď ešte navyše som vlastne bola len ja jediná ktorá sa o ňu starala a oni prišli iba na pohreb a teraz žiadať ešte ďalšie peniaze. To že som ju i živila a doopatrovala čo som pokladala za samozrejmé to ich nezaujíma. Bolí ma to, ale chcem vniesť do tejto situácie jasno
Vopred ďakujem - hanjel
KEJKA
21.10.07,14:41
uvažuješ správne, to čo mama vysporiadala za svojho života, nevchádza do dedičstva. Nahlásiš iba reálne ňou vlastnený majetok, úspory atp., prípadne spoluúčasť na nejakom majetku. Taktiež záväzky, prípadne dlhy, náklady na pohreb, ak si ich znášala sama. Dedičského konania sa majú zúčastniť všetci dedičia, alebo môžu niekoho splnomocniť. Odporúčam, trvaj na tom, aby na konanie vždy prišli najmä tí nespokojní. Notárka im to vysvetlí.
Bohužiaľ, vzťahy v rodine sú niečo iné. Ale časom sa to upokojí.
Zita5
21.10.07,14:41
milí poraďáci prosím o radu,
moja mama mala vo vlastníctve role,ktoré ešte za života predala o čom je záznam aj na katastri za určitú sumu. Tú rozdelila podľa svojho rozhodnutia medzi deti a manžela.
Tiež darovala - predala svoj byt / píšem darovala lebo to bolo za cenu za ktorú by byt v centre Bratislavy neboli kúpili a to svojej vnučke jednej z dcér môjho brata nakoľko im chcela pomôcť - ten ale trvá na tom že dostal málo / v trvalom bydlisku bola až do svojej smrti vedená u svojej dcéry to jest u mňa mimo Bratislavy nakoľko bola bezvládna .
Príjem za byt tiež rozdelila podľa svojho rozhodnutia ešte za svojho života.
Vznikol však problém, nakoľko mojim súrodencom sa máli,nakoľko ja som dostala viac keďže som ju doopatrovala a pochovala. Opatrujem ešte otca.

Na predbežnom konaní u notárky som povedala,že mama v deň svojej smrti nič nevlastnila čo je aj pravda.
Prosím poraďte či uvažujem správne - oni si totiž nárokujú dedičstvo z predaných rolí a bytu hoci som im vysvetlila že pred smrťou čiastky mama rozdelila a v deň smrti nič nemala. Uvažujem správne ? Veď role ktoré zdedila boli len jej dedičstvo a keďže ich predala ešte za života tak mi nemáme čo dediť a bolo len na nej ako čiastky rozdelila. Taktiež s bytom - ten vlastne vysporiadala tiež ešte za života .

Viem že je to trochu zapeklité, ale ak mi nebudete vedieť odpovedať prosím o radu kde by som sa mohla obrátiť.
Nechcela by som aby mesiac po smrti mamy vznikali problémy keď ešte navyše som vlastne bola len ja jediná ktorá sa o ňu starala a oni prišli iba na pohreb a teraz žiadať ešte ďalšie peniaze. To že som ju i živila a doopatrovala čo som pokladala za samozrejmé to ich nezaujíma. Bolí ma to, ale chcem vniesť do tejto situácie jasno
Vopred ďakujem - hanjel

V predbežnom dedičskom konaní treba dokladovať majetok , ktorý zostal po mamine . Ak nezostalo nič , teda nie sú ani vlastnícke listy , tak nemáte čo dediť a teda aj súrodenci si nemajú čo nárokovať . To , že matka predala a vyplatila deti ešte za jej života , to by súrodenci nemali odtajiť ak je to tak .Ak by to tvrdil len jeden , tak snáď nedostal nič , ale ak to tvrdia všetci , že nedostali vyplatený z predaja podiel , to bude horšie . Ale mamina nebola povinná im vyplatiť z predaja podiel , to bola jej dobrá vôla .
Preto je dobré takéto vyplatenie podielu deťom z predaj určitej nehnuteľnosti a dať na papier a prevzatie peniažkov aj podpísať .

Súrodenci si nárokovať v rámci dedičstva môžu len zo skutočného majetku , ktorý po mamine zostal a tento musíte dokladovať notárovi výpisom z LV .
Mária27
21.10.07,17:03
Ešte je tu zápočet na dedičský podiel podľa § 484 občianskeho zákonníka - čo dedič dostal od poručiteľa za jeho života. Pri dedení zo zákona môže byť započítané len to, čo poručiteľ dedičovi dal nad rámec príležitostných darov:

§ 484

Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
Eulalia
21.10.07,17:29
Nerozumiem trochu tomu, čo píšeš, že súrodencom sa zdá, že Ty si dostala najviac. Čoho najviac? Starostí, trápenia, zodpovednosti? Ak mama predala role za svojho života, mohla si s peniazmi za ne robiť čo len chcela, boli jej. Ak sa bratovi máli, že jeho dcéra dostala byt v centre BA za facku, zisti si na nete cenu týchto bytov v dnešných časoch a určite zostane ticho. A ak sa im máli, ponúkni im, že im veľmi rada odovzdáš aj tú druhú časť dedičstva - starostlivosť o otca. Aj keď z toho, čo čítam, by si toho asi nebola schopná, ale možno to ako "strategický" ťah pomôže. Starostlivosť o rodičov je povinnosťou všetkých detí. Každý by mal prispieť podľa svojich možností a schopností.
Elena Navrátilová
21.10.07,17:47
milí poraďáci prosím o radu,
moja mama mala vo vlastníctve role,ktoré ešte za života predala o čom je záznam aj na katastri za určitú sumu. Tú rozdelila podľa svojho rozhodnutia medzi deti a manžela.
Tiež darovala - predala svoj byt / píšem darovala lebo to bolo za cenu za ktorú by byt v centre Bratislavy neboli kúpili a to svojej vnučke jednej z dcér môjho brata nakoľko im chcela pomôcť - ten ale trvá na tom že dostal málo / v trvalom bydlisku bola až do svojej smrti vedená u svojej dcéry to jest u mňa mimo Bratislavy nakoľko bola bezvládna .
Príjem za byt tiež rozdelila podľa svojho rozhodnutia ešte za svojho života.
Vznikol však problém, nakoľko mojim súrodencom sa máli,nakoľko ja som dostala viac keďže som ju doopatrovala a pochovala. Opatrujem ešte otca.

Na predbežnom konaní u notárky som povedala,že mama v deň svojej smrti nič nevlastnila čo je aj pravda.
Prosím poraďte či uvažujem správne - oni si totiž nárokujú dedičstvo z predaných rolí a bytu hoci som im vysvetlila že pred smrťou čiastky mama rozdelila a v deň smrti nič nemala. Uvažujem správne ? Veď role ktoré zdedila boli len jej dedičstvo a keďže ich predala ešte za života tak mi nemáme čo dediť a bolo len na nej ako čiastky rozdelila. Taktiež s bytom - ten vlastne vysporiadala tiež ešte za života .

Viem že je to trochu zapeklité, ale ak mi nebudete vedieť odpovedať prosím o radu kde by som sa mohla obrátiť.
Nechcela by som aby mesiac po smrti mamy vznikali problémy keď ešte navyše som vlastne bola len ja jediná ktorá sa o ňu starala a oni prišli iba na pohreb a teraz žiadať ešte ďalšie peniaze. To že som ju i živila a doopatrovala čo som pokladala za samozrejmé to ich nezaujíma. Bolí ma to, ale chcem vniesť do tejto situácie jasno
Vopred ďakujem - hanjelNeskutočné, máš môj obdiv.
Keď nič nemala, čo chcú dediť?
astensova
22.10.07,07:22
Mala som obdobný problém. Rodinný dom bol ešte za života svokrovcov darovaný nám s tým, že ich doopatrujeme. Byt, v ktorom sme bývali bol napísaný na svokra. Po smrti svokra sme byt predali a peniaze boli rozdelené na tri časti. Nám zostal RD. No a to bol tŕň v oku. Nastali hátky, že chcú podiel aj z RD. Na súde neobstojí kto sa a ako dlho staral o svokrovcov koľko ho to stálo námahy úsilia ale aj peňazí / variť dosť prísnu diétu, lieky, benzín atď./ To už každý bral ako samozrejmosť, že sa postaráme. A nakoniec po spálení svokra nepríšli ani urnu vložiť do hrobu a to nehovorím prísť zapáliť sviečku. Už je tomu 4 roky a ešte sa to neupokojilo nestretávame sa. Sú to ošemetné situácie ale v tákýchto veciach človek aspoň vidí aký prístup mali mužovi súrodenci k rodičom. Takže prajem silné nervy.
Vladimír Ozimý
22.10.07,07:40
Mala som obdobný problém. Rodinný dom bol ešte za života svokrovcov darovaný nám s tým, že ich doopatrujeme. Byt, v ktorom sme bývali bol napísaný na svokra. Po smrti svokra sme byt predali a peniaze boli rozdelené na tri časti. Nám zostal RD. No a to bol tŕň v oku. Nastali hátky, že chcú podiel aj z RD. Na súde neobstojí kto sa a ako dlho staral o svokrovcov koľko ho to stálo námahy úsilia ale aj peňazí / variť dosť prísnu diétu, lieky, benzín atď./ To už každý bral ako samozrejmosť, že sa postaráme. A nakoniec po spálení svokra nepríšli ani urnu vložiť do hrobu a to nehovorím prísť zapáliť sviečku. Už je tomu 4 roky a ešte sa to neupokojilo nestretávame sa. Sú to ošemetné situácie ale v tákýchto veciach človek aspoň vidí aký prístup mali mužovi súrodenci k rodičom. Takže prajem silné nervy.

ale veď darované to bolo za jeho života čo si kto chce nárokovať bola to predsa jeho slobodná vôľa...veď majiteľom ste už vy takže nikto podľa mňa nemá právo siahnúť vám na majetok vo vašom vlastníctve
Chobot
22.10.07,08:31
Mala som obdobný problém. Rodinný dom bol ešte za života svokrovcov darovaný nám s tým, že ich doopatrujeme. Byt, v ktorom sme bývali bol napísaný na svokra. Po smrti svokra sme byt predali a peniaze boli rozdelené na tri časti. Nám zostal RD. No a to bol tŕň v oku. Nastali hátky, že chcú podiel aj z RD. Na súde neobstojí kto sa a ako dlho staral o svokrovcov koľko ho to stálo námahy úsilia ale aj peňazí / variť dosť prísnu diétu, lieky, benzín atď./ To už každý bral ako samozrejmosť, že sa postaráme. A nakoniec po spálení svokra nepríšli ani urnu vložiť do hrobu a to nehovorím prísť zapáliť sviečku. Už je tomu 4 roky a ešte sa to neupokojilo nestretávame sa. Sú to ošemetné situácie ale v tákýchto veciach človek aspoň vidí aký prístup mali mužovi súrodenci k rodičom. Takže prajem silné nervy.

Vieš, každá minca má dve strany. Na jednej strane máš pravdu, že pokiaľ ti s mužom darovali svokrovci rodinný dom, tak je váš. Na druhej strane ja chápem zase jeho súrodencov, že nie sú veľmi spokojný s takýmto riešením. Možno aj oni by sa boli postarali o svokrovcov, keby im daroval ten dom.

Ja to tiež mám v príbuzenstve. Boli 4 súrodenci. 3 sa oženili a osamostatnili. Jeden zostal mame dlho, dlho na krku. Bol trochu lajdák, ale pracoval. Nedávno sa oženil.

Teraz ich mama vymenila 4 izbový byt za jednoizbový. Za cenový rozdiel si ten posledný syn kúpil auto a ten jednoizbový byt prepísala na neho. Do starého bytu ju chodili všetci navštevovať a nosili jej nákupy. Teraz tam chodieva len ten jeden cca. 1 x týždenne, aby jej niečo doniesol. Keď vyčítal ostatným, že sa o ňu prestali starať, tak ho niekam poslali.

Myslíš, že to bolo spravodlivé od nej, že dala byt len jednému z nich? A od toho jedného požadovať, aby sa starali aj oni o ňu?

Ja viem, že absolútna spravodlivosť neexistuje, je to vždy subjektívne. Ale mohla to vyriešiť aj inak, aby nerozhádala súrodencov. Myslím, že dostať rodinný dom za doopatrovanie, nie je práve najspravodlivejšie voči ostatným.

A ešte malá otázka - vedeli tí ostatní, že ten dom bol už prepísaný na teba? Vedeli o tom, že to dostaneš za doopatrovanie?
Zita5
22.10.07,08:59
mimotemy Ja len trošku doplním , nie sú to príjemné záležitosti , aby sa súrodenci rozchádzali kvôli majetku , či už z dôvodu dedičstva alebo vyplatenia podielu .Aj tak vo vnútri budú cítiť ľútosť a potrebu toho druhého .

Ale chcela som povedať toľko , že podľa môjho názoru , veľa krát aj rodič spraví prvý krok k podobným nezhodám , nakoľko ešte za života má byť otvorený a úprimný k deťom a svoje počínanie k darovaniu resp.vyplateniu toho ktorého poddielu len určitým deťom , by mal vysvetliť , že prečo ten a ten si nezaslúži nič . A veru možno to bude blbé , ale všetko na papier . Veľa nezhôd v rodinách by sa napravilo .

Takže vo veľa prípadoch by pomohlo riešenie rodičov vopred , aby sa po ich smrti potom deti vedeli dohodnúť .Tu vidím dosť veľkú chybu aj v rodičoch .
astensova
22.10.07,09:31
Súrodenci vedeli, že svokrovci nám darovali RD. Súhlasili s tým nakoľko jeden dlhodobo žije v zahraničí a druhý v inom meste. Auto čo ostalo po svokrovi sme nechali jednému zo súrodencov aj keď ho kúpil manžel svojmu otcovi ešte keď mohol šoférovať. Zobrali a zaplatili sme dovolenku svokrovi do zahraničia, ten bol taký šťastný keď videl Monaco lebo bol fanúšik formule 1 až plakal od dojatia. No nie je to krásne keď môžete niekomu urobiť radosť? Hovoril, že takúto dovolenku ešte nezažil. Ja rozumiem, že súrodenci boli nespokojný no aj pred darovaním mohli priložiť ruku k dielu a pomôsť rodičom s RD, v ktorom žili rodičia a nie keď prišli na návštevu tak bývali v našom byte keď sme boli na
dovolenke. Chceli ho dať do doliečováku nikdy sme s tým nesúhlasili. To sú tie rodinné vzťahy nakoniec ste najhorší z rodiny a čo je za tým už nikoho nezujíma.
Zita5
22.10.07,09:39
Súrodenci vedeli, že svokrovci nám darovali RD. Súhlasili s tým nakoľko jeden dlhodobo žije v zahraničí a druhý v inom meste. Auto čo ostalo po svokrovi sme nechali jednému zo súrodencov aj keď ho kúpil manžel svojmu otcovi ešte keď mohol šoférovať. Zobrali a zaplatili sme dovolenku svokrovi do zahraničia, ten bol taký šťastný keď videl Monaco lebo bol fanúšik formule 1 až plakal od dojatia. No nie je to krásne keď môžete niekomu urobiť radosť? Hovoril, že takúto dovolenku ešte nezažil. Ja rozumiem, že súrodenci boli nespokojný no aj pred darovaním mohli priložiť ruku k dielu a pomôsť rodičom s RD, v ktorom žili rodičia a nie keď prišli na návštevu tak bývali v našom byte keď sme boli na
dovolenke. Chceli ho dať do doliečováku nikdy sme s tým nesúhlasili. To sú tie rodinné vzťahy nakoniec ste najhorší z rodiny a čo je za tým už nikoho nezujíma.

Ja beriem všetko čo píšeš , ale hold niečo tam chýbalo , aby bolo všetko v poriadku . Hovorím aj z vlastnej skúsenosti , nakoľko pochádzam tiež z dosť veľkej rodiny ....a moja skúsenosť je taká , že by bolo bývalo lepšie vravieť veci na rovinu a žiadne "šššš", aby sa to ten a ten nedozvedel , nebodaj ,aby sa neurazil . Takže , zastávam stále názor , že štart k nezhodám dávajú v prvom rade rodičia .
A že deti majú pomáhať rodičom , s tým súhlasím , majú a to rovnako a nerozdielne .
astensova
22.10.07,09:58
Chcem sa vrátiť k príspevku 1 od Hanjel, len toľko, že pred notárom a súdom neobstojí tvrdenie, že starali sme sa len mi. Na dedičstvo majú všetci súrodenci právo rovnakým dielom pokiaľ nie je záveť. A čo bolo za života rodičov predané alebo darované už nezapadá do dedičstva. Myslím, že v tomto sa zhodneme.