maja
22.10.07,09:22
Zamestnávateľ nevyplatil celú mzdu, zamestanec dal okamžitú výpoveď podľa §69 Ods.1,b. Zamestnanec nastúpil 1.7.07 má nárok aj na odstupné, alebo čo? Som z toho trochu zúfalá:mee:
Ďakujem za pomoc.
Maja
veronikasad
22.10.07,07:28
Zamestnávateľ nevyplatil celú mzdu, zamestanec dal okamžitú výpoveď podľa §69 Ods.1,b. Zamestnanec nastúpil 1.7.07 má nárok aj na odstupné, alebo čo? Som z toho trochu zúfalá:mee:
Ďakujem za pomoc.
Maja
Pozri § 69 odst 4 Zákonníka práce :
69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti, zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

--------
Veronika
maja
22.10.07,07:29
Ospravedlňujem sa už som si tu našla odpoved, čo som potrebovala.
Pondelok ráno a také šoky.........zlezaradil mimotemy
bv_alexandra
22.10.07,07:29
Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.;)
makovnik1
22.10.07,08:38
Zamestnávateľ nevyplatil celú mzdu, zamestanec dal okamžitú výpoveď podľa §69 Ods.1,b. Zamestnanec nastúpil 1.7.07 má nárok aj na odstupné, alebo čo? Som z toho trochu zúfalá:mee:
Ďakujem za pomoc.
Maja
otázka pre právnika, ale podľa mňa je veľmi dôležité slovíčko v ZP § 69 písm.b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
takže si osobne myslím, že pokiaľ časť vyplatená bola, nemal by to byť dôvod na výpoveď podľa tohoto §, tým pádom ani nárok na odstupné
maja
22.10.07,08:57
otázka pre právnika, ale podľa mňa je veľmi dôležité slovíčko v ZP § 69 písm.b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
takže si osobne myslím, že pokiaľ časť vyplatená bola, nemal by to byť dôvod na výpoveď podľa tohoto §, tým pádom ani nárok na odstupné
Zamestnávateľ nebol spokojný s prácou konštruktérov, za 08/07 im vyplatil len 60% a za 09/07 75% mzdy. Zvyšok vyplatí, keď sa to zlepší....
Takže neviem ako to bude s tým odstupným, asi budem musieť nájsť právnika :(
bv_alexandra
22.10.07,09:02
otázka pre právnika, ale podľa mňa je veľmi dôležité slovíčko v ZP § 69 písm.b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
takže si osobne myslím, že pokiaľ časť vyplatená bola, nemal by to byť dôvod na výpoveď podľa tohoto §, tým pádom ani nárok na odstupné
Myslím že odpoveď nájdeš tu:
http://www.porada.sk/t50505-okamzita-vypoved.html#post481957
makovnik1
22.10.07,10:04
Myslím že odpoveď nájdeš tu:
http://www.porada.sk/t50505-okamzita-vypoved.html#post481957
ale aj tam sa píše o tom, že mzda nebola vyplatená. čiže usudzujem že celá mzda. Ale v prípade ktorý opisuje "maja", nebola vyplatená len časť. A už dosť "veľkých" firiem ked nemali pre ľudí peniaze na mzdy, poslali im "aspoň" po tisícke, tým pádom ľudia nemohli dať výpoveď podľa tohoto § .
bv_alexandra
22.10.07,11:14
ale aj tam sa píše o tom, že mzda nebola vyplatená. čiže usudzujem že celá mzda. Ale v prípade ktorý opisuje "maja", nebola vyplatená len časť. A už dosť "veľkých" firiem ked nemali pre ľudí peniaze na mzdy, poslali im "aspoň" po tisícke, tým pádom ľudia nemohli dať výpoveď podľa tohoto § .


zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
Ja som trošku viac rozmýšľala nad touto vetou ale mne z toho vychádza že tou časťou a rozumie trebárs keď zamestnanec bral preddavok, tak mu ostáva k vyplateniu už len časť mzdy., a tú mu ZĽ nevyplatil.
----------------------------------------------------------------------
Pravdu povediac ma to celkom zaujalo, a budem hrabať kým sa nedozviem ako to. ;)