misa
22.10.07,09:28
Dobrý deň chcem Vás poprosiť o objasnenie obehu dokladov pri účtovaní skladu spôsobom A účtovania zásob. Od budúceho roka začíname a nemám v tom jasno, hlavne príjemky, výdajky, čo s čím kontrolujem a čo s čím musí sedieť, ako je to pri nákupe v hotovosti a na faktúru... Ďakujem.
Maňaska
22.10.07,07:39
Skús pozrieť nejakú aktuálnu Zbierku súvsťažností (napr. Ing. Cenigová).
Logika obehu dokladov sa zo vzorov súvsťažností dá zistiť.
Rozalka
22.10.07,08:58
Dobrý deň chcem Vás poprosiť o objasnenie obehu dokladov pri účtovaní skladu spôsobom A účtovania zásob. Od budúceho roka začíname a nemám v tom jasno, hlavne príjemky, výdajky, čo s čím kontrolujem a čo s čím musí sedieť, ako je to pri nákupe v hotovosti a na faktúru... Ďakujem.
Predpokladám, že ide o PU, preto veľmi polopatisticky povedané: MD 132 za bežný mesiac (súčet nákupov na faktúry a v hotovosti) musí súhlasiť s celkovým príjmom na sklad, D 132 musí súhlasiť na celkový výdaj zo skladu. Zostatok na účte 132 = zostatok všetkých skladových položiek. Všetko v cenách obstarania. Dobrý softvér (+ správne pracujúci skladník) všetko zabezpečí.
misa
22.10.07,12:03
Dakujem, ale viete, ja toto vsetko ovladam teoreticky, ale nie prakticky. Podvojne uctovnictvo robim uz x-rokov a naucila som sa ho robit v podstate sama studovanim a citanim a konzultaciami .... A nebolo to jednoduche ked vas neplavca hodia do rieky, urcite to poznate. Takze ja teoriu uctovania skladu viem. Problem je vsak ten, ze sme vyrobna firma, ktora nakupuje len material z ktoreho vyraba. Ziaden tovar. Mam problem s ocenovanim tohto materialu - hlavne s aktivaciou vnutropodnikovej dopravy pri nakupe - neviem si to prakticky predstavit ked za den behaju na nakup materialu povedzme dvaja zasobovaci a pri jednej ceste nakupia v 3 firmach a urcenie pomernej casti ich mzdy... Potom mi ide o halierove polozky ktore kupujeme, ci mozem urcit v internej smernici ze sa budu davat rovno do spotreby... Potom ci mozem vynechat ucet 111 pri nakupe v hotovosti a mozem pouzit priamo 112/211, a to zase neviem ze ak skladnik na toto vystavi prijemku - tu uz nebudem uctovat. Potom ci musim mesacne ocenovat nedokoncenu vyrobu, ci tento proces nemozem vynechat, to budeme na toto musiet zamestnat dalsieho cloveka, lebo mame mesacne cca 100 vyrobnych zakaziek....... A proste mnozstvo takychto detailov ktore vznikaju vo vyrobe. Som z toho zufala lebo januar sa blizi a nikto mi s tymto vo firme nepomoze. Je to len na mne. Preto by som toto vsetko potrebovala konzultovat s niekym kto to ovlada prakticky, aby to bolo dobre..... Dakujem vsetkym.
Gabi03
22.10.07,12:12
Predpokladám, že ide o PU, preto veľmi polopatisticky povedané: MD 132 za bežný mesiac (súčet nákupov na faktúry a v hotovosti) musí súhlasiť s celkovým príjmom na sklad, D 132 musí súhlasiť na celkový výdaj zo skladu. Zostatok na účte 132 = zostatok všetkých skladových položiek. Všetko v cenách obstarania. Dobrý softvér (+ správne pracujúci skladník) všetko zabezpečí.

+/- nevyfakturované dodávky a tovar na ceste. :D
Danila
22.10.07,15:12
misa, nevidím dôvod, prečo by si mala byť zúfalá. Podľa príspevkov je jasné, že vedomostí máš dostatok. Len Ti pripomeniem, že interná smernica rieši záležitosti, ktoré nie sú taxatívne vymenované v príslušných predpisoch a zákonoch . Napríklad ak máš nedokončenú výrobu, žiadna interná smernica Ti nevyrieši, že o nej nebudeš účtovať. IS Ti môže riešiť prirodzené normy úbytku zásob, spôsob účtovania a oceňovania a pod. A na Porade nájdeš ešte ďalšie cenné rady a usmernenia pri jej vypracovaní.