dumi67
22.10.07,09:53
Som vlastníkom bytu v 13 b.j.na najvyššom poschodí (4) a mám problém so zatekajúcou strechou.Pred rokom som o tom informoval predsedu spoločenstva doporučeným listom.Dodnes sa nič sa nevyriešilo.Teraz,po nie veľkých daždoch sa pretekanie strechy stalo kritickým.Voda tečie po celej dĺžke panela.Na otázku predsedu,kedy ideme opravovať strechu vždy dostávam odpoveď,že nie sú peniaze.Po viacerých urgenciách a vyhrážaní medializáciou sme zvolali schôdzu na ktorej všetci majitelia bytov súhlasili s opravou strechy.Problém je len v tom kde na to vziať.Predseda nie je schopný vybaviť úver v žiadnej banke,o úvere zo ŠFRB nehovoriac.Myslím si,že dôvodom jeho neschopnosti je aj vedenie účtovníctva.(Myslím,že ho nemá žiadne).Prosím o radu ako postupovať ďalej.Pri každom daždi mi tečie do izby,kde sa ničí zariadenie a drevená plávajúca podlaha.Mám čakať,kedy našporíme 300 tis.na FO? Ďakujem za radu.
Chobot
22.10.07,08:08
Som vlastníkom bytu v 13 b.j.na najvyššom poschodí (4) a mám problém so zatekajúcou strechou.Pred rokom som o tom informoval predsedu spoločenstva doporučeným listom.Dodnes sa nič sa nevyriešilo.Teraz,po nie veľkých daždoch sa pretekanie strechy stalo kritickým.Voda tečie po celej dĺžke panela.Na otázku predsedu,kedy ideme opravovať strechu vždy dostávam odpoveď,že nie sú peniaze.Po viacerých urgenciách a vyhrážaní medializáciou sme zvolali schôdzu na ktorej všetci majitelia bytov súhlasili s opravou strechy.Problém je len v tom kde na to vziať.Predseda nie je schopný vybaviť úver v žiadnej banke,o úvere zo ŠFRB nehovoriac.Myslím si,že dôvodom jeho neschopnosti je aj vedenie účtovníctva.(Myslím,že ho nemá žiadne).Prosím o radu ako postupovať ďalej.Pri každom daždi mi tečie do izby,kde sa ničí zariadenie a drevená plávajúca podlaha.Mám čakať,kedy našporíme 300 tis.na FO? Ďakujem za radu.

Ono to nie je až tak jednoduché, získať niekde úver, ako by si si myslel. Možno naozaj finančné inštitúcie nechcú dať úver, lebo sa nemáte čím zaručiť. Ale to nemôžem vedieť, aké kroky podnikol váš predseda.

Ale úver nie je jediným spôsobom financovania. Ak nemáte vo fonde žiadne peniaze, treba si zanalyzovať, aký vysoký tvoríte teraz fond, koľko sk/m2. Treba si pozrieť, koľko je to ročne a čo všetko sa hradilo z fondu za minulý rok. Možno zistíte, že bude treba navýšiť tvorbu fondu, lebo nepostačuje.

Takže skús iniciovať, aby ste navýšili tvorbu fondu (trebárs aj 20 SK/m2 na pol roka alebo rok), nech vytvoríte peniaze na opravu strechy.

Ak máte pocit, že to predseda nezvláda alebo nemá záujem, treba sa s ním porozprávať, či chce zotrvať na poste predsedu. Ak máte niekoho priebojnejšieho, na schôdzi môžete odhlasovať výmenu.
dumi67
22.10.07,09:27
1.No myslím si,že na takéto veci,ako je zatekanie strechy sa peniaze nájsť musia.A myslím,že zaručiť sa dá aj bytovým domom.Máme zateplené 2 steny a chceme pokračovať....
2.Na FO dávame skoro 10,-Sk/m2,ale splácame z toho aj úver.O navýšení sme diskutovali ale zatiaľ bez výsledku.
3.Kým sa vyzbierame na novú strechu,tak už budem utopený.
4.A predseda zotrvať chce.Všetci sú s ním spokojní.Nič nerobí-nič nepokazí...

Chcel som vedieť,aké práva mám ja a aké povinnosti má spoločenstvo spojené s týmto problémom.Ďakujem
Chobot
22.10.07,10:29
1.No myslím si,že na takéto veci,ako je zatekanie strechy sa peniaze nájsť musia.A myslím,že zaručiť sa dá aj bytovým domom.Máme zateplené 2 steny a chceme pokračovať....

Ak máte zateplené 2 steny, tak ste asi mali peniaze vo fonde. či odkiaľ ste mali na to financie?

Ak teda máte peniaze na zateplenie, nemal by byť problém prefinancovať opravu strechy, pokiaľ nie ste zadĺžení až po uši.

Zaručiť domom sa síce dá, ale zase to nie je jednoduché, lebo to by museli majitelia bytov založiť svoje byty. Samotný dom sa založiť nedá, jedine byty.



2.Na FO dávame skoro 10,-Sk/m2,ale splácame z toho aj úver.O navýšení sme diskutovali ale zatiaľ bez výsledku.

Neviem, na čo ste si brali úver, ale 10SK na tvorbu fondu aj splácanie úveru je žalostne mále. My ani úver nemáme a fond tvoríme vo výške 15 SK. Treba ľudí presvedčiť, že z takej výšky fondu to nezvládnete financovať.

Ak ste úver brali na zateplenie, tak je treba si postaviť otázku, či naozaj bolo nutné to zatepľovanie, alebo ste len podľahli modernému davovému ošiaľu nazývaného "zatepľovať za každú cenu". Ak ste si peniaze rozhádzali na zateplenie, ste zadĺžení a vo fonde nemáte nič, tak ťažko bude zháňať peniaze na strechu.

Navyše s čerpaním úveru musí súhlasiť 2/3-nová väčšina ľudí.


3.Kým sa vyzbierame na novú strechu,tak už budem utopený.
4.A predseda zotrvať chce.Všetci sú s ním spokojní.Nič nerobí-nič nepokazí...

Chcel som vedieť,aké práva mám ja a aké povinnosti má spoločenstvo spojené s týmto problémom.Ďakujem

Zatekajúcu strechu treba jednoznačne opraviť, to je bez diskusie. To by si mali uvedomiť všetci ľudia žijúci v tom dome, nie len tí na najvyššom poschodí. Treba na nich apelovať, že je to aj ich majetok, ktorý sa neustálymi zátekmi ničí. Nech sa okamžite navýši tvorba fondu.

Právo máš požadovať opravu. Spoločenstvo by sa malo starať riadne o stav domu. Ak sa nestará, to už je iná otázka, neviem, ako by si sa dovolal opravy.

A s tým, že predseda nič nerobí, by som až tak nesúhlasil. Veď máte zateplené 2 steny. Nerobí nič len z tvojho pohľadu, keďže on musí rozhodnúť o prioritách a tie možno nie sú zhodné s tvojimi.
Polis
22.10.07,10:53
Už som písal na porade ako sme to vyriešili my. Strechu, ktorá tiekla sme ponúkli na predaj. Výstavaných je tam 6 b.j. Do FO sme dostali 477.000 sk. Požiadali sme o dotáciu, ktorú sme dostali a zateplili sme celú bytovku. Teraz je v našej bytovke 30 b.j. Do FO platíme 13 sk/m2. T.z. mesačná tvorba je 24.600 sk a z toho platíme úver 9.400,-sk. Zvyšok ostáva vo FO. Vybavenie úveru v našom prípade Istrobanka - program obnova (treba si len vybrať) bolo časové náročné ale ako predseda som to vybavil. (450.000 sk) Čo sa týka nečinnosti vlastníkov a predsedu je potrebné im vysvetliť že zatekanie značne znehodnotí bytovku. Pri tomto úvere nemusia vlastníci zakladať vlastné byty.
Igy
22.10.07,10:56
1.No myslím si,že na takéto veci,ako je zatekanie strechy sa peniaze nájsť musia.A myslím,že zaručiť sa dá aj bytovým domom.Máme zateplené 2 steny a chceme pokračovať....
2.Na FO dávame skoro 10,-Sk/m2,ale splácame z toho aj úver.O navýšení sme diskutovali ale zatiaľ bez výsledku.
3.Kým sa vyzbierame na novú strechu,tak už budem utopený.
4.A predseda zotrvať chce.Všetci sú s ním spokojní.Nič nerobí-nič nepokazí...

Chcel som vedieť,aké práva mám ja a aké povinnosti má spoločenstvo spojené s týmto problémom.Ďakujem

Paci sa mi vyraz: peniaze sa najst musia. Zial peniaze nikde nerastu a ak ste ich minuli tak tazko ich budete niekde hladat bez toho aby ste ich vyzbierali. Suhlasim s tym ze 10Sk je malo na dom kde treba robit rekonstrukciu strechy a kde sa splaca uver. No a stale mate moznost pomoct predsedovi pri rieseni tohto problemu. Nevravim ze je to vasa povinnost, ale je to vase pravo. Mozno najdete diery v uctovnictve a mozno zistite ze predseda robi vsetko co sa len da.
V kazdom pripade strecha by mala byt prioritou nakolko dochadza k poskodzovaniu a znehodnocovaniu spolocneho majetku. Mimoriadna tvorba FO to moze vyriesit. Do tej doby by som volil nejake provizorne riesenie zaplatania strechy.
duves
22.10.07,11:21
No, ja byvam v dome, kde sme asi pred 7 rokmi robili generalku strechy. Nemame spoločenstvo (chvalabohu), v ktorom by bol neschopny predseda. Zatial sme sa na opravach vedeli ako tak dohodnut. A teraz co mame 1 a pol melona uvazujeme, resp. ideme zateplovat. Zda sa mi, ze vas dom zvolili opacny postup.
Vysvetlim to inak: do mojho bytu zatekalo pri kazdom riadnom lejaku. Chcel som opravovat podlahy v obytnych miestnostiach. No najprv som musel vyriesit problem so zatekanim. Az potom som mohol opravovat drevene podlahy. Chcem takto povedat, ze pravdepodobne v sprave vasho domu nie je zvolena spravna koncepcia udrzby. Ako mozete ma 2 strany zateplene a ostatne nie? Niekto uz ma z toho prospech a ini nie? To je akoby sa vymenilo 50% postovych schranok a ostatni musia pockat.
Elena Navrátilová
22.10.07,11:41
Je to síce nekomplexné riešenie, ale zrejme sa tiež rozhodovali kvôli peniazom takto. Neviem prečo je "chvalabohu", že nemáte SVB? Predsedu? Máte potom predsa zástupcu a máte správcu, ale toto všetko je hlavne o ľuďoch bez toho či sa to nazýva SVB a predseda alebo zástupca a správca. Ak ľudia budú stále pozerať len koľko stojí oprava strechy a nevedia sa dohodnúť na úvere, keď nie sú peniaze potrebné na opravu strechy, ktorú by som rozhodne aj zateplila. Ja by som Ti doporučovala /nebehaj stále za predsedom/, obráť sa na radu a zvolajte schôdzu.Trvaj na vyriešení tohto problému opravou, resp. hneď aj zateplením strechy. Keď nie sú peniaze, treba zobrať úver a vyriešiť to aj zvýšením príspevku do fondu opráv. Ak to nemieni riešiť predseda, treba zmeniť celé vedenie v SVB: Ak máš byt poistený, rieš to cez poisťovňu. Poisťovňa si to od SVB bude vymáhať zas naspäť. Dúfam, že máte dom poistený. Ak nemáš ani Ty byt poistený, zisti aký druh poistky máte v SVB. Strecha je spoločná, nech Ti všetci zaplatia náhradu škody, ktorá Ti vznikla. Raz je strecha spoločnou časťou domu a všetci sp svojim podielom jej vlastníkom. Len si to asi nikto neuvedomuje. Ak predseda nestíha riešiť záležitosti spojené so spoločnou časťou domu, treba pouvažovať nad zmenou predsedu, resp. nájsť si správcu na mandátnu zmluvu. Musia si všetci uvedomiť, že tým, že sa zo strechy poškodzuje Tvoj majetok zodpovedajú všetci a teda za neopravenú, zatekajúcu strechu sú zodpovední všetci aj tým, že nič neriešia.
dumi67
22.10.07,11:47
Bohužiaľ bývame v lokalite,kde by ASI nebol záujem o nadstavbu a nemáme ani výťah.Máme 4-poschodovú bytovku.
Chobot
22.10.07,12:06
Bohužiaľ bývame v lokalite,kde by ASI nebol záujem o nadstavbu a nemáme ani výťah.Máme 4-poschodovú bytovku.

Ešte mi napadá také extrémne riešenie - dať to strechu opraviť na vlastné náklady (nejaké lacnejšie riešenie) a následne si to dať preplatiť spoločenstvu, hoci aj súdnou cestou. Treba však v takom prípade podložiť, že na zlý stav strechy si upzorňoval a neurobila sa náprava. Myslím, že v takom prípade máš nárok na vrátenie nákladov, ak si odstraňoval havarijný stav.

Ale veď oprava strechy (trebárs aj so zateplením), by v prípade takej malej bytovky nemalo byť až tak nákladné. Videl som cenovú ponuku pre veľkú dvojbytovku (cez 300m2 strechy) a bolo to nejakých 200 tisíc. Inak opravy stoja cca 150 - 500 SKK za m2.
duves
22.10.07,12:17
Je to síce nekomplexné riešenie, ale zrejme sa tiež rozhodovali kvôli peniazom takto. Neviem prečo je "chvalabohu", že nemáte SVB? Predsedu? Máte potom predsa zástupcu a máte správcu, ale toto všetko je hlavne o ľuďoch bez toho či sa to nazýva SVB a predseda alebo zástupca a správca. Ak ľudia budú stále pozerať len koľko stojí oprava strechy a nevedia sa dohodnúť na úvere, keď nie sú peniaze potrebné na opravu strechy, ktorú by som rozhodne aj zateplila. Ja by som Ti doporučovala /nebehaj stále za predsedom/, obráť sa na radu a zvolajte schôdzu.Trvaj na vyriešení tohto problému opravou, resp. hneď aj zateplením strechy. Keď nie sú peniaze, treba zobrať úver a vyriešiť to aj zvýšením príspevku do fondu opráv. Ak to nemieni riešiť predseda, treba zmeniť celé vedenie v SVB: Ak máš byt poistený, rieš to cez poisťovňu. Poisťovňa si to od SVB bude vymáhať zas naspäť. Dúfam, že máte dom poistený. Ak nemáš ani Ty byt poistený, zisti aký druh poistky máte v SVB. Strecha je spoločná, nech Ti všetci zaplatia náhradu škody, ktorá Ti vznikla. Raz je strecha spoločnou časťou domu a všetci sp svojim podielom jej vlastníkom. Len si to asi nikto neuvedomuje. Ak predseda nestíha riešiť záležitosti spojené so spoločnou časťou domu, treba pouvažovať nad zmenou predsedu, resp. nájsť si správcu na mandátnu zmluvu. Musia si všetci uvedomiť, že tým, že sa zo strechy poškodzuje Tvoj majetok zodpovedajú všetci a teda za neopravenú, zatekajúcu strechu sú zodpovední všetci aj tým, že nič neriešia.
Zaiste mozno suhlasit, ze je to v prvom rade o ludoch. Len v tomto pripade to vnimam osobne tak, ze predseda sa nanominoval a dajako to odborne nezvlada. Ktovie na co by prisla dozorna rada pri kontrole uctovnictva. Apropo, mam pocit, ze jeho funkcia bola odobrena vecsinovym hlasovanim, presne podla legislativy. Zaujimalo niekoho, ci je odborne sposobili vykonavat taku cinnost? Obavam sa, ze si niektori susedia uvedomia, ze pokial budu teraz proti nemu, tak si vlastne davaju maslo na hlavu. Treba porypat tu dozornu radu. A s tymi nekoncepcnymi opravami museli ostatní vlastnici vlastne tiez vecsinovo suhlasit.
Elena Navrátilová
22.10.07,12:18
Bohužiaľ bývame v lokalite,kde by ASI nebol záujem o nadstavbu a nemáme ani výťah.Máme 4-poschodovú bytovku.To že nemáte výťah nie je dôležité. Možno sa to všetko dá elegantne vyriešiť aj nadstavbou bytov úverom cez ŠFRB alebo bankou. Takisto ešte by si bol možno prekvapený aj obyvatelia Vášho domu majú deti, vnukov a potrebujú riešiť bývanie. Nadstavbou by ste vyriešili aj zateplenie aj by ste ušetrili peniaze. Hlavne by sa vyriešilo zatekanie. Len to treba všetko čo najskôr riešiť. Len treba niekoho kto nemá problém sa povenovať riešeniu tohto problému. Môžete si niekoho aj na mandátnu zmluvu nájsť čo Vám všetko vybaví. Úver, projekt, všetko potrebné. Riešenie sa dá vždy nájsť.
Elena Navrátilová
22.10.07,12:25
Zaiste mozno suhlasit, ze je to v prvom rade o ludoch. Len v tomto pripade to vnimam osobne tak, ze predseda sa nanominoval a dajako to odborne nezvlada. Ktovie na co by prisla dozorna rada pri kontrole uctovnictva. Apropo, mam pocit, ze jeho funkcia bola odobrena vecsinovym hlasovanim, presne podla legislativy. Zaujimalo niekoho, ci je odborne sposobili vykonavat taku cinnost? Obavam sa, ze si niektori susedia uvedomia, ze pokial budu teraz proti nemu, tak si vlastne davaju maslo na hlavu. Treba porypat tu dozornu radu. A s tymi nekoncepcnymi opravami museli ostatní vlastnici vlastne tiez vecsinovo suhlasit.
Veď práve, že predseda konal na základe uznesenia zo schôdze. Takže to nie je len predseda čo súhlasil s čiastkovým postupným zatepľovaním domu. Je to netransparentné riešenie, ale povedz ľuďom, že je potrebné zvýšiť platby do fondu opráv čo len o 5 korún na m2. Smutné je to, ani sa nenazdáme, budeme mať EUR a potom sa už nebudeme baviť o 5 korunách. Cena práce, materiálov pôjde len hore. Ekonomický zázrak sa ešte nikomu nepodaril ani v Am...., takže u nás sa bude konať ťažko. Toto je najhoršie, problém odkladať a neriešiť je naťahovanie problému a zatekanie pokračuje. Ja osobne nemám rada rýpanie. Každý kto má konštruktívne riešenie je vítaný. Aj ako člen dozornej rady, predseda, zástupca... môže si vybrať. Ale len to obyčajné rýpanie... toho Ti je akosi viac ako konštruktívnych riešení. ;)
duves
22.10.07,13:23
Podla mna by mali byt nejake rezervne prostriedky na fonde oprav. Ak predseda dopustil, aby isli na doraz, je to dovod na odvolanie za nesposobilost dalej vykonavat tuto cinnost.
Chobot
22.10.07,13:44
Podla mna by mali byt nejake rezervne prostriedky na fonde oprav. Ak predseda dopustil, aby isli na doraz, je to dovod na odvolanie za nesposobilost dalej vykonavat tuto cinnost.

Nakoľko nepoznáme činnosť predsedu a celého SVB, resp. nepoznáme stanovisko druhej strany, myslím, že nám neprináleží takto ho negatívne hodnotiť z príspevku jedného vlastníka bytu....
dumi67
22.10.07,14:36
Na bližšie objasnenie:Predsedom spoločenstva sa stal krmič hovädzieho dobytka,ktorého nominovali jeho kolegovia.A my ostatní si môžme akurát tak trhať vlasy.Neviem o ročnom vyúčtovaní nákladov a teraz som zistil,že asi kniha došlých faktúr,a nejaké účtovníctvo asi nehrozí.Ale všetko je zapísané v písanke!!!Doporučil som človeka,ktorý robí v meste správcu bytov-zhodou okolností kolega,ing.ekonómie,ale u "susedov" nemá správne preferencie,popritom zateplil viacej ob.domov a spravuje cca 200 bytov.Za účtovníctvo pýta 100,-Sk na byt,pričom tejto správe platíme 200,-Sk.Pripomínam,že mám len kolegiálny vzťah a nemal by som z toho žiadne provízie ako si susedia myslia.Keďže nie som ekonóm,zaujímalo by ma,čo všetko má na starosti predseda a čo všetko by mal mať "v poriadku".Stiahol som si zákon 183/1993 a idem pomaly čítať,ale ak by niekto stručne,tak by ma to potešilo.To čo platí o presedovi,platí aj o revíznej komisii.Slovom kúpil som byt v bývalej družstevnej bytovke.......
Elena Navrátilová
22.10.07,15:09
Neviem skade si ani koľko Vás je v dome. Ale nepochopím, že sa dá takto robiť správa. Pozri si zákon 182/993. Skús z neho niečo odcitovať aj na schôdzi. Pozri tu témy. Ani profesionálny správca nie je vždy výhra. Ale ak sa to v Vás takto v dome "nerieši" skôr ako rieši... tak neviem čo Ti poradiť. Ale veď kto vybavil zateplenie tých dvoch stien? Sú domy, v ktorých profesionálny správca nevybavil ani to. Samozrejme platí to aj o SVB a predsedovi a rade. http://www.porada.sk/t38006-dobry-spravca-v-ba.html#post426211 Je tu veľa diskusií práve na túto tému.
duves
22.10.07,16:20
Na bližšie objasnenie:Predsedom spoločenstva sa stal krmič hovädzieho dobytka,ktorého nominovali jeho kolegovia.............Slovom kúpil som byt v bývalej družstevnej bytovke....

Tak to nezavidim.
Elena Navrátilová
23.10.07,04:34
Tak to nezavidim.V prvom rade si to musia riešiťv rámci SVB. Riešení je viac než dosť. Ale chce to človeka, ktorý vie presvedčivo poukázať na nedostatky a hneď aj konštruktívne vzniknuté problémy riešiť. Takéto situácie vznikajú tak pri jednej ako aj druhej forme správy, ale ľudí zaujímajú hlavne poplatky a nie to čo všetko v tom poplatku majú poskytnuté. Ak platíte po 200,- tak to neberú správcovia s riadnym balíkom služieb. Ak nezvláda účtovníctvo, tak trvaj na predloženie čerpania FOPaU. Uvidíš čo predloží. Vieš, ale tiež treba zvážiť postup a spôsob. Predpokladám, že tam mieniš ostať bývať. Je to "beh na dlhé trate". Ale dá sa to. Ver, málokto je ochotný dať účtovníctvo "cudziemu účtovníkovi". Všetko si daj písomne a uvidíš ako zareaguje predseda aj rada. Žiadaj písomnú odpoveď. Prajem pevné nervy.
dumi67
23.10.07,12:05
Čo všetko má byť v účtovníctve SVB?Teraz ma napadlo,že nemáme ani jeden zápis zo schôdze.A to takto fungujeme asi 10 rokov.Ročné výučtovanie sa len prečítalo.Netreba ročné vyúčtovanie dávať na daňový úrad a nerobí sa nejaký audit?(Ročná uzávierka).Nie som ekonóm takže preto tie otázky....Ďakujem.
svojar
23.10.07,14:52
Pokiaľ neprenajímate žiadne priestory a nemáte z nich príjem, na DÚ nič nedávate. Ale v JÚ sa musí spraviť ročná závierka - okrem iného aj Výkaz o príjmoch a výdavkoch /NO Úč 1-01/ a Výkaz o majetku a záväzkoch /NO Úč
2-01/.
dumi67
23.10.07,15:10
Ďakujem.
Elena Navrátilová
23.10.07,17:44
Pokiaľ neprenajímate žiadne priestory a nemáte z nich príjem, na DÚ nič nedávate. Ale v JÚ sa musí spraviť ročná závierka - okrem iného aj Výkaz o príjmoch a výdavkoch /NO Úč 1-01/ a Výkaz o majetku a záväzkoch /NO Úč
2-01/.
Treba dať aj DP aj keď nulové ak máte pridelené DIČ. Ale ak máte poplatok za správu máte povinnosť podať DP aj tak, lebo poplatok za správu je príjmom SVB aj keď je oslobodený od dane. Ale v zmysle daňových zákonov to je považované za príjem SVB.
dumi67
25.10.07,05:48
Veľmi pekne ďakujem.Toto som potreboval.
vlaďa22
25.02.08,14:43
Som vlastníkom bytu v 13 b.j.na najvyššom poschodí (4) a mám problém so zatekajúcou strechou.Pred rokom som o tom informoval predsedu spoločenstva doporučeným listom.Dodnes sa nič sa nevyriešilo.Teraz,po nie veľkých daždoch sa pretekanie strechy stalo kritickým.Voda tečie po celej dĺžke panela.Na otázku predsedu,kedy ideme opravovať strechu vždy dostávam odpoveď,že nie sú peniaze.Po viacerých urgenciách a vyhrážaní medializáciou sme zvolali schôdzu na ktorej všetci majitelia bytov súhlasili s opravou strechy.Problém je len v tom kde na to vziať.Predseda nie je schopný vybaviť úver v žiadnej banke,o úvere zo ŠFRB nehovoriac.Myslím si,že dôvodom jeho neschopnosti je aj vedenie účtovníctva.(Myslím,že ho nemá žiadne).Prosím o radu ako postupovať ďalej.Pri každom daždi mi tečie do izby,kde sa ničí zariadenie a drevená plávajúca podlaha.Mám čakať,kedy našporíme 300 tis.na FO? Ďakujem za radu.
Zdravim, zaujal ma Vas problem, neviem, ci je este aktualny, ak ano, myslim, ze by som vedela pomoct, spolupracujem so spolocnostou, ktora sa zaobera nadstavbami, t.z. ze ponukaju zateplenie, opravu strechy a fasady a ine podla potreby a dohody (vsetky s tym spojene naklady znasa stavebna firma) za zaujem a suhlas obyvatelov Vasho bytoveho domu o nadstavbu.
Ak Vas tento navrh zaujal, a mate zaujem o podrobnejsie info, kontaktujte ma na c. 0907 150 557
RasťoNo
14.05.08,08:16
Chcel by som poradiť...Som predseda bytovky /SVB/ a chcel by som opraviť zatekajúcu strechu.Je to 12 poschodová bytovka.Nájomníci dávali návrh aby sme použili lepenku,že je to lacnejšie ,ale ja by som radšej zainvestoval do niečoho kvalitnejšieho...mohol by mi niekto poradiť nejaku firmu?dakujem
Karas Milan1
14.05.08,10:42
Ahoj .
Na pevnú strechu predimenzovane stačí použiť lepenku s ťažnosťou do 15%
a bridlicovým posypom (t. j. približne Elastobit + záruka min. 5-7 rokov). Nerozmýšľaš aj o zateplení strechy? Je to síce pomalšie návratná investícia ako fasáda , ?ale keď už robíte?

Ahoj
Ka Mil
RasťoNo
14.05.08,12:13
Ahoj .
Na pevnú strechu predimenzovane stačí použiť lepenku s ťažnosťou do 15%
a bridlicovým posypom (t. j. približne Elastobit + záruka min. 5-7 rokov). Nerozmýšľaš aj o zateplení strechy? Je to síce pomalšie návratná investícia ako fasáda , ?ale keď už robíte?

Ahoj
Ka Mil
dakujem Ka Mil....no nad tým som tak ani nerozmýšľal ,lebo máme na streche veľký Orange stožiar a keby som mohol tak by som Orangu zrušil hned zmluvu ,ale bolo to dané ešte predo mnou a nemáme tam len ich ale aj internet.antény.Preto by som chcel to urobiť tak aby bolo dobre.....Nechodievajú na tú strechu často... ale chodia....Takže by bolo lepšie zatepliť?????a nevieš o nejakej firme???som predsedom krátko tak akákoľvek rada mi velmi pomôže....díky moc
Karas Milan1
14.05.08,14:03
Ahoj.

Návratnosť zateplenia strechy odhadujem nad 15 rokov , ale zlepší tepelnú pohodu horných bytov hlavne v lete.Na zateplenie som sa pýtal iba preto , aby to niekoho nenapadlo napríklad za 4-8 rokov , keď ešte neskončí životnosť teraz položenej hydroizolácie.
Strecha (aj v prípade zeteplenia ) musí byť tzv. pochôdzna t.j. znáša pohyb. Všetko , aj antény , sa dá dobre urobiť ( hlavne pod dozorom ).
Najprv si skús zohnať aspoň 1 ponuku na strechu! A potom ti môžem skontaktovať niečo ja (a už možno budeš po dohode s bývajúcimi vedieť , či chcete aj zateplenie).

Ahoj
Ka Mil
RasťoNo
14.05.08,15:43
čaves
díky za radu...zoženiem nejakú ponuku a ak tak sa Ti ešte určite ozvem....ešte raz díky moc
korduľa
20.05.10,10:37
chcela by som poprosit o radu, pred par rokmi nam zateplovali panelak, minuly rok a teraz sa to opakuje, nam zateka strop v obyvacke, volala som aj zastupcovi, ktory riesi podobne zalezitosti v panelaku, ze ci som jedina, bolo mi povedane, ze zateka vsetkym. vraj on si to nahlasil na poistovnu a idu mu to preplatit, ale ja sa pytam, co mi preplatia - malovanie? ale ja nechcem kazdy rok malovat, mam v plane ist za spravcom, ktory by to mal podla mna riesit. ved predsa za to zodpoveda firma,ktora zateplovala, cize by to malo ist ako reklamacia, ani by sa to nemalo riesit z fondu oprav, neviem si predstavit ake riesenie mi ponuknu, ale v kazdom pripade asi take, aby z toho vysli najlepsie oni. inac zaujimavu odpoved som dostala, ked nam takymto sposobom zatiekli kancelarie: voda je svina. len nechapem preco je voda svina v prvych dvoch kancelariach a v tretej nie je, ked su obratene na tu istu stranu. ja mam pocit, ze niekde sa robota urobi lepsie, inde sa odflakne. to bolo trochu mimo, ale vratim sa spat, ma niekto podobny problem alebo riesil podobnu situaciu? pomozu mi akekolvek skusenosti, dakujem