vanik
22.10.07,10:22
Prosím Vás o pomoc,
Zamestnavateľ skončil so mnou pracovný pomer pre absenciu, mzdu my vyplatil ako bolo dohodnute v zmluve, no preložil som mu vyúčtovanie pracovnej cesty v zahraničí, ale nechce my vyplatit tuto sluzobnu cestu, z dovodu spôsobenia škody, o ktorej som si vobec nie vedomy že by som mu nejaku sposobil...Nemal by mi najprv skodu dokazat a az potom sankciovat???alebo moze my nevyplatit diety??? ďakujem
bv_alexandra
22.10.07,08:28
v žiadnom prípade ti nemôže nevyplatiť diéty. Pokiaľ si mu ich správne vyúčtoval, nie je dôvod ich nevyplatiť. Čo sa týka spôsobenej škody, musí ti ju samozrejme dokázať, ale aj keby ju dokázal, nemôže ju stiahnuť zo mzdy bez tvojho súhlasu. Musí byť spísaná dohoda o zrážke zo mzdy, ktorú podpíšu obidve zúčastnené strany, alebo sa môže obrátiť na súd. Ale ešte raz opakujem nemôže ti siahnuť na mzdu bez tvojho súhlasu.
vanik
22.10.07,09:56
vdaka za radu...ale nevedeli by ste my poradit nejaku instituciu kde by mi mohli priamo pomoct, lebo verim ze unho stymto neuspejem a aj tak bude trvat na tom ze my tie diety nevyplati.
Tweety
22.10.07,10:00
vdaka za radu...ale nevedeli by ste my poradit nejaku instituciu kde by mi mohli priamo pomoct, lebo verim ze unho stymto neuspejem a aj tak bude trvat na tom ze my tie diety nevyplati.
Možeš sa obrátiť na príslušný Inšpektorát práce.
Zita5
22.10.07,10:33
Prosím Vás o pomoc,
Zamestnavateľ skončil so mnou pracovný pomer pre absenciu, mzdu my vyplatil ako bolo dohodnute v zmluve, no preložil som mu vyúčtovanie pracovnej cesty v zahraničí, ale nechce my vyplatit tuto sluzobnu cestu, z dovodu spôsobenia škody, o ktorej som si vobec nie vedomy že by som mu nejaku sposobil...Nemal by mi najprv skodu dokazat a az potom sankciovat???alebo moze my nevyplatit diety??? ďakujem


Váš nárok na vyplatenie stravného počas zahraničnej služobnej cesty podľa Zákona o cestovných náhradách podľa § 13 a §14 , na ktorú Vás vyslal zamestnávateľ nárok máte . To je jedna vec , ktorú si zamestnávateľ voči Vám musí splniť .
Čo sa týka spôsobenia škody , mal by Vás listom upovedomiť , že Vás podozrieva , že ste zapríčinili škodu , na čo sa máte právo odvolať . Nemôže predsa niečo pomyslené hneď vyrovnávať resp. kompenzovať ..na to nárok zamestnávateľ nemá .

Čiže ja to posudzujem ako dva odlišné prípady a nie je dobré ak to zamestnávateľ spájal .
To znamená , že ste vo výhode , že Váš nárok na stravné počas SC v zahraničí po predložení vyučtovania je povinný Vám preplatiť , v prípade že nie ,máte právo sa dožadovať i napr. súdnou cestou .
Ak by Vám nechcel vyučtovanie zo SC aj so správou zo SC prevziať , máte možnosť mu ho zaslať doporučene poštou .
Avšak netreba z Vašej strany však pozabudnúť na § 36 odst.3 spomínaného zákona , kde zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní po skončení pracovnej cesty predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie SC , pokial zamestnávateľom nebola určená iná lehota vnútorným predpisom .

Tu prikladám zákon
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach.html
bv_alexandra
22.10.07,11:10
Možeš sa obrátiť na príslušný Inšpektorát práce.
alebo na orgány činné v trestnom konaní, alebo na súd.