Agrostav
22.10.07,12:05
Potrebovala by som poradiť, či môžeme zamestnávať invalidného dôchodku, resp. či je možné rozviazať pracovný pomer so zamestnancom, ktorý prešiel z čiastočnej invalidity do invalidity.
drobeceva
22.10.07,10:07
Áno, ak on nemá výslovne zákaz činnosti, môžte zamestnávať.
Čo sa týka ukončenia, ak by on požiadal - bez problémov, dohodou. Ak by ste chceli Vy, treba súhlas z ÚP.
jankasm
22.10.07,10:08
Potrebovala by som poradiť, či môžeme zamestnávať invalidného dôchodku, resp. či je možné rozviazať pracovný pomer so zamestnancom, ktorý prešiel z čiastočnej invalidity do invalidity.

Invalidný dôchodca môže naďalej kľudne pracovať, pokiaľ mu to neznemožňuje jeho zdravotný stav.
Rozviazať pracovný pomer s ním môžete, ale nie z dôvodu priznania invalidity. Len v rámci možností, ktoré ponúka zákonník práce. ;)
Peter1976
22.04.08,18:24
Ak správne rozumiem otázke, miera poklesu pracovnej schopnosti Vášho zamestnanca presiahla 70%, čím získal nárok na priznanie úplného ID. Pokiaľ to jeho ZS umožňuje, môže pokojne pokračovať v práci (netreba zabúdať, že dôvod invalidity nemusí mať s charakterom jeho práce nič spoločné).

Čo sa týka možného prepustenia - ako iný prispievateľ správne poznamenal, prepustenie zamestnanca so zmenenou pracovnou schopnosťou, resp. so zdravotným postihnutím, je možné len na základe predchádzajúceho súhlasu príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Bližšie pozrite § 66 ZP.

Ak môžem poprosiť, pokiaľ to ZS Vášho zamestnanca umožňuje, pokúste sa ho udržať v pracovnom pomere, zvlášť ak má odborné vzdelanie alebo dlhoročné skúsenosti. Dnes sa síce veľa hovorí o ochrane invalidov na trhu práce, ale realita je, žiaľ, taká, že ich proklamovaná ochrana zostáva často len na papieri. Tí ľudia si dosť vytrpia už pre svoj ZS, preto im umožnime začleniť sa do pracovného procesu.

Môj príspevok, prosím, berte s rezervou, nemám právnické vzdelanie, ale zlé skúsenosti z minulosti ma prinútili zorientovať sa v Zákonníku práce.
janaGT
30.03.10,05:49
ak chce ZV rozviazať PP so ZC, ktorému je priznaný ID ( 60% ) a zároveň má aj preukaz ZŤP, súhlas dáva úrad práce podľa bydliska zamestnanca alebo podľa sídla spoločnosti?