mertinkova
22.10.07,12:23
Dobrý den prajem hovorí Vám niečo pojem Pracovná zdravotná služba pre podnikateľov. Je to čosi čo má mať každy podnikateľ dodržané, len este keby som tak vedela čo to je? Prosím pomôžte mi kde by som to mohla hľadať, jediné čo som našla je výkon pracovnej zdravotnej služby zo štatistického úradu kt. hovorí o povinnej zdravotnej prehliadke zamestnanca. Ale čo to znamená pre podnikateľa k tomu som sa este nedostala.
willma
22.10.07,10:32
Dobrý den prajem hovorí Vám niečo pojem Pracovná zdravotná služba pre podnikateľov. Je to čosi čo má mať každy podnikateľ dodržané, len este keby som tak vedela čo to je? Prosím pomôžte mi kde by som to mohla hľadať, jediné čo som našla je výkon pracovnej zdravotnej služby zo štatistického úradu kt. hovorí o povinnej zdravotnej prehliadke zamestnanca. Ale čo to znamená pre podnikateľa k tomu som sa este nedostala.
http://www.porada.sk/t52080-firmy-si-musia-platit-hygienicke-kontroly-pokuty-od-5000-do-milion.html
a okrem iného pracovná zdravotná služba
MarcelkaT
22.10.07,11:25
Ak som SZČO tiež musím mať PZS? Nemám zamestnancov.
vikinka
22.10.07,11:29
Podľa mňa to závisí od vykonávanej činnosti.Ak svojou činn.môžeš ohroziť zdravie niekoho iného vo svojej blízkosti tak asi áno.To je zatiaľ môj výklad,ale tiež som si nie istá.:mee:
MarcelkaT
22.10.07,11:32
Robím učtovnívtvo a personálistiku.Tak dúfam, že neohrozujem zdravie svojmu okoliu.
vikinka
22.10.07,12:28
Práve som telef.rozprávala s PZS Medic.centrum v Nitre a pani ,ktorá má na starosti PZS mi na otázku či som povinná ako SZČO mať zmluvu mi odpovedala,že áno musím mať aj keď vykonávam účto,vraj musím absolvovať preventívnu prehliadku,na otázku či mi prídu skontrolovať pracovisko ak pracujem doma nevedele odpovedať,vraj som prvá kto jej takú otázku položil,ale že sa spýta ich bezpeč.tech.,takže zatiaľ som na pochybách.:eek:
Zita5
22.10.07,12:35
Práve som telef.rozprávala s PZS Medic.centrum v Nitre a pani ,ktorá má na starosti PZS mi na otázku či som povinná ako SZČO mať zmluvu mi odpovedala,že áno musím mať aj keď vykonávam účto,vraj musím absolvovať preventívnu prehliadku,na otázku či mi prídu skontrolovať pracovisko ak pracujem doma nevedele odpovedať,vraj som prvá kto jej takú otázku položil,ale že sa spýta ich bezpeč.tech.,takže zatiaľ som na pochybách.:eek:


Tak a teraz si to vlastne usporiadavam .:D
1/ Musím opustiť svoju obvodnú doktorku nakoľko , zákon mi predpisuje ako samostatnej SZČO bez zamestnanca uzavrieť zmluvu o PZS povinne :D
2/ Budem patriť k inému doktorovi , ktorý o mne vie figu :D
3/ Budem platiť ZP doplácať lieky a pri tom mám ako občan slobodnú voľbu lekára , ale pri tom všetkom nemám ....:D
3/ Okrem toho , že si budem v tejto republike platiť ZP ,doplácať za lieky ešte som povinná krmiť nejakú PZS :D

No ale teraz som sa rozčertila ....:D Dobre tomu rozumiem Vikinka po tom Tvojom telefónáte na Medicinské centrum ?
MarcelkaT
22.10.07,12:35
Ja preventívne prehliadky robím , ale hlavne u očiara prehliadku absolvujem pravidelne 1xročne. Ostatné podľa potreby.Ak mám napr.problémy s chrbticou alebo niečim iným idem k lekárovi. Lekár ku ktorému chodím dlhšiu dobu má predsa pozna lepšie ako keby som mal uzatvoriť zmluvu PZS. Tak fakt načo nám je slobodná voĺba lekára?
vikinka
22.10.07,12:40
Zitka,vyzerá to tak,že budeme musieť kŕmiť PZS,ako si napísala,ale tiež som jej povedala,že to je pekný nezmysel,odpoveď bola "taký je zákon",okrem svojho obvod.budeš mať ďaľšieho lekára,vraj mi čo pracujeme pri PC podľa náročnosti budeme chodiť 1x ročne na prev.prehliadku.
Zita5
22.10.07,12:44
Zitka,vyzerá to tak,že budeme musieť kŕmiť PZS,ako si napísala,ale tiež som jej povedala,že to je pekný nezmysel,odpoveď bola "taký je zákon",okrem svojho obvod.budeš mať ďaľšieho lekára,vraj mi čo pracujeme pri PC podľa náročnosti budeme chodiť 1x ročne na prev.prehliadku.


Však na preventívne prehliadky chodíme . Je to záležitosť zdravotníctva , určiť postup aký má byť pri preventívnej prehliadke ...konkrétne na chrbticu , čo chcú odbúrať , budeme zdravšie ? Nebudeme , budeme mať jedine prázdnejšie peňaženky a ak budeš potrebovať pomoc aj tak ju budeš zháňať po známosti ako to je teraz .
vikinka
22.10.07,12:53
Plne s tebou súhlasím a ver mi že momentálne mám zdvihnutý tlak ani neviem koľko z našich zákonodarcov.Ja len dúfam,že niekto bude mať iné priaznivejšie info.:mad:
Anja111
22.10.07,13:01
Čítam... Zíram... A padla mi sánka... V termíne DPH, je to naozaj ukľudňujúca správa...
wierdo
22.10.07,13:08
Tak a teraz si to vlastne usporiadavam .:D
1/ Musím opustiť svoju obvodnú doktorku nakoľko , zákon mi predpisuje ako samostatnej SZČO bez zamestnanca uzavrieť zmluvu o PZS povinne :D
2/ Budem patriť k inému doktorovi , ktorý o mne vie figu :D
3/ Budem platiť ZP doplácať lieky a pri tom mám ako občan slobodnú voľbu lekára , ale pri tom všetkom nemám ....:D


Nemas pravdu. Slobodna volba lekara Ti nadalej zostava v pripade "sukromnych" ochoreni. Napr. ak dostanes cirhozu pecene z pitia,pojdes za svojim obvodnym doktorom. Pravda - ak nepijes v pracovnom case. V takom pripade by to totiz spadalo naopak pod PZS...
VladoaKatka
22.10.07,13:19
Ja som pacientom jedného medicínskeho centra pre "súkromné" ochorenia,každý rok mi robia kompletné preventívne prehliadky.Platím registračný poplatok ročne.

Robia tiež PZS - tý istý lekári mi budú ako SZČO robiť inak preventívnu prehliadku ??? a zaplatím znova??? Toto je Kocúrkovo.
VladoaKatka
22.10.07,13:24
V jednej téme som to už písala, že mne bola písomne poskytnutá informácia, že
"ak nemám aktívneho zamestnanca, len jednu na rodičovskej dovolenke, tak nemusím uzatvárať zmluvu s PZS", nepísali, že ale musím ako SZČO.

Pravdepodobne nemajú jasno vo svojej náplni práce, čo im ponúkneme to budú robiť - aj SZČO - chytia sa všetkého, len aby zarobili.
wierdo
22.10.07,14:03
Ale zo znenia zakona by hadam malo byt jasne, ci sa to tyka aj SZCO nie? Nema niekto link na tento konkretny zakon?
Zita5
22.10.07,14:16
Nemas pravdu. Slobodna volba lekara Ti nadalej zostava v pripade "sukromnych" ochoreni. Napr. ak dostanes cirhozu pecene z pitia,pojdes za svojim obvodnym doktorom. Pravda - ak nepijes v pracovnom case. V takom pripade by to totiz spadalo naopak pod PZS...

wierdo ...aspoň som sa pri Tvojom príklade trošku zasmiala :) ;)
Však čas ukáže , ako chápe každý tie bludné §§§§§ a teda ako to má v skutočnost byť ......uvidíme , lebo sa mi zdá , že nám toho času ani najvyšší fundovanú odpoveď nedajú .
abel
22.10.07,15:33
Ale zo znenia zakona by hadam malo byt jasne, ci sa to tyka aj SZCO nie? Nema niekto link na tento konkretny zakon?
Zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z.
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=19246&FileName=06-z124&Rocnik=2006

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=9736&LngID=0 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=9736&LngID=0)
ludmilla
22.10.07,17:54
PZS má význam v tom, že je zložená z tímu lekárov, zaoberajúcich sa pracovným lekárstvom. V prvom rade lekár navštívi firmu, spraví fizyckú obhliadku a pohovory, z čoho vlastne vytvorí analýzu jednotlivých pracovných činností a určí akú preventívnu lekársku prehliadku má zamestnanec absolvovať a ako často. Keďže by to mala byť služba "na kľúč" tieto prehliadky by mala táto firma aj zabezpečovať, tak ako to vyhovuje zákazníkovi t.j. preventívna prehliadka by nemala trvať týždeň so stratou času v čakárňach, mala by byť urobená na jednom mieste, bez čakania s prihliadnutím na prianie zákazníka - doobeda, poobede alebo v sobotu, tak aby zamestnanci alebo managment, mohol túto absolvovať v kľude, a bez stresu. Svojho lekára môže mať zamestnanec hocikde, pretože PZS zabezpečuje len preventívne prehliadky.
Nevýhodou sú ďalšie platby, .....
Výhody - objektívne určenie preventínych prehliadok - čím sa predíde následným problémom ako sú choroby z povolania a v neposlednom rade zníženie miery ohrozenia zdravia do medzí únosnosti.
Zuziana
22.10.07,18:37
Koľko máme v SR podnikateľov? koľko zamestnávateľov? a 76 inštitúcií, ktoré majú oprávnenie vykonávať PZS. Troška nepomer. Majú navštíviť pracoviská, čosi spracovať a stanoviť, kedy má kto ísť na preventívku. A ešte tie preventívky aj vykonať v kľude, na jednom mieste a bez stresu:D:D:D
wierdo
22.10.07,18:40
Budu mat co robit to vsetko len vyfakturovat - nie este fyzicky vykonat.
M3G
22.10.07,18:56
Chystáme sa z kolegom - predsedom, nebudem menovať čoho, napísať Fickovi. Dúfam, že nás pochopí.

Nemám tento zákon ešte naštudovaný, ale zatiaľ zbežný pohľad vyzerá na aplikovanie "Cosa Nostra" do paragrafov.

Kedysi dávno, ešte za Mečiara ku nám chodili autá bez značiek a vyberali peniaze za ochranu. Keď by sme nezaplatili, určite by nám niečo urobili, napr.

postrašili rodinu alebo majetok (to si cením ako pokutu 50.000 Sk), prípadne aj niekoho zabili (cena 1.000.000 Sk). Pretože, ak dostanú niektorí SZČO pokutu 50.000 - 1.000.000 Sk, môžu sa ísť rovno sami zlikvidovať....

A títo, podobne ako aj tento zákon navštívili takmer každého - malý alebo veľký príjem, malý alebo veľký zisk, 0 alebo viac zamestnancov...všetko jedno. Podstatné bolo, že oni dostali napapať.
M3G
22.10.07,19:19
Výhody - objektívne určenie preventínych prehliadok - čím sa predíde následným problémom ako sú choroby z povolania a v neposlednom rade zníženie miery ohrozenia zdravia do medzí únosnosti.

To áno, ale prečo sa by sa to malo týkať SZČO, ktorá napr. zamestnáva niekoho na dohodu, pričom tento dohodár prehadzuje papieriky, k počítaču sa ani nedostane, aká tam môže vzniknúť choroba z povolania? Alergia na celulózu?
misomiso
22.10.07,19:21
Dúfam, že nás pochopí.


Urcite vas pochopi.
Monika Kováčová
22.10.07,19:22
mimotemy vitaj!
M3G
22.10.07,19:25
Urcite vas pochopi.

:confused: a petíciu? Pochopí? Alebo čakať so založenými rukami....Slovenskóóó
Kazu
22.10.07,19:26
To áno, ale prečo sa by sa to malo týkať SZČO, ktorá napr. zamestnáva niekoho na dohodu, pričom tento dohodár prehadzuje papieriky, k počítaču sa ani nedostane, aká tam môže vzniknúť choroba z povolania? Alergia na celulózu?


.....na robotúú
misomiso
22.10.07,19:31
mimotemy vitaj!
mimotemy Ano, som ciastocne naspat, aj ked isto vidite, ze nie tak casto. Trocha ma prestalo bavit chodit sem, ale obcas som sem samozrejme nakukol. Este som sem napisal aj nejake prispevky pod inym nickom, pretoze tento je uz kontaminovany nazormi, ktore su v tejto komunite tazko akceptovatelne a nie som si isty tym, ze by mi ludia chceli poradit ak by som sa zaujimal o nieco odborne. Pod tym druhym nickom nevrtam do politiky ani do ziadnych vaznejsich tem, takze som tam zatial ziadnu nevrazivost nezaznamenal.
M3G
22.10.07,19:36
.....na robotúú

Ani by som sa nečudoval :D. Američania žalujú McDonalds za to, že im spôsobuje kôrnatenie ciev, prečo by zamestnanci v budúcnosti svojho zamestnávateľa nemohli žalovať za to, že majú v práci vyrážky....samozrejme, že z roboty.
ludmilla
22.10.07,19:43
aká tam môže vzniknúť choroba z povolania? Alergia na celulózu?

Tak to je vecou lekára, ale existujú choroby chrbtice, atď. A tí, čo sa k počítaču dostanú pracujú so zobrazovacími jednotkami.

M3G tie výhody sú samozrejme poňaté z pohľadu firiem, ktoré zamestnávajú viacero zamestnancov. Vychádzala som z pohľadu našej firmy.
M3G
22.10.07,19:50
Tak to je vecou lekára, ale existujú choroby chrbtice, atď. A tí, čo sa k počítaču dostanú pracujú so zobrazovacími jednotkami.

M3G tie výhody sú samozrejme poňaté z pohľadu firiem, ktoré zamestnávajú viacero zamestnancov. Vychádzala som z pohľadu našej firmy.

Čo si taká vážna? ;)

Nechcem byť zlý, ale aké budú dôsledky toho, ak tento zákon zostane v platnosti?

Zvýši sa počet pokút za nelegálnu prácu alebo budú zamestnanci preorientovaní na živnostníkov? Začneme si zamestnancov prenajímať od personálnych agentúr? Alebo to bude niečo horšie? ...
IVETA N
22.10.07,20:03
niekto kompetentnejši s titulom Mudr sám priznal, že tento zákon neprinesie nič dobrého a bude sa s tým musieť ,,niečo urobiť,,.Pýtam sa kedy, keď sa pristúpi ako je to unás vo zvyku k chytaniu na pokuty ,,malých rybičiek,, a prosím Vás nechcem nikoho uraziť akí lekári poverení výkonom PZS veď sa pozrite na zoznam .Zákon platí od r.2006 a niektorí majú povolenie od marca 2007.Je to len ďalší krok k likvidácia malých a stredných podnikateľov.A lobistické konanie niektorých jedincov, ktorí sa na úkor iných chcú nabaliť.Ale tak to už býva šikovným patrí svet ............

IVETA N.
ludmilla
22.10.07,20:13
Čo si taká vážna? ;)

mimotemy :):):)
M3G
22.10.07,20:16
niekto kompetentnejši s titulom Mudr sám priznal, že tento zákon neprinesie nič dobrého a bude sa s tým musieť ,,niečo urobiť,,.Pýtam sa kedy, keď sa pristúpi ako je to unás vo zvyku k chytaniu na pokuty ,,malých rybičiek,, a prosím Vás nechcem nikoho uraziť akí lekári péverení výkoném PZS veď sa pozrite na zoznam .Zákon platí od r.2006 a niektorí majú povolenie od marca 2007.Je to len ďalší krok k likvidácia malých a stredných podnikateľov.A lobistické konanie niektorých jedincov, ktorí sa na úkor iných chcú nabaliť.Ale tak to už býva šikovným patrí svet ............

IVETA N.

Určite sa s tým bude niečo robiť. Len aby to nebolo ešte horšie :confused:.

Na SZČO v tom zákone nemysleli? Nejako som to tam nenašiel...ale čo, na podľudí sa nemá čo myslieť.
Katija
22.10.07,20:17
Budu mat co robit to vsetko len vyfakturovat - nie este fyzicky vykonat. Tak tak. Nebude to ľahké. Podľa ŠÚ v 2.Q. bolo na Slovensku 2 337 700 pracovníkov (či sú v tom aj SZČO netuším). PZS je zatiaľ 76 a tak by každá mala zvládnuť v priemere preventívne prehliadky u cca 30 759 pracovníkov. Mali by všetkých vyšetriť do roka, aby tých, čo budú patriť do 3 a 4 rizikovej skupiny mohli na budúci rok vyšetriť znova, tak ako zákon káže. Vychádza mi, že pracovníci PZS budú robiť v piatok, vo sviatok, v sobotu aj v nedeľu a v priemere vyšetria 84 pracovníkov denne. A medzi tým budú chodiť kontrolovať pracoviská a faktúrovať a bude to celé na mieru a bez stresov a bez čakania. A nebudú hľadieť na svoje zdravie, lebo aby sme my boli zdraví a chránení pred chorobami z povolania, tak sa možno aj zoderú.

Ak si stále nieto myslí, že v zákone ide o naše zdravie, nech sa rýchlo zobudí.
PS: Trochu som hľadala v zákone ako je tam ochránené zdravie našich poslancov a hrôza, ich sa ten úžasný zákon asi netýka. Nie sú podľa neho ani zamestnanci, ani podnikatelia, ani štatutárny orgán právnicekj osoby.
Tak tomu vonkoncom nerozumiem. Zabudli na seba ? Alebo im choroby z povolania nehrozia ? Alebo snáď nepracujú?:confused:
IVETA N
22.10.07,20:27
chudaci PZS -kari,len aby sa neprepracovali od vyšetrovania a kontrolovania.:cool:
A páni poslanci tí to nepotrebujú, lebo u nich niet čo kontrolovať su zdraví, len až na tie ich hlavy.

IVETA N
Katija
22.10.07,20:35
Určite sa s tým bude niečo robiť. Len aby to nebolo ešte horšie :confused:.

Na SZČO v tom zákone nemysleli? Nejako som to tam nenašiel...ale čo, na podľudí sa nemá čo myslieť. Mýliš sa, na všetkých zákonodárci mysleli okrem seba.

"Zákon124/2006 paragraf 2
(2) Povinnosti a opatrenia ustanovené týmto zákonom sa v nevyhnutnom rozsahu vzhľadom na povahu činnosti vzťahujú aj na
b) fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) a nie je zamestnávateľom, a na jeho príbuzných v priamom rade, súrodenca a manžela, ak sa podieľajú na plnení jej podnikateľských úloh,"
Akurát ešte nikto neprezradil čo si máme predstaviť pod tým čo som zdôraznila.
M3G
22.10.07,20:45
Mýliš sa, na všetkých zákonodárci mysleli okrem seba.

"Zákon124/2006 paragraf 2
(2) Povinnosti a opatrenia ustanovené týmto zákonom sa v nevyhnutnom rozsahu vzhľadom na povahu činnosti vzťahujú aj na
b) fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) a nie je zamestnávateľom, a na jeho príbuzných v priamom rade, súrodenca a manžela, ak sa podieľajú na plnení jej podnikateľských úloh,"
Akurát ešte nikto neprezradil čo si máme predstaviť pod tým čo som zdôraznila.


Ja som to pochopil tak, že SZČO, ktorá je podnikateľom, nie je chránená týmto zákonom, pričom jej pomáhajú členovia rodiny(aj keď nie sú v pracovnoprávnom vzťahu), ktorí už chránení sú.

Išlo mi o to, že na SZČO tento zákon myslí len ako na objekt "ošklbania peria", nie ako objekt ochrany...na SZČO sa vzťahujú iba povinnosti a opatrenia :mad:
Katija
22.10.07,20:55
Ja som to pochopil tak, že SZČO, ktorá je podnikateľom, nie je chránená týmto zákonom, pričom jej pomáhajú členovia rodiny(aj keď nie sú v pracovnoprávnom vzťahu), ktorí už chránení sú.

Išlo mi o to, že na SZČO tento zákon myslí len ako na objekt "ošklbania peria", nie ako objekt ochrany...na SZČO sa vzťahujú iba povinnosti a opatrenia :mad:
Je chránený skoro ako zamestnanec, akurát nemá povinnosť zúčastňovať sa rekondičných pobytov. Ktovie prečo práve toto podnikateľ bez zamestnancov nepotrebuje? Pozri si novelizovaný paragraf 12 odsek 4).
M3G
22.10.07,21:19
Nemôžu mať rovnaké práva, rozlišujú slová zamestnávateľ a fyzická osoba podnikateľ, ktorý nezamestnáva - tento predsa zamestnáva sám seba. Zamestnanec má voči zamestnávateľovi určité práva, aké práva má však fyzická osoba - podnikateľ, ktorý nezamestnáva? Nechápem to.
Katija
22.10.07,21:44
Nemôžu mať rovnaké práva, rozlišujú slová zamestnávateľ a fyzická osoba podnikateľ, ktorý nezamestnáva - tento predsa zamestnáva sám seba. Zamestnanec má voči zamestnávateľovi určité práva, aké práva má však fyzická osoba - podnikateľ, ktorý nezamestnáva? Nechápem to. Máš pravdu, práva zamestnanca nemá. Pozerám aké sú to práva a neverím vlastným očiam. Tak toto je tá ochrana. To sa podarilo. On nemá napríklad právo:

"b) odmietnuť vykonať prácu alebo opustiť pracovisko a odobrať sa do bezpečia, ak sa dôvodne domnieva, že je bezprostredne a vážne ohrozený jeho život alebo zdravie, alebo život alebo zdravie iných osôb."

To má za to, že je podnikateľ. A ja už asi radšej nič k tomuto zákonu nepoviem.
VladoaKatka
23.10.07,03:55
PZS má význam v tom, že je zložená z tímu lekárov, zaoberajúcich sa pracovným lekárstvom. V prvom rade lekár navštívi firmu, spraví fizyckú obhliadku a pohovory, z čoho vlastne vytvorí analýzu jednotlivých pracovných činností a určí akú preventívnu lekársku prehliadku má zamestnanec absolvovať a ako často. Keďže by to mala byť služba "na kľúč" tieto prehliadky by mala táto firma aj zabezpečovať, tak ako to vyhovuje zákazníkovi t.j. preventívna prehliadka by nemala trvať týždeň so stratou času v čakárňach, mala by byť urobená na jednom mieste, bez čakania s prihliadnutím na prianie zákazníka - doobeda, poobede alebo v sobotu, tak aby zamestnanci alebo managment, mohol túto absolvovať v kľude, a bez stresu. Svojho lekára môže mať zamestnanec hocikde, pretože PZS zabezpečuje len preventívne prehliadky.
Nevýhodou sú ďalšie platby, .....
Výhody - objektívne určenie preventínych prehliadok - čím sa predíde následným problémom ako sú choroby z povolania a v neposlednom rade zníženie miery ohrozenia zdravia do medzí únosnosti.
Pracovné lekárstvo - existuje taký študijný odbor na lekárskej fakulte?

Lekári sú tí istý, ktorý robia všeobecného lekára - teda tzv.obvoďáka pre kopu pacientov.

Po preventívnej prehliadke - ak zistia nejaké ochorenie - pošlú Vás svojmu obvoďákovi a starajte sa. Tu ich činnosť končí. K čomu to slúži ?
Nepomôže to ani zamestnancovi ani zamestnávateľovi - len PZS - majú istý príjem určený zákonom.
Terézia
23.10.07,07:20
Krásne si to zosumarizovala, myslím odpoveď na PZS. Nechodím často na túto stránku, ale už asi budem. Dnes čítam o tej pracovnej zdravotnej službe a tak som sa rozčertila, že hľadám odpoveď, na čo je vlastne dobrá. Stále mi vychádza, že platíme za tú istú službu 2x. Raz PZS a raz štátu.
cactus
23.10.07,09:05
K Nechodím často na túto stránku

mimotemy
tak to robíš chybu
milagros208
23.10.07,10:20
Ahojte. Doteraz som tomuto zákonu akosi nevenovala pozornosť, alebo lepšie povedané, nezaregistrovala som vážnosť tejto situácie. Neviete mi niekto bližšie povedať par., ktorých sa táto pracovná zdravotná pohotovosť týka?
Spomínajú sa tu zákony 124/2006, 126/2006 i 355/2007, ktoré sú to však konkrétne paragrafy?
Potrebuje takúto pracovnú zdravotnú pohotovosť aj živnostníčka - kaderníčka, ktorá zamestnáva len jedného zamestnanca na základe DoVP? Ďakujem.
VladoaKatka
24.10.07,03:09
PZS má význam u zamestnancov,keď zamestnávateľ platí do SP úrazové poistenie za zamestnancov - je poistený pre prípad z choroby z povolania.

SZČO - úrazové poistenie neplatí - automatický nie je poistený pre prípad choroby z povolania.

Potrebuje SZČO zmluvu s PZS ???
MarcelkaT
24.10.07,05:18
PZS má význam u zamestnancov,keď zamestnávateľ platí do SP úrazové poistenie za zamestnancov - je poistený pre prípad z choroby z povolania.

SZČO - úrazové poistenie neplatí - automatický nie je poistený pre prípad choroby z povolania.

Potrebuje SZČO zmluvu s PZS ???
SZČO -"potrebuje zmluvu PZS" aby od neho vytiahly peniaze a keď príde k zdravotným problémom nech si hľadá znamosti. Ja by som odporučala mať aj zmluvu s hrobárom.
M3G
24.10.07,16:36
Počul som dnes v rôznych kuloároch, že niektorí, ktorí majú oprávnenie na poskytovanie PZS si založili len na to, aby PZS robili "pro forma" za cenu, ktorá je omnoho nižšia ako oficiálna cena.

Takže ak niekto na obranu tohoto zákona hovoril o tom, že sa predíde "pro forma" zdravotným prehliadkam, asi sa hlboko mýlil.

Môj názor: Takmer každá z tých 74 spoločností (+ spoločností, ktoré ešte len vznikajú) bude poskytovať takéto extra služby....:), a pokiaľ nedôjde k novelizácii tohoto zákona, ťažko to bude inak, nech si hovorí kto chce, čo chce.
Kazu
24.10.07,16:48
M3G po tvojej poznámke o novelizácii hlodá vo mne červíček pochybností: Nebola by najlepšia novelizácia zákona jeho zrušenie?
M3G
24.10.07,17:25
M3G po tvojej poznámke o novelizácii hlodá vo mne červíček pochybností: Nebola by najlepšia novelizácia zákona jeho zrušenie?

:D Teraz si ma rozosmiala.

Na margo toho zákona: Keby PZS poskytovali napr. len štátne organizácie, ktoré by boli ešte prísne kontrolované, určite by nedošlo k takej situácii, aká ma nastať.

Horšie však bude, keď nejaký zamestnanec bude mať chorobu z povolania(Hm, tých teda je, najmä čo sa týka účtovníkov a ľahkého priemyslu), môžu nastať nejaké problémy.

mimotemy A úradom verejného zdravotníctva a ich "orgánom" by som odporučil z hľadiska udeľovania pokút, aby sa pozreli do radov sebe najbližších, konkrétne do súkromných lekární a do ambulancií niektorých lekárov. Tam sa totiž dejú veci, o ktorých nemá bežný smrteľník ani zdania. Mám taký dojem, že tie veci sa dejú stále, aj napriek tzv. opatreniam.
ludmilla
24.10.07,20:17
Chystáme sa z kolegom - predsedom, nebudem menovať čoho, napísať Fickovi. Dúfam, že nás pochopí.

Nemám tento zákon ešte naštudovaný, ale zatiaľ zbežný pohľad vyzerá na aplikovanie "Cosa Nostra" do paragrafov.

Kedysi dávno, ešte za Mečiara ku nám chodili autá bez značiek a vyberali peniaze za ochranu. Keď by sme nezaplatili, určite by nám niečo urobili, napr.

postrašili rodinu alebo majetok (to si cením ako pokutu 50.000 Sk), prípadne aj niekoho zabili (cena 1.000.000 Sk). Pretože, ak dostanú niektorí SZČO pokutu 50.000 - 1.000.000 Sk, môžu sa ísť rovno sami zlikvidovať....

A títo, podobne ako aj tento zákon navštívili takmer každého - malý alebo veľký príjem, malý alebo veľký zisk, 0 alebo viac zamestnancov...všetko jedno. Podstatné bolo, že oni dostali napapať.

No, tak ten "prerastený mončičák" ťa celkom určite pochopí. Pri takychto zakonoch ide vzdy len o peniaze, zasa sa raz na zdravotníctve chcu prizivit nezdravotnici. Viem si zivo predstavit kto sa skryva za majitelmi centier su to asi ti isti ludia ako majitelia poistovni, a pod.
ludmilla
24.10.07,20:36
Pracovné lekárstvo - existuje taký študijný odbor na lekárskej fakulte?

Lekári sú tí istý, ktorý robia všeobecného lekára - teda tzv.obvoďáka pre kopu pacientov.

Po preventívnej prehliadke - ak zistia nejaké ochorenie - pošlú Vás svojmu obvoďákovi a starajte sa. Tu ich činnosť končí. K čomu to slúži ?
Nepomôže to ani zamestnancovi ani zamestnávateľovi - len PZS - majú istý príjem určený zákonom.

Pochopim vsetko, ze moj prispevok vyvolal velku debatu a pod. Islo v nom hlavne o to vysvetlit ako si to ti hore predstavuju o nic ine.
Drzis sa snad zasady, cim viac spochybnim tym lepsie?
Pracovné lekárstvo je jedným zo zakladnych odborov mediciny, zaobera sa chorobami z povolania atd.
Lekari mozu byt samozrejme ti isti, ale su zastreseni pod tymi centrami. PZS ma byt podla nich timova praca, kde pracuju ti, ktori maju atestaciu z prac. lekarstva, vseobecni a ini odborni lekari.
M3G
25.10.07,08:58
No, tak ten "prerastený mončičák" ťa celkom určite pochopí. Pri takychto zakonoch ide vzdy len o peniaze, zasa sa raz na zdravotníctve chcu prizivit nezdravotnici. Viem si zivo predstavit kto sa skryva za majitelmi centier su to asi ti isti ludia ako majitelia poistovni, a pod.

Pôvodne som chcel napísať Robertkovi Fickovi :D.
IVETA N
07.11.07,19:18
Ahojte skúšal už niekto z Vás ako OSZC uzatvoriť PZS lebo já sa neviem k tomu dopátrať.A som z toho už magor, pretože keď som chcela nejaky dotázník alebo žiadosť tak mi milá pani povedala, že OSZC si to spraviť nemusí.
A ešte by som chcela vedieť jedno ako to vlastne bude , keď podnikajú dve OSZC na základe združenia a majú napr troch zamestnancov .AKO to
vlastne v tomto prípade bude.

IVETA N
Ibaka
07.11.07,20:14
Dnes som zažil nasledovný zážitok. V jednej firme, kde robím technika BOZP už dávnejšie upozorňujem, že musia mať PZS. Jeden z majiteľov je zo zahraničia. Dnes som im pre istotu predložil vytlačený zoznam PZS. Sú medzi nimi firmy ,ktorých hlavnou činnosťou je požiarna ochrana. Možno 10 minút sa rehotal a nevedel pochopiť že jeho zamestnaci majú prejsť lekárskou prehliadkou u Požiarnika. Ja som zas nechápal čomu sa smeje. Zákon je zákon.
lover
12.11.07,09:30
Precital som si precizne Vase prispevky, ale stale mi nie je jasne, ci ako SZCO(popri tom som i zamestnanec v inej firme) potrebujem mat zmluvu s PZS. Podotykam, ze momentalne zivnost skoro vobec nevyuzivam a zarobky sa blizia k nule.
V blizskej buducnosti planujeme zalozit zdruzenie 2 zivnostnikov(bez zamestnancov), bude sa toto tykat nas oboch zvlast(kazdy zivnostnik za seba), alebo budeme musiet mat zmluvu s PZS ako celok(zdruzenie)??

Priaznam sa, ze sa tomu rozumiem ako "hus pivu"...
Kristina27
12.11.07,14:39
Dnes som dostala odpoveď na môj mail od jednej pracovníčky PZS, vysvetľuje mi, že aj živnostník - bez zamestnancov musí uzatvoriť zmluvu s PZS, rozdiel je len taký, že PZS mu nevykonáva audit pracovného prostredia, ale len lekársku prehliadku vo vzťahu k jeho pracovnému zaradeniu. Pozýva ma na osobnú návštevu, pôjdem zistiť, čo tento žart stojí /času aj peňazí/.
Ajuška
12.11.07,14:46
... že aj živnostník - bez zamestnancov musí uzatvoriť zmluvu s PZS ...

...presne v tomto zmysle rozoberali danú problematiku médiá minulý týždeň... podľa pozvaných odborníkov vo vstupe som usúdila že nežartujú...:rolleyes:
VTerezka
12.11.07,15:13
Rada by som poďakovala za seba všetkým, ktorých názory a zistenia som tu čítala. Dobrala som sa tiež podobného konca pri svojom pátraní. Licencie na PZS som v meste Púchov našla 2. Svojim zákazníkom som sa viac-krát v priebehu roka snažila vysvetliť, čo to PZS je, tiež sa na mňa pozerali, akoby som sa zrazila s dverami. Nehovoriac o živnostníkoch nezamestnávajúcich ďalších zamestnancov. Vyslúžila som si krik, u flegmatickejších typov mávnutie rukou. Preverovala som u dvoch technikov BOZP, jeden mi tvrdil, že SZČO nezametnávajúci ďalších nepotrebuje PZS a druhý tvrdil, že preverí a odmlčal sa :o)
cactus
13.11.07,07:55
Dnes som dostala odpoveď na môj mail od jednej pracovníčky PZS, vysvetľuje mi, že aj živnostník - bez zamestnancov musí uzatvoriť zmluvu s PZS, rozdiel je len taký, že PZS mu nevykonáva audit pracovného prostredia, ale len lekársku prehliadku vo vzťahu k jeho pracovnému zaradeniu. Pozýva ma na osobnú návštevu, pôjdem zistiť, čo tento žart stojí /času aj peňazí/.

daj vedieť ako si dopadla, každá rada dobrá
MarcelkaT
13.11.07,08:48
Dnes som dostala odpoveď na môj mail od jednej pracovníčky PZS, vysvetľuje mi, že aj živnostník - bez zamestnancov musí uzatvoriť zmluvu s PZS, rozdiel je len taký, že PZS mu nevykonáva audit pracovného prostredia, ale len lekársku prehliadku vo vzťahu k jeho pracovnému zaradeniu. Pozýva ma na osobnú návštevu, pôjdem zistiť, čo tento žart stojí /času aj peňazí/.
Ahoj Kristina, som zvedavá na osobnú návštevu a napíš čo s Tebou preberali a aký je výsledok Tvojej návštevy. Ďakujem a teším sa na Tvoj názor.
Anja111
14.11.07,10:07
Nedá mi nenapísať... Je to choré, ale na Slovensku je to tak...
Na jednej strane sa nás kde-kto snaží presvedčiť, že PZS sa týka aj SZČO a na druhej strane, zamestnávateľov s jedným zamestnancom nechce žiadna PZS... Najnovší poznatok: volal mi klient, že v nemenovanej PZS ho odmietli, ale poradili mu, aby si dal písomnú žiadosť na viaceré PZS a keď ho všetky písomne odmietnu, tak bude aspom krytý, že urobil všetko, čo bolo v jeho silách...
veva125
14.11.07,10:28
Dnes som sa docitala:
Košice 14. novembra (TASR) - Podnet na prokuratúru, aby preskúmala súlad časti zákona č. 355/2007 o verejnom zdravotníctve, dotýkajúcej sa pracovnej zdravotnej služby, so zákonom o zdravotnej starostlivosti, podáva predseda košickej krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory Ervín Boháčik.
...Boháčik spresnil, že aj živnostníci ako samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré nikoho nezamestnávajú, musia uzavrieť zmluvu o posudzovaní pracovného prostredia a zdravotných prehliadkach s jedným zo 77 licencovaných subjektov, aj keď by takúto prehliadku mohli absolvovať u svojho obvodného lekára, s ktorým majú zmluvu.
....snad sa nieco zmeni, i ked do konca roka nie je vela casu.
Liptáčik
14.11.07,10:34
Vie mi niekto poradiť, kde nájdem zoznam PZS pre Košice? Môj osobný názor je totožný s Vašimi - zase o jednu blobosť naviac a navyše pekne pokutovateľnú - nuž ale čože, neverím, že sa s tým niečo urobí.
veva125
14.11.07,10:48
urad verejneho zdravotnictva-informacie-prev.prac.lekarstvo
http://www.uvzsr.sk/index.html
lover
15.11.07,09:26
Takze aj ked som SZCO, ktora ma sice zivnost, ale nema ziaden prijem zo samostatnej zarobkovej cinnosti?(zatial) Prijem poberam iba od zamestnavatela, u ktoreho pracujem na trvaly pracovny pomer.
Johanka
15.11.07,09:36
Vznik s.r.o. oprávnenej poskytovať PZS 7/6/2007, oprávenie od 25/7/2007, ďalšia vznik s.r.o. 7/3/2007, oprávnenie od 4/4/2007....:rolleyes:
bisou
15.11.07,10:17
TOTO MYSLÍTE VÁŽNE?? ....
mal už niekto kontolu, či PZS ma??
Zita5
15.11.07,10:38
TOTO MYSLÍTE VÁŽNE?? ....
mal už niekto kontolu, či PZS ma??

Vážne

http://www.porada.sk/t65074-povinna-zdravotna-starostlivost-zivnostnika.html
Anja111
15.11.07,10:56
Asi si budeme musieť kvôli PZS založiť s.r.o., v ktorej nebudeme zamestnaní...
willma
15.11.07,11:22
ja k tomu len toľko, koncom mesiaca idem na školenie a budú tam aj zástupcovia Národného inšpektorátu práce. Určite nebudem sama, kto bude mať veľmi zvedavé otázky :-)
lover
16.11.07,06:16
Ahojte, ked ste pozerali vcera spravy na markize, tak ste zistili, ze nie len mi v tomto nemame jasno. Podla Uradu verejneho zdravotnictva sa to tyka vsetkych zivnostnikov bez vynimky, avsak podla ministerstva prace sa to zivnostnikov nedotyka vobec. Tak teraz sa z toho 'vysomarte'... :cool:

http://archiv.markiza.sk/?31337d=15.11.2007&31337p=1&31337v%5B%5D=27593
anklar
16.11.07,10:18
Dnes som zažil nasledovný zážitok. V jednej firme, kde robím technika BOZP už dávnejšie upozorňujem, že musia mať PZS. Jeden z majiteľov je zo zahraničia. Dnes som im pre istotu predložil vytlačený zoznam PZS. Sú medzi nimi firmy ,ktorých hlavnou činnosťou je požiarna ochrana. Možno 10 minút sa rehotal a nevedel pochopiť že jeho zamestnaci majú prejsť lekárskou prehliadkou u Požiarnika. Ja som zas nechápal čomu sa smeje. Zákon je zákon.
Ahoj Ibaka. Tvoj zážitok je pre mňa zážitkom.
Chápem že, ten majiteľ - cudzinec, nechápal.
Nechápem, prečo si nechápal, že nechápe ;).
Vo vedľajších miestnostiach, susediacich s mojou, sídli SBS-ka. Spýtam sa ich, či by nemali chuť na vykonávanie činnosti PZS. (ked to môžu robiť Požiarnici?!) :D
Verím, že chápeš - týmto sa ťa nechcem dotknúť!
lover
16.11.07,12:42
Inak je to "velka sranda", ze uz tato "mila" povinnost plati viac ako rok a hovorit sa o tom zacalo len teraz... By ma zaujmalo, ci nejaky zivnostnik(ktory nikoho nezamestnava) ma zmluvu s takouto zdravotnou sluzbou... Trosku sa bojim tych penalizacii, ale stale neviem, ci to treba alebo nie, ked sa na tom nevedia dohodnut ani nasi oblubeni zakonodarci...

Ze by vyhlasenie ministerstva prace odvysielane vcera v mediach mohlo sluzit ako dokaz? Alebo je to nasa chyba, ze sa z toho nevieme vymotat? Zivnost sa tusim stava sluckou na krk... Velmi by ma zaujimalo ako sa vobec k tomuto vseobecnemu uzneseniu postavia prosti ludia(robotnici - zivnostnici), ktori nemaju ani pojem co je to PC a uz duplom, co je to internet a preto sa nedostanu k informaciam, ku ktorym som sa aj ja dostal nahodou tu na porade...
anklar
16.11.07,13:38
Inak je to "velka sranda", ze uz tato "mila" povinnost plati viac ako rok a hovorit sa o tom zacalo len teraz... By ma zaujmalo, ci nejaky zivnostnik(ktory nikoho nezamestnava) ma zmluvu s takouto zdravotnou sluzbou... Trosku sa bojim tych penalizacii, ale stale neviem, ci to treba alebo nie, ked sa na tom nevedia dohodnut ani nasi oblubeni zakonodarci...

Ze by vyhlasenie ministerstva prace odvysielane vcera v mediach mohlo sluzit ako dokaz? Alebo je to nasa chyba, ze sa z toho nevieme vymotat? Zivnost sa tusim stava sluckou na krk... Velmi by ma zaujimalo ako sa vobec k tomuto vseobecnemu uzneseniu postavia prosti ludia(robotnici - zivnostnici), ktori nemaju ani pojem co je to PC a uz duplom, co je to internet a preto sa nedostanu k informaciam, ku ktorym som sa aj ja dostal nahodou tu na porade...
Nemyslím si, že taký živnostník (ktorý nezamestnáva) by mal zmluvu. Ak áno, je ich určite málo. Živnostníkov je dosť a väčšina zrejme čaká ako sa to vyvinie. Totiž, živnosť sa nestáva tou slučkou, ona ňou už je. Ešte živiť aj ďalšie, podľa môjho názoru nezmyslené nezmyselné služby - to vyzerá na ukončenie živnosti a následne úrad práce. Hm, treba počkať. Kaša je teraz horúca, neviem, či sa témou takto intenzívne ako ju rozoberá Porada zaoberajú aj tí, ktorí to vymysleli. Či aspoň zachytili nejaké echo.
Ibaka
16.11.07,13:44
Ahoj Ibaka. Tvoj zážitok je pre mňa zážitkom.
Chápem že, ten majiteľ - cudzinec, nechápal.
Nechápem, prečo si nechápal, že nechápe ;).
Vo vedľajších miestnostiach, susediacich s mojou, sídli SBS-ka. Spýtam sa ich, či by nemali chuť na vykonávanie činnosti PZS. (ked to môžu robiť Požiarnici?!) :D
Verím, že chápeš - týmto sa ťa nechcem dotknúť!
mimotemy Jasné Anklar, Aaaale ašpoň šmie še žašmiááli :D
anklar
16.11.07,14:07
mimotemy Jasné Anklar, Aaaale ašpoň šmie še žašmiááli :D

mimotemy odpoveď: Áno. Páčil sa mi Tvoj príspevok, je veľmi trefný, vystihuje na akej báze vymysleli (ne)kompetentní túto, - no, ukradnem od pána Mihála - 3,14-ku.
Cantomas
16.11.07,17:04
Vy spinavi bolsevici a hnusni socialisti !!!
uz sa konecne zobudte !!! dokedy nas budete takto cucat?
Odpisali ste nas v septembri definiciou zavislej prace. pokracujete ZPS. Co tak zaviest dan za vdychovany vzduch ???
Toto je ta Vasa podpora podnikania, toto je to znizenie administrativnej zataze?? Preco nevymenujete vladneho splnomocnenca pre analyzu administrativnej narocnosti podnikatela SZCO? alebo hned Urad nezriadite?? Kolko milionov do vacku Vam dalo tychto 77vyvolenych???? Toto je likvidacia, nie kapitalizmus.
Johanka
16.11.07,17:08
Vy spinavi bolsevici a hnusni socialisti !!!
uz sa konecne zobudte !!! dokedy nas budete takto cucat?
Odpisali ste nas v septembri definiciou zavislej prace. pokracujete ZPS. Co tak zaviest dan za vdychovany vzduch ???
Toto je ta Vasa podpora podnikania, toto je to znizenie administrativnej zataze?? Preco nevymenujete vladneho splnomocnenca pre analyzu administrativnej narocnosti podnikatela SZCO? alebo hned Urad nezriadite?? Kolko milionov do vacku Vam dalo tychto 77vyvolenych???? Toto je likvidacia, nie kapitalizmus.
Tu máš zopár užitočných mailových adries
http://www.porada.sk/570509-post374.html;)
Rozalka
16.11.07,18:52
Vy spinavi bolsevici a hnusni socialisti !!!
uz sa konecne zobudte !!! dokedy nas budete takto cucat?
Odpisali ste nas v septembri definiciou zavislej prace. pokracujete ZPS. Co tak zaviest dan za vdychovany vzduch ???
Toto je ta Vasa podpora podnikania, toto je to znizenie administrativnej zataze?? Preco nevymenujete vladneho splnomocnenca pre analyzu administrativnej narocnosti podnikatela SZCO? alebo hned Urad nezriadite?? Kolko milionov do vacku Vam dalo tychto 77vyvolenych???? Toto je likvidacia, nie kapitalizmus.
TO NEPATRILO NÁM - PORAĎÁKOM, VŠAK?:confused:
Ibaka
16.11.07,19:39
Je piatok večer, konečne po celom týždni trochu kľudu, dal som si dve pivá a po prečítaní týchto príspevkov som sa hlboko zamyslel. (málokedy mám na to čas- nie na tie pivá :--- ale na zamyslenie- buhužial ako každý živnostník) Prečo u nás vznikajú takéto nezmysly? Prišiel som na to!. V nedávnej dobe som často chodil na inštitúcie, ministerstvá, kde sú pramienky týchto výplodov. Pracujú tam dlhodobo ľudia, ktorí tvoria základ osadenstva a je jedno či je tam tá či oná garnitúra, oni sú tam vždy, lebo tieto pozície nie sú veľmi zajímavé. Málokedy vyjdú z tepla kancerárie, preto pracujú v papučkách, robia drobnú mravenčiu prácu, veľa študujú, pracujú za PC, vychytávajú niektoré lapsusy, ktoré vznikajú "hore", ale majú jeden nedostatok- nepoznajú prax. (česť výnimkám) Vážim si ich, sú ako my ostatní. Druhá skupina sa veľmi často mení, sú to politickí nominanti, ktorí robia šéfov, aj keď sú trochu mimo, ale majú práve v tomto okamihu správne "tričko".
Takto vzniká akýsi papučkovo- stranícky syndróm- nazvime to pracovne PSS (pozor, nie -PZS !)
A to je vlastne choroba z povolania. Čiže ak má ministerstvo zmluvu s PPS (musí mať , lebo je zamestnávateľ), tak PZS na to musí prísť a navrhúť opatrenie. -možno rekondičný pobyt.

Možno som tému trochu odľahčil, to aj bolo mojim cielom, dúfam že som nikoho neurazil
PS. Práve som prišiel na ďalšiu vec. Porušujem zákonník práce lebo dnes už pracujem od rána a ešte nekončím- kde sa mám ísť sťažovať?
Cantomas
16.11.07,20:22
nie,nie preboha !!! Vas, poradakov si velmi vazim. to patrilo tejto saso.
anklar
19.11.07,09:06
Vy spinavi bolsevici a hnusni socialisti !!!uz sa konecne zobudte !!! dokedy nas budete takto cucat?
Odpisali ste nas v septembri definiciou zavislej prace. pokracujete ZPS. Co tak zaviest dan za vdychovany vzduch ???
Toto je ta Vasa podpora podnikania, toto je to znizenie administrativnej zataze?? Preco nevymenujete vladneho splnomocnenca pre analyzu administrativnej narocnosti podnikatela SZCO? alebo hned Urad nezriadite?? Kolko milionov do vacku Vam dalo tychto 77vyvolenych???? Toto je likvidacia, nie kapitalizmus.
Ahoj, Cantomas.
Okrem oslovenia so všetkým ostatným súhlasím. Spolieham sa na Tvoju fantáziu - skús, prosím, vymyslieť namiesto neho také, ktoré by úplne obsiahlo myšlienku toho pôvodného. A neobmedzuj sa. (už sa na to teším:))
lover
28.11.07,12:52
Ahojte, uz sa nasiel niekto z Vas - zivnostnikov, kto si plati Pracovnu zdravotnu sluzbu pre podnikatelov. Mam skor na mysli, tie SZCO, ktore nezamestnavaju a nebodaj maju zivnost len na obcasnu cinnost, inak su zamestnani na TPP v inej firme.

Nejako ma to podvedome stale nuti sa zamyslat nad tymto problemom, aby sa nestalo, ze mi vyrubia x tisicove penale, za neplatenie tejto "uzitocnej" sluzby....

Dakujem
Stina
28.11.07,13:21
Vznik s.r.o. oprávnenej poskytovať PZS 7/6/2007, oprávenie od 25/7/2007, ďalšia vznik s.r.o. 7/3/2007, oprávnenie od 4/4/2007....:rolleyes:
Viete však o tom, že napr oprávnená firma urobí zmluvu s praktickým lekárom (ktorý potom robí požadované prehliadky) avšak firma zinkasuje za prehliadku 1 zamestnanca cca 550,-- Sk, pričom lekár z toho dostane cca 300,-- Sk ? Super zárobok......
jakut
28.11.07,13:34
Tak a teraz si to vlastne usporiadavam .
1/ Musím opustiť svoju obvodnú doktorku nakoľko , zákon mi predpisuje ako samostatnej SZČO bez zamestnanca uzavrieť zmluvu o PZS povinne
2/ Budem patriť k inému doktorovi , ktorý o mne vie figu
3/ Budem platiť ZP doplácať lieky a pri tom mám ako občan slobodnú voľbu lekára , ale pri tom všetkom nemám ....
3/ Okrem toho , že si budem v tejto republike platiť ZP ,doplácať za lieky ešte som povinná krmiť nejakú PZS

No ale teraz som sa rozčertila .... Dobre tomu rozumiem Vikinka po tom Tvojom telefónáte na Medicinské centrum ?
Nemusis opustit svoju obvodnú lekárku PZS zabezpečuje lekárske prehliadky len vo vztahu k práci t.j. vstupná lekárska prehliadka, a preventívne lekárske prehliadky. Predpokladám že nemáš vyhlasenú rizikovú prácu katg. 3 a 4, tak u teba je potrebné vykonat preventívu raz za 3 roky.
anklar
28.11.07,13:35
Viete však o tom, že napr oprávnená firma urobí zmluvu s praktickým lekárom (ktorý potom robí požadované prehliadky) avšak firma zinkasuje za prehliadku 1 zamestnanca cca 550,-- Sk, pričom lekár z toho dostane cca 300,-- Sk ? Super zárobok......
Áno, aj v mojom tesnom okolí sa to ide takto riešiť.
tiki
29.11.07,09:01
Dávam do pléna túto úvahu

Ma napadla jedna záludna ale dosť podstatná otázka na zamyslenie ohľadom zákona vo vzťahu k SZČO.

V zákone sa všade píše o povinnostiach zamestnávateľa voči zamestnancom - prehliadky a podobne.

Neskôr sa píše, že SZČO aj keď nemá zamestnancov sa považuje za zamestnávateľa:

(2) Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú
aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú
iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov,
ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela
a detí.

čo zas keď sa nad tým zamyslime je úplne zbytočné lebo ako SZČO sa síce považujeme za zamestnávateľa aj keď nemáme zamestnancov, ale zároveň máme povinnosti len voči zamestnancom, ktorých vlastne nemáme :)

Čiže mne z toho vyplýva, že ja ako SZČO som podľa zákona zamestnávateľom a mám tieto povinnosti voči svojim zamestnancom, ktorých ale nemám, čiže vlastne nemám zo zákona žiadne povinnosti, keďže ich nemám mať voči komu mať, keďže nemám zamestnancov :)

Mýlim sa? :)


Môj záver je, že som síce zamestnávateľ, ale nemám zamestnancov, čiže nemám koho posielať na prehliadky. Lebo nikde nepíšu, že ja ako zamestnávateľ musím mať prehliadku :) iba ako zamestnanec.

Ešte doplním moju úvahu, veď zákon už nikde nepíše, že SZČO je podľa zákona zamestnancom. Čiže sme len zamestnávatelia, ale už nie sme zamestnanci, takže nemáme sami voči sebe žiadne povinnosti, no nie? Vie mi niekto dokázať opak?
Infarkt
29.11.07,09:26
Mnooo...definíciu ZAMESTNÁVATEĽA som našiel v tomto slovníku :

http://www.forma.sk/onlines/slex/index.asp

:confused: :) ;)
Ibaka
29.11.07,15:27
Dávam do pléna túto úvahu

Ešte doplním moju úvahu, veď zákon už nikde nepíše, že SZČO je podľa zákona zamestnancom. Čiže sme len zamestnávatelia, ale už nie sme zamestnanci, takže nemáme sami voči sebe žiadne povinnosti, no nie? Vie mi niekto dokázať opak?


Nuž ale platíš odvody ako zamestnanec????
Zamestnancovi platí odvody časť zamestnávateľ, časť si platí sám. My SZČO si zaplatíme odvod aj ako zamestnávateľ aj ako zamestnanec. Čiže z pohľadu odvodov sme aj zamestnávatelia (zamestnávam samého seba) aj zamestnanci (mám šéfa, ktorý sa čírou zhodou okolností valá presne ako ja -ba aj sa na mńa podobá). Medzi nami je to celkom fajn vedúci. A vlastne aj zamestnanec je celkom fajn. :). (Sorry, ale už mi z toho švitorí, )
Stačí ti to ako dôkaz ?
niky32123
29.11.07,15:47
Idem sa pridať k Vám... z tohto všetkého mi plynie, že ja ako živnostníčka-účtovníčka bez žiadneho zamestnanca na PZ ani dohodu, musím mať nového doktora? a prečo?
anklar
29.11.07,16:27
Dávam do pléna túto úvahu

Ma napadla jedna záludna ale dosť podstatná otázka na zamyslenie ohľadom zákona vo vzťahu k SZČO.

V zákone sa všade píše o povinnostiach zamestnávateľa voči zamestnancom - prehliadky a podobne.

Neskôr sa píše, že SZČO aj keď nemá zamestnancov sa považuje za zamestnávateľa:

(2) Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú
aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú
iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov,
ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela
a detí.

čo zas keď sa nad tým zamyslime je úplne zbytočné lebo ako SZČO sa síce považujeme za zamestnávateľa aj keď nemáme zamestnancov, ale zároveň máme povinnosti len voči zamestnancom, ktorých vlastne nemáme :)

Čiže mne z toho vyplýva, že ja ako SZČO som podľa zákona zamestnávateľom a mám tieto povinnosti voči svojim zamestnancom, ktorých ale nemám, čiže vlastne nemám zo zákona žiadne povinnosti, keďže ich nemám mať voči komu mať, keďže nemám zamestnancov :)

Mýlim sa? :)


Môj záver je, že som síce zamestnávateľ, ale nemám zamestnancov, čiže nemám koho posielať na prehliadky. Lebo nikde nepíšu, že ja ako zamestnávateľ musím mať prehliadku :) iba ako zamestnanec.

Ešte doplním moju úvahu, veď zákon už nikde nepíše, že SZČO je podľa zákona zamestnancom. Čiže sme len zamestnávatelia, ale už nie sme zamestnanci, takže nemáme sami voči sebe žiadne povinnosti, no nie? Vie mi niekto dokázať opak?
Tiki, dávam do Tvojho pléna nasledovné: kdesi som čítala, dopočula sa, vypočula si, detail že ako som sa to dozvedela, ale mám informáciu, že szčo je samozamestnávateľ. Ergo, ako szčo zamestnávam seba, čiže som zamestnávateľ. A mojím zamestnávateľom je - no, moja maličkosť.
Vidí sa mi, že touto metódou z toho nevykorčuľujeme. Ja počkám do posledného možného dňa. Keď už padne verdikt, že sa ma to osudovo týka.
mimotemy dnes bol u mňa jeden pán, živnostník. Po vyriešení jeho problému som voľne prehodila tému, reku, máte už nejakú PZS-ku vyhliadnutú?
Vážení, on o tom nevedel (ako aj mnohí ďalší) - a to ste mali vidieť ako sa rozčúlil. Vyskočil, rozhadzoval rukami - celkom tak, ako by som ten zákon a prísl. bola vymyslela ja.
anklar
29.11.07,16:32
Idem sa pridať k Vám... z tohto všetkého mi plynie, že ja ako živnostníčka-účtovníčka bez žiadneho zamestnanca na PZ ani dohodu, musím mať nového doktora? a prečo?
To je milé, Niky, že sa ideš pridať. Porada túto tému aj pod inými titulmi analyzuje už dosť dávno.
To Tvoje "a prečo?" si tu kladieme aj viacerí.:)
Infarkt
29.11.07,16:32
Tiki, dávam do Tvojho pléna nasledovné: kdesi som čítala, dopočula sa, vypočula si, detail že ako som sa to dozvedela, ale mám informáciu, že szčo je samozamestnávateľ. Ergo, ako szčo zamestnávam seba, čiže som zamestnávateľ. A mojím zamestnávateľom je - no, moja maličkosť.
...

Heh...ale zákon hovorí o ZAMESTNÁVATEĽOCH... :) nie o samozamestnávateľoch... ;)
zanetth
29.11.07,17:16
Nejako mi táto téma ušla, a až dnes som sa začítala do príspevkov a pravdupovediac mi dosť stúpol adrenalín. Neskutočné čo dokážu vyprodukovať "múdre hlavy " našich zákonodarcov. :eek: Je mi z toho zle a táto neskutočná byrokracia a nezmysly ma oberajú o energiu. A to som začala pracovať na živnosť preto, aby ma nikto nebuzeroval ( myslím tým šéfa ) a aby som bola sama sebe pánom, ale ako zisťujem, vždy sa nájde niekto alebo niečo, čo človeka "povzbudí" do ďalšej činnosti. A veta, že " veď sa to dá dať do nákladov " ma tiež dokáže "pozitívne" naladiť. Tie náklady musím totiž z niečoho pokryť a začínam mať pocit, že robím len na to, aby som dokázala zaplatiť odvody a všelijaké tie povinné poplatky a dane. Týmto príspevkom som sa len chcela pripojiť k diskusii, všetci sme asi na tom rovnako. Tak len dúfam, že ten podnet, čo bol podaný v tejto veci bude mať nejaký zmysel a skončí sa to v prospech nás živnostníkov.
tiki
30.11.07,06:21
Nuž ale platíš odvody ako zamestnanec????
Zamestnancovi platí odvody časť zamestnávateľ, časť si platí sám. My SZČO si zaplatíme odvod aj ako zamestnávateľ aj ako zamestnanec. Čiže z pohľadu odvodov sme aj zamestnávatelia (zamestnávam samého seba) aj zamestnanci (mám šéfa, ktorý sa čírou zhodou okolností valá presne ako ja -ba aj sa na mńa podobá). Medzi nami je to celkom fajn vedúci. A vlastne aj zamestnanec je celkom fajn. :). (Sorry, ale už mi z toho švitorí, )
Stačí ti to ako dôkaz ?


Myslím, že to vôbec nie je dôkaz. Nemôžeš sa odvolať na iný zákon a odovdy platíš ako SZČO a nie ako zamestnávateľ + zamestnanec...

Ešte raz doplním moju úvahu:

§ 2
Základné pojmy
(1) Na účely tohto zákona:
za) zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba,
ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu
v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný
predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch,
ako aj právnická osoba a fyzická osoba, u ktorej sa
uskutočňuje praktické vyučovanie žiakov a študentov,

§ 30
Povinnosti pri ochrane zdravia pri práci
(1) Zamestnávateľ je povinný
a) zabezpečiť opatrenia, ktoré znížia expozíciu zamestnancov
a obyvateľov fyzikálnym, chemickým, biologickým
a iným faktorom práce a pracovného prostredia
na najnižšiu dosiahnuteľnú úroveň, najmenej
však na úroveň limitov ustanovených osobitnými
predpismi,34)
b) zabezpečiť pre svojich zamestnancov posudzovanie
zdravotnej spôsobilosti na prácu podľa odseku 3,
c) predložiť lekárovi pracovnej zdravotnej služby35) zoznam
zamestnancov, ktorí sa podrobia lekárskej preventívnej
prehliadke podľa odsekov 4 a 5; v zozname
zamestnancov sa uvádza meno a priezvisko zamestnanca,
dátum narodenia, názov pracoviska, druh
práce, dĺžka expozície, faktory práce a pracovného
prostredia a výsledky posúdenia zdravotných rizík,
d) uchovávať záznamy o výsledkoch lekárskej preventívnej
prehliadky vo vzťahu k práci zamestnancov
vykonávajúcich rizikové práce 20 rokov od skončenia
práce,
e) predkladať regionálnemu úradu verejného zdravotníctva
návrhy na zaradenie pracovných činností do
kategórie rizikových prác (§ 31 ods. 6),
f) oznamovať regionálnemu úradu verejného zdravotníctva
všetky informácie súvisiace so zmenami zdravotného
stavu zamestnancov vo vzťahu k práci vrátane
tých, ktoré môžu znamenať ohrozenie
verejného zdravia.

(2) Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú
aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú
iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov,
ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela
a detí.



Ale už nikde zákon nepíše, že SZČO je aj zamestnancom. Čiže mne z toho vychádza tak jak som už raz písal, že máme povinnosť v písmene A,

A už vôbec nemôžeš uvažovať tak, že platíš odvody a podobne a preto si zamestnancom. Ak nebudem mať príjem nad nejakých 70 tis. (nejak tak je ta hranica, neviem presne teraz) tak do sociálky neplatím, znamená to, že vtedy prestávam byť ako SZČO zamestnancom?
A to, že stále platím zdravotnú je tiež nepodstatné, ak by sme z toho vychádzali tak zdravotnú si platí aj konateľa aj dobrovoľne nezamestnaní, čiže táto úvaha resp. dôkaz že SZČO je zamestnancom je blbosť. Zamestnancom môžeš byť len na základe pracovnoprávneho vzťahu. A ty ako SZČO nepodnikáš na základe pracovného práva ale na základe obchodného.
niky32123
30.11.07,07:35
Tak ešte ja mám jednu otázku. Aj keď som z toho jeleň, resp. laň, do kedy si treba nájsť PZS? Ak vôbec teda musím. A ešte jedna otázka, či teda ho mám hľadať ak nemám ako SZČO nikoho ani na PZ a ani na dohodu pod sebou. Čo mám ja robiť? Lebo fakt sa v tomto nevyznám a nemám zvyšných 50000,- (síce to asi nikto).
niky32123
30.11.07,07:37
A EŠTE MIMOCHODOM, KLOBÚK DOLE PRED VŠETKÝMI AKO NAPR. ANKLAR, TIKI A PODOBNE, LEBO NA TAKÉ ÚVAHY AKO SÚ TU, JA ASI NIKDY NEPRÍDEM.
zanetth
30.11.07,07:57
Tak ešte ja mám jednu otázku. Aj keď som z toho jeleň, resp. laň, do kedy si treba nájsť PZS? Ak vôbec teda musím. A ešte jedna otázka, či teda ho mám hľadať ak nemám ako SZČO nikoho ani na PZ a ani na dohodu pod sebou. Čo mám ja robiť? Lebo fakt sa v tomto nevyznám a nemám zvyšných 50000,- (síce to asi nikto).


Čítaj http://www.zzz.sk/?clanok=3624

Z tohto článku vyplýva, že jasno v tom nemajú asi ani tí, čo to vymysleli. Takže čakám aké bude rozhodnutie, dovtedy som sa rozhodla ignorovať túto povinnosť. A ako som počula, ani firmy oprávnené vykonávať túto činnosť v tom momentálne nemajú jasno a zatiaľ nechcú so živnostníkmi (ktorí nikoho nezamestnávajú) uzatvárať žiadne zmluvy. Skrátka, každý si vysvetľuje tento zákon po svojom a tak ako mu to vyhovuje. A inak prajem pekný deň.
Infarkt
30.11.07,12:21
Vysvetlenie pojmov :
napr. aj pre Niky a ďalších :)

Toto je z lexikónu slovenského jazyka :
ZAMESTNÁVATEĽ = zamestnávateľ -a mn. -ia m.inštitúcia, osoba, ktorá prijíma do zamestnania: vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom;
zamestnávateľka -y -liek ž.;
zamestnávateľský príd.: zamestnávateľská organizácia


SZČO = Samostatne Zárobkovo Činná Osoba...


a tot tiež z lexikónu :
ZAMESTNANEC = zamestnanec -nca m.kto je v prac. pomere, pracovník: stály zamestnanec (podniku); školenie zamestnancov;
zamestnankyňa -e -kýň ž.;
zamestnanecký príd.: zamestnanecký pomer


A odvody si neplatíš ako zamestnávateľ+zamestnanec (ako spomínal TIKI)...



A takisto nie si samozamestnávateľ (ako spomínal ANKLAR)



Ja si rozhodne počkám na stanovisko Generálnej prokuratúry :rolleyes:
anklar
30.11.07,12:36
Stanovisko od Infarkt je aj mojím stanoviskom ("Ja si rozhodne počkám na stanovisko GP".) Podnikatelia a živnostníci - podľa mňa sú to dve rôzne kategórie. Ak sú na GP aj logicky rozmýšľajúci ľudia a nielen rozmýšľajúci v intenciách zákona, mal by odznieť verdikt naklonený aspoň kategórii živnostníckov (inak, nie som až taký sebec).
Tanče
30.11.07,13:07
Priklaňam sa k názoru Tiki a Anklar, pretože pojem "zamestnávateľ" v tomto nepodarenom zákone kríva prinajmenšom na obidve nohy a asi by sa hodilo povedať že na všetky štyri, lebo takéto dielo vymyslieť by človeku nemalo prináležať.
Pridávam ´dalšie úvahy o pojmoch, ktoré som vyňurala ja:
- pojem zamestnávateľ definuje Zákonník práce, ktorý hovorí že zamestnávateľ je FO alebo PO zamestnávajúca aspoň jednu Fo v pracovno právnom vzťahu ... tento vzťah sa teda riadi výhradne Zákonníkom práce
- vznik pracovnoprávneho vzťahu ja naviazaný na vznik zmluvy (ja so sebou žiadnu zmluvu nemám)
- Ďalej zákonník práce upravuje induviduálne pracovno právne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce FO pre PO alebo FO
- závislá práca je definovaná ako vykonávanie práce vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, no ešte to aby mi bola akási JA nadriadená!) .....podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu, (za tú mzdu čo mi moja nadriadená JA vypláca môžem každý rok chodiť akurát tak na maltu.... ) na náklady zamestnávateľa
- Ďalej ! závislou prácou NIE JE PODNIKANIE ....
- atď atď.

pojem "samozamestnávateľ" bol tuším VYMYSLENÝ na úrade práce, kôli dotáciám pre novovzniknutých živnostníkov, ale jeho definícia sa nachádza nevedno v ktorom predpise....?

Vidím aj ja vernú podobu tohto paškvilu s bývalými registratúrnymi povinnosťami živnostníkov, a verím že to aj takisto skončí. Nemienim sa prispôsobovať tekémuto debilizmu. Čo sme cvičené opice?

howg
anklar
30.11.07,13:34
Heh...ale zákon hovorí o ZAMESTNÁVATEĽOCH... :) nie o samozamestnávateľoch... ;)
He-he, skvelé. Nahrávaš mi karty. Ď.
tiki
30.11.07,14:06
Inač neviem, či ste už čítali toto:

http://ekonomika.sme.sk/c/3613539/Penta-ziskala-stomilionovu-zakazku-od-statnej-akciovky.html

myslím, že ten článok dáva viac svetla do celého zákona a aspoň mne už je nad slnko jasnejšie prečo taký super zákon mamé :)

Cieľom nie je žmýkať malých živnostníkov, ale fajne sa nabaliť na veľkých podnikoch a najmä štátnych podnikoch a rôznych úradoch.

Keď sa nad tým zamyslíme tak všetci - celý národ, ktorý platí dane, necháme priamo (plateným prehliadok ako podnikatelia) a nepriamo (platením daní) zarobiť pár vyvoleným. Veď každý úradník v SR, či iný zamestnanec štátneho podniku (ako napríklad tá pošta) bude mať prehliadku, ktorú platíme všetci z našich daní nejakej VYVOLENEJ firmičke. Asi by mali začať točiť novu realityshow VYVOLENI v ktorej by boli predstavitelia firiem, ktoré sa na podobných zákonoch najviac nabalia :mad:
Tanče
30.11.07,14:21
....Asi by mali začať točiť novu realityshow VYVOLENI v ktorej by boli predstavitelia firiem, ktoré sa na podobných zákonoch najviac nabalia :mad:


... a bude sa volať : realityshow VYVOLENÍ 77 .?..
tiki
30.11.07,14:27
... a bude sa volať : realityshow VYVOLENÍ 77 .?..


Nie nie, tych vyvolenych je len par, zvysok je len do poctu aby ich nebolo malo :) aby sa zdalo ze vlastne maju ludia na vyber zo 77 subjektov

ale to ze iba par z nich ziska tie naj zakazky - statne podniky s najviac zamestnancami sa uz ani nedozvieme

Inac ked si to tak zoberieme tak kto vsetko bude musiet mat tu prehliadku co cvakne stat cze my:
uradnici, prof. vojaci, policajti, hasici, kadejaky poskokovia nasich genialnych zakonodarcov, cele ministerstva aj s upratovackami atd atd

Ma tak napada, ze ten kto nemal sancu sa nabalit na dialniciahc lebo povedzme si na rovinu tam trebalo mat aj veeela robosov a strojov, tak teraz ma moznost zarobit na zdravi :) fakt super biznis
Tanče
30.11.07,14:40
Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=%3Cb%3E+%26nbsp%3B%26nbsp%3B%26nbsp%3B%26nbs p%3BFirmy+si+musia+plati%BB+hygienick%E9+kontroly+-+pokuty+od+5000+do+mili%F3n%3C%2Fb%3E)- a tu si už čítal (a)? Tiež sa tam dajú nájsť všelijaké zaujímavé výpočty a všeličoooo iné
Ibaka
30.11.07,16:16
[quote=tiki;

A už vôbec nemôžeš uvažovať tak, že platíš odvody a podobne a preto si zamestnancom. Ak nebudem mať príjem nad nejakých 70 tis. (nejak tak je ta hranica, neviem presne teraz) tak do sociálky neplatím, znamená to, že vtedy prestávam byť ako SZČO zamestnancom?
A to, že stále platím zdravotnú je tiež nepodstatné, ak by sme z toho vychádzali tak zdravotnú si platí aj konateľa aj dobrovoľne nezamestnaní, čiže táto úvaha resp. dôkaz že SZČO je zamestnancom je blbosť. Zamestnancom môžeš byť len na základe pracovnoprávneho vzťahu. A ty ako SZČO nepodnikáš na základe pracovného práva ale na základe obchodného.[/quote]
tiki, ja uplne súhlasím s tvojím názorom, tú moju poznámku o tom že som sám sebe zamestnávateľom aj zamestnaným, bolo myslené veľmi odľahčene skôr na zasmiatie, aj keď sa mi velmi smiať nechce. Ale dnes som počul, že sa už začína čosi diať a vraj niektoré zväzy zamestnávateľov pripravujú návrh na zmenu tejto hovadiny, vraj sa to má týkať iba zamestnávateľov, ktorí majú kategooriu 3 a 4. čo by bolo velmi dobre. Ale o to som už písal inde.
Erika-ežka
30.11.07,16:32
No a to som zvedavá, že ak to "náhodou" stihnú zrušiť, či vrátia prachy tým SZČO, čo už zaplatili.
Infarkt
30.11.07,16:35
No a to som zvedavá, že ak to "náhodou" stihnú zrušiť, či vrátia prachy tým SZČO, čo už zaplatili.

Pochybuješ ??? Tak robiš dobre :) ;) :D
tiki
30.11.07,17:35
Niekedy je lepšie na všetko kašlať a čakať :) a zbytočne sa nenáhliť spĺňať podmienky nového a zjavne chybného (otazne, či ide o chybu alebo zámer) zákona.

Tiež ma napadá otázka, či ten nedostatok v zákone (to že už zákona nepovažuje SZČO za zamestnanca) je nedostatkom alebo zámerom. Či to nie je zámer mať tak spravený zákon a keď bude moc zle so SZČO (sa budú búriť a podobne) tak niekto z papalášov príde a povie, však zákon vám nič také neprikazuje mať prehliadky, to už je vaša chyba, že ste si to tak vyložili a prehliadky zaplatili. Aj toto je na zváženie.
blcha
30.11.07,18:04
[quote=tiki;581251]Inač neviem, či ste už čítali toto:

http://ekonomika.sme.sk/c/3613539/Penta-ziskala-stomilionovu-zakazku-od-statnej-akciovky.html

myslím, že ten článok dáva viac svetla do celého zákona a aspoň mne už je nad slnko jasnejšie prečo taký super zákon mamé :)

Hm, prečítala som si link a zamýšľam sa, v čom sú moji zamestnanci "lepší", keď my budeme platiť za hlavu 1 100,- Sk ročne + paušál 4 200,- a za zamestnanca pošty stačí platiť iba 650,- Sk ročne bez paušálu?
Začínam sa obávať, či zamestnanci pošty skutočne dostanú kvalitnú starostlivosť a v potrebnom rozsahu!!
tiki
30.11.07,19:11
Hm, prečítala som si link a zamýšľam sa, v čom sú moji zamestnanci "lepší", keď my budeme platiť za hlavu 1 100,- Sk ročne + paušál 4 200,- a za zamestnanca pošty stačí platiť iba 650,- Sk ročne bez paušálu?
Začínam sa obávať, či zamestnanci pošty skutočne dostanú kvalitnú starostlivosť a v potrebnom rozsahu!!

Nejak zle rátaš
Zákazka je za 110 mil. na 2 roky = 55 mil. na rok
Pošta mala k min. roku podľa článku 16 925 pracovníkov
Čiže 55 mil/ 16 925 = 3250 SK na pracovnika
jozefsk
02.12.07,14:10
Súhlasím,určité medzery sú v zákone asi vedome.Neviem však prečo
táto téma nie je viac v médiach,keď sa týka väčšiny národa.Za tisícku na vianoce pre dôchodcov sa idú pokakať ,ale že zamestnávateľ musí ročne za zamestnanca zaplatiť priemerne 5000 Sk za niečo čo už platí inde na základe iného zákona!!!A vôbec má ten paušál oporu v zákone?
niky32123
02.12.07,15:19
no a toto celé o PZS platí odkedy? alebo už platí???
anklar
12.12.07,14:58
Pekné popoludnie.
Čerstvo som sa vrátila zo seminára, zameraného na túto problematiku.Ak dovolíte, poinformujem Vás, čo som si zaznamenala. Prednášal zástupca jednej PZS:
- neuzavretie zmluvy môže mať negatívny dopad na dotácie
(už ktorí o dotáciu chcú požiadať. Komentár: PZS=lobby)
- lekári PZS budú určovať liečebné postupy pre všeobecných lekárov
(ha, ktorý bude lepší: všeobecný alebo z PZS?)
- živnostníci s malým počtom zamestnancov sú nezaujímaví, ujdú sa im vyššie ceny (!)
- cenovú ponuku od PZS dostaneme, až keď vyplníme jej dotazník.
- môže nastať voľba, že zostaneme u svojho lekára, PZS-ka si ho potom zazmluvní (Komentár: a platiť budeme dvojnásobne - ale, to tu už konštatované bolo - lenže, pozor, platbu pre takého lekára bude určovať PZS);
- ďalšia verzia, že nemusíme mať aj všeobecného lekára a potom všetko ide cez PZS;
- ak zostaneme u všeobecného lekára, ten bude platný iba pre 1. a 2. kategóriu. Ak má ZĽ zamestnancov aj v 3. a 4. kat., tých musí mať pod ochrannými krídlami výhradne PZS-ka;
- Dohodári - musia byť pod dohľadom PZS;
- Dohodári, napr. na práce na 12 dní alebo dokonca 3 dni - nevedel odpovedať.
- na otázku ktorá strana nesie akú mieru zodpovednosti, nasl. odpoveď: absolútnu mieru zodpovednosti nesie ZĽ.
- na tú istú otázku od ďalšieho účastníka: PZS preberá zodpovednosť len za to, ... nastal šum a odpoveď nebola dokončená.
- tretia tá istá otázka, odpoveď:
PZS preberá zodpovednosť len za to, čo bude špecifikované v zmluve medzi PZS a ZĽ;
Ak ZĽ bude mať zmluvu s PZS a, dopustí sa nevedomky chyby, PZS-ka ho zastúpi pred kontrolným orgánom - teda, že ho bude obhajovať;
- musia mať živnostníci zmluvy?
odpoveď: áno, jednoznačne.
- živnostníci: ak sa vám to až tak veľmi nepáči, nemusíte urobiť zmluvu s PZS, môžte si takúto zmluvu urobiť s lekárom, ktorý má kvalifikáciu na pracovné lekárstvo (zdvihnutý prst, slovo do vzduchu: "ak takého nájdu!")

Prednášajúci bol zasypaný otázkami a poznámkami, ktoré figurujú aj na Porade v 3 témach. Bol veľký šum, ľudia sa bavili viac medzi sebou, priamych otázok teda bolo málo.
Prednášajúci mal väčšinou sklonenú hlavu, lebo zasadačkou sa stále nieslo slovo lobby - (trefa do čierneho). Môj celkový dojem z neho bol taký, že prišiel totálne nepripravený, teda lepšie povedané, pripravený bol na to, že zástupcovia firiem s ním okamžite nadviažu kontakt s cieľom uzavretia zmluvy - ako to bolo úvodom seminára aj prezentované. Zostalo pri rozdávaní vizitiek a spoločnosť sa s frflaním rozišla.
Čo ma najviac zarazilo, lebo sa ma to týka je, že drobní živnostníci, ktorí nemajú zamestnancov, budú vystavení tým najvyšším cenám, lebo svoje cenové ponuky budú PZS-ky tvoriť v závislosti od počtu firiem a následne počtu ZC. Rozumej: ak by tento seminár bol dopadol tak, na čo bol manažér PZS-ky pripravený, tak prítomní zástupcovia tam na mieste mali možnosť prejaviť záujem. Ergo, jedným vrzom by potom išlo naraz o, príklad, 2000 ľudí. Táto PZS-ka by teda robila za rovnakú dojednanú cenu pre všetky prítomné spoločnosti. Ak sa však FO, PO s menším-väčším počtom zamestnancov ozýva jednotlivo, ceny vyskakujú hore.
Toľko môj referát.
Infarkt
12.12.07,15:05
Toľko môj referát...

... ktorý nevniesol ani o lúčik svetla viac do tejto problematiky :D

...ani samé PZS nevedia čo a ako... :D

Asik by sa trebalo obrátiť na Ústavný súd SR :cool:
anklar
12.12.07,15:11
Toľko môj referát...

... ktorý nevniesol ani o lúčik svetla viac do tejto problematiky :D

...ani samé PZS nevedia čo a ako... :D

Asik by sa trebalo obrátiť na Ústavný súd SR :cool:

Ako konštatuješ: ani samé PZS-ky nevedia čo a ako! Ale veľmi dobre vedia, že peniaze im plynúť budú (a to je pre ne jediné smerodajné v ich činnosti?!), lebo táto povinnosť akosi asi nikoho neobíde a nenastane rozumná a prijateľná zmena.

Vystavujem sa síce riziku mastnej pokuty, ale budem čakať.
Anja111
12.12.07,15:14
Nuž, anklar, pripadá mi to, že si nebola na seminári, ale na prezentácii PZS... :eek:
anklar
12.12.07,15:23
Nuž, anklar, pripadá mi to, že si nebola na seminári, ale na prezentácii PZS... :eek:
Ďakujem, že si ma opravila. Samozrejme, že to bola prezentácia. Chystám sa na jeden seminár - asi mi to trčí v podvedomí, preto tá chyba. Ešte raz ďakujem a prosím, ospravedlňte ma všetci.
morgov
12.12.07,15:34
dík za informácie, ale si ma nepotešila..:mad: :D:confused::(:mee:
anklar
12.12.07,16:57
dík za informácie, ale si ma nepotešila..:mad: :D:confused::(:mee:
Ja viem. Tento "referát" som sem dala s cieľom, aby tie svoje pridali aj iní, ktorí boli na prezentácii nejakej PZS-ky. Lebo, snáď si budeme môcť prečítať iné postoje, stanoviská a vysvetlenia než aké som mohla popísať ja. Určite sa každá PZS-ka prezentuje inak a niektoré aj lepšie. Rada by som si prečítala záznamy a postrehy ďalších členov Porady.
Emwa
12.12.07,17:27
Precitala som si vsetky prispevky a mozem povedat, ze mam z toho "misung".
Este aj tak mam ja jednu otazocku. Som starobny dochodca a SZCO. Co budem pre PZS-ku ?
Tanče
12.12.07,17:28
Precitala som si vsetky prispevky a mozem povedat, ze mam z toho "misung".
Este aj tak mam ja jednu otazocku. Som starobny dochodca a SZCO. Co budem pre PZS-ku ?

....ďalšia korisť... ;)
Ibaka
12.12.07,18:59
Precitala som si vsetky prispevky a mozem povedat, ze mam z toho "misung".
Este aj tak mam ja jednu otazocku. Som starobny dochodca a SZCO. Co budem pre PZS-ku ?
To je jasné, zdroj príjmu
anklar
13.12.07,09:34
....ďalšia korisť... ;)
Tanče má taký zmysel pre humor, že ju jednoducho musím oceniť.
ronel
13.12.07,10:08
Takže jednoznačná odpoveď, nato či má mať SZČO bez zamestancov PZS je áno? Fakt je v tom neskutočný bordel. Neviem sa rozhodnúť, či ešte čakať, alebo začať jednať. Prajem pekný deň
Tanče
13.12.07,14:05
Tanče má taký zmysel pre humor, že ju jednoducho musím oceniť.


ooooooó , spasíbo :)
simonka553
18.12.07,09:13
Vážení a neexistuje nejaká inštitúcia alebo niekto, na koho by sme sa my malí živnostníci mohli obrátiť, aby dal podnet na zrušenie tejto "blbosti"? Čo keby sa spísala nejaká petícia alebo niečo podobné, aby sme tomu zabránili? Ja napríklad mám 5 zamestnancov a príjmy také, že akurát zaplatím ľudí a zostane mi niečo na prežitie a ešte mám pchať peniaze do nejakých nezmyslov? Mne osobne sa zdá, že niekto "tam hore" dostal pekné prachy za to, že takúto nezmyselnosť navrhol. Ak nám nestačí preventívna prehliadka od lekára, ktorá zahŕňa všeobecné vyšetrenie, očné vyšetrenie, odber krvi, zmeranie tlaku, prípadne pľúcne a iné vyšetrenia, tak je to vlastne aj dehonestovanie obvodných lekárov, ktorí v tomto prípade vyzerajú ako "neschopáci".
Dúšava
18.12.07,11:07
Obvodní lekári už asi nebudú robiť prehliadky, lebo zápis od lekára z pracovnej služby pôjde k obvoďákovi. Tak hovorí zákon.
Barbara
18.12.07,11:32
Ahojte. Doteraz som tomuto zákonu akosi nevenovala pozornosť, alebo lepšie povedané, nezaregistrovala som vážnosť tejto situácie. Neviete mi niekto bližšie povedať par., ktorých sa táto pracovná zdravotná pohotovosť týka?
Spomínajú sa tu zákony 124/2006, 126/2006 i 355/2007, ktoré sú to však konkrétne paragrafy?
Potrebuje takúto pracovnú zdravotnú pohotovosť aj živnostníčka - kaderníčka, ktorá zamestnáva len jedného zamestnanca na základe DoVP? Ďakujem.


dúfam Vás nebudem s týmtok nudiť:rolleyes: som sem prekopírovala s vaším dovolením:)



Problematiku pracovnej zdravotnej služby upravujú predovšetkým nasledovné všeobecne záväzné právne predpisy:
zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o ochrane zdravia“)
zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon“)
vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 458/2006 Z.z. o podrobnostiach o rozsahu a náplni výkonu pracovnej zdravotnej služby, o zložení tímu odborníkov, ktorí ju vykonávajú a o požiadavkách na ich odbornú spôsobilosť



I.

V zmysle zákona o ochrane zdravia patrí medzi všeobecné povinnosti zamestnávateľa v záujme zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci aj povinnosť zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu pracovnou zdravotnou službou vrátane lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci, a to v pravidelných intervaloch s prihliadnutím na charakter práce a na pracovné podmienky na pracovisku, ako aj vtedy, ak o to zamestnanec požiada.

Podľa § 21 zákona o ochrane zdravia je zamestnávateľ povinný na vykonávanie preventívnych a ochranný služieb, ktorými sú bezpečnostnotechnická služba a pracovná zdravotná služba (ďalej len „PZS“) určiť dostatočný počet odborných zamestnancov, ktorí sú s ním v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu. Zamestnávateľ, ktorý vykonáva tieto služby vlastnými odbornými zamestnancami, musí byť primerane technicky a prístrojovo vybavený potrebnými pracovnými prostriedkami.

Ak zamestnávateľ so zreteľom na veľkosť organizácie, počet zamestnancov, pracovné podmienky, rozsah, charakter a rozloženie nebezpečenstiev a z nich vyplývajúcich rizík, nemá dostatok odborných zamestnancov, je povinný zmluvne dohodnúť vykonávanie preventívnych a ochranných služieb dodávateľským spôsobom s jednou fyzickou osobou alebo s viacerými fyzickými osobami, ktoré sú podnikateľmi, alebo s právnickými osobami a ktoré sú oprávnené na výkon preventívnej a ochrannej služby.

Z uvedených ustanovení zákona o ochrane zdravia teda jednoznačne vyplýva povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu PZS a to :
prostredníctvom svojich odborných zamestnancov alebo
dodávateľským spôsobom na základe dohody s fyzickou alebo právnickou osobou, ktorá má oprávnenie na výkon PZS

§ 26 zákona o ochrane zdravia určuje demonštratívnym spôsobom aké činnosti vykonáva PZS u zamestnávateľa:
a) zisťuje nebezpečenstvá a hodnotí zdravotné riziká, ktoré ohrozujú zdravie zamestnancov pri práci,
b) dohliada na faktory pracovného prostredia a na stav pracovných podmienok, ktoré môžu ovplyvňovať zdravie zamestnancov,
c) podporuje prispôsobovanie práce zamestnancom,
d) poskytuje poradenstvo zamestnávateľovi i zamestnancom, najmä pri
1. plánovaní a organizácii práce a odpočinku vrátane usporiadania pracovísk a pracovných miest,
2. technológiách a látkach, ktoré sa používajú pri práci a ktoré môžu ohroziť zdravie,
3. ochrane a kladnom ovplyvňovaní zdravia, hygiene, fyziológii a psychológii práce, ergonómii vrátane prostriedkov individuálnej ochrany a kolektívnej ochrany,
e) zúčastňuje sa
1. na vypracúvaní programov ochrany a podpory zdravia zamestnancov, na zlepšovaní pracovných podmienok a na vyhodnocovaní nových zariadení a technológií zo zdravotného hľadiska,
2. na opatreniach pracovnej rehabilitácie,
3. na rozboroch pracovnej neschopnosti, chorôb z povolania, ochorení súvisiacich s prácou a zdravotných rizík,
4. na organizovaní systému prvej pomoci v prípade ohrozenia života alebo zdravia zamestnancov,
f) školí zamestnancov na poskytovanie prvej pomoci,
g) spolupracuje pri poskytovaní informácií, výcviku a výchovy v oblasti ochrany a kladného ovplyvňovania zdravia, hygieny, fyziológie a psychológie práce a ergonómie a
h) dohliada na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou.


II.

Ďalšie povinnosti zamestnávateľa súvisiace s ochranou zdravia pri práci určuje zákon v § 30. Za zamestnávateľa zákon považuje právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch, ako aj právnická osoba a fyzická osoba, u ktorej sa uskutočňuje praktické vyučovanie žiakov a študentov. Podľa § 30 zákona je zamestnávateľ povinný:

a) zabezpečiť opatrenia, ktoré znížia expozíciu zamestnancov a obyvateľov fyzikálnym, chemickým, biologickým a iným faktorom práce a pracovného prostredia na najnižšiu dosiahnuteľnú úroveň, najmenej však na úroveň limitov ustanovených osobitnými predpismi,

b) zabezpečiť pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu,

c) predložiť lekárovi pracovnej zdravotnej služby zoznam zamestnancov, ktorí sa podrobia lekárskej preventívnej prehliadke; v zozname zamestnancov sa uvádza meno a priezvisko zamestnanca, dátum narodenia, názov pracoviska, druh práce, dĺžka expozície, faktory práce a pracovného prostredia a výsledky posúdenia zdravotných rizík,

d) uchovávať záznamy o výsledkoch lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce 20 rokov od skončenia práce,

e) predkladať regionálnemu úradu verejného zdravotníctva návrhy na zaradenie pracovných činností do kategórie rizikových prác,

f) oznamovať regionálnemu úradu verejného zdravotníctva všetky informácie súvisiace so zmenami zdravotného stavu zamestnancov vo vzťahu k práci vrátane tých, ktoré môžu znamenať ohrozenie verejného zdravia.

Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu sa vykonáva na základe výsledkov lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci a výsledkov hodnotenia rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia zamestnanca alebo osoby, ktoré vykonávajú práce zaradené do prvej, druhej, tretej a štvrtej kategórie.

Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby u zamestnancov
a) pred nástupom do práce,
b) v súvislosti s výkonom práce,
c) pred zmenou pracovného zaradenia,
d) pri skončení pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov,
e) po skončení pracovného pomeru.

Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci podľa písm. b) (v súvislosti s výkonom práce) vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby
a) jedenkrát za rok pri práci zaradenej do tretej a štvrtej kategórie a u pracovníkov kategórie A,
b) jedenkrát za tri roky pri práci zaradenej do druhej kategórie.

Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci podľa písm. e) (po skončení pracovného pomeru) vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby raz za tri roky pri prácach s rizikovými faktormi s neskorými následkami na zdravie, zaradených do tretej a štvrtej kategórie.

Lekárske preventívne prehliadky vykonávajú u zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej, druhej, tretej a štvrtej kategórie lekári pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačnom odbore:
pracovné lekárstvo,
klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia a
služby zdravia pri práci.

U zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej a druhej kategórie, môžu vykonávať lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci aj lekári pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačnom odbore :
- všeobecné lekárstvo.

Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u tehotných žien, matiek do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacich žien vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore:
gynekológia a pôrodníctvo.

Lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci u mladistvých pred nástupom do práce vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore:
všeobecná starostlivosť o deti a dorast.

Na požiadanie lekára pracovnej zdravotnej služby vykonávajú ďalšie doplnkové preventívne vyšetrenia aj iní lekári príslušných špecializácií.

Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu, uhrádza zamestnávateľ.

Do príslušných kategórií sa zaraďujú práce zamestnancov podľa úrovne a charakteru faktorov práce a pracovného prostredia, ktoré môžu ovplyvniť zdravie zamestnancov, hodnotenia zdravotných rizík a na základe zmien zdravotného stavu zamestnancov, pričom kategórie sú 4, pričom zákon v § 31 bližšie špecifikuje ako sa zamestnanci zaraďujú do jednotlivých kategórií.

V súvislosti s hodnotením zdravotných rizík a kategorizáciou prác je zamestnávateľ v zmysle zákona povinný:
a) bezodkladne oznámiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva každú zmenu podmienok výkonu práce, ktorá by mohla mať vplyv na jej zaradenie do príslušnej kategórie,

b) viesť a uchovávať evidenciu o každom zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikovú prácu,

c) vypracovať a predložiť každoročne k 31. decembru regionálnemu úradu verejného zdravotníctvainformáciu o výsledkoch hodnotenia zdravotných rizík a opatreniach vykonaných na ich zníženie alebo odstránenie na pracoviskách, na ktorých zamestnanci vykonávajú rizikové práce.

V prípade nesplnenia si uvedených povinností vyplývajúcich zo zákona sa fyzická osoba- podnikateľ alebo právnická osoba dopustí správneho deliktu na úseku verejného zdravotníctva, za ktoré hrozí im hrozí pokuta vo výške od 50.000,- Sk do 1.000.000,- Sk, pričom pri opakovanom porušení možno pokutu zvýšiť až na dvojnásobok.


III.

Vyhláška č. 458/2006 Z.z. (ďalej len „vyhláška“) určuje podrobnosti o rozsahu a náplni výkonu PZS a o zložení tímu odborníkov a požiadavkách na ich odbornú spôsobilosť. V zmysle tejto vyhlášky tvoria tím odborníkov pracovnej zdravotnej služby s ohľadom na pracovné podmienky u zamestnávateľa :
a) lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore
1. pracovné lekárstvo alebo
2. služby zdravia pri práci,
b) asistent po získaní
1. vysokoškolského vzdelania v odbore verejné zdravotníctvo alebo
2. vyššieho odborného vzdelania v odbore diplomovaný asistent hygieny a epidemiológie so špecializáciou v špecializačnom odbore zdravie pri práci,
c) sestra,
d) iný zdravotnícky pracovník so špecializáciou v špecializačnom odbore
1. hygiena pracovných podmienok,
2. vyšetrovacie metódy v preventívnom pracovnom lekárstve a toxikológii alebo
3. ergonomika a rehabilitačné inžinierstvo,
e) iný zdravotnícky pracovník po získaní vysokoškolského vzdelania v odbore psychológia so špecializáciou v špecializačnom odbore pracovná a organizačná psychológia.

Tím odborníkov pracovnej zdravotnej služby môžu tvoriť aj ďalší zdravotnícki pracovníci podľa charakteru zdravotných rizík pri práci.

Minimálne zloženie tímu odborníkov pracovnej zdravotnej služby je :
lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore pracovné lekárstvo alebo služby zdravia pri práci alebo § lekár, ktorý získal špecializáciu podľa predpisov účinných do 31.12.2004 v špecializačnom odbore hygiena práce a pracovné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia alebo preventívne pracovné lekárstvo a toxikológia (ten je zároveň aj vedúcim tímu),
asistent a
sestra, ak táto vyhláška neustanovuje inak.

Minimálne zloženie tímu odborníkov pracovnej zdravotnej služby môže byť do 31. decembra 2011 lekár podľa predcházajúceho odseku a sestra.

V tíme odborníkov pracovnej zdravotnej služby môže plniť úlohy aj lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo prvého stupňa. Takýto lekár môže plniť úlohy v tíme odborníkov pracovnej zdravotnej služby pre zamestnancov, ktorí nevykonávajú rizikové práce (práce zaradené do III. a IV. kategórie) a to len pod odborným dohľadom lekára so špecializáciou uvedenou v ustanovení o minimálnom zložení tímu odborníkov PZS.

Vyhláška určuje minimálne zloženie tímu odborníkov PZS, pričom do 31.12.2011 ustanovuje výnimku. V tíme odborníkov môže vykonávať určité činnosti aj lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo prvého stupňa, avšak len pod dohľadom lekára so špecializáciou určenou pre vedúceho tímu.
seda
18.12.07,11:37
Dobrý deň, takže keď to tu všetko čítam, tak mi vychádza, že vlastne ak je zamestnanec aj SZČO, musí si urobiť zmluvu s PZS. To sa oplatí asi zrušiť živnosť, keď mám príjem za rok 2007 zo SZČO Sk 13.250,- a PZS si mám platiť cca 5.000,-? To čo si privyrobím tak dám PZS!!!!!! To je šupa!!!!!
seda
18.12.07,12:07
Teraz ma napadlo a keď ju preruším, napr. na 6 mesiacov, to nebudem musieť mať PZS ako živnostník? To sa možno niečo za tú dobu zmení v tom úžasnom zákone.
tiki
18.12.07,13:14
No ja si stale stojim za svojim tvrdením:

Ako SZČO mám povinnosti ako zamestnávateľ ale už zákon nevraví, že som aj zamestnancom, čiže ich nemám voči nikomu.

Mám povinnosť posielať zamestnancov na prehliadky, žiadnych ale nemám, sám zamestnancom tiež nie som (zákon to nikde nepíše) -> nikoho na prehliadky neposielam, zmluvu neuzatváram.

Inač docela zaujímave je, že tieto názory som skúšal posielať do viacerých online-periodík, ale boli úplne bez odozvy. Takže mám pocit, že ani nie je vôla niekde overiť, či moje tvrdenie je správne a vlastne SZČO bez zamestnancov nič riešiť nemusí. Žeby loby v periodikách....?
bulnova
23.12.07,11:49
Mám klienta lekára, ktorý mi povedal ,že na školení lek. komory im bolo povedané, že PZS sa týka len podnikateľov, ktorí zamestnávajú zamestnancov (aspoň 1) a SZČO bez zamestnancov sa to netýka. Vraj bol zo strany SLK podaný protest - treba počkať do marca - vraj bude nejaká novela. Je ťažko dať si poradiť, alebo nie. Sú to len reprodukované (neoverené) správy. Ale možno po rôznych skúsenostiach sa to naozaj prijatelnejšie upraví alebo vysvetlí.
dadasv
23.12.07,22:38
Neviete mi poradiť PZS, ktorá by bola s nami ochotná urobiť zmluvu? Snažím sa nejakú nájsť už od septembra. Vždy mi pošlú len dotazník a keď im ho pošlem naspäť, viac sa neozvú. Zamestnávame len 3 pracovníkov, asi sme pre nich nezaujímavý klient.
tiki
27.12.07,10:18
Neviete mi poradiť PZS, ktorá by bola s nami ochotná urobiť zmluvu? Snažím sa nejakú nájsť už od septembra. Vždy mi pošlú len dotazník a keď im ho pošlem naspäť, viac sa neozvú. Zamestnávame len 3 pracovníkov, asi sme pre nich nezaujímavý klient.


Zaujímavý stav :) na toto tiež zákon nemyslel.
Stav, že chcem dodržať zákon, ale žiadna PZS mi to nedovolí ...
By mali asi spraviť novelu, že PZS musí zobrať každého. Keď už je raz povinnosť mať tieto blbé prehliadky, tak by snaď mala byť aj povinnosť ich vykonávať pre všetky subjekty bez rozdielu lukratívnosti subjektu.

Ale zrejme na to nik nemyslel, veď asi ani nebolo cieľom loby - skutočných tvorcov zákona sa starať o malé subjekty, ale len sa nabaliť na veľkých.
štrkač
31.12.07,12:46
Ohlas na článok. Živnostenské noviny december 2007.

V novembrovom vydaní Živnostenských
novín bol uverejnený
článok Pozor na zákon
o pracovnej zdravotnej službe.
V článku sa správne konštatuje,
že s pracovnou zdravotnou
službou musia mať uzavreté
zmluvy majitelia firiem a živnostníci.
V opačnom prípade
im zo strany Úradu verejného
zdravotníctva hrozí nemalý
finančný postih. Žiaľ, v článku
bola dezinformácia o tom,
že „Pracovná zdravotná služba
poradí zamestnávateľovi,
či živnostníkovi (aj keď nemá
žiadnych zamestnancov) ako
najlepšie zabezpečiť dobré pracovné
podmienky a znížiť počet
ochorení.“ Mnohí živnostníci
si tieto slová totiž vysvetlili
po svojom a sú presvedčení,
že táto povinnosť sa týka všetkých
bez rozdielu (teda nielen
majiteľov firiem, ale aj drobných
živnostníkov – samoživiteľov,
ktorí okrem seba nikoho
nezamestnávajú.
Našťastie, skutočnosť je iná
a dovolím si konštatovať, že
ide naozaj iba o nedorozumenie.
O zdravotnej pracovnej
službe totiž pojednáva zákon
č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti
a ochrane zdravia pri práci
v znení zákona č. 309/2007
Z. z., ktorý spomenutú povinnosť
ukladá iba zamestnávateľovi.
Teda majiteľovi firmy
alebo živnostníkovi, ktorý
zamestnáva aspoň jedného
zamestnanca!
simonka1
12.03.09,11:34
Prosím a vedel by mi niekto povedať, či tá zdravotná služba je v plnej výške aj daňovým nákladom? Alebo je to limitované niečím?
karcoolka1
13.03.09,20:18
Prosím a vedel by mi niekto povedať, či tá zdravotná služba je v plnej výške aj daňovým nákladom? Alebo je to limitované niečím?

posúvam...