beata02
22.10.07,12:48
Ideme zamestnávať čiastočného invalidného dôchodcu. Bude sa jednať o pracovný pomer na 4 hodiny. Potrebovala by so vedieť aké bude mať odvody do poisťovní a či má nárok na nezdaniteľnú časť. Za všetky rady veľmi ďakujem
Zoltán Kovács
22.10.07,11:01
Ideme zamestnávať čiastočného invalidného dôchodcu. Bude sa jednať o pracovný pomer na 4 hodiny. Potrebovala by so vedieť aké bude mať odvody do poisťovní a či má nárok na nezdaniteľnú časť. Za všetky rady veľmi ďakujem
Do ZP budete odvádzať 5% zamestnávateľ a 2% zamestnanec z vymeriavacého základu. Do SP odvody sú závislé od toho akú mieru znízenia práceschopnosti má, menej alebo viac ako 70%?
Na odpočitateľnú položku má nárok v plnej výške.
beata02
22.10.07,11:25
Miera zníženia práceneschopnosti je do 70%. Z odpočitateľnej položky sa mu bude na konci zúčtovacieho obdobia odpočítavať dôchodok?
Ďakujem
Zoltán Kovács
22.10.07,11:26
Miera zníženia práceneschopnosti je do 70%. Z odpočitateľnej položky sa mu bude na konci zúčtovacieho obdobia odpočítavať dôchodok?
Ďakujem
Nie nebude, má nárok na celú nezd.čiastku.
mirpo
22.10.07,11:46
Zamestnávateľ: - odvody do poisťovní za zamestnanca s ID:

Pokles ID nad 40 %, ale najviac o 70 %:

ZPpovinné SP
NPSt.PIn.P*PvNGar.PÚPRez.F
5,0%1,4%14,0%3,0%1,0%0,25%0,8%4,75%




Pokles Id o viac ako 70 %

ZPpovinné SP
NPSt.PIn.P*PvNGar.PÚPRez.F
5,0%0,0%14,0%0,0%0,0%0,25%0,8%4,75%



Zamestnanec s ID: - odvody do poisťovní :

Pokles ID nad 40 %, ale najviac o 70 %:

ZPpovinné SP
NPSt.PIn.P*PvNGar.PÚPRez.F
2 %1,4%4,0%3,0%1,0%0,0%0,0%0,0%


Pokles Id o viac ako 70 %

ZPpovinné SP
NPSt.PIn.P*PvNGar.PÚPRez.F
2,0%0,0%4,0%0,0%0,0%0,0%0,0%0,0%




Len dúfam, že som nepoplietla čísla, ako som to písala :D :D :D

Ak sa nič nezmenilo, tak to stále platí.:---
Tony1
26.11.07,09:41
chcela by som sa spytat len jednu otazocku.
Zamestnanec mi dnes priniesol rozhodnutie socialnej poistovne o priznani inval.dôchodku. Pokles schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost je 45%. Mame ako zamestnavatel nejaku nahlasovaciu povinnost voci ZP alebo SP. Dakujem krasne.
mirpo
26.11.07,10:13
chcela by som sa spytat len jednu otazocku.
Zamestnanec mi dnes priniesol rozhodnutie socialnej poistovne o priznani inval.dôchodku. Pokles schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost je 45%. Mame ako zamestnavatel nejaku nahlasovaciu povinnost voci ZP alebo SP. Dakujem krasne.

Pokiaľ viem, dá sa znížiť odvod zamestnávateľa za zamestnanca v zdravotnej poisťovni z 10 % na 5%, pretože má pokles ID vyšší ako 40 %, ale či je to povinnosť :confused:
Tony1
27.11.07,10:03
Dakujem, viem, ze je mozne znizit odvody na zdravotnu, ale chcela by som vediet, ci je nejaka nahlasovacia povinnost na zdravotnu alebo socialnu poistovnu.
VERONIKA6
27.11.07,13:02
Dakujem, viem, ze je mozne znizit odvody na zdravotnu, ale chcela by som vediet, ci je nejaka nahlasovacia povinnost na zdravotnu alebo socialnu poistovnu.
Do zdravotnej poisťovne posielaš kópiu výmeru o dôchodku a do sociálky nahlasuješ zmenu RL FO.
Tony1
04.12.07,07:00
Chcem sa spytat,
zamestnanec pracoval ako vodič, mal riadny pracovny pomer. Mal problemy s chrbticou, bol mu priznany polovicny invalidny dôchodok. Zamestnavatel chce urobit zmenu - zamestnat ho na 4 hodiny.
1. staci takuto zmenu urobit dodatkom k pracovnej zmluve, ktoru uz ma?
2.Je treba hlasit na ZP alebo socialnu poistovnu to, ze sa mu meni pracovna doba na kratsi cas?
To ze je ciastocne invalidny sa hlasi na ZP, tak ze sa posle rozhodnutie o priznani dôchodku a na socialnej poistovni mi povedali, ze im hlasit nemusim nic, ziadnu zmenu ohladom priznania polovicneho dôchodku.
Vopred dakujem.
Tony1
04.12.07,12:54
Chcem sa spytat,
zamestnanec pracoval ako vodič, mal riadny pracovny pomer. Mal problemy s chrbticou, bol mu priznany polovicny invalidny dôchodok. Zamestnavatel chce urobit zmenu - zamestnat ho na 4 hodiny.
1. staci takuto zmenu urobit dodatkom k pracovnej zmluve, ktoru uz ma?
2.Je treba hlasit na ZP alebo socialnu poistovnu to, ze sa mu meni pracovna doba na kratsi cas?
To ze je ciastocne invalidny sa hlasi na ZP, tak ze sa posle rozhodnutie o priznani dôchodku a na socialnej poistovni mi povedali, ze im hlasit nemusim nic, ziadnu zmenu ohladom priznania polovicneho dôchodku.
Vopred dakujem.


Posúvam dalej otazku.:D