Lubica H
22.10.07,14:47
chcela by som sa spýtať - prebrali sme spoločnosť - s. r. o., ktorá mala povinnosť auditu a od roku 2003 tvorila odloženú daň. za tento rok už nemá povinnosť (nemali ju už ani v roku 2006, ale ešte účtovali o odloženej dani). môžem jednorazovo zúčtovať zostatok odloženého daňového záväzku? alebo v rámci zásady opatrnosti budem naďalej každý rok prehodnocovať zostatok na 481? mimochodom, ak odúčtujem časť, ktorá sa vzťahovala k výnosovým úrokom zaúčtovaných v roku 2006 ale prijatých v roku 2007, zostane mi tam len čiastka pripadajúca na rozdiel medzi účtovnou a daňovou ZC (rozdiel je 2.869 Sk)
KEJKA
22.10.07,19:07
zníženie-zvýšenie odloženej dane účtuješ vždy súvzťažne s 592, 594
.................
ak už vznikla povinnosť účtovať o odloženej dani, treba v tom pokračovať - účtovať aj po zániku povinnosti auditu. Aspoň pokiaľ sa jedná o odložený daňový záväzok.
Lubica H
26.10.07,12:00
ďakujem kejka za odpoveď:)

so zaúčtovaním odloženej dane nemám problém, len som chcela vedieť, z čoho ju budem tento rok tvoriť - z rozdielu ZC majetku, ktorý bol obstaraný v predchádzajúcich rokoch (a teda v rokoch, kedy bola povinnosť auditu) alebo budem počítať odloženú daň aj z rozdielu ZC majetku, ktorý bol obstaraný v tomto roku.
KEJKA
26.10.07,17:30
berieš rozdiel medzi zostatkovou cenou účtovnou a ZC daňovou z celého odpisovaného majetku.
samozrejme do úvahy musíš vziať aj ostatné dočasné rozdiely.
Lubica H
27.10.07,18:32
ďakujem za odpoveď.