Vikt
27.02.05,13:22
V auguste 2004 sme uzavreli zmluvu o budúcej zml. na prenájom kanc.priestorov. Na základe súhlasu prenajímateľa v 8/2004 sme si v stavebnej firme objednali rekonštrukciu kancelárie, ktorá nám práce vyfakturovala a daňová kontrola na DPH nám výšku DPH neuznala z dôvodu, že v čase rekonštrukcie sme nemali nájomnú zmluvu, ale len zmluvu o bud.zmluve. Neuspeli sme pri odvolaní kde nám bolo okrem iného povedané, že aj pri kontrole dani z príjmu nám takúto faktúru vyhodia z nákladov. Prosím o radu, ako urobiť DP za rok 2004 - dať tú nešťastnú fa do daň.nákladov, alebo ju pripočítať k HV, alebo je tu ešte aj nejaké iné riešenie? Mám obavy či tie milé tetušky na DPHačke nepodali tip ďalším daň.kontrolórkam. Ďakujem za každy tip, názor, radu.
Vikt
01.03.05,14:54
Nájde sa niekto, kto mi poradí?
ondrejvla
01.03.05,15:01
Nájde sa niekto, kto mi poradí?A prečo Vám tú zmluvu nechceli akceptovať? To ste nemali pre Strýčka Príhodu prichystanú nájomnú zmluvu? Nepresiahla čiastka nákladov 30000,- Sk a nemali ste to dať do SHV a odpisovať? V zmluve o budúcej zmluve malo byť zdôvodnené aj výška nákladov na rekonštrukciu, a čo v prípade ukončenia nájmu bude s tými priestormi, do ktorých ste investovali.Ja by som priložila nájomnú zmluvu, podpísanú napr.ihneď po kontrole a opätovne sa odvolala na DÚ so zdôvodnením oprávnených nákladov na rekonštrukciu, ale to musíš mať vymakanú zmluvu!!!
Vikt
01.03.05,15:56
Súhlas a dohoda na prenájom bola. Jediný problém bol v tom, že tá zmluva im ponúkla priestor na takého konanie. Tak ako hovoríš - nebola vymakaná. Je to už uzavreté len mi poraďte ako mám urobiť DP k dani z príjmu. Prosím ťa skratka čoho je SHV, nestretla som sa s tým. Suma fa bez DPH je samozrejme vyššia ako 30 000,00.
ondrejvla
01.03.05,16:43
Súhlas a dohoda na prenájom bola. Jediný problém bol v tom, že tá zmluva im ponúkla priestor na takého konanie. Tak ako hovoríš - nebola vymakaná. Je to už uzavreté len mi poraďte ako mám urobiť DP k dani z príjmu. Prosím ťa skratka čoho je SHV, nestretla som sa s tým. Suma fa bez DPH je samozrejme vyššia ako 30 000,00.SHV - súbor hnuteľných vecí , predtým HIM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
babenko1
01.03.05,18:51
ak to bolo viac ako 30tis. treba to zaradiť ako technické zhodnotenie...a odpisovať...
ingi
01.03.05,20:13
Vikt, nepíšeš, že akého obdobia sa zmluva týka. Keďže máš obavu o uznanie nákladov za r.2004, predpokladám, že až roku 2005 (?).
Tak ako píše Babenko, jedná sa o TZ prenajatého majetku. Kým si nemala zmluvu, resp. do obdobia začiatku nájmu by som vynaložené prostriedky držala na účte 042, po začatí nájmu ich zaradila a začala odpisovať v zmysle zákona o DzP.
ondrejvla
01.03.05,20:24
Vikt, nepíšeš, že akého obdobia sa zmluva týka. Keďže máš obavu o uznanie nákladov za r.2004, predpokladám, že až roku 2005 (?).
Tak ako píše Babenko, jedná sa o TZ prenajatého majetku. Kým si nemala zmluvu, resp. do obdobia začiatku nájmu by som vynaložené prostriedky držala na účte 042, po začatí nájmu ich zaradila a začala odpisovať v zmysle zákona o DzP.Pravdepodobne sa jedná o rok 2004. Tiež som toho názoru, dať na účet 042 a potom TZ prenajatý majetok a zaradiť na 021/analytiku a odpisovať. Po skončení nájomnej zmluvy, doodpisuješ jednorázovo. Avšak, pokiaľ to nebolo účelovo urobené tak, že podnikateľ si chcel cez firmu dobudovať svoj domček, ošetriť DPH a ešte na tom aj zarobiť - aspoň tak to mohli chápať daňováci. Ja som sa stretla už aj s takýmito alternatívami!! Takže treba dobre pouvažovať, na koho bola zmluva urobená!
Vikt
02.03.05,14:44
Skuste mi to este raz potvrdit a ukoncime debatu na temu "danovy naklad"
- rekonstrukcia bola zrelizovana v r.2004
- najomna zmluva je od 1.1.2005

UCTOVANIE:
r.2004 - prij. fa za stavebne práce 042/321
r.2005 - zaradenie TZ prenaj.majetku 021/042 a prvy krat odpisujem

... a tie prace boli skutocne za rekonstrukciu kancel. priestorov o com sa presvedcila aj dan.kontrola.
Dakujem za vsetky nazory.
ondrejvla
02.03.05,15:07
Skuste mi to este raz potvrdit a ukoncime debatu na temu "danovy naklad"
- rekonstrukcia bola zrelizovana v r.2004
- najomna zmluva je od 1.1.2005

UCTOVANIE:
r.2004 - prij. fa za stavebne práce 042/321
r.2005 - zaradenie TZ prenaj.majetku 021/042 a prvy krat odpisujem

... a tie prace boli skutocne za rekonstrukciu kancel. priestorov o com sa presvedcila aj dan.kontrola.
Dakujem za vsetky nazory.Tak potom sa nemáš čoho báť, zaúčtuj presne tak, ako si napísala, a DPH musíš dať tiež na 042, a aby to nemohol byť pripočitateľný základ dane, prilož tam zápis z kontroly, že Ti daňováci neuznali DPH. A ozaj, prečo potom neuznali DPH, keď sa presvedčili, že skutočne išlo o rekonštrukciu priestorov ?
Vikt
02.03.05,15:49
V odvolaní sa uvádza, že bolo porušené ustanov.§ 49, ods.2 zák. č. 222/2004 Z.z. o DPH v nadväz. na ustanovenie § 3. - táto daň nebola použitá na účely svojho podnikania. Kontrolovaný subjekt nie je majiteľom danej časti nehnuteľ. a ani ju v čase rekonštruk. nemal v prenájme - nemal vyhotovenú zmluvu o prenájme a neuhradil žiadne čiastky za prenájom majiteľovi nehnuteľ. DÚ sme predložili súhlas s realizáciou staveb.úprav a zmluvu o BZ, v ktorej je uvedené, že nájom vzniká dňom 1.1.2005. Pri odvolaní bola predložená už aj nájomná zmluva a odvolanie zamietli.