jamp
27.02.05,13:25
Ahojte,

má niekto skúsenosti s vyplnením daňového priznania so zápočtom dane podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia?

Konkrétne mám problém so zápočtom dane zo závislej činnosti v ČR.

Príklad (v priloženom súbore):
SR príjem: 26tis SK - poistné 2tis SK, záloha na daň 0,-
ČR príjem: 122tis SK - poistné 10tis SK, záloha na daň 14tis SK

v riadku 47: výpočet percenta dane na účely zápočtu mi vychádza 203,02 % ????? Nie je mi jasné, či to správne rátam : (112tis / 55.168,-) * 100 ? - kde 55.168,- je daňový základ po snížení odpočitatelných položiek ?

Ďakujem moc za pomoc, už som z toho pekne zúfalá :-(

Monika
Vladimír Ozimý
27.02.05,12:51
no ono je to podla mna zle tam napisane a treba to ratat bez tej stovky a vyjde to to isté a v pohode to tam dostaneš. Mne to tak tiež vychádzalo tak som si to vyratal bez tej stovky a vyslo to rovnako. Ale rovnako pocitas bez stovky potom aj riadok 48
Evanka
01.03.05,10:37
no ono je to podla mna zle tam napisane a treba to ratat bez tej stovky a vyjde to to isté a v pohode to tam dostaneš. Mne to tak tiež vychádzalo tak som si to vyratal bez tej stovky a vyslo to rovnako. Ale rovnako pocitas bez stovky potom aj riadok 48To co pises, je logicke, nebude ta hodnota uvadzana v percentach, ale ako pomerne cislo. Ale skus si pozriet prilohu, ake su informacie niektorych pracovnikov DU. Hodis tam cifru 99,99 %, lebo to sa ti tam zmesti. Tak tejto logike ozaj nerozumiem.
Vladimír Ozimý
01.03.05,12:46
Tak to som sa pobavil, už dlho som nevidel takú kuriozitku. No asi fakt to naše slovensko je pekné kocúrkovo. Neviem prečo to nenechajú ako koeficient a nie hentaké nezmysly uvádzať, že 99,99% ale na prepočet používať skutočne vypočítané percento. A tom mám uviesť do poznámky alebo kam že podľa čoho som to počítal. No dik za krasny prispevok mna to pobavilo.
darinasv
02.03.05,19:18
Ja by som rada vedela, ako si dostala sumu na r.48?

Podľa mňa:

r.48= 10481 (r.41) x 203,02 (r.47) / 100 = 21278,526 alebo nie?

Potom suma na r. 49 = 14000,-
Ak sa mýlim tak prečo?


Ahojte,

má niekto skúsenosti s vyplnením daňového priznania so zápočtom dane podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia?

Konkrétne mám problém so zápočtom dane zo závislej činnosti v ČR.

Príklad (v priloženom súbore):
SR príjem: 26tis SK - poistné 2tis SK, záloha na daň 0,-
ČR príjem: 122tis SK - poistné 10tis SK, záloha na daň 14tis SK

v riadku 47: výpočet percenta dane na účely zápočtu mi vychádza 203,02 % ????? Nie je mi jasné, či to správne rátam : (112tis / 55.168,-) * 100 ? - kde 55.168,- je daňový základ po snížení odpočitatelných položiek ?

Ďakujem moc za pomoc, už som z toho pekne zúfalá :-(

Monika
jamp
03.03.05,07:34
Ahojte a dakujem vsetkym za odpovede.

darinasv - na riadku 48 uvadzam sumu 10tis, pretoze to ratam so 100% - aj ked tam vychadza tych 203%, co je nezmysel ?-). Kazdopadno to pride na 0,-, kedze cesku dan mi slovensko nikdy nevrati, aj keby vysiel preplatok.
Maximalne budem mat chybu vo vypisani tlaciva, je za to nejaka pokuta ???
zk24
25.02.11,13:44
Ahojte,

Potvrdenie z CR vyzera takto:
Uhrn prijmov: 100,000 CZK
Uhrn poistneho: 30,000 CZK
Zaklad dane: 130,000 CZK (prijmy + poistne)
Dan: 10,000 CZK

To su priblizne sumy.

U nich je ZD > ako uhrn prijmov, potom:

Riadok 49: uhrn prijmov (zakladov dane)
Riadok 50: Zaplatená dan v zahranici urcena na zapocet
Riadok 51: Koeficient

Mam dat do riadku 49 zaklad dane podla ceskych vypoctov a to teda Uhrn prijmov + poistne (130,000) alebo uhrn prijmov (100,000) alebo podla slovenskych vypoctov (100,000 - 30,000)?

Samozrejme ze pocitam v eurach, toto len pre krajsie cisla som dala CZK orientacne.

Cim mensi zaklad dane dam, tym vyssi nedoplatok (mensi preplatok) mi vychadza. Takze v mojom zaujme dat tam skutocny zaklad dane z kotrej sa dan pocitala: 130,000 CZK. Lenze ked tam toto dam, tak mi to svieti stale na oranzovo a hadze logicke chyby.

Dakujem.
veronikasad
25.02.11,13:47
Ahojte,

Potvrdenie z CR vyzera takto:
Uhrn prijmov: 100,000 CZK
Uhrn poistneho: 30,000 CZK
Zaklad dane: 130,000 CZK (prijmy + poistne)Dan: 10,000 CZK

To su priblizne sumy.

Tym ze u nich je ZD > ako uhrn prijmov, tak:
Riadok 49: uhrn prijmov (zakladov dane)
Riadok 50: Zaplatená dan
Riadok 51: Koeficient

Mam dat do riadku 49 zaklad dane podla ceskych vypoctov a to teda Uhrn prijmov + poistne (130,000) alebo uhrn prijmov (100,000) alebo podla slovenskych vypoctov (100,000 - 30,000)?

Samozrejme ze pocitam v eurach, toto len pre krajsie cisla som dala CZK orientacne.

Cim mensi zaklad dane dam, tym vyssi nedoplatok (mensi preplatok) mi vychadza. Takze v mojom zaujme dat tam skutocny zaklad dane z kotrej sa dan pocitala: 130,000 CZK. Lenze ked tam toto dam, tak mi to svieti stale na oranzovo a hadze logicke chyby.

Dakujem.
Zuzka, pri príjmoch z ČR môžeš použiť metodu vyňatia.
Na Potvrdení je uvedené poistné zaplatené zamestnávatelom. Treba si vyžiadať samostatné poistné za zamestnanca (alebo nasčítať z výplatných pások).
zk24
25.02.11,13:48
Zuzka, pri príjmoch z ČR môžeš použiť metodu vyňatia.
Na Potvrdení je uvedené poistné zaplatené zamestnávatelom. Treba si vyžiadať samostatné poistné za zamestnanca (alebo nasčítať z výplatných pások).


Nemame s CR metodu zapoctu dane? :eek: Jak som to cumela do tej zmluvy?
Idem to este raz checknut...
veronikasad
25.02.11,13:51
Nemame s CR metodu zapoctu dane? :eek: Jak som to cumela do tej zmluvy?
Idem to este raz checknut...
Od minulého roku (2009) sa môžeš rozhodnuť, či zápočet alebo vyňatie - čo je pre da´ňovníka výhodnejšie (nechce sa mi hladať zákon).
zk24
25.02.11,13:54
Aha. Tak to je super. A mas pravdu to je suma poistneho zamestnavatela. Teraz pozeram ze maju novy riadok c.18, uplne dole na potvrdeni, a to je taka realnejsia suma poistneho :)

kazdopadne, keby to bol aj tak zapocet dane, tak do toho riadku 49 ide ten zaklad dane ktory je uvedeny na potvrdeni (uhrn prijmov + poistne hradene zamestnavatelom)?
veronikasad
25.02.11,13:57
Aha. Tak to je super. A mas pravdu to je suma poistneho zamestnavatela. Teraz pozeram ze maju novy riadok c.18, uplne dole na potvrdeni, a to je taka realnejsia suma poistneho :)

kazdopadne, keby to bol aj tak zapocet dane, tak do toho riadku 49 ide ten zaklad dane ktory je uvedeny na potvrdeni (uhrn prijmov + poistne hradene zamestnavatelom)?
zuzka, bez poistného. To uvádzaš na r. 33a. Myslím, že výhodnejšia je metoda vyňatia.
zk24
25.02.11,14:01
zuzka, bez poistného. To uvádzaš na r. 33a. Myslím, že výhodnejšia je metoda vyňatia.

No matie ma ten nazov "zaklad dane". Lebo ich "zalkad dane" a ten nas su ine veci. My pocitame zaklad dane: Uhrn hrubych prijmov minus zaplatene poistne (minus nezdanitelne casti). V CR pocitaju zaklad dane: Uhrn hrubych prijmov PLUS poistne hradene zamestnavatelom. Tak to je aj na potvrdeni, jedna kolonka: ZAKLAD DANE (sucet riadkov 1+2+.....), pricom 1) je uhrn hrubych prijmov a 2) je poistne hradene zamestnavatelom. Preto platia ovela vyssiu dan ako my. Poistne ktore odviedol zamestnavatel sa povazuje za prijem tiez pre ucely dane (ak to spravne chapem) a tusim to volaju "superhruba mzda".
zk24
25.02.11,14:03
Pouzijem asi teda vytatie prijmov, len ma zaujima aj forma zapoctu. Nech som mudrejsia.
veronikasad
25.02.11,14:05
Zuzka, nemám pred sebou potvrdenie z ČR, tento rok som ešte DP s príjmami z ČR nerobila.

Skús pohladať témy od Evky (Mariny) z min. roku. Je to podrobne rozoberané.